Plugins - Really Simple SSL - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (706 entries)

en: Get Login Protection with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: %sReally Simple SSL Pro%s でログイン保護を利用

en: Two-Step Verification
ja_JP: 2段階認証

en: Get two-factor authentication with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: %sReally Simple SSL Pro%s で2段階認証を利用

en: Email not verified yet. Verify your email address to get the most out of Really Simple SSL
ja_JP: メールはまだ認証されていません。お使いのメールを認証して Really Simple SSL を最大限に活用しましょう

en: User role
ja_JP: ユーザーの権限

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Enable two-step verification
ja_JP: 2段階認証を使用

en: Two-step verification is the first feature we regard as login protection. Want to know more about this feature, and what is to come?
ja_JP: 2段階認証はログイン保護として私たちが初めて追加した機能です。この機能の詳細や今後何を実装するか知りたいですか ?

en: About Login Protection
ja_JP: ログイン保護について

en: Enable login protection
ja_JP: ログイン保護を使用

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Country
ja_JP: 国

en: Ip Address
ja_JP: IP アドレス

en:  hours
ja_JP: 時間

en:  hour
ja_JP: 時間

en:  minutes
ja_JP: 分

en: Login attempts
ja_JP: ログイン試行

en: About limited login attempts
ja_JP: ログイン試行の制限について

en: Enable limited login attempts
ja_JP: ログイン試行を制限する

en: Verify your email address to get the most out of Really Simple SSL.
ja_JP: メールを認証して Really Simple SSL を最大限に活用しましょう

en: Email verification
ja_JP: メール認証

en: Click the button below to confirm your email address, or copy the following URL: %s
ja_JP: 以下のボタンをクリックしメールを確認するか、次の URL をコピーします: %s

en: Verify email
ja_JP: メールを認証する

en: Please verify your email
ja_JP: メールを認証してください

en: Really Simple SSL - Verify your email address
ja_JP: Really Simple SSL - メールの認証

en: SSL & Security
ja_JP: SSL とセキュリティ

en: Email address successfully verified
ja_JP: メール認証に成功しました

en: Email verification has not been completed yet. Check your email and click the link
ja_JP: メール認証はまだ完了してません。お使いのメールを確認しリンクをクリックします

en: You have %s low-risk vulnerability | You have %s low-risk vulnerabilities
ja_JP[0]: %s個の低リスクの脆弱性あり

en: You have %s medium-risk vulnerability | You have %s medium-risk vulnerabilities
ja_JP[0]: %s個の中リスクの脆弱性あり

en: You have %s high-risk vulnerability | You have %s high-risk vulnerabilities
ja_JP[0]: %s個の高リスクの脆弱性あり

en: You have %s critical vulnerability | You have %s critical vulnerabilities
ja_JP[0]: %s個の重大な脆弱性あり

en: Please take appropriate action.
ja_JP: 対策してください。

en: Really Simple SSL has a new feature! Introducing Vulnerability Detection, enable it now.
ja_JP: Really Simple SSL の新機能 ! 脆弱性の検出を有効化しましょう。

en: View vulnerabilities
ja_JP: 脆弱性を表示

en: Please check the vulnerabilities overview for more information and take appropriate action.
ja_JP: 詳細から脆弱性の概要を確認し、適切に対策しましょう。

en: %s vulnerability has been detected. | %s vulnerabilities have been detected.
ja_JP[0]: %s個の脆弱性が検出されました。

en: Vulnerabilities detected
ja_JP: 脆弱性の検出あり

en: No known vulnerabilities detected.
ja_JP: 既知の脆弱性の検出なし。

en: No known vulnerabilities detected
ja_JP: 既知の脆弱性の検出なし

en: Only enable this if you experience mixed content in the admin environment of your WordPress website.
ja_JP: この WordPress サイトの管理環境に混在コンテンツが起きている場合にのみ有効化してください。

en: Only enable if the default mixed content fixer does not fix your front-end mixed content.
ja_JP: 通常の混在コンテンツ修正機能で、フロントエンドの混在コンテンツが修正されない場合のみ有効にしてください。

en: Improve Security with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: %sReally Simple SSL プロ%sでセキュリティを改善

en: You can choose to automate the most common actions for a vulnerability. Each action is set to a minimum risk level, similar to the notifications. Please read the instructions to learn more about the process.
ja_JP: 脆弱性に対して、最も一般的な自動操作を選択できます。それぞれの操作は、通知と同様、最低限のリスク許容値が設定されています。処理の詳細については説明をご覧ください。

en: Measures
ja_JP: 対策

en: This is the vulnerability overview. Here you will find current known vulnerabilities on your system. You can find more information and helpful, actionable insights for every vulnerability under details.
ja_JP: 脆弱性の概要です。現在、利用中のシステム内に見つかっている脆弱性です。それぞれの脆弱性の詳細から、詳細情報と有用で実行可能なヒントを確認できます。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: These notifications are set to the minimum risk level that triggers a notification. For example, the default site-wide notification triggers on high-risk and critical vulnerabilities.
ja_JP: 通知は、通知を実行するための最低限のリスク許容値が設定されています。例えば、サイト全体の通知の初期設定は、リスク高、また重大な脆弱性の発見時となります。

en: Here you can configure vulnerability detection, notifications and measures. To learn more about the features displayed, please use the instructions linked in the top-right corner.
ja_JP: 脆弱性の検出、通知、対策を設定できます。機能の詳細は、右上の説明のリンクからお読みください。

en: I have read and understood the risks to intervene with these measures.
ja_JP: これらの対策に干渉する際の危険性について、私は読んで理解しました。

en: Date
ja_JP: 日時

en: Risk
ja_JP: リスク

en: Component
ja_JP: 構成要素

en: Vulnerabilities Overview
ja_JP: 脆弱性の概要

en: Test notifications can be used to test email delivery and shows how vulnerabilities will be reported on your WordPress installation.
ja_JP: テストメールの配信にテスト通知が使われ、この WordPress インストール上の脆弱性がどのように報告されるか表示します。

en: Test notifications
ja_JP: 通知テスト

en: This will send emails about vulnerabilities directly from your server. Make sure you can receive emails by the testing a preview below. If this feature is disabled, please enable notifications under general settings.
ja_JP: サーバーから直接、脆弱性についてのメールを送信します。以下のテストにより、メールを受信可能であることを確認してください。この機能が無効になっていれば、設定の全般から通知を有効化してください

en: Email
ja_JP: メール

en: Critical (default)
ja_JP: 重大 (初期設定)

en: Low-risk
ja_JP: 低リスク

en: Site-wide, admin notification
ja_JP: サイト全体、管理者通知

en: High-risk (default)
ja_JP: 高リスク (初期設定)

en: Low-risk
ja_JP: 低リスク

en: Really Simple SSL dashboard
ja_JP: Really Simple SSL ダッシュボード

en: Critical
ja_JP: 重大

en: High-risk
ja_JP: 高リスク

en: Medium-risk
ja_JP: 中リスク

en: Low-risk (default)
ja_JP: 低リスク (初期設定)

en: None
ja_JP: なし

en: Feedback in plugin overview
ja_JP: プラグイン概要から通知

en: If there's a vulnerability, you will also get feedback on the themes and plugin overview.
ja_JP: 脆弱性があれば、テーマやプラグインの概要からも通知できます。

en: Really Simple SSL collects information about plugins, themes, and core vulnerabilities from our database powered by WPVulnerability. Anonymized data about these vulnerable components will be sent to Really Simple SSL for statistical analysis to improve open-source contributions. For more information, please read our privacy statement.
ja_JP: Really Simple SSL は、WPVulnerability 提供のデータベースから、プラグイン、テーマ、またコアの脆弱性に関する情報を取得します。こうした脆弱性のある構成要素のデータは匿名化され、オープンソースのプログラムを改善する統計分析を行うため、Really Simple SSL に送信されます。詳細は、私たちの個人情報保護方針をご覧ください。

en: About Vulnerabilities
ja_JP: 脆弱性について

en: This feature depends on multiple standard background processes. If a process fails or is unavailable on your system, detection might not work. We run frequent tests for this purpose. We will notify you accordingly if there are any issues.
ja_JP: この機能は、複数の標準的なバックグラウンドプロセスに依存しています。このシステムでプロセスが失敗したり、利用できない際には検出できないことがあります。この目的で検査を頻繁に実行します。なんらかの問題があれば通知します。

en: Vulnerability detection
ja_JP: 脆弱性の検出

en: Get more information from the Really Simple SSL dashboard on %s
ja_JP: %s の Really Simple SSL ダッシュボードから詳細をご覧ください

en: Based on your settings, Really Simple SSL will take appropriate action, or you will need to solve it manually.
ja_JP: 設定によって Really Simple SSL が適切な対策を実行しているか、または手動で解決する必要があります。

en: Multiple %s vulnerabilities have been found.
ja_JP: 複数の%sの脆弱性が見つかりました。

en: A %s vulnerability is found in %s.
ja_JP: %sの脆弱性が %s に見つかりました。

en: This is a vulnerability alert from Really Simple SSL for %s.
ja_JP: %s 上の Really Simple SSL による脆弱性の警報です。

en: %s: %s vulnerability found | %s: %s vulnerabilities found
ja_JP[0]: %s: %s個の脆弱性を発見

en: Vulnerability Alert: %s
ja_JP: 脆弱性の警報: %s

en: Vulnerability: %s
ja_JP: 脆弱性: %s

en: Quarantined
ja_JP: 隔離済み

en: Components will be quarantined if the update process fails.
ja_JP: 更新処理に失敗したた、構成要素は隔離されます。

en: Quarantine
ja_JP: 隔離

en: Will run a frequent update process on vulnerable components.
ja_JP: 脆弱性のある構成要素の更新処理を頻繁に実行する。

en: Force update
ja_JP: 強制的に更新

en: Vulnerabilities
ja_JP: 脆弱性

en: Dashboard - Test Notification
ja_JP: ダッシュボード - 通知テスト

en: This is a test notification from Really Simple SSL. You can safely dismiss this message.
ja_JP: この通知テストは Really Simple SSL が発信しています。無視しても問題ありません。

en: Site wide - Test Notification
ja_JP: サイト全体 - テスト通知

en: critical
ja_JP: 重大

en: high-risk
ja_JP: 高リスク

en: medium-risk
ja_JP: 中リスク

en: low-risk
ja_JP: 低リスク

en: Every three hours
ja_JP: 3時間ごと

en: Email could not be sent. No message or subject set.
ja_JP: メールを送信できませんでした。題名か本文が設定されていません。

en: Why did I receive this email?
ja_JP: なぜこのメールを受信していますか？

en: The 301 redirect with .htaccess to HTTPS is now enabled.
ja_JP: HTTPS への、.htaccess による301転送が有効です。

en: Settings update: .htaccess redirect
ja_JP: 設定の更新: .htaccess 転送

en: Add your email address below.
ja_JP: 以下にメールアドレスを追加してください。

en: We use email notification to explain important updates in plugin settings.
ja_JP: プラグインの設定の重要な更新をお知らせするためにメール通知を使用します。

en: Get notified!
ja_JP: 通知の受信 !

en: Our vulnerability reporting is in beta. Signup for the beta to discover the new features!
ja_JP: 脆弱性報告はベータ版です。新機能を試すにはベータ版に登録してください !

en: Disabled
ja_JP: 無効化しました

en: Users trying to enter via /wp-admin or /wp-login.php will be redirected to this URL.
ja_JP: /wp-admin や /wp-login.php にアクセスしたユーザーは、この URL に転送されます。

en: Custom login URL
ja_JP: 独自のログイン URL

en: Example: If you want to change your login page from /wp-admin/ to /control/ answer: control
ja_JP: 例: ログインページを /wp-admin/ から /control/ に変更したいなら: control

en: Enter a custom login URL. This allows you to log in via this custom URL instead of /wp-admin or /wp-login.php
ja_JP: 独自のログイン URL を入力します。/wp-admin や /wp-login.php ではない指定の URL からログインするようにできます。

en: Your login URL has changed to {login_url} to prevent common bot attacks on standard login URLs. Learn more about this feature, common questions and measures to prevent any issues.
ja_JP: ログインURLが {login_url} に変更され、標準のログイン URL に対するボット攻撃を防ぎます。この機能、よくある質問、問題を防ぐための詳細はこちら。

en: You have changed your login URL
ja_JP: ログイン URL を変更しました

en: Enable Custom login URL
ja_JP: 独自のログイン URL を使用

en: Allows you to enter a custom login URL.
ja_JP: 独自のログイン URL の使用を許可します。

en: Please adjust the CAA records via your DNS provider to allow Let’s Encrypt SSL certificates
ja_JP: Let's Encrypt SSL 証明書を許可するように、DNS プロバイダー経由で CAA レコードを調整してください。

en: This email is part of the Really Simple SSL Notification System
ja_JP: このメールは Really Simple SSL の通知システムによるものです

en: This email was sent to
ja_JP: このメールの送信先

en: This is a multisite configuration with subdomains. You should generate a wildcard certificate on the root domain.
ja_JP: サブドメインを持つマルチサイトとして構成されています。ルートのドメインにワイルドカード証明書を生成する必要があります。

en: Test notification by email
ja_JP: メール通知のテスト

en: The .htaccess redirect has been enabled on your site. If the server configuration is non-standard, this might cause issues. Please check if all pages on your site are functioning properly.
ja_JP: このサイトで .htaccess による転送が有効化されています。標準的でないサーバー構成では問題が発生することがあります。すべてのページが適切に機能しているかご確認ください。

en: Enable .htaccess only if you know how to regain access in case of issues.
ja_JP: .htaccess の有効化は、問題発生時にブログへのアクセスを回復する方法を理解している場合にのみ行ってください。

en: On Apache you can use a .htaccess redirect, which is usually faster, but may cause issues on some configurations. Read the instructions in the sidebar first.
ja_JP: Apacheでは、.htaccess による転送を行い通常より高速ですが、一部の構成では問題が発生することあります。最初にサイドバーの説明を読んでください。

en: From now on, the debug.log won’t be publicly accessible whenever wp-debugging is enabled. The debug log will be stored in a randomly named folder in /wp-content/. This prevents possible leakage of sensitive debugging information.
ja_JP: 今後、wp-debugging を有効化しても、debug.log が広く公開されなくなります。デバッグのログは、/wp-content/ 内のランダムな名前のフォルダ内に保存されます。機密性のあるデバッグ情報の漏洩を防止できます。

en: Settings update: Debug.log file relocated
ja_JP: 設定の更新: Debug.log ファイルを再配置

en: A debug.log is publicly accessibile and has a standard location. This will change the location to a randomly named folder in /wp-content/
ja_JP: debug.log は公開状態で、標準状態の場所に配置されています。このオプションにより /wp-content/ 内のランダムな名前のフォルダに場所を変更します。

en: This will permanently change your database prefixes and you can NOT rollback this feature. Please make sure you have a back-up.
ja_JP: データベースの接頭辞が永久に変更されます。以前のものへ戻すことはできません。必ずバックアップをとってください。

en: Security through obscurity. Your site is no longer using the default wp_ prefix for database tables. The process has been designed to only complete and replace the tables after all wp_ tables are successfully renamed. In the unlikely event that this does lead to database issues on your site, please navigate to our troubleshooting article.
ja_JP: 難しくすることによる安全性。このサイトでは、データベース用のテーブルに使う標準の接頭辞 wp_  をやめました。この処理は、すべてのテーブルの wp_ が正常に改名できた時にのみテーブルを置換するようになっています。万が一、これが原因でデータベースに問題が起きたら、トラブルシューティングの記事をお読みください。

en: Settings update: Database prefix changed
ja_JP: 設定の更新 :データベースの接頭辞が変更されました

en: This will limit or fully disable HTTP requests that are not needed, but could be used with malicious intent.
ja_JP: 必要ないけど悪意を持って使用できる HTTP リクエストを制限、または完全に無効化します。

en: If the username 'admin' currently exists, you can rename it here. Please note that you can no longer use this username, and should use the new username or an email address
ja_JP: ユーザー名 admin が存在していれば、ここから名前を変更できます。このユーザー名はもう使用できなくなるので、新しいユーザー名またはメールアドレスを使用してください。

en: As a security precaution, the username ‘admin’ has been changed on %s. From now on, you can login with '%s' or an email address.
ja_JP: 安全対策として、%s 上のユーザ名 admin は変更されました。今後、%s、またはメールアドレスでログインしてください。

en: Settings update: Username 'admin' renamed
ja_JP: 設定の更新: ユーザー名 admin は改名されました

en: Block the username 'admin'
ja_JP: ユーザー名 admin を禁止

en: Prevent login feedback
ja_JP: ログインの応答を隠す

en: By default, WordPress shows if a username or email address exists when a login fails. This will change it to generic feedback.
ja_JP: 標準状態では、WordPress は、ログイン失敗時にユーザー名やメールアドレスが登録されているかを表示します。これを一般的なメッセージに変更します。

en: Dismiss all notifications
ja_JP: すべての通知を無視する

en: Get notified of important changes, updates and settings. Recommended when using security features.
ja_JP: 重要な更変更や更新、また設定を通知します。安全性に関する機能を使用する場合に推奨します。

en: Notifications by email
ja_JP: メールで通知

en: Redirects your site to https with a SEO friendly 301 redirect if it is requested over http.
ja_JP: サイトに http でアクセスされたら、SEO  に適した 301転送で https に転送します。

en: 301 .htaccess redirect (read instructions first)
ja_JP: 301 .htaccess 転送 (先に解説をお読みください)

en: Changing redirect methods should be done with caution. Please make sure you have read our instructions beforehand at the right-hand side.
ja_JP: 転送方法の変更には注意が必要です。事前に右側の解説を確認してください。

en: Learn more about our features!
ja_JP: 機能の詳細をもっとご覧ください！

en: An error occurred:
ja_JP: エラー発生:

en: Email could not be sent.
ja_JP: メールを送信できませんでした。

en: Email sent! Please check your mail
ja_JP: メール送信 ! メールが届いたかご確認ください

en: Email notifications are only sent for important updates, security notices or when certain features are enabled.
ja_JP: メールによる通知は、重要な更新、安全性のお知らせ、また特定の機能が有効になった場合にのみ送信されます。

en: About notifications
ja_JP: 通知について

en: Notification by Really Simple SSL
ja_JP: Really Simple SSL からの通知

en: This email is confirmation that any security notices are likely to reach your inbox.
ja_JP: このメールは、安全性に関するお知らせがこの受信箱に届くかの確認用です。

en: Really Simple SSL - Notification Test
ja_JP: Really Simple SSL - 通知テスト

en: Email address not valid
ja_JP: メールアドレスが無効

en: Please check if your REST API is loading correctly. Your site currently is using the slower Ajax fallback method to load the settings.
ja_JP: REST API が正しく読み込まれているかを確認してください。このサイトは現在、設定を読み込むために、より遅い Ajax に代替する方法を行っています。

en: You have enabled a feature on %s. We think it's important to let you know a little bit more about this feature so you can use it without worries.
ja_JP: %s の機能を有効にしました。この機能を安心して使うためにもう少し説明することが重要だと考えています。

en: You are using the Really Simple SSL Shell Exec add on, but your current version needs to be updated.
ja_JP: Really Simple SSL Shell Exec 拡張機能を使用中ですが、このバージョンはアップデートが必要です。

en: (recommended)
ja_JP: (推奨)

en: SSL is now activated. Follow the three steps in this article to check if your website is secure.
ja_JP: SSL が有効になりました。この記事の3手順によって、このウェブサイトが安全かを確認しましょう。

en: The DISALLOW_FILE_EDIT constant is defined and set to false. You can remove it from your wp-config.php.
ja_JP: 定数 DISALLOW_FILE_EDIT が false に設定されています。wp-config.php からこれを削除できます。

en: Login credentials incorrect. Please check your login credentials for cPanel.
ja_JP: ログイン情報が正しくありません。cPanel のログイン情報を確認してください。

en: Failed retrieving account.
ja_JP: アカウントの取得に失敗しました。

en: Rename admin user enabled: Please choose a new username of at least 3 characters, which is not in use yet.
ja_JP: ユーザー admin の改名を有効化: 新しいユーザー名は、3文字以上でまだ使用されていないものにしてください。

en: Could not rename folder!
ja_JP: フォルダー名をできませんでした !

en: Choose new username to replace 'admin'
ja_JP: admin から改名するユーザー名を入力

en: Recommended Security Headers
ja_JP: 推奨するセキュリティヘッダー

en: Terms & Conditions.
ja_JP: 利用規約

en: Send
ja_JP: 送信

en: View
ja_JP: 表示

en: disabled
ja_JP: 無効

en: Blocked
ja_JP: ブロック済み

en: Status
ja_JP: 状態

en: Source
ja_JP: 入力元 (Source)

en: Directive
ja_JP: 指示

en: Add additional domains which can embed your website, if needed. Comma seperated.
ja_JP: 必要に応じて、このサイトを埋め込みできるドメインを追加してください。カンマ区切りにします。

en: Allow your domain to be embedded
ja_JP: このドメインの埋め込みを許可

en: Disable (Default)
ja_JP: 無効 (標準)

en: The content security policy has many options, so we always recommend starting in ‘learning mode’ to see what files and scripts are loaded.
ja_JP: コンテンツセキュリティポリシーには多くのオプションがあるため、どのファイルとスクリプトが読み込まれるかを見るために、常に「学習モード」で開始することを推奨します。

en: About the Content Security Policy
ja_JP: コンテンツセキュリティポリシーについて

en: Serve encrypted and authenticated responses
ja_JP: 暗号化また認証されたレスポンスを提供

en: Enable Permissions Policy
ja_JP: アクセス許可のポリシーを有効化

en: Options
ja_JP: 設定

en: Feature
ja_JP: 機能

en: They might be misused if you don’t actively tell the browser to disable these features.
ja_JP: これらの機能を無効にするようブラウザに積極的に指示しないと、誤用されることがあります。

en: Browser features are plentiful, but most are not needed on your website.
ja_JP: ブラウザの機能は豊富ですが、ほとんどはこのサイトに不要です。

en: About the Permission Policy
ja_JP: アクセス許可のポリシーについて

en: Self (Default)
ja_JP: 自己参照 (標準)

en: Disable
ja_JP: 無効

en: Allow
ja_JP: 許可

en: Fix
ja_JP: 修正

en: Location
ja_JP: 場所

en: Description
ja_JP: 説明

en: Type
ja_JP: 種類

en: The extensive mixed content scan will list all current and future issues and provide a fix, or instructions to fix manually.
ja_JP: 混合コンテンツの存在を広く検査し、現在また将来起こりそうな問題をすべて把握して、修正法や手動で修正する手順を提供します。

en: About the Mixed Content Scan
ja_JP: 混在コンテンツの検出について

en: Mixed content scan
ja_JP: 混在コンテンツの検出

en: One of the most powerful features, and therefore the most complex are the Cross-Origin headers that can isolate your website so any data leaks are minimized.
ja_JP: 最も強力な機能の1つであるため最も複雑なのが Cross Origin ヘッダーで、サイトを分離してデータ漏えいを最小限にできます。

en: About Cross Origin Policies
ja_JP: Cross Origin Policy について

en: Choose the max-age for HSTS
ja_JP: HSTS の最長期間を選択

en: Two years (required for preload)
ja_JP: 2年 (プリロードが必要)

en: One year
ja_JP: 1年

en: One day (for testing only)
ja_JP: 1年 (テスト目的用)

en: Include subdomains
ja_JP: サブドメインを含める

en: After enabling this feature, you can submit your site to %shstspreload.org%s
ja_JP: この機能の有効化後、%shstspreload.org%s にこのサイトを送信できます

en: Include preload
ja_JP: プリロードに含める

en: Leveraging your SSL certificate with HSTS is a staple for every website. Force your website over SSL, mitigating risks of malicious counterfeit websites in your name.
ja_JP: HSTS による SSL 証明書の活用は、すべてのウェブサイトに必需です。強制的にウェブサイトに SSL を経由させることで、悪意のある、あなた名義の偽サイトのリスクを軽減します。

en: About HTTP Strict Transport Security
ja_JP: HTTP Strict Transport Security について

en: recommended
ja_JP: 推奨

en: Off
ja_JP: オフ

en: These security headers are the fundamental security measures to protect your website visitors while visiting your website.
ja_JP: これらのセキュリティヘッダーは、サイトの訪問者を保護する基本的なセキュリティ対策です。

en: About Recommended Security Headers
ja_JP: 推奨するセキュリティヘッダー について

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Action
ja_JP: 操作

en: Count
ja_JP: 数

en: Login status
ja_JP: ログイン状態

en: Method
ja_JP: 方法

en: Disable application passwords
ja_JP: アプリケーションパスワードを無効化

en: Change debug.log file location
ja_JP: debug.log ファイルの場所を変更

en: Rename and randomize your database prefix
ja_JP: データベース接頭辞のランダム化

en: Disable HTTP methods
ja_JP: HTTP メソッドを無効化

en: Block user registrations when login and display name are the same
ja_JP: ログインと表示名が同じユーザーの登録を禁止

en: Disable XML-RPC
ja_JP: XML-RPC を無効化

en: Disable user enumeration
ja_JP: ユーザー列挙を無効化

en: Disable directory browsing
ja_JP: ディレクトリ参照を無効化

en: Hide your WordPress version
ja_JP: WordPress のバージョンを隠す

en: Prevent code execution in the public 'Uploads' folder
ja_JP: 共用の uploads フォルダー内でのコード実行を防止

en: Disable the built-in file editors
ja_JP: 組み込みのファイルエディターを無効化

en: Hardening features limit the possibility of potential weaknesses and vulnerabilities which can be misused.
ja_JP: 堅牢化の機能は、悪用可能な潜在的な弱点や脆弱性を制限します。

en: About Hardening
ja_JP: 堅牢化について

en: Disable "anyone can register"
ja_JP: 「誰でも登録可能」を無効化

en: Premium support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Delete all data on plugin deletion
ja_JP: プラグイン削除時にすべてのデータを削除

en: System status
ja_JP: システムの状態

en: Mixed content fixer - back-end
ja_JP: 混在コンテンツ修正機能 - バックエンド

en: Mixed content fixer - init hook
ja_JP: 混在コンテンツ修正機能 - init のフック

en: 301 .htaccess redirect
ja_JP: 301 .htaccess 転送

en: 301 PHP redirect
ja_JP: 301 PHP 転送

en: No redirect
ja_JP: 転送なし

en: Redirect method
ja_JP: 転送方法

en: DNS verification
ja_JP: DNS 認証

en: General Settings
ja_JP: 全般設定

en: Get Cross Origin Policy Headers with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: Cross Origin Policy を %sReally Simple SSL Pro%s で利用

en: Get Source Directives with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: 入力元の指示を %sReally Simple SSL Pro%s で管理

en: Get Frame Ancestors with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: 親フレームを %sReally Simple SSL Pro%s で管理

en: Get Upgrade Insecure Requests with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: 安全でないリクエストを %sReally Simple SSL Pro%s で管理

en: Get the Permissions Policy with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: アクセス許可のポリシーを %sReally Simple SSL Pro%s で管理

en: Permissions Policy
ja_JP: アクセス許可のポリシー

en: Get HTTP Strict Transport Security with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: HTTP Strict Transport Security を %sReally Simple SSL Pro%s で利用

en: Get Recommended Security Headers with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: 推奨するセキュリティヘッダーを %sReally Simple SSL Pro%s で利用

en: Get the Mixed Content Scan with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: 混在コンテンツの検出を %sReally Simple SSL Pro%s で利用

en: Mixed Content Scan
ja_JP: 混在コンテンツの検出

en: Get XML-RPC with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: XML-RPC を %sReally Simple SSL Pro%s で利用

en: Get Advanced Hardening with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: 高度な堅牢化を %sReally Simple SSL Pro%s で利用

en: Advanced Hardening
ja_JP: 高度な堅牢化

en: Hardening
ja_JP: 堅牢化

en: Debugging with Really Simple SSL
ja_JP: Really Simple SSL でデバッグ

en: Get Premium Support with %sReally Simple SSL Pro%s
ja_JP: プレミアムサポートが必要なら %sReally Simple SSL Pro%s

en: The following information is attached when you send this form: license key, scan results, your domain, .htaccess file, debug log and a list of active plugins.
ja_JP: このフォームを送信すると以下の情報が添付されます: ライセンスキー、検査結果、このサイトのドメイン、.htaccess ファイル、デバッグ記録、また有効状態のプラグイン一覧.

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: forbidden - number in author name not allowed = %s
ja_JP: 禁止 - 投稿者名に数字は許可されていません = %s

en: Username 'admin' has been changed to %s
ja_JP: ユーザー名 admin は「%s」に変更されました

en: Invalid login details.
ja_JP: ログイン情報が正しくありません。

en: The code to block code execution in the uploads folder cannot be added automatically on nginx. Add the following code to your nginx.conf file:
ja_JP: uploads フォルダ内でのコードの実行を禁止するコードは、nginx に自動で追加できません。ファイル nginx.conf に以下のコードを追加してください:

en: Could not copy code execution test file.
ja_JP: コード実行用テストファイルをコピーできませんでした。

en: Uploads folder not writable.
ja_JP: uploads は書き込み不可です。

en: Could not find code execution test file.
ja_JP: コード実行用テストファイルが見つかりませんでした

en: Changed debug.log location to:
ja_JP: debug.log の場所を以下に変更しました:

en: Your WordPress version is visible to others.
ja_JP: 使用中の WordPress のバージョンが第三者に表示されています。

en: Anyone can register an account on your site. Consider disabling this option in the WordPress general settings.
ja_JP: このサイトに誰でもアカウントを登録できます。WordPress の一般設定内のオプションから無効にできます。検討してください。

en: The built-in file editors are accessible to others.
ja_JP: 組み込みのファイルエディターに第三者がアクセス可能です。

en: Your database prefix is set to the default 'wp_'.
ja_JP: このデータベースの接頭辞は、標準状態の wp_ です。

en: Your database prefix is renamed and randomized. Awesome!
ja_JP: データベースの接頭辞はランダムに変更されています。素晴らしい !

en: Code execution is allowed in the public 'Uploads' folder.
ja_JP: 共用の uploads フォルダー内でのコード実行が許可されています。

en: Your site registered a user with the name 'admin'.
ja_JP: このサイトに admin (管理者) という名のユーザーが登録されています。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Prevent user enumeration
ja_JP: ユーザー列挙を禁止

en: Your site is vulnerable to user enumeration attacks.
ja_JP: このサイトはユーザー列挙攻撃に対して脆弱です。

en: Your site logs information to a public debugging file.
ja_JP: このサイトでは、公開状態のデバッグ用ファイルに情報を記録しています。

en: Debugging
ja_JP: デバッグの状態

en: We have detected administrator roles where the login and display names are the same.
ja_JP: ログイン名と表示名が同じになっている管理者権限のアカウントを検出しました。

en: It is currently possible to create an administrator user with the same login and display name.
ja_JP: ログイン名と表示名が同一の管理者ユーザーを作成可能です。

en: An option that requires the .htaccess file in the uploads directory is enabled, but the file is not writable.
ja_JP: uploads フォルダに .htaccess ファイルが必要なオプションが有効化されましたが、ファイルが書き込み可能ではありません。

en: .htaccess in uploads not writable
ja_JP: uploads の .htaccess に書き込み不可

en: An option that requires the .htaccess file is enabled, but the file does not exist.
ja_JP: .htaccess ファイルの有効化が必要なオプションですが、ファイルが存在しません。

en: .htaccess does not exist
ja_JP: .htaccess が存在しません

en: Please add the following lines to your .htaccess, or set it to writable:
ja_JP: 以下の行を .htaccess に追加するか、書き込み可能に設定してください:

en: An option that requires the .htaccess file is enabled, but the file is not writable.
ja_JP: .htaccess ファイルの有効化が必要なオプションですが、ファイルが書き込み可能ではありません。

en: .htaccess not writable
ja_JP: .htaccess 書き込み不可

en: Disable application passwords.
ja_JP: アプリケーションのパスワードを無効化。

en: Block user registration when login name equals display name
ja_JP: ログイン名と表示名が同じユーザーの登録を禁止

en: Do not allow users with admin username
ja_JP: 管理者のユーザー名になるユーザーを許可しない

en: Disable directory indexing
ja_JP: ディレクトリの索引処理を無効化

en: Prevent login error leakage
ja_JP: ログインエラーの漏洩を防止

en: Block code execution in uploads directory
ja_JP: uploads フォルダ内でのコード実行を禁止

en: User Enumeration
ja_JP: ユーザー列挙

en: Hide WP version
ja_JP: WP バージョンを非表示

en: File editing
ja_JP: ファイルの編集

en: Please set the wp-content folder to writable:
ja_JP: wp-content フォルダーを書き込み可能に設定してください:

en: A firewall rule was enabled, but /the wp-content/ folder is not writable.
ja_JP: ファイアウォールの規則が有効化されましたが、wp-content フォルダーが書き込み可能ではありません。

en: Please set the wp-config.php to writable until the rule has been written.
ja_JP: 規則が書き込まれるまで wp-config.php を書き込み可能にしてください。

en: A firewall rule was enabled, but the wp-config.php is not writable.
ja_JP: ファイアウォールの規則が有効化されましたが、wp-config.php が書き込み可能ではありません。

en: Firewall
ja_JP: ファイアウォール

en: Visit the plugins overview or %srenew your license%s.
ja_JP: プラグインの概要にアクセス、または%sあなたのライセンスを更新%sする。

en: Update Really Simple SSL Pro: the plugin needs to be updated to the latest version to be compatible.
ja_JP: Really Simple SSL Pro の更新: 互換性を保つため、本プラグインを最新版に更新する必要があります。

en: Widget with mixed content
ja_JP: ウィジット中の混在コンテンツ

en: Widget area
ja_JP: ウィジット領域

en: Mixed content in the postmeta table
ja_JP: postmeta テーブル中の混在コンテンツ

en: Mixed content in post: %s
ja_JP: 投稿中の混在コンテンツ: %s

en: Mixed content in CSS/JS file from other domain
ja_JP: ほかのドメインの CSS/JS ファイル中の混在コンテンツ

en: Copyright warning!
ja_JP: 著作権に注意 !

en: Import and insert file
ja_JP: ファイルのインポートと挿入

en: Mixed content in %s
ja_JP: %s 中の混在コンテンツ

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Mixed content in PHP file in %s
ja_JP: %s の PHP ファイル内にある混在コンテンツ

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate our plugin %s
ja_JP: 私たちのプラグイン %s を有効化

en: %s has been installed!
ja_JP: %s はインストールされました !

en: Hardening features are enabled!
ja_JP: 堅牢化機能が有効になりました !

en: Enable recommended hardening features in Really Simple SSL
ja_JP: Really Simple SSL の推奨する堅牢化機能を有効化

en: SSL has been activated
ja_JP: SSL が有効になりました

en: Complianz - Consent Management as it should be
ja_JP: Complianz - 理想的なクッキーの同意管理

en: Now have a look at our new features.
ja_JP: 新機能を紹介します。

en: Congratulations!
ja_JP: おめでとう !

en: Thanks for updating!
ja_JP: 更新ありがとうございます !

en: Your website's ip address is blocked. Please add your domain's ip address to the security policy in CPanel
ja_JP: このサイトの IP アドレスはブロックされました。CPanel (サーバー管理画面) のセキュリティ ポリシーに、お使いのドメインの IP アドレスを追加してください

en: Renew certificate
ja_JP: 証明書を更新

en: Renew installation
ja_JP: インストールを更新

en: Do you want to store these credentials for renewal purposes?
ja_JP: 更新目的でこれら証明書を保存しますか ?

en: Plesk username and password
ja_JP: Plesk のユーザー名とパスワード

en: Plesk admin URL
ja_JP: Plesk 管理 URL

en: CloudWays API key
ja_JP: CloudWays API キー

en: Direct Admin URL
ja_JP: DirectAdmin URL

en: Hosting Provider
ja_JP: ホスティング会社

en: Include alias
ja_JP: エイリアスを含める

en: Disable OCSP stapling
ja_JP: OCSP ステープリングの無効化

en: I agree to the Terms & Conditions from Let's Encrypt.
ja_JP: Let's Encrypt の利用規約に同意する

en: Test not found.
ja_JP: テストが見つかりません。

en: Permission denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Read more about security concerns with debug display enabled
ja_JP: デバッグ表示を有効にしている場合のセキュリティ上の懸念の詳細を読む

en: The value, WP_DEBUG_DISPLAY, has either been enabled by WP_DEBUG or added to your configuration file. This will make errors display on the front end of your site.
ja_JP: 値 WP_DEBUG_DISPLAY が、サイトの構成ファイルに追加されたか、WP_DEBUG により有効化されています。これにより、エラーがサイトの画面上に表示されます。

en: Your site is set to display errors on your website
ja_JP: このサイトは、エラー表示を行う設定になっています

note: translators: Accessibility text.
en: (opens in a new tab)
ja_JP: (新しいタブで開く)

en: Remove from public location with Really Simple SSL
ja_JP: Really Simple SSL を使い公開された場所から除去

en: The value, WP_DEBUG_LOG, has been added to this website’s configuration file. This means any errors on the site will be written to a file which is potentially available to all users.
ja_JP: 値 WP_DEBUG_LOG が、サイトの構成ファイルに追加されています。サイト上のエラーは、すべてのユーザーがアクセスできるファイルに書き込まれます。

en: Your site is set to log errors to a potentially public file
ja_JP: このサイトは、誰もがアクセスできるファイルにエラー記録しています

en: A networkwide SSL activation process has been started, but has not been completed. Please go to the SSL settings page to complete the process.
ja_JP: ネットワーク全体の SSL 有効化の処理が開始されました。まだ完了していません。SSL 設定ページからこの処理を完了してください。

en: SSL activation in progress
ja_JP: SSL 有効化を進行中

en: SSL is not enabled on your network
ja_JP: SSL はこのネットワーク上で有効になっていません。

en: Improve security - Upgrade
ja_JP: セキュリティ改善 - アップグレード

en: Thanks for updating to Really Simple SSL 6.0! Check out our new features on the settings page.
ja_JP: Really Simple SSL 6.0へのアップグレードありがとうございます ! 設定ページから新機能をご確認ください。

en: See which recommended security headers are not present on your website.
ja_JP: 推奨されるセキュリティヘッダーの欠如を検査。

en: To safely enable SSL on your server configuration, you should add the following line of code to your wp-config.php.
ja_JP: サーバー設定上で、安全に SSL を有効化するには、次のコード行を wp-config.php に追加する必要があります。

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

note: Description of the plugin
en: Lightweight SSL & Hardening Plugin
ja_JP: 軽快 SSL & 堅牢化プラグイン

en: Self-hosted, Privacy-friendly analytics tool
ja_JP: セルフホスティング型で個人情報に配慮した解析ツールです。

en: Your license key has reached its activation limit.
ja_JP: このライセンスキーは有効化の上限に達しています。

en: This appears to be an invalid license key for this plugin.
ja_JP: 本プラグイン用の無効なライセンスキーのようです。

en: Your license is not active for this URL.
ja_JP: このライセンスは、この URL に対して有効ではありません。

en: Invalid license.
ja_JP: ライセンスが無効です。

en: Missing license.
ja_JP: ライセンスがありません。

en: Your license key has been disabled.
ja_JP: このライセンスキーは無効になっています。

en: Your license key expired on %s.
ja_JP: このライセンスキーの有効期限は、%s です。

en: An error occurred, please try again.
ja_JP: エラーが発生。再度お試しください。

en: Check your %slicense%s.
ja_JP: %sライセンス%sを確認。

en: Install %sManually%s.
ja_JP: %s手動で%sインストール。

en: An Error Occurred:
ja_JP: エラーが発生:

en: Visit Dashboard
ja_JP: ダッシュボードを表示

en: Installing
ja_JP: インストール中

en: Recommended by Really Simple Plugins
ja_JP: Really Simple Plugins からのおすすめ

en: Installation finished
ja_JP: インストール完了

en: Really Simple SSL automatically detects your settings and configures your website to run over HTTPS. To keep it lightweight, we kept the options to a minimum. Your website will move to SSL with one click.
ja_JP: Really Simple SSL は、HTTPS で動作するよう、サイトの構成と設定を自動で検出します。軽快にするためオプションは最小限に抑えています。ワンクリックであなたのサイトが SSL に移行します。

en: One click SSL optimization
ja_JP: ワンクリックで SSL 最適化

en: Configure your Cookie Notice, Consent Management and Cookie Policy with our Wizard and Cookie Scan. Supports GDPR, DSGVO, TTDSG, LGPD, POPIA, RGPD, CCPA and PIPEDA.
ja_JP: 私たちによるウィザードとクッキー検査は、クッキーの通知、クッキーへの同意とクッキーの方針を設定します。GDPR、DSGVO、TTDSG、LGPD、POPIA、RGPD、CCPA また PIPEDAに対応します。

en: GDPR/CCPA Privacy Suite
ja_JP: GDPR/CCPA 個人情報スイート

en: Get detailed insights into visitors' behaviour with Burst Statistics, the privacy-friendly analytics dashboard from Really Simple Plugins.
ja_JP: Really Simple プラグインの個人情報に配慮した解析用の管理画面、Burst Statistics で訪問者の行動を詳細に把握しましょう。

en: Self-hosted and privacy-friendly analytics tool.
ja_JP: セルフホスティングされ個人情報に配慮した解析ツールです。

en: Failed to activate plugin
ja_JP: プラグインの有効化に失敗

en: Plugin activated
ja_JP: プラグインを有効化しました

en: Activating plugin...
ja_JP: プラグインの有効化中...

en: Failed to install plugin
ja_JP: プラグインのインストールに失敗

en: Plugin installed
ja_JP: プラグインをインストールしました

en: Installing plugin...
ja_JP: プラグインのインストール中...

en: Failed to gather package information
ja_JP: パッケージ情報の取得に失敗

en: Package information retrieved
ja_JP: パッケージ情報を取得しました

en: Retrieving package information...
ja_JP: パッケージ情報の取得中...

en: License invalid
ja_JP: ライセンス無効

en: License valid
ja_JP: ライセンス有効

en: Validating license...
ja_JP: ライセンス認証中...

en: Destination folder already exists
ja_JP: 保存フォルダは既に存在します

en: Able to create destination folder
ja_JP: 保存フォルダを作成できます

en: Checking if plugin folder exists...
ja_JP: プラグインフォルダが存在するか確認中...

en: Improve security with Really Simple SSL Pro.
ja_JP: Really Simple SSL Pro でセキュリティを改善しましょう。

en: Check manually
ja_JP: 手動で確認

en: Could not test certificate
ja_JP: 証明書を検査できません

en: Automatic certificate detection is not possible on your server.
ja_JP: お使いのサーバーでは、証明書の自動検出はできません。

en: Could not test certificate.
ja_JP: 証明書を検査できませんでした。

en: Checking host...
ja_JP: ホストを確認中...

en: After completing the installation, you can let Really Simple SSL automatically configure your site for SSL by using the 'Activate SSL' button.
ja_JP: インストールの完了後、 「SSLの有効化」 ボタンで Really Simple SSL にこのサイトの SSL 化を自動的に行わせることができます。

en: We have not detected any known hosting limitations.
ja_JP: ホスティング会社による既知の制限は検出されていません。

en: The wp-config.php file is not writable, and needs to be edited. Please set this file to writable.
ja_JP: ファイル wp-config.php が書き込み可能でなく、また編集が必要です。このファイルを書き込み可能に設定してください。

en: Your website does not send all recommended security headers.
ja_JP: このウェブサイトは、すべての推奨するセキュリティヘッダーを送信していません。

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Recommended security headers enabled.
ja_JP: 推奨するセキュリティヘッダーは有効です。

en: Disable OCSP Stapling
ja_JP: OCSP ステープリングの無効化

en: OCSP stapling is configured as enabled by default. You can disable this option if this is not supported by your hosting provider.
ja_JP: OCSP ステープリングは標準で有効になっています。お使いのホスティング会社によって対応していない場合、無効にできます。

en: For more information, please read this %sarticle%s
ja_JP: 詳細は%sこの記事%sをご覧ください。

en: Black Friday sale! Get 40% Off Really Simple SSL Pro
ja_JP: ブラックフライデーセール ! Really Simple SSL Pro が40％オフ

en: Checking if Terms & Conditions are accepted...
ja_JP: 利用規約に同意しているか確認中...

en: The Terms & Conditions were not accepted. Please accept in the general settings.
ja_JP: 利用規約に同意していません。一般設定から同意してください。

en: Terms & Conditions are accepted.
ja_JP: 利用規約に同意されました。

en: HttpOnly Secure cookies have been set automatically!
ja_JP: HttpOnly の secure cookie が自動的に設定されました !

en: As Really Simple SSL handles all the functionality this plugin provides, we recommend to disable this plugin to prevent unexpected behavior.
ja_JP: Really Simple SSL は、プラグインが提供するすべての機能を処理できるよう、予期せぬ動作を防ぐために、このプラグインを無効化することを推奨します。

en: We have detected the %s plugin on your website.
ja_JP: このサイトで %s プラグインが検出されました。

en: Please refresh the SSL status if a certificate has been installed recently.
ja_JP: 証明書が最近インストールされているなら、SSL の状態を更新してください。

en: No SSL certificate has been detected.
ja_JP: SSL 証明書が検出されませんでした。

en: Your server provides shell functionality, which offers additional methods to install SSL. If installing SSL using the default methods is not possible, you can install the shell add on.
ja_JP: お使いのサーバーにはシェル機能があるため、 SSL をインストールするための追加の方法があります。標準の方法で SSL をインストールできない場合、シェル拡張機能をインストールできます。

en: If you entered your DNS records before, they need to be changed.
ja_JP: 以前に DNS レコードを入力している場合、変更する必要があります。

en: Order ID mismatch, regenerate order.
ja_JP: 発注 ID が一致しません。発注を再生成します。

en: Really Simple SSL Pro is not up to date. Update Really Simple SSL Pro to ensure compatibility.
ja_JP: Really Simple SSL Pro は最新版ではありません。互換性を保つため Really Simple SSL Pro を更新してください。

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Your Key and Certificate directories are not properly protected.
ja_JP: キーと証明書用のフォルダが適切に保護されていません。

en: Your certificate will be renewed and installed automatically.
ja_JP: 証明書は自動で更新されインストールされます。

en: Automatic renewal of your certificate was not possible. The SSL certificate should be %srenewed%s manually.
ja_JP: 証明書の自動更新はできませんでした。SSL 証明書は手動で%s更新%sしてください。

en: The SSL certificate has been renewed, and requires manual %sinstallation%s in your hosting dashboard.
ja_JP: SSL 証明書は更新され、ホスティング管理画面から手動で%sインストール%sが必要です。

en: The automatic installation of your certificate has failed. Please check your credentials, and retry the %sinstallation%s.
ja_JP: お使いの証明書の自動インストールに失敗しました。認証情報を確認し%sインストール%sを再度お試しください。

en: Your certificate will expire on %s. You can renew it %shere%s.
ja_JP: お使いの証明書の有効期限は %s です。%sこちら%sから更新できます。

en: Your certificate is valid until: %s
ja_JP: 証明書の有効期限: %s

en: The www version of your site does not point to this website. This is recommended, as it will allow you to add it to the certificate as well.
ja_JP: このサイトの www 版は、このサイトを指していません。これは推奨されます。証明書にも追加できるようになるためです。

en: The non-www version of your site does not point to this website. This is recommended, as it will allow you to add it to the certificate as well.
ja_JP: このサイトの非 www 版は、このサイトを指していません。これは推奨されます。証明書にも追加できるようになるためです。

en: Searching for link to SSL installation page on your server...
ja_JP: お使いのサーバー用の SSL インストールページへのリンクを検索中...

en: Installation
ja_JP: インストール

en: Generation
ja_JP: 生成

en: Retrieving DNS verification token...
ja_JP: DNS 認証用トークンを再取得中...

en: Creating account...
ja_JP: アカウントを作成中...

en: DNS Verification
ja_JP: DNS 認証

en: Checking challenge directory reachable over http...
ja_JP: http を介して challenge フォルダに到達できるか確認中...

en: Checking permissions...
ja_JP: パーミッションを確認中...

en: Checking certs directory...
ja_JP: certs フォルダを確認中...

en: Checking key directory...
ja_JP:  key フォルダを確認中...

en: Checking challenge directory...
ja_JP: challenge フォルダを確認中...

en: Directories
ja_JP: フォルダ

en: Below you will find the instructions for different hosting environments and configurations. If you start the process with the necessary instructions and credentials the next view steps will be done in no time.
ja_JP: 以下は、さまざまなホスティング環境と構成のための手順です。必要な手順と認証情報にて処理を開始し、続いて表示される手順ですぐに完了します。

en: Hosting
ja_JP: ホスティング

en: Letʼs Encrypt is a free, automated and open certificate authority brought to you by the nonprofit Internet Security Research Group (ISRG).
ja_JP: Let's Encrypt は無料です。非営利の Internet Security Research Group (ISRG) が提供する、自動かつオープンな認証局です。

en:  Please note that you can always save and finish the wizard later, use our %sdocumentation%s for additional information or log a %ssupport ticket%s if you need our assistance.
ja_JP: いつでも保存して、後でウィザードを完了できます。追加の情報は%s私たちによる解説文書%sや、手助けが必要なら%sサポートチケット%sを発行してください。

en: We have tried to make our Wizard as simple and fast as possible. Although these questions are all necessary, if there’s any way you think we can improve the plugin, please let us %sknow%s!
ja_JP: ウィザードを、シンプルかつ高速に保っています。すべて必要な質問かと思いますが、本プラグインをさらに改善できるなら%sお知らせください%s !

en: General settings
ja_JP: 一般設定

en: Checking for website configuration...
ja_JP: サイトの設定を確認中...

en: Checking alias domain...
ja_JP: ドメインのエイリアスを確認中...

en: Checking server software...
ja_JP: サーバソフトウェアを確認中...

en: Checking if CURL is available...
ja_JP: cURL が利用可能か確認中...

en: Checking SSL certificate...
ja_JP: SSL 証明書を確認中...

en: Detected status of your setup.
ja_JP: 検出されたセットアップの状態

en: System Status
ja_JP: システムの状態

en: Store for renewal purposes. If not stored, renewal may need to be done manually.
ja_JP: 更新のための保存です。保存されていなければ、更新を手動で行う必要があることがあります。

en: Plesk password
ja_JP: Plesk パスワード

en: You can find your Plesk username and password in %s
ja_JP: Plesk のユーザー名とパスワードは、%sにあります。

en: Plesk username
ja_JP: Plesk ユーザー名

en: The URL you use to access your Plesk dashboard. Ends on :8443.
ja_JP: Plesk の管理画面へのアクセスに使用する URL です。末尾は :8443です。

en: Plesk host
ja_JP: Plesk ホスト

en: You can find your api key %shere%s (make sure you're logged in with your main account).
ja_JP: API キーは、%sこちら%sにあります (メインアカウントでのログインを確かにしてください)。

en: CloudWays api key
ja_JP: CloudWays API キー

en: CloudWays user email
ja_JP: CloudWays メールアドレス

en: DirectAdmin password
ja_JP: DirectAdmin パスワード

en: DirectAdmin username
ja_JP: DirectAdmin ユーザー名

en: The URL you use to access your DirectAdmin dashboard. Ends on :2222.
ja_JP: DirectAdmin の管理画面へのアクセスに使用する URL です。末尾は :2222です。

en: DirectAdmin host
ja_JP: DirectAdmin ホスト

en: CPanel password
ja_JP: CPanel パスワード

en: CPanel username
ja_JP: CPanel ユーザー名

en: The URL you use to access your cPanel dashboard. Ends on :2083.
ja_JP: cPanel の管理画面へのアクセスに使用する URL です。末尾は :2083です。

en: CPanel host
ja_JP: CPanel ホスト

en: Hosting provider
ja_JP: ホスティング会社

en: If your hosting provider is not listed, and there's an SSL activation/installation link, please let us %sknow%s.
ja_JP: もしお使いのホスティング会社が一覧になく、また SSL 有効化/インストールのリンクがなければ、私たちに%sお知らせください%s。

en: By selecting your hosting provider we can tell you if your hosting provider already supports free SSL, and/or where you can activate it.
ja_JP: ホスティング会社を選択することで、すでに無料の SSL に対応しているか、また、どこでそれを有効化するかを知ることができます。

en: You should have the www domain pointed to the same website as the non-www domain.
ja_JP: www のドメインは、非 www のドメインと同じサイトを指すようにする必要があります。

en: This will include both the www. and non-www. version of your domain.
ja_JP: これはお使いのドメインの www. および 非 www. 版の両方を含みます。

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Terms and Conditions
ja_JP: 利用規約

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: This email address is used to create a Let's Encrypt account. This is also where you will receive renewal notifications.
ja_JP: このメールアドレスは、Let's Encrypt のアカウント作成に用います。また更新のお知らせも届きます。

en: I don't know, or not listed, proceed with installation
ja_JP: 知らない、一覧にない、インストールを続行

en: Checking for subdomain setup...
ja_JP: サブドメイン設定を確認中...

en: Generating SSL certificate...
ja_JP: SSL 証明書の生成中...

en: Successfully installed SSL
ja_JP: SSL を正常にインストール

en: Installing SSL certificate using PLESK API...
ja_JP: PLESK API を介して SSL 証明書をインストール中...

en: Attempting to install certificate...
ja_JP: 証明書のインストールを試行中...

en: Attempting to set DNS txt record...
ja_JP: DNS txt レコードの設定を施行中...

en: Attempting to install certificate using AutoSSL...
ja_JP: AutoSSL を介して SSL 証明書のインストールを試行中...

en: The system is not ready for the DNS verification yet. Please run the wizard again.
ja_JP: システムは、まだ DNS 認証の準備ができていません。ウィザードを再度実行してください。

en: Could not automatically add TXT record. Please proceed manually, following the steps below.
ja_JP: TXT レコードを自動で追加できませんでした。以下の手順で、手動で続行してください。

en: Successfully added TXT record.
ja_JP: TXT レコードを正常に追加しました。

en: Login credentials incorrect
ja_JP: ログイン認証情報が正しくありません

en: Unable to connect to cPanel
ja_JP: cPanel に接続できません

en: Errors were reported during installation.
ja_JP: インストール中にエラーが報告されました。

en: Errors were reported during installation
ja_JP: インストール中にエラーが報告されました

en: SSL successfully installed on %s
ja_JP: %s への SSL のインストールが成功

en: No valid list of domains.
ja_JP: ドメイン一覧が正しくありません。

en: Enabling auto renew...
ja_JP: 自動更新を有効化中...

en: Installing SSL certificate...
ja_JP: SSL 証明書をインストール中...

en: Retrieving Cloudways server data...
ja_JP: Cloudways のサーバーデータを取得中...

en: Could not retrieve server list
ja_JP: サーバー一覧を取得できません

en: Successfully retrieved server id and app id
ja_JP: サーバー ID と アプリ ID の取得に成功

en: Error enabling auto renew for Let's Encrypt
ja_JP: Let's Encrypt 自動更新の有効時のエラー

en: Successfully installed Let's Encrypt
ja_JP: Let's Encrypt のインストールに成功

en: Failed retrieving access token
ja_JP: アクセストークンの取得に失敗

en: You can follow these %sinstructions%s.
ja_JP: %sこの手順%sに従ってください。

en: Your hosting environment does not allow automatic SSL installation.
ja_JP: お使いのホスト環境では、自動的な SSL のインストールが許可されていません。

en: According to our information, your hosting provider does not allow any kind of SSL installation, other then their own paid certificate. For an alternative hosting provider with SSL, see this %sarticle%s.
ja_JP: 我々の情報では、お使いのホスティング会社は、その会社の有料の証明書以外の SSL 証明書を許可していません。SSL の使える別のホスティング会社については、この%s記事%sをご覧ください。

en: You already have free SSL on your hosting environment.
ja_JP: お使いのホスト環境には既に無料の SSL があります。

en: After completing the installation, you can continue to the next step to complete your configuration.
ja_JP: インストール完了後、設定を完了するための次の手順に進むことができます。

en: According to our information, your hosting provider supplies your account with an SSL certificate by default. Please contact your %shosting support%s if this is not the case.
ja_JP: 我々の情報では、お使いのホスティング会社は、標準で SSL 証明書を提供しています。そうなっていない場合、お使いの%sホスティング会社のサポート%sにお問い合わせください。

en: Go to installation
ja_JP: インストールへ

en: Go to activation
ja_JP: 有効化へ

en: Please activate it on your dashboard %smanually%s
ja_JP: 管理画面から%s手動で%s有効化してください

en: Please complete %smanually%s
ja_JP: %s手動で%s完了してください

en: Please activate it manually on your hosting dashboard.
ja_JP: お使いのホスティング会社の管理画面で、手動で有効化してください。

en: Please complete manually in your hosting dashboard.
ja_JP: お使いのホスティング会社の管理画面で、手動で完了してください。

en: File missing. Please retry the previous steps.
ja_JP: ファイルがありません。前の段階を再度お試しください。

en: Once every 5 minutes
ja_JP: 5分ごと

en: Once every day
ja_JP: 1日ごと

en: Once every week
ja_JP: 1週間ごと

en: The system is not ready for the installation yet. Please run the wizard again.
ja_JP: システムは、まだインストールの準備ができていません。ウィザードを再度実行してください。

en: Installation failed.
ja_JP: インストールに失敗。

en: Not recognized server.
ja_JP: サーバーを認識できません。

en: The certificate installation was rate limited. Please try again later.
ja_JP: 短時間での証明書のインストールの限度です。後で再度お試しください。

en: Error code %s
ja_JP: エラーコード %s

en: Please create a folder 'rsssl' in the uploads directory, with 644 permissions.
ja_JP: uploads フォルダ内に、644のパーミッションで rsssl フォルダを作成してください。

en: Could not create test folder and file.
ja_JP: テスト用のフォルダとファイルが作成できませんでした。

en: If this is not the case, don't add this alias to your certificate.
ja_JP: そうでない場合、このエイリアスを証明書に追加しないでください。

en: Could not verify alias domain.
ja_JP: ドメインのエイリアスを検証できませんでした。

en: Please check if the www version of your site also points to this website.
ja_JP: このサイトの www 版も、このサイトを指しているか確認してください。

en: Please check if the non www version of your site also points to this website.
ja_JP: このサイトの非 www 版も、このサイトを指しているか確認してください。

en: Alias domain check is not relevant for a subdomain
ja_JP: ドメインのエイリアスの確認は、サブドメインとは関係ありません

en: No subdomain setup detected.
ja_JP: サブドメイン設定の検出なし。

en: Successfully verified alias domain.
ja_JP: ドメインのエイリアスの検証に成功。

en: Error code %s.
ja_JP: エラーコード %s。

en: Challenge directory not writable.
ja_JP: Challenge フォルダが書き込み可能ではありません。

en: Could not reach challenge directory over %s.
ja_JP: %s の challenge フォルダと応答できません。

en: no response
ja_JP: 反応なし

en: The certs directory was successfully created.
ja_JP: certs フォルダは正常に作成されました。

en: The certs directory is not created yet.
ja_JP: certs フォルダはまだ作成されていません。

en: The key directory was successfully created.
ja_JP: key フォルダは正常に作成されました。

en: Trying to create directory in root of website.
ja_JP: サイトのルート上にフォルダの作成を試行中です。

en: The key directory is not created yet.
ja_JP: key フォルダはまだ作成されていません。

en: The challenge directory was successfully created.
ja_JP: challenge フォルダは正常に作成されました。

en: The challenge directory is not created yet.
ja_JP: challenge フォルダはまだ作成されていません。

en: The required directories have the necessary writing permissions.
ja_JP: 必要なフォルダは、必要とされる書き込み権限を持っています。

en: Set permissions to 644 to enable SSL generation.
ja_JP: SSL 生成を有効にするには、パーミッションを644に設定します。

en: The following directories do not have the necessary writing permissions.
ja_JP: 以下のフォルダには、必要な書き込み権限がありません。

en: Please complete the following step(s) first: %s
ja_JP: まず以下の手順を完了してください: %s

en: Order successfully retrieved.
ja_JP: 発注は正常に取得されました。

en: Order successfully created.
ja_JP: 発注は正常に作成されました。

en: Bundle not available yet...
ja_JP: バンドルはまだ利用できません...

en: Files not created yet...
ja_JP: ファイルはまだ作成されていません...

en: Successfully generated certificate.
ja_JP: 証明書は正常に精製されました。

en: OCSP not supported, the certificate will be generated without OCSP.
ja_JP: OCSP に未対応です。証明書は OCSP なしで生成されます。

en: As your order will be regenerated, you'll need to update your DNS text records.
ja_JP: 発注が再生成されたため、DNS txt レコードを更新する必要があります。

en: The order is invalid, possibly due to too many failed authorization attempts. Please start at the previous step.
ja_JP: この発注は正しくありません、おそらく承認の試行に何度も失敗しているためです。前の段階からお試しください。

en: Authorization not completed yet.
ja_JP: 承認はまだ完了していません。

en: Certificate already generated. It was renewed if required.
ja_JP: 証明書は既に生成されています。必要な場合、更新もされました。

en: DNS records were not verified yet. Please complete the previous step.
ja_JP: DNS レコードはまだ検証されていません。次の手順を完了してください。

en: Please double check your DNS txt record.
ja_JP: 念のため DNS txt レコードを確認してください。

en: The certificate generation was rate limited for 10 minutes because the authorization failed.
ja_JP: 承認に失敗。証明書の生成が10分間の生成限度に達しています。

en: Could not verify TXT record for domain %s
ja_JP: ドメイン %s 用の TXT レコードを検証できませんでした

en: The DNS response for %s was %s, while it should be %s.
ja_JP: %s への DNS レスポンスは %s でしたが %s である必要がります。

en: Successfully verified DNS records
ja_JP: DNS レコードの検証に成功

en: Token not generated. Please complete the previous step.
ja_JP: トークンが生成されていません。前の手順を完了してください。

en: Configured for HTTP challenge
ja_JP: HTTP チャレンジの設定

en: Token not received yet.
ja_JP: まだトークンを受信していません。

en: Token successfully retrieved.
ja_JP: トークンの取得に成功。

en: The email address was not set. Please set the email address
ja_JP: メールアドレスが設定されていません。設定してください

en: Please change your email address %shere%s and try again.
ja_JP: メールアドレスを%sここから%s変更し、再度お試しください。

en: The used domain for your email address is not allowed.
ja_JP: このメールアドレスに使用されたドメインは許可されていません。

en: Successfully retrieved account
ja_JP: アカウントの取得に成功

en: The PHP function CURL has successfully been detected.
ja_JP: PHP 関数の cURL は正常に検出されました。

en: The PHP function CURL is not available on your server, which is required. Please contact your hosting provider.
ja_JP: 必要とされる PHP 関数の cURL は、このサーバーでは利用できません。お使いのホスティング会社にお問い合わせください。

en: DirectAdmin recognized. Possibly the certificate can be installed automatically.
ja_JP: DirectAdmin を認識しました。証明書を自動でインストールできる可能性があります。

en: Plesk recognized. Possibly the certificate can be installed automatically.
ja_JP: Plesk を認識しました。証明書を自動でインストールできる可能性があります。

en: CPanel recognized. Possibly the certificate can be installed automatically.
ja_JP: CPanel を認識しました。証明書を自動でインストールできる可能性があります。

en: The Hosting Panel software was not recognized. Depending on your hosting provider, the generated certificate may need to be installed manually.
ja_JP: サーバー管理ツールを認識できませんでした。お使いのホスティング会社によっては、生成された証明書を手動でインストールする必要があります。

en: SSL certificate should be generated and installed.
ja_JP: SSL 証明書を生成し、インストールする必要があります。

en: You already have a valid SSL certificate.
ja_JP: すでに有効な SSL 証明書があります。

en: Continue to renew.
ja_JP: 更新を続行。

en: Your certificate will expire on %s.
ja_JP: この証明書の有効期限は、%s です。

en: (unknown)
ja_JP: (不明)

en: Your domain meets the requirements for Let's Encrypt.
ja_JP: このドメインは、Let's Encrypt の要件を満たしています。

en: It is not possible to install Let's Encrypt on a localhost environment.
ja_JP: Let's Encrypt は、ローカルホストの環境にはインストールできません。

en: It is not possible to install Let's Encrypt on a subfolder configuration.
ja_JP: サブフォルダ構成では Let's Encrypt をインストールできません。

en: It is not possible to install Let's Encrypt on a subsite. Please go to the main site of your website.
ja_JP: サブサイトには Let's Encrypt をインストールできません。このサイトのメインサイトから行ってください。

en: You have the Really Simple SSL Let's Encrypt beta add-on activated. This functionality has now been integrated in core, so you can deactivate the add-on.
ja_JP: Really Simple SSL Let's Encrypt ベータ版拡張機能が有効になっています。今ではこの機能はコアに統合されているので、拡張機能を無効化できます。

en: Re-check
ja_JP: 再確認

en: Depending on your hosting provider, %smanual installation%s may be required.
ja_JP: ホスティング会社によっては、%s手動でのインストール%sが必要です。

en: If your hosting provider auto-renews your certificate, no action is required. Alternatively, you have the option to generate an SSL certificate with Really Simple SSL.
ja_JP: お使いのホスティング会社が証明書を自動更新していれば、何もする必要はありません。あるいは、Really Simple SSL で SSL 証明書を生成するオプションもあります。

en: SSL certificate will expire on %s.
ja_JP: SSL 証明書の有効期限は、%s です。

en: Your SSL certificate will expire soon.
ja_JP: SSL 証明書の有効期限が近づいています。

en: No SSL detected. Use the retry button to check again.
ja_JP: SSL が検出されませんでした。再確認には取得ボタンを使ってください。

en: (Unknown)
ja_JP: (不明)

en: Install SSL certificate
ja_JP: SSL 証明書をインストール

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: An SSL certificate has been detected
ja_JP: SSL 証明書が検出されました

en: Or set your wp-config.php to writable and reload this page.
ja_JP: または、wp-config.php を書き込み可能に設定し、このページを再読み込みしてください。

en: Add the following lines of code to your wp-config.php.
ja_JP: 以下のコードを wp-config.php に追加してください。

en: To set the httponly secure cookie settings, your wp-config.php has to be edited, but the file is not writable.
ja_JP: HttpOnly の secure cookie を設定するには、wp-config.php を編集する必要がありますが、このファイルは書き込み可能になっていません。

en: HttpOnly Secure cookies not set.
ja_JP: HttpOnly の secure cookie が未設定です。

en: Due to a recent update by WP Engine, we have changed your settings automatically to adapt.
ja_JP: 最近の WP エンジンの更新に基づいて、自動で設定を変更し適応させました。

en: The Really Simple SSL plugin folder in the /wp-content/plugins/ directory has been renamed to %s. This might cause issues when deactivating, or with premium add-ons. To fix this you can rename the Really Simple SSL folder back to the default %s.
ja_JP: wp-content/plugins/ ディレクトリ内の Really Simple SSL プラグインのフォルダ名が %s に変更されました。このことで無効化したり、プレミアム拡張機能を使用する際に問題が発生する可能性があります。修正するには、Really Simple SSL フォルダ名を標準名の %s に戻してください。

en: Not all recommended security headers are installed
ja_JP: 推奨するセキュリティヘッダーがインストール済みではありません

en: Consent Management as it should be
ja_JP: 理想的なクッキーの同意管理

en: The recommended security headers are detected on your site.
ja_JP: 推奨するセキュリティヘッダーが検出されています。

en: Recommended security headers installed
ja_JP: 推奨するセキュリティヘッダーはインストール済み

en: Security Headers Test
ja_JP: セキュリティー用ヘッダーのテスト

en: SSL Status Test
ja_JP: SSL 状態のテスト

en: No SSL detected
ja_JP: SSL 検出無し

en: Learn more about security headers
ja_JP: セキュリティヘッダーについての詳細

en: Enable 301 redirect
ja_JP: 301転送を有効化

en: To ensure all traffic passes through SSL, please enable a 301 redirect.
ja_JP: すべてのアクセスを SSL に渡すには、301転送を有効にしてください。

en: No 301 redirect to SSL enabled.
ja_JP: SSL への301転送が有効ではありません

en: Really Simple SSL is installed, but no valid SSL certificate is detected.
ja_JP: Really Simple SSL はインストール済みですが、有効な SSL 証明書が検出できません。

en: Really Simple SSL detected an SSL certificate, but has not been configured to enforce SSL.
ja_JP: Really Simple SSL は SSL 証明書を検出しましたが、SSL 利用を強化するように設定されていません。

en: SSL is not enabled.
ja_JP: SSL は有効化されていません。

en: Deactivate, revert to http
ja_JP: 無効化、HTTP に戻す

en: Deactivate, keep https
ja_JP: 無効化、HTTPS のままに

en: The WordPress 301 redirect will stop working
ja_JP: WordPress による301転送は動作を停止します

en: Deactivate, and revert to http. This will remove all changes by the plugin.
ja_JP: 無効化し、HTTP に戻す。これは本プラグインによるすべての変更を消去します。

en: Deactivate, but stay on SSL.
ja_JP: 無効化しますが、SSL のままを保ちます。

en: To deactivate the plugin correctly, please select if you want to:
ja_JP: 本プラグインを正しく無効化するために選択してください:

en: Open
ja_JP: 作業待ち

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Completed
ja_JP: 完了

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Install
ja_JP: インストール

en: Your site uses Divi. This can require some additional steps before getting the secure lock.
ja_JP: このサイトは Divi を使用中です。そのため安全性を示す鍵マークを取得するには、少し追加の手順が必要です。

en: Your site uses Elementor. This can require some additional steps before getting the secure lock.
ja_JP: このサイトは Elementor を使用中です。そのため安全性を示す鍵マークを取得するには、少し追加の手順が必要です。

en: The .htaccess redirect rules selected by this plugin failed in the test. Set manually or dismiss to leave on PHP redirect.
ja_JP: 本プラグインに選択された .htaccess による転送ルールはテストに失敗しました。手動で設定するか、PHP による転送にするため非表示にしてください。

en: WordPress 301 redirect enabled. We recommend to enable a 301 .htaccess redirect.
ja_JP: WordPress による301転送が有効です。.htaccess による.301転送を推奨します。

en: Mixed content fixer not enabled. Enable the option to fix mixed content on your site.
ja_JP: 混合コンテンツ修正機能が有効になっていません。このサイトの混合コンテンツを修正するオプションを有効にします。

en: The mixed content fixer is active, but was not detected on the frontpage.
ja_JP: 混在コンテンツ修正機能は有効化されていますが、フロントページからは検出されませんでした。

en: Really Simple SSL has received no response from the webpage.
ja_JP: このウェブページからの応答がありませんでした。

en: SSL is not enabled yet.
ja_JP: SSL はまだ有効化されていません。

en: No recommended redirect rules detected.
ja_JP: 推奨する転送ルールが検出されません。

en: General
ja_JP: 全般

en: Before you migrate, please check for:
ja_JP: 移行前に以下をご確認ください:

en: Support
ja_JP: サポート掲示板

en: SSL is enabled networkwide.
ja_JP: SSL はネットワーク全体で有効化済みです。

en: Activate SSL
ja_JP: SSL を有効化

en: SSL is not yet enabled on this site.
ja_JP: このサイトでまだ SSL が有効化されていません。

en: Basic SSL configuration finished! Improve your score with %sReally Simple SSL Pro%s.
ja_JP: 基本的な SSL 設定は完了です ! %sReally Simple SSL Pro%sでさらに評価を改善できます。

en: SSL configuration finished!
ja_JP: SSL の設定は完了です !

en: You still have %s task open. | You still have %s tasks open.
ja_JP[0]: まだ%s件の作業があります。

en: SSL is activated on your site.
ja_JP: SSL はサイト上で有効化済みです。

en: Read more
ja_JP: 詳細

note: Author of the plugin
en: Really Simple Plugins
ja_JP: Really Simple プラグイン

en: Hi, Really Simple SSL has kept your site secure for some time now, awesome! If you have a moment, please consider leaving a review on WordPress.org to spread the word. We greatly appreciate it! If you have any questions or feedback, leave us a %smessage%s.
ja_JP: 現在、Really Simple SSL がサイトの安全を維持しています。お時間がありましたら、WordPress.org にてプラグインをおすすめするレビューをいただると大変嬉しいです。ご質問やご意見があれば、%sメッセージ%sをお送りください。

en: Check out Really Simple SSL Pro
ja_JP: Really Simple SSL Pro を検討

en: Don't show again
ja_JP: 今後表示しない

en: The mixed content fixer could not be detected due to a cURL error: %s. cURL errors are often caused by an outdated version of PHP or cURL and don't affect the front-end of your site. Contact your hosting provider for a fix.
ja_JP: cURL エラーが原因で混在コンテンツ修正機能が検出できませんでした: %s。cURL エラーは多くの場合、古いバージョンの PHP や cURL が原因で発生し、このサイトのフロントエンドには影響しません。修正するにはホスティング業者にお問い合わせください。

en: Error occurred when retrieving the webpage.
ja_JP: ページの取得中にエラーが発生しました。

en: The 301 .htaccess redirect is the fastest and most reliable redirect option.
ja_JP: 301 .htaccess 転送は、最速で最も信頼性の高い転送の選択肢です。

en: 301 .htaccess redirect is not enabled.
ja_JP: 301 .htaccess 転送が無効です。

en: You have set a 301 redirect to SSL. This is important for SEO purposes
ja_JP: SSL へと301転送するよう設定しました。これは SEO 対策として重要です

en: 301 SSL redirect enabled
ja_JP: 301 SSL 転送は有効です

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: The 'force-deactivate.php' file has to be renamed to .txt. Otherwise your ssl can be deactivated by anyone on the internet.
ja_JP: ファイル force-deactivate.php の名前を .txt に変更する必要があります。そうしなければ、インターネット上の誰でもが SSL を無効化できてしまいます。

en: Maybe later
ja_JP: 後で

en: Leave a review
ja_JP: レビューを書く

en: Hi, Really Simple SSL has kept your site secure for a month now, awesome! If you have a moment, please consider leaving a review on WordPress.org to spread the word. We greatly appreciate it! If you have any questions or feedback, leave us a %smessage%s.
ja_JP: Really Simple SSL は、この1か月間サイトの安全を維持しています。お時間がありましたら、WordPress.org にてプラグインをおすすめするレビューをいただけましたら、大変感謝いたします。ご質問やご意見があれば、%sメッセージ%sをお送りください。

en: Activate SSL per site or install a wildcard certificate to fix this.
ja_JP: サイトごとに SSL を有効にするか、ワイルドカード証明書をインストールしこれを修正します。

en: This leads to issues when activating SSL networkwide since subdomains will be forced over SSL as well while they don't have a valid certificate.
ja_JP: 有効な証明書がなければ、サブドメインでも強制的に SSL を通すことになるため、ネットワーク全体で SSL を有効化する際の問題につながります。

en: You run a Multisite installation with subdomains, but your site doesn't have a wildcard certificate.
ja_JP: サブドメインのあるマルチサイトのインストールを実行していますが、このサイトにはワイルドカード証明書がありません。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: The .htaccess redirect will remain active
ja_JP: * .htaccess 転送は有効なままです

en: Your site address will remain https://
ja_JP: * サイトのアドレスは https:// のままです

en: The mixed content fixer will stop working
ja_JP: * 混在コンテンツ修正機能は動作を停止

en: Deactivating the plugin while keeping SSL will do the following:
ja_JP: SSL を維持したままプラグインを停止するとこうなります。

en: Are you sure?
ja_JP: 本当によろしいですか ?

en: More info
ja_JP: 詳細

en: Really Simple SSL and Really Simple SSL add-ons do not process any personal identifiable information, so the GDPR does not apply to these plugins or usage of these plugins on your website. You can find our privacy policy <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ja_JP: Really Simple SSL とその拡張機能は、個人を特定する情報を扱いません。そのため GDPR (EU一般データ保護規則) はこれらのプラグインの使用には適用されません。<a href="%s" target="_blank">個人情報保護方針</a>は、こちらでご覧になれます。

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: If this option is set to true, the mixed content fixer will fire on the init hook instead of the template_redirect hook. Only use this option when you experience problems with the mixed content fixer.
ja_JP: このオプションを有効にすると、混合コンテンツ修正機能は、template_redirect のフックではなく init のフックで実行されます。このオプションは、混合コンテンツ修正に問題がある場合にのみ使用してください。

en: You can also let the automatic scan of the pro version handle this for you, and get premium support, increased security with HSTS and more!
ja_JP: また、プロ版の自動スキャンにこれを処理させ、プレミアムサポートと HSTS などによりセキュリティを強化できます。

en: You may need to login in again.
ja_JP: 再度ログインしてください。

en: Enable 301 .htaccess redirect
ja_JP: 301 .htaccess 転送を有効化

en: No 301 redirect is set. Enable the WordPress 301 redirect in the settings to get a 301 permanent redirect.
ja_JP: 301転送が設定されていません。301による恒久的転送を行うには、設定から WordPress の301転送を有効にしてください。

en: Enable a .htaccess redirect or PHP redirect in the settings to create a 301 redirect.
ja_JP: 301転送を作成するには、設定から .htaccess による転送か、PHP による転送を有効にします。

en: .htaccess redirect.
ja_JP: .htaccess リダイレクト。

en: 301 redirect to https set.
ja_JP: HTTPS への301転送を設定:

en: View settings page
ja_JP: 設定ページを表示

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Instructions
ja_JP: 注意事項

en: SSL is enabled on your site.
ja_JP: SSL はこのサイト上で有効化されています。

en: Your wp-config.php has to be edited, but is not writable.
ja_JP: wp-config.php を編集する必要がありますが、書き込み可能ではありません。

en: Set your wp-config.php to writable and reload this page.
ja_JP: wp-config.php を書き込み可能に設定し、このページを再読み込みしてください。

en: A definition of a site url or home url was detected in your wp-config.php, but the file is not writable.
ja_JP: site url または home url が wp-config.php で定義されていることが検出されましたが、ファイルが書き込み可能ではありません。

en: Images, stylesheets or scripts from a domain without an SSL certificate: remove them or move to your own server.
ja_JP: SSL 証明書のないドメインからの画像やスタイルシート、スクリプト: 削除するか、自身のサーバーに移動してください。

en: Http references in your .css and .js files: change any http:// into https://
ja_JP: .css と .js ファイル内の HTTP 参照: すべての http:// を https:// に変更してください

en: Almost ready to migrate to SSL!
ja_JP: SSL に移行する準備がほぼ完了しました。

en: %s is a singleton class and you cannot create a second instance.
ja_JP: %s は singleton クラスであり、2つ目のインスタンスを作成することはできません。

en: Mixed content fixer was successfully detected on the front-end.
ja_JP: フロントエンドの混在コンテンツ修正機能が正常に検出されました。

en: Stop editing the .htaccess file
ja_JP: .htaccess ファイルの編集を中止

en: An SSL certificate was detected on your site.
ja_JP: このサイトの SSL 証明書を検出しました。

en: No SSL detected.
ja_JP: SSL の検出なし

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Mixed content fixer
ja_JP: 混合コンテンツ修正機能

en: Activate networkwide to fix this.
ja_JP: これを修正するにはネットワーク全体で有効化してください。

en: Because the $_SERVER["HTTPS"] variable is not set, your website may experience redirect loops.
ja_JP: $_SERVER["HTTPS"] 変数が設定されていないため、サイトに転送ループが発生する可能性があります。

en: You run a Multisite installation with subfolders, which prevents this plugin from fixing your missing server variable in the wp-config.php.
ja_JP: マルチサイトをサブフォルダで運用しています。このため、プラグインは wp-config.php 内に不足しているサーバー変数を修正できません。

en: Check again
ja_JP: 再び確認
