Plugins - Ultimate Member – User Profile, Registration, Login, Member Directory, - en to da_DK translation catalogue (1551 entries)

en:  stars
da_DK: stjerner

en:  users...
da_DK:  brugere &hellip;

en: %s - Upgrade Process
da_DK: %s - Opgraderingsproces

en: %s - wrong conditions.
da_DK: %s - forkerte betingelser.

en: %s License Key
da_DK: %s Licensnøgle

en: %s Tab
da_DK: %s fanebladet

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: %s comments
da_DK: %s kommentarer

en: %s does not send any user data outside of your site by default.
da_DK: Som standard vil %s ikke dele brugerdata udenfor dit websted.

en: %s hr | %s hrs
da_DK[0]: %s time
da_DK[1]: %s timer

en: %s is a major update, and we highly recommend creating a full backup of your site before updating.
da_DK: %s er en større opdatering, og vi anbefaler kraftigt at lave en komplet sikkerhedskopi af dit websted, før du opdaterer.

en: %s is required
da_DK: %s er påkrævet

en: %s is required.
da_DK: %s er påkrævet.

en: %s min | %s mins
da_DK[0]: %s minut
da_DK[1]: %s minutter

en: %s needs to create several pages (User Profiles, Account, Registration, Login, Password Reset, Logout, Member Directory) to function correctly.
da_DK: %s mangler at oprette adskillige sider (Brugerprofiler, Konto, Registrering, Login, Nulstilling af adgangskode, Medlemskartotek) for at fungere korrekt.

en: %s page
da_DK: side %s

en: %s provides you with forms for user registration, login and profiles.
da_DK: %s giver dig formularer til brugerregistrering, -login og -profiler.

en: %s year old
da_DK: %s år

en: %s years old
da_DK: %s år siden

en: &mdash; No role for Ultimate Member &mdash;
da_DK: &mdash; Ingen rolle til Ultimate Member &mdash;

en: ( 12-hr format )
da_DK: (12-timers format)

en: ( 24-hr format )
da_DK: (24-timers format)

en: (empty)
da_DK: (tom)

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: 1 comment
da_DK: 1 kommentar

en: 10 stars rating system
da_DK: 10 stjernet rankingsystem

en: 404 ( File Not Found response )
da_DK: 404 (Fil ikke fundet)

en: 5  stars rating system
da_DK: 5 stjernet rankingsystem

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} years old
da_DK: <strong>Alder:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} år gammel

en: <strong>All Access Pass</strong> – Get access to all Ultimate Member extensions at a significant discount with our All Access Pass.
da_DK: <strong>Fuld Adgang medlemsskab</strong> - Få store rabatter på fuld adgang til alle Ultimate Member udvidelser, med vores Fuld Adgangs medlemsskab.

en: A logged out user will be redirected to this url If he is not permitted to access the site
da_DK: En logget ud bruger vil blive omdirigeret til denne URL-adresse, hvis han ikke er tilladt adgang til webstedet

en: A meta key is required to store the entered info in this field in the database. The meta key should be unique to this field and be written in lowercase with an underscore ( _ ) separating words e.g country_list or job_title
da_DK: Der kræves en metanøgle for at gemme de indtastede oplysninger i dette felt i databasen. Metanøglen skal være entydig for dette felt og skrives med små bogstaver med et understregningstegn (_), der adskiller ord som f. eks country_list eller job_title

en: A theme or plugin compatibility issue
da_DK: Et tema eller plugin kompatibilitet problem

en: Abkhazian
da_DK: Abkhaziansk

en: About
da_DK: Om

en: Access
da_DK: Adgang

en: Account
da_DK: Konto

en: Account Activation Email
da_DK: Konto aktivering Email

en: Account Approved Email
da_DK: Bruger godkendte Email

en: Account Deactivated Email
da_DK: Konto deaktiveret Email

en: Account Deleted Email
da_DK: Bruger slettet Email

en: Account Deletion Custom Text
da_DK: Konto Sletning Tilpasset tekst

en: Account Deletion Notification
da_DK: Konto sletning Notifikation

en: Account Deletion without password Custom Text
da_DK: Sletning af konto uden adgangskode, tilpasset tekst.

en: Account Needs Review Notification
da_DK: Konto Har Behov Om Anmedelse

en: Account Rejected Email
da_DK: Afviste konto emails

en: Account Status
da_DK: Kontostatus

en: Account Type
da_DK: Kontotype

en: Account Updated Email
da_DK: Din konto er opdateret

en: Account Welcome Email
da_DK: Konto velkomst E-mail

en: Action to be taken after account is deleted
da_DK: Foranstaltninger der skal træffes, når kontoen er slettet

en: Action to be taken after login
da_DK: Foranstaltninger der skal træffes efter log ind

en: Action to be taken after logout
da_DK: Foranstaltninger der skal træffes efter log ud

en: Action to be taken after registration
da_DK: Foranstaltninger der skal træffes efter registrering

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add Master Row
da_DK: Tilføj Overordnet række

en: Add New
da_DK: Tilføj nyt

en: Add New Custom Field
da_DK: Tilføj nyt tilpasset felt

en: Add New Field
da_DK: Tilføj nyt felt

en: Add New Filter
da_DK: Tilføj nyt filter

en: Add New Form
da_DK: Tilføj ny Form

en: Add New Item
da_DK: Tilføj nyt element

en: Add New Member Directory
da_DK: Tilføj Nyt medlem Bliv

en: Add New Role
da_DK: Tilføj ny rolle

en: Add New Size
da_DK: Tilføj ny størrelse

en: Add New URL
da_DK: Tilføj ny URL

en: Add New User Role
da_DK: Tilføj ny bruger Rolle

en: Add Row
da_DK: Tilføj række

en: Add a First & Last Name fields
da_DK: Tilføj første & sidste navn felter

en: Add a New Divider
da_DK: Tilføj ny side adskilder

en: Add a New Field
da_DK: Tilføje et nyt felt

en: Add a New Field Group
da_DK: Tilføj ny Felt Gruppe

en: Add a callback source to retrieve choices.
da_DK: Tilføj en callback-kilde for at hente valgmuligheder.

en: Add conditional fields support
da_DK: Tilføj betinget felter support

en: Add new rule
da_DK: Tilføj ny regel

en: Add page ID
da_DK: Tilføj side ID

en: Add translation to %s
da_DK: Tilføj oversættelse til %s

en: Added custom callback functions for the UM Forms custom fields to the whitelist setting...
da_DK: Tilføjede tilpassede tilbagekaldsfunktioner for UM Forms brugerdefinerede felter til indstillingen for hvidlistning...

en: Additional Instructions Text
da_DK: Yderligere instruktioner

en: Admin E-mail Address
da_DK: Admin E-mail-adresse

en: Admin filtering
da_DK: Admin filtrering

[ctx: Admin menu name]
en: All Users
da_DK: Alle brugere

[ctx: Admin menu name]
en: Users
da_DK: Brugere

en: Administrative Permissions
da_DK: Administrative tilladelser

en: Age
da_DK: Alder

en: Albania
da_DK: Albanien

en: Albanian
da_DK: Albansk

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: All
da_DK: Alle

en: Allow Category pages to be accessible
da_DK: Tillad kategori-sider at være tilgængelige

en: Allow Homepage to be accessible
da_DK: Tillad forside at være tilgængelig

en: Allow external link redirect confirm
da_DK: Tillad omdirigering af eksternt link

en: Allow multiple selections
da_DK: Tillad flere valg

en: Allow this role to delete their account and end their membership on your site
da_DK: Tillad denne brugerrolle til at slette deres konto og afslutte deres medlemskab på dit websted

en: Allow this role to edit accounts of other members
da_DK: Tillad denne rolle til at redigere konti andre medlemmer

en: Allow this user role to view your site's homepage
da_DK: Tillad denne brugerrolle for at se dit websted startside

en: Allow to replace the restricted post title to users that do not have permission to view the content
da_DK: Tillad at erstatte den begrænsede indlægstitel til brugere, der ikke har tilladelse til at se indholdet

en: Allow users to change e-mail
da_DK: Tillad brugere at ændre e-mail

en: Allow users to choose If they want to stay signed in even after closing the browser. If you do not show this option, the default will be to not remember login session.
da_DK: Tillad brugere at vælge om de ønsker at blive underskrevet i selv efter nedlæggelse gennemser. Hvis du ikke viser denne indstilling, bliver standard ikke huske login-session.

en: Allow users to hide their profiles from directory
da_DK: Tillad brugere at skjule deres profiler fra overoversigten

en: Allowed Choice Callbacks (Enter one PHP function per line)
da_DK: Tilladte valg callbacks (indtast én PHP-funktion pr. linje)

en: Allowed File Types
da_DK: Tilladte filtyper

en: Allowed Image Types
da_DK: Tilladte billedtyper

en: Allowed roles
da_DK: Tilladte brugerroller

en: Alpha-numeric value
da_DK: Alfanumerisk værdi

en: Alphabetic value only
da_DK: Kun alfabetiske bogstaver

en: American Samoa
da_DK: Amerikansk Samoa

en: Amharic
da_DK: Amharisk

en: An error has been encountered
da_DK: Der er opstået en fejl

en: An error has been encountered. Probably page was cached. Please try again.
da_DK: Der opstod en fejl. Måske siden var cached. Prøv lige igen.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with %s or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
da_DK: En uventet fejl opstod. Noget må være i vejen med %s eller denne servers konfiguration. Hvis problemerne fortsætter, så prøv venligst <a href="%s">supportforaene</a>.

en: Antarctica
da_DK: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da_DK: Antigua og Barbuda

en: Any image upload above this width will be resized to this limit automatically.
da_DK: Ethvert billedupload over denne bredde vil blive ændret til denne grænse automatisk.

en: Anyone
da_DK: Enhver

en: Appearance
da_DK: Udseende

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Apply custom settings to this form
da_DK: Anvend tilpassede indstillinger for denne formular

en: Approve Membership
da_DK: Godkend Medlemskab

en: Approved
da_DK: Godkendte

en: Arabic
da_DK: Arabisk

en: Aragonese
da_DK: Aragonesisk

en: Are you hacking? Please try again!
da_DK: Prøver du at hacke os? Prøv venligst igen!

en: Are you sure you want to delete this role?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne rolle?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at slette din konto? Det vil slette ALLE dine data fra webstedet. For at slette kontoen skal du indtaste ind adgangskode herunder.

en: Are you sure you want to reset UM role meta?
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille UM Rollemeta?

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Armenian
da_DK: Armensk

en: Assign role to form
da_DK: Tildel brugerrolle til formular

en: Australia
da_DK: Australien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Auto Approve
da_DK: Auto Godkend

en: Automatically add a confirm password field?
da_DK: Tilføj automatisk feltet Bekræft adgangskode?

en: Automatically redirect author page to their profile?
da_DK: Automatisk omdirigere forfatter side til deres profil?

en: Avaric
da_DK: Avarisk

en: Avestan
da_DK: Avestansk

en: Avoid indexing my profile by search engines
da_DK: Undgå at min profil bliver indekseret af søgemaskiner

en: Awaiting E-mail Confirmation
da_DK: Afventer E-mail bekræftelse

en: Aymara
da_DK: Aymará

en: Azerbaijan
da_DK: Aserbajdsjan

en: Azerbaijani
da_DK: Azerbaijansk

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Balance fields were updated successfully
da_DK: Balancefelter blev opdateret uden problemer

en: Basque
da_DK: Baskisk

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Belarusian
da_DK: Hviderussisk

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Biography
da_DK: Biografi

en: Birth Date
da_DK: Fødselsdag

en: Blacklist Words (Enter one word per line)
da_DK: Sortliste ord (indtast et ord pr. linje)

en: Blank ( a transparent PNG image )
da_DK: Blank (et gennemsigtigt PNG-billede)

en: Blocked Email Addresses (Enter one email per line)
da_DK: Blokerede e-mail-adresser (indtast én e-mail pr. linje)

en: Bolivia, Plurinational State of
da_DK: Bolivia

en: Border
da_DK: Ramme

en: Border Color
da_DK: Rammefarve

en: Border Radius
da_DK: Hjørneradius

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnien-Herzegovina

en: Bosnian
da_DK: Bosnisk

en: Bottom of Icon
da_DK: Bunden af ikonet

en: Bouvet Island
da_DK: Bouvetøen

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: Breton
da_DK: Bretonsk

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Bulgarian
da_DK: Bulgarsk

en: Burmese
da_DK: Burmesisk

en: By Role
da_DK: Ved Rolle

en: CSS Class
da_DK: CSS klasse

en: Cameroon
da_DK: Cameroun

en: Can access wp-admin?
da_DK: Kan få adgang til wp-admin?

en: Can delete other member accounts?
da_DK: Kan slette andre medlemslande konti?

en: Can delete their account?
da_DK: Kan slette deres konto?

en: Can delete these user roles only
da_DK: Kan kun slette disse brugeroller

en: Can edit other member accounts?
da_DK: Kan redigere andre medlemskonti?

en: Can edit their profile?
da_DK: Kan redigere deres profil?

en: Can edit these user roles only
da_DK: Kan redigere disse bruger kun roller

en: Can filter bar be collapsed
da_DK: Kan filterbjælke sammenfoldes

en: Can make their profile private?
da_DK: Kan gøre deres profil privat?

en: Can this role edit his own profile?
da_DK: Kan denne bruger rolle redigere sin egen profil?

en: Can this role make their profile private?
da_DK: Kan denne rolle gøre deres profil privat?

en: Can this role view all member profiles?
da_DK: Kan denne brugerrolle se alle medlemsprofiler?

en: Can this role view private profiles?
da_DK: Kan denne rolle se private profiler?

en: Can user edit this field?
da_DK: Kan brugere redigere dette felt?

en: Can view default homepage?
da_DK: Kan se standard hjemmeside?

en: Can view other member profiles?
da_DK: Kan se andre medlemmers profiler?

en: Can view these user roles only
da_DK: Kan se disse brugerroller kun

en: Can view/access private profiles?
da_DK: Kan se / få adgang til private profiler?

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cape Verde
da_DK: Kap Verde

en: Catalan
da_DK: Catalansk

en: Centered
da_DK: Centreret

en: Central African Republic
da_DK: Centralafrikanske Republik

en: Chad
da_DK: Tchad

en: Change Password
da_DK: Ændre adgangskode

en: Change cover photo
da_DK: Skift forsidefoto

en: Change file
da_DK: Udskift fil

en: Change image orientation
da_DK: Skift billedets retning

en: Change photo
da_DK: Skift dit billede

en: Change this If you want to override role redirection settings after login only.
da_DK: Rediger dette, hvis du ønsker at overstyre rollebetingent viderestilling kun efter login.

en: Change to %s
da_DK: Ændre til %s

en: Change your cover photo
da_DK: Skift dit forsidefoto

en: Change your profile photo
da_DK: Skift profilbillede

en: Cheatin&#8217; huh?
da_DK: Snyder du?

en: Check All
da_DK: Markér alt

en: Check post types for which you plan to use the "Content Restriction" settings
da_DK: Tjek indlægstyper, som du planlægger at bruge indstillingerne for "Indholdsbegrænsning"

en: Check taxonomies for which you plan to use the "Content Restriction" settings
da_DK: Tjek taksonomier, som du planlægger at bruge indstillingerne for "Indholdsbegrænsning"

en: Check this box if you would like Ultimate Member to completely remove all of its data when the plugin/extensions are deleted.
da_DK: Marker denne boks, hvis du vil have Ultimate Member til komplet at fjerne al dets data, når pluginet/udvidelserne slettes.

en: Check this box if you would like to disable Ultimate Member user's cache.
da_DK: Markér dette felt, hvis du vil deaktivere Ultimate Member-brugerens cache.

en: Check this box if you would like to use Ultimate Member blocks in Gutenberg editor. Important some themes have the conflicts with Gutenberg editor.
da_DK: Marker dette felt, hvis du vil bruge Ultimate Member-blocks i Gutenberg-editoren. Det er vigtigt, da nogle temaer konflikter med Gutenberg editoren.

en: Checkbox agreement description
da_DK: Afkrydsningsfelt til betingelses beskrivelse

en: China
da_DK: Kina

en: Chinese
da_DK: Kinesisk

en: Choices Callback
da_DK: Valg callback

en: Choose Icon
da_DK: Vælg ikon

en: Choose a Country
da_DK: Vælg et land

en: Choose a page...
da_DK: Vælg en side...

en: Choose field(s) to display in extra user information section
da_DK: Vælg felt(er), der skal vises i afsnittet om ekstra brugerinformation

en: Choose field(s) to display in tagline
da_DK: Vælg felt(er) der skal vises i tagline

en: Choose field(s) to enable in sorting
da_DK: Vælg felt(er) til at aktivere i søgningen

en: Choose filter(s) meta to enable
da_DK: Vælg filtrering(s) metaer, der skal aktiveres

en: Choose from %s available icons
da_DK: Vælg mellem %s tilgængelige ikoner

en: Choose global ratio for cover photos of profiles
da_DK: Vælg globale forhold for cover billeder af profiler

en: Choose the border style
da_DK: Vælg rammetype

en: Choose the displayed time-format for this field
da_DK: Vælg vist tidsformat for dette felt

en: Choose the minutes interval between each time in the time picker.
da_DK: Vælg minutintervallet i tidsvælgeren.

en: Choose user roles...
da_DK: Vælg brugerroller...

en: Choose whether to open this link in same window or in a new window
da_DK: Vælg om dette link skal åbnes i samme vindue eller i et nyt vindue

en: Choose whether you want a 5-stars or 10-stars ratings based here.
da_DK: Vælg, om du vil have en rating baseret på 5 stjerner eller 10 stjerner her.

en: Church Slavic
da_DK: Kirkeslavisk

en: Clear
da_DK: Rens

en: Clear License
da_DK: Ryd Licens

en: Clear Users Cache...
da_DK: Tøm bruger-cache&hellip;

en: Clear all
da_DK: Fjern alt

en: Clear cache of %s users
da_DK: Tøm cache for %s brugere

en: Clear user statuses cache
da_DK: Ryd bruger status cache

en: Close view photo modal
da_DK: Luk boks med fotovisning

en: Cocos (Keeling) Islands
da_DK: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Color
da_DK: Farve

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Community Role
da_DK: Fællesskabs brugerrolle

en: Comoros
da_DK: Comorerne

en: Confirm %s
da_DK: Bekræft %s

en: Congo, the Democratic Republic of the
da_DK: Congo, Den Demokratiske Republik

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content Editor
da_DK: Indholdseditor

en: Continue editing
da_DK: Fortsæt redigering

en: Control whether to enable or disable member directories on this site
da_DK: Styre, om at aktivere eller deaktivere medlem mapper på dette websted

en: Cook Islands
da_DK: Cook-øerne

en: Cornish
da_DK: Kornisk

en: Correct folder name is <strong>"%s"</strong>
da_DK: Korrekt mappenavn er <strong>"%s"</strong>

en: Corsican
da_DK: Korsikansk

en: Country
da_DK: Land

en: Cover Photo
da_DK: Cover billede

en: Cover Photo Maximum File Size (bytes)
da_DK: Coverbillede maksimal filstørrelse (bytes)

en: Cover Photo Minimum Width (px)
da_DK: Coverbillede minimumsbredde (px)

en: Cover Photo Size
da_DK: Cover foto størrelse

en: Cover Photo Thumbnail Sizes (px)
da_DK: Coverbillede miniaturestørrelser (px)

en: Cover photo ratio
da_DK: Cover foto-forhold

en: Create Pages
da_DK: Opret sider

en: Create Role
da_DK: Opret rolle

en: Croatia
da_DK: Kroatien

en: Croatian
da_DK: Kroatisk

en: Crop Feature
da_DK: Beskæringsfunktion

en: Crop and force 1:1 ratio
da_DK: Beskær og Tving 1:1 forhold

en: Crop and force user-defined ratio
da_DK: Beskær og Tving brugerdefineret størrelsesforhold

en: Current Password
da_DK: Nuværende adgangskode

en: Custom Action
da_DK: Brugerdefineret handling

en: Custom Field
da_DK: Brugerdefineret felt

en: Custom Fields
da_DK: Radio/Afkrydsnings felter

en: Custom Homepage Redirect
da_DK: Tilpasset hjemmeside-omdirigering

en: Custom Redirect URL
da_DK: Brugerdefinerede omdirigere URL

en: Custom URL
da_DK: Brugerdefineret URL

en: Custom Validation
da_DK: Brugerdefineret validering

en: Custom callback functions whitelisted for 2.4.0 version.
da_DK: Tilpassede callback-funktioner hvidlistet for version 2.4.0.

en: Custom field deleted.
da_DK: Brugertilpasset felt er slettet.

en: Custom field updated.
da_DK: Tilpasset felt opdateret.

en: Custom field(s)
da_DK: Brugerdefineret felt

en: Custom message
da_DK: Brugerdefineret besked

en: Custom restricted access message
da_DK: Tilpasset besked med begrænset adgang

en: Custom text if no users were found
da_DK: Brugerdefineret tekst, hvis ingen brugere blev fundet

en: Customize the button text
da_DK: Tilpas knappens tekst

en: Customize the search result text . e.g. Found 3,000 Members. Leave this blank to not show result text
da_DK: Tilpas søgeresultatet tekst. f.eks Fundet 3.000 medlemmer. Lad denne være tom for at ikke at vise resultat teksten

en: Customize this form
da_DK: Tilpas denne formular

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech
da_DK: Tjekkisk

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Côte d'Ivoire
da_DK: Elfenbenskysten

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Dashed
da_DK: Stiplet

en: Data can be exported or removed upon users request via the existing WordPress data exporter or eraser.
da_DK: Hvis brugeren ønsker det, kan data blive eksporteret via den allerede eksisterende WordPress dataeksport eller -sletter.

en: Database has been updated successfully
da_DK: Databasen er blevet opdateret

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Range End
da_DK: Slutdato

en: Date Range Start
da_DK: Startdato

en: Date Submitted
da_DK: Dato for oprettelse

en: Date User-Friendly Format
da_DK: Dato brugervenligt format

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Deactivate this account
da_DK: Deaktiver denne konto

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Cover Photo
da_DK: Standard Forsidefoto

en: Default Date
da_DK: Standarddato

en: Default Profile Photo
da_DK: Standard profilbillede

en: Default Rating
da_DK: Standardbedømmelse

en: Default Template
da_DK: Standardskabelon

en: Default Text
da_DK: Standardtekst

en: Default Time
da_DK: Standardtid

en: Default Value
da_DK: Standardværdi

en: Default WP Display Name
da_DK: Standard WP visningsnavn

en: Default directory view type
da_DK: Standardtype for katalogvisning

en: Default sort users by
da_DK: Som standard sorter brugere efter

en: Default sorting users by a specific parameter in the directory
da_DK: Standard sortering af brugere efter en bestemt parameter i biblioteket

en: Default view type
da_DK: Standard visningstype

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Account
da_DK: Slet konto

en: Delete Account Tab
da_DK: Slet konto Faneblad

en: Delete Group
da_DK: Slet Gruppe

en: Delete Options
da_DK: Slet muligheder

en: Delete Row
da_DK: Slet

en: Delete this user
da_DK: Slet denne bruger

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Directory #%s
da_DK: Katalog #%s

en: Disable Cache User Profile
da_DK: Deaktivér cache på brugerprofil

en: Disable First & Last Name fields
da_DK: Deaktiver for- og efternavnsfelter

en: Disable Profile Photo Upload
da_DK: Deaktiver upload af profilbillede

en: Disable pre-queries for restriction content logic (advanced)
da_DK: Deaktiver forudgående forespørgsler til logik for begrænsning af indhold (avanceret)

en: Disable specific week days from being available for selection in this date picker
da_DK: Deaktiver specifikke ugedage som tilgængelige valg i denne datovælger

en: Disable specific weekdays
da_DK: Deaktiver bestemte ugedage

en: Display Mode
da_DK: Visningstilstand

en: Display Name Custom Field(s)
da_DK: Få vist navnet brugerdefinerede felter

en: Display field icons for related user meta fields in header or not
da_DK: Vise feltet ikoner for relaterede bruger meta felter i sidehovedet eller ej

en: Display name
da_DK: Visningsnavn

en: Displayed Date Format
da_DK: Vist datoformat

en: Do you want to use gravatars instead of the default plugin profile photo (If the user did not upload a custom profile photo / avatar)
da_DK: Vil du bruge gravatars i stedet for standard plugin profilbillede (hvis brugeren ikke uploade en brugerdefineret profilfoto / avatar)

en: Do you want to use the plugin default avatar instead of the gravatar default photo (If the user did not upload a custom profile photo / avatar)
da_DK: Vil du bruge pluginnets standardavatar i stedet for gravatar-standardbillede (Hvis brugeren ikke har uploadet brugerdefineret profilfoto / avatar)

en: Docs
da_DK: Dokumenter

en: Does this field require a special validation
da_DK: Behøver dette felt en særlig validering

en: Does this textarea accept HTML?
da_DK: Accepterer dette tekstfelt HTML?

en: Dominican Republic
da_DK: Dominikanske Republik

en: Dotted
da_DK: Prikket

en: Double
da_DK: Dobbelt

en: Download Personal Data
da_DK: Hent persondata

en: Drag &amp; Drop File
da_DK: Træk &amp; slip fil

en: Drag &amp; Drop Photo
da_DK: Træk &amp; slip foto

en: Duplicate
da_DK: Duplikér

en: Duplicate of %s
da_DK: Af %s

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: Dynamically populates the option based from selected parent option.
da_DK: Udfylder dynamisk valgmuligheder baseret på overordnet valg.

en: E-mail Address
da_DK: E-mailadresse

en: E-mail( Not Unique )
da_DK: E-mail (ikke unik)

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Choices
da_DK: Rediger muligheder

en: Edit Field
da_DK: Rediger felt

en: Edit Item
da_DK: Rediger element

en: Edit Member Directory
da_DK: Edit Medlemsvejviser

en: Edit Profile
da_DK: Rediger profil

en: Edit Role
da_DK: Rediger rolle

en: Edit Row
da_DK: Tilføj/Rediger Galleri

en: Edit Row Settings
da_DK: Rediger række indstillinger

en: Edit User Role
da_DK: Rediger bruger Rolle

en: Edit mode only
da_DK: Kun redigeringstilstand

en: Edit profile
da_DK: Rediger profil

en: Edit template
da_DK: Rediger skabelon

en: Edit the %s translation
da_DK: Redigér %s oversættelsen

en: Edit the content of this field here
da_DK: Rediger indholdet af dette felt her

en: Egypt
da_DK: Egypten

en: Email
da_DK: Mail

en: Email Notification
da_DK: Mailnotifikation

en: Email Notifications
da_DK: Mailnotifikationer

en: Email Templates was upgraded successfully
da_DK: Mailskabeloner blev opgraderet uden problemer

en: Enable Cover Photo
da_DK: Aktiver forside foto

en: Enable Cover Photos
da_DK: Aktiver Cover billeder

en: Enable Filters feature
da_DK: Aktiver filterfunktion

en: Enable Gutenberg Blocks
da_DK: Aktivér Gutenberg blokke

en: Enable HTML support for user description
da_DK: Aktivér understøttelse af HTML i brugerbeskrivelsen

en: Enable Members Directory
da_DK: Aktivèr medlemsbibliotek

en: Enable Profile Photo
da_DK: Aktiver profil billede

en: Enable Row Heading
da_DK: Aktivér rækkeoverskrift

en: Enable Search feature
da_DK: Aktiver søgefunktionen

en: Enable custom sorting
da_DK: Aktiver tilpasset sortering

en: Enable menu icons in desktop view
da_DK: Aktivere menuikoner i skrivebordsvisning

en: Enable on this form
da_DK: Aktiver på denne formular

en: Enable or disable a strong password rules common for all Ultimate Member forms.
da_DK: Aktiver eller deaktiver en stærk adgangskoderegel, der er fælles for alle Ultimate Member-formularer.

en: Enable profile menu
da_DK: Aktivere profil menu

en: Enable the "Content Restriction" settings for post types
da_DK: Aktiver indstillingerne "Indholdsbegrænsning" for indlægstyper

en: Enable the "Content Restriction" settings for taxonomies
da_DK: Aktiver indstillingerne "Indholdsbegrænsning" for taksonomier

en: Enable the "Content Restriction" settings for the Gutenberg Blocks
da_DK: Aktiver indstillingerne "Indholdsbegrænsning" for Gutenberg-blokkene

en: Enable the Reset Password Limit?
da_DK: Aktivér grænse for nulstilling af adgangskode?

en: Enable/disable crop feature for this image upload and define ratio
da_DK: Aktiver/Deaktiver beskærings-funktionen for denne billedupload og definer ratio

en: Enable/disable multiple selections for this field
da_DK: Aktivér/deaktiver flere valg for dette felt

en: Enable/disable the Delete account tab in account page
da_DK: Aktiver / deaktive fanen Slet konto i kontoside

en: Enable/disable the Notifications account tab in account page
da_DK: Aktiver / deaktiver meddelelser konto fanen i kontoside

en: Enable/disable the Password account tab in account page
da_DK: Vis/skjul faneblad med adgangskode på kontosiden

en: Enable/disable the Privacy account tab in account page
da_DK: Aktiver / deaktiver fanen Privatheds konto i kontoside

en: English
da_DK: Engelsk

en: English letters only
da_DK: Kun engelske bogstaver

en: Enter Shortcode
da_DK: Indtast shortcode

en: Enter Title Here
da_DK: Skriv titel her

en: Enter a bit about yourself...
da_DK: Skriv lidt om dig selv...

en: Enter a number here to force a maximum number of selections by user for this field
da_DK: Indtast et tal her for at kræve et maksimalt antal valg efter brugeren for dette felt

en: Enter a number here to force a minimum number of selections by user for this field
da_DK: Indtast et tal her for at kræve et minimums antal valg af brugeren for dette felt

en: Enter one choice per line. This will represent the available choices or selections available for user.
da_DK: Angiv ét valg pr. linje. Dette vil vise de valg, der er tilgængelige for brugeren.

en: Enter the row heading text here
da_DK: Indtast kolonneoverskrift her

en: Enter the shortcode in the following textarea and it will be displayed on the fields
da_DK: Indtast shortcode i følgende tekstområde og det vil blive vist på felterne

en: Enter your username or email
da_DK: Indtast brugernavn eller e-mail

en: Entering custom text here will replace the url with a text link
da_DK: Indtastning af brugerdefineret tekst her erstatter url med et tekstlink

en: Equal years before / after today
da_DK: Lige år før/efter i dag

en: Equatorial Guinea
da_DK: Ækvatorialguinea

en: Error Text
da_DK: Fejlbesked

en: Estonia
da_DK: Estland

en: Estonian
da_DK: Estisk

en: Ethiopia
da_DK: Etiopien

en: Everyone
da_DK: Alle

en: Exclude only from WP queries results
da_DK: Ekskluder kun fra WP-forespørgselsresultater

en: Exclude specific users (Enter one username per line)
da_DK: Ekskluder bestemte brugere (et brugernavn per linje)

en: Exclude the following URLs
da_DK: Udeluk følgende URL-adresser

en: Expand the filter bar by default
da_DK: Udfold filterbjælken som standard

en: Extensions
da_DK: Udvidelser

en: Falkland Islands (Malvinas)
da_DK: Falklandsøerne (Malvinas)

en: Faroe Islands
da_DK: Færøerne

en: Faroese
da_DK: Færøsk

en: Female
da_DK: Kvinde

en: Field Icons
da_DK: Felt Ikoner

en: Field privacy allows you to select who can view this field on the front-end. The site admin can view all fields regardless of the option set here.
da_DK: Feltet privatliv lader dig vælge, hvem der kan se dette felt på front-end. Webstedsadmin kan se alle felter, uanset hvilken indstilling der er angivet her.

en: Field was upgraded successfully
da_DK: Feltet blev opgraderet korrekt

en: Field(s) to show in user meta
da_DK: Felter(er) at vise i bruger meta

en: Fields Manager
da_DK: Felt administration

en: Fields selected here will appear in the profile header area below the user's display name
da_DK: Valgte felter vil være synlige i profilens topområde, placeret under vist navn for brugeren

en: Fiji
da_DK: Fiji-øerne

en: Fijian
da_DK: Fijisk

en: Finish
da_DK: Afslut

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: First and Last Name with '+'
da_DK: Fornavn og efternavn med '+'

en: First and Last Name with '-'
da_DK: Fornavn og efternavn med ‘-‘

en: First and Last Name with '.'
da_DK: Fornavn og efternavn med '.'

en: First initial of first name & last name
da_DK: Første indledende af Fornavn & efternavn

en: First name
da_DK: Fornavn

en: First name & first initial of last name
da_DK: Fornavn & første indledende af efternavn

en: First name & last name
da_DK: Fornavn & efternavn

en: First name only
da_DK: Kun fornavn

en: First page
da_DK: Første side

en: Fixed Number of Years
da_DK: Fast antal år

en: For incompatible themes, please make the menu open from left instead of bottom by default.
da_DK: For uforenelig temaer, bedes du gøre menuen åben fra venstre i stedet for bunden som standard.

en: Force hiding adminbar in frontend?
da_DK: Gennemtving skjul af Admin-bar på front-end?

en: Force strong password?
da_DK: Kræv stærk adgangskode?

en: Forgot your password?
da_DK: Har du glemt din adgangskode?

en: Form
da_DK: Formular

en: Form #%s
da_DK: Formular #%s

en: Form Builder
da_DK: Formular editor

en: Form created.
da_DK: Form oprettet.

en: Form draft updated.
da_DK: Udkast opdateret.

en: Form restored to revision.
da_DK: Form gendannet til revision.

en: Form saved.
da_DK: Formular gemt.

en: Form scheduled.
da_DK: Form planlagt.

en: Form submitted.
da_DK: Form indsendt.

en: Form type cannot be changed for the default forms.
da_DK: Formulartypen kan ikke ændres for standardformularerne.

en: Form updated.
da_DK: Form opdateret.

en: Forms
da_DK: Formularer

en: Forums are ready for upgrade
da_DK: Fora er klar til opgradering

en: France
da_DK: Frankrig

en: Free
da_DK: Gratis

en: French
da_DK: Fransk

en: French Guiana
da_DK: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da_DK: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da_DK: Franske sydlige territorier

en: Friday
da_DK: Fredag

en: Future years only
da_DK: Kun i de kommende år

en: GDPR Applied
da_DK: GDPR anvendt

en: Galician
da_DK: Galicisk

en: Gender
da_DK: Køn

en: General
da_DK: Generelt

en: General Options
da_DK: Generelle indstillinger

en: General Permissions
da_DK: Generelle indstillinger

en: German
da_DK: Tysk

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Get all Products...
da_DK: Hent alle produkter&hellip;

en: Get bbPress Forums count...
da_DK: Hent bbPress fora optælling &hellip;

en: Get latest versions
da_DK: Få de seneste versioner

en: Get this Add on
da_DK: Få denne udvidelse

en: Getting
da_DK: Henter

en: Give a color to this border
da_DK: Farve på kanten

en: Global Site Access
da_DK: Global Side adgang

en: Go to Custom URL
da_DK: Gå til brugertilpasset URL

en: Go to Homepage
da_DK: Gå til forsiden

en: Gravatar has a number of built in options which you can also use as defaults
da_DK: Gravatar har en række indbyggede muligheder, som du også kan bruge som standardindstillinger

en: Great! We're happy to hear that you love the plugin. It would be amazing if you could let others know why you like %s by leaving a review of the plugin. This will help %s to grow and become more popular and would be massively appreciated by us!
da_DK: Enestående! Vi er glade for at høre, at du elsker pluginnet. Det ville være fabelagtigt, hvis du vil fortælle andre, hvorfor du kan lide %s ved at give din vurdering af pluginnet. Dette vil hjælpe %s til at vokse og blive mere populær og vi vil sætte stor pris på det!

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Greenland
da_DK: Grønland

en: Grid
da_DK: Gitter

en: Guarani
da_DK: Guaraní

en: Guests only
da_DK: Kun for Gæster

en: Haitian
da_DK: Haitiansk

en: Heading Background Color
da_DK: Overskrifts baggrundsfarve

en: Heading Text
da_DK: Overskrift

en: Heading Text Color
da_DK: Overskrifts tekstfarve

en: Hebrew
da_DK: Hebraisk

en: Hello, spam bot!
da_DK: Hej, spam bot!

en: Help Text
da_DK: Hjælpetekst

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each cover photo upload.
da_DK: Her kan du definere hvilke thumbnail størrelser vil blive oprettet for hver cover billede upload.

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each profile photo upload.
da_DK: Her kan du definere hvilke miniature størrelser vil blive oprettet for hver profil photo upload.

en: Here you can exclude URLs beside the redirect URI to be accessible to everyone
da_DK: Her kan du udelukke webadresser ved siden af omdirigeringen-URI'EN skal være tilgængelig for alle

en: Here you can hide yourself from appearing in public directory
da_DK: Her kan du skjule dig selv i at blive vist i offentlig fortegnelse

en: Here you can setup conditional logic to show/hide this field based on specific fields value or conditions
da_DK: Her kan du opsætte betinget logik til at vise/skjule dette felt, baseret på bestemte felters værdi eller betingelser

en: Hey there! It's been one month since you installed %s. How have you found the plugin so far?
da_DK: Hej med dig! Det er en måned siden du installerede %s. Hvad synes du om pluginnet hidtil?

en: Hide extra user information to the reveal section
da_DK: Skjul ekstra brugerinformation til beskrivelsesfeltet

en: Hide from queries
da_DK: Skjul fra forespørgsler

en: Hide my profile for robots?
da_DK: Skjul min profil for søgerobotter?

en: Hide my profile from directory
da_DK: Skjul min profil fra biblioteket

en: Hide privacy policy
da_DK: Skjul privatlivspolitik

en: Holy See (Vatican City State)
da_DK: Vatikanstaten

en: Homepage Options
da_DK: Hjemmeside Mulighed

en: How long we retain your data
da_DK: Så længe vi opbevarer dine data

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: I don't like the plugin
da_DK: Jeg kan ikke lide pluginnet

en: I love it!
da_DK: Jeg elsker det!

en: Iceland
da_DK: Island

en: Icelandic
da_DK: Islandsk

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon Color
da_DK: Ikonfarve

en: If
da_DK: Hvis

en: If 'Use Gravatars' as profile photo is enabled, this option is ignored
da_DK: Hvis 'Brug Gravatar' er aktiveret som profilfoto, vil denne indstilling blive ignoreret

en: If enabled, author pages will automatically redirect to the user's profile page
da_DK: Hvis aktiveret, vil forfatteren sider automatisk omdirigere til brugerens profilside

en: If not checked always shown
da_DK: Hvis ikke markeret, bliver det altid vist

en: If syncing data to a 3rd party service (e.g Mailchimp via our MailChimp extension), data is retained there until unsubscribed or deleted.
da_DK: Hvis der synkroniseres data med en tredjepart (f.eks. MailChimp via vores MailChimp udvidelse), vil data blive opbevaret der indtil de bliver afmeldt eller slettet.

en: If the update was successful, you will see a corresponding message. Otherwise, contact technical support if the update failed.
da_DK: Hvis opdateringen gennemføres, vil du den tilhørende besked. Ellers må du kontakt teknisk support, hvis opdateringen fejler.

en: If turned on, filters bar can be collapsed after a page loading
da_DK: Hvis det er slået til, kan filterbjælken sammenfoldes efter en sideindlæsning

en: If turned on, filters bar will be visible after a page loading
da_DK: Hvis den er slået til, vil filterbjælken være synlig efter indlæsning af en side

en: If turned on, member results will only appear after search/filter is performed
da_DK: Hvis aktiveret, vil medlemmer først blive vist efter søgning

en: If turned on, the users cover photo will appear in the directory
da_DK: Hvis aktiveret, vil brugerens frontfoto blive vist

en: If turned on, users will be able to filter members in this directory
da_DK: Hvis det er aktiveret, kan brugerne filtrere medlemmer i dette katalog

en: If turned on, users will be able to search members in this directory
da_DK: Hvis aktiveret, vil brugere kunne søge blandt medlemmer

en: If you confirm, everything related to your profile will be deleted permanently from the site
da_DK: Hvis du bekræfter, vil alt relateret til din profil blive slettet permanent fra webstedet

en: If you do not want to show all members, select only user roles to appear in this directory
da_DK: Hvis du ikke ønsker at vise alle medlemmer, kan du udvælge hvilke roller der skal vises

en: If you have extended the functionality of the plugin (e.g sending registered user data to MailChimp via our MailChimp extension, this user info may be passed to these external services. These services may be located abroad and outwith the EU.
da_DK: Hvis du har udvidet funktionaliteten af dette plugin (f.eks. sendt registrerede brugerdata til Mailchimp via vores Mailchimp udvidelse), vil brugerinformation eventuelt blive sendt til disse eksterne tjenester. Disse tjenester kan være lokaliseret i udlandet eller EU.

en: If you like Ultimate Member please consider leaving a %s review. It will help us to grow the plugin and make it more popular. Thank you.
da_DK: Hvis du kan lide Ultimate Member, så overveje at give en %s anmeldelse. Det vil hjælpe os med at udbygge plugin’et og gøre det mere populært. Tak skal du have.

en: If you need to add information or secondary line below the headline of upload box, enter it here
da_DK: Hvis du har brug for at tilføje oplysninger eller sekundær linje under overskriften på upload boks, skal du indtaste den her

en: If you plan use e-mails with HTML, please make sure that this option is enabled. Otherwise, HTML will be displayed as plain text.
da_DK: Hvis du vil bruge e-mails med HTML, skal du sørge for at denne indstilling er aktiveret. Ellers vises HTML som almindelig tekst.

en: If you want to allow specific user roles to be able to filter only
da_DK: Hvis du kun vil tillade, at specifikke brugerroller kun er i stand til at filtrere

en: If you want to allow specific user roles to be able to search only
da_DK: Hvis du ønsker at specifikke roller kun har lov til at søge

en: If you want to apply your custom validation, you can use action hooks to add custom validation. Please refer to documentation for further details.
da_DK: Hvis du vil anvende din egen validering, kan du bruge action hooks til at tilføje egen validering. Se venligst dokumentationen for yderligere detaljer.

en: If you want to enable a maximum number of characters to be in password. User password field in the UM forms has own settings for that. Leave empty to use default value 30
da_DK: Hvis du ønsker at aktivere maksimum antal karakterer i adgangskode. Brugers adgangskodefelt i UM formularer har egen stilling for dette. Lad det stå tomt for standardværdien 30

en: If you want to enable a maximum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
da_DK: Hvis du vil aktivere et maksimalt antal tegn, der skal angives i dette felt. Efterlad tom for at deaktivere denne indstilling

en: If you want to enable a maximum number of words to be input in this textarea. Leave empty to disable this setting
da_DK: Hvis du vil aktivere et maksimum antal ord, der skal tillades i dette tekstområde. Efterlad tom for at deaktivere denne indstilling

en: If you want to enable a minimum number of characters to be in password. User password field in the UM forms has own settings for that. Leave empty to use default value 8
da_DK: Hvis du ønsker at aktivere et minimum antal karakterer i adgangskode. Brugeres adgangskodefelt i UM formularer her indstilling for dette. Lad stå tomt for standard 8 tegn

en: If you want to enable a minimum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
da_DK: Hvis du vil aktivere et minimum antal tegn, der skal angives i dette felt. Efterlad tom for at deaktivere denne indstilling

en: If you want users to go to a specific page other than login page after e-mail activation, enter the URL here.
da_DK: Hvis du vil have brugerne til at gå til en bestemt side, bortset fra log ind-siden efter e-mail aktivering, skal du indtaste en URL her.

en: If you wish the rating field to be prefilled with a number of stars, enter it here.
da_DK: Hvis du ønsker, at bedømmelsesfeltet skal være udfyldt med et antal stjerner, skal du indtaste det her.

en: Image Quality
da_DK: Vælg billede

en: Image Upload Maximum Width (px)
da_DK: Billede uploadet maksimal bredde (px)

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: India
da_DK: Indien

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Instagram URL
da_DK: Instagram-URL

en: Install Info
da_DK: Installationsinformation

en: Invalid API key
da_DK: Ugyldig API-nøgle

en: Invalid coordinates
da_DK: Ugyldige koordinater

en: Invalid data
da_DK: Ugyldige data

en: Invalid file ownership
da_DK: Ugyldig ejerskab af fil

en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
da_DK: Ugyldig licens. <a href="%s" target="_blank">Besøg venligst din kontoside</a>  og verificer den.

en: Invalid nonce
da_DK: Ugyldig nonce

en: Invalid parameters
da_DK: Ugyldige parametre

en: Invalid query!
da_DK: Ugyldig forespørgsel!

en: Invalid user specified
da_DK: Ugyldig bruger angivet

en: Iran, Islamic Republic of
da_DK: Iran, Den islamiske republik

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Ireland
da_DK: Irland

en: Irish
da_DK: Irsk

en: Is this field required?
da_DK: Er dette felt obligatorisk?

en: It's good but could be better
da_DK: Det er godt, men kunne være bedre

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italy
da_DK: Italien

en: Item Archives
da_DK: Elementarkiver

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Javanese
da_DK: Javanesisk

en: Join chat
da_DK: Deltag i chat

en: Joined %s
da_DK: Oprettet %s

en: Jump to page:
da_DK: Hop til side:

en: Kalaallisut
da_DK: Grønlandsk

en: Kashmiri
da_DK: Kashmirsk

en: Kazakh
da_DK: Kasakhisk

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Keep me signed in
da_DK: Hold mig logget ind

en: Kirghiz
da_DK: Kirgisisk

en: Korea, Democratic People's Republic of
da_DK: Nordkorea

en: Korea, Republic of
da_DK: Sydkorea

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Kurdish
da_DK: Kurdisk

en: Kyrgyzstan
da_DK: Kirgisistan

en: Label
da_DK: Etiket

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Languages Spoken
da_DK: Sprog, der tales

en: Lao
da_DK: Laos Kip

en: Lao People's Democratic Republic
da_DK: Laos

en: Last Login
da_DK: Sidst logget ind

en: Last Login Timestamp
da_DK: Tidspunkt for sidste login

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Last login
da_DK: Sidste log ind

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Last name & first name
da_DK: Sidste navn & fornavn

en: Last page
da_DK: Sidste side

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Latvian
da_DK: Lettisk

en: Leave Review
da_DK: Skriv en vurdering

en: Leave empty if you want to display a post for all logged in users
da_DK: Lad stå tomt, hvis du vil vise et indlæg for alle loggede brugere

en: Leave empty if you want to display a term for all logged in users
da_DK: Lad være tom, hvis du vil vise en term for alle loggede brugere

en: Lebanon
da_DK: Libanon

en: Left aligned
da_DK: Venstrejusteret

en: Left of Icon (right for RTL)
da_DK: Venstre for ikon (højre for RTL)

en: Less than 1 year old
da_DK: Mindre end 1 år siden

en: Libyan Arab Jamahiriya
da_DK: Libyen

en: License key never expires.
da_DK: Licensnøgle udløber aldrig.

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Limburgish
da_DK: Limburgsk

en: Limit which users appear in the member directory e.g only display users from USA
da_DK: Begræns hvilke brugere, der vises i medlemskataloget, f.eks. Viser kun brugere fra USA

en: Link Target
da_DK: Linkmål

en: LinkedIn URL
da_DK: LinkedIn-URL

en: List
da_DK: Liste

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Lithuanian
da_DK: Litauisk

en: Live Form Preview
da_DK: Live-Formular forhåndsvisning

en: Live Preview
da_DK: Live forhåndsvisning

en: Logged In Users
da_DK: Brugere logget ind

en: Logged Out Users
da_DK: Brugere logget ud

en: Logged in users
da_DK: Brugere (logget ind)

en: Logged out users
da_DK: Gæster (logget ud)

en: Login
da_DK: Log ind

en: Login Default Template
da_DK: Login standardskabelon

en: Login Field Icons
da_DK: Login felt ikoner

en: Login Forgot Password Link
da_DK: Glemt Log ind adgangskode Link

en: Login Form
da_DK: Log ind formular

en: Login Maximum Width
da_DK: Login maksimale bredde

en: Login Options
da_DK: Log ind muligheder

en: Login Primary Button Text
da_DK: Login primære knap Tekst

en: Login Secondary Button
da_DK: Login Sekundær Button

en: Login Secondary Button Text
da_DK: Login Sekundær Button Tekst

en: Login Secondary Button URL
da_DK: Login sekundær knap URL

en: Login Shortcode Alignment
da_DK: Login Kortkode justering

en: Login as this user
da_DK: Log på som bruger

en: Login page
da_DK: Loginside

en: Login the user after validating the activation link
da_DK: Logge brugeren ind efter validering af aktiveringslinket

en: Login user after validating the activation link?
da_DK: Logge bruger ind efter validering af aktiveringslinket?

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Logout Options
da_DK: Log ud muligheder

en: Lowercase only
da_DK: Kun små bogstaver

en: Luxembourg
da_DK: Luxemborg

en: Luxembourgish
da_DK: Luxembourgsk

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
da_DK: Makedonien

en: Macedonian
da_DK: Makedonsk

en: Madagascar
da_DK: Madagaskar

en: Mail appears from
da_DK: Mail fremgår af

en: Mail appears from address
da_DK: Mail vises fra adresse

en: Mailchimp Lists was upgraded successfully
da_DK: Mailchimp lister blev opgraderet uden problemer

en: Make Profile Photo Required
da_DK: Gør profilfoto obligatorisk

en: Make this profile form role-specific
da_DK: Gør denne profilformular rollespecifik

en: Malagasy
da_DK: Madagaskisk

en: Malay
da_DK: Malaysisk

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Male
da_DK: Mand

en: Maltese
da_DK: Maltesisk

en: Manage conditional fields support
da_DK: Administrer betinget felter support

en: Manx
da_DK: Mansk

en: Margin
da_DK: Margen

en: Mark this option if you need to hide the adminbar on frontend for this role
da_DK: Marker her, hvis du vil skjule topbjælken på frontfladen for denne rolle.

en: Marshall Islands
da_DK: Marshalløerne

en: Marshallese
da_DK: Marshallesisk

en: Mauritania
da_DK: Mauretanien

en: Max. Width (px)
da_DK: Max. Bredde (px)

en: Maximum Number
da_DK: Maksimum nummer

en: Maximum Size in bytes
da_DK: Maksimal størrelse i bytes

en: Maximum allowed words
da_DK: Maksimalt tilladte ord

en: Maximum length
da_DK: Maksimumlængde

en: Maximum number limit is %s
da_DK: Maksimalt antal numre er %s

en: Maximum number of characters to allow in user description field in header.
da_DK: Maksimalt antal tegn tillade i bruger beskrivelsesfeltet i headeren.

en: Maximum number of entries
da_DK: Maksimalt tilladte besvarelser

en: Maximum number of profiles
da_DK: Maksimalt antal profiler

en: Maximum number of selections
da_DK: Maksimalt antal valg

en: Maximum number that can be entered in this field
da_DK: Maksimalt talstørrelse, der kan indtastes i dette felt

en: Member
da_DK: Medlem

en: Member Directories
da_DK: Medlemskartotek

en: Member Directory
da_DK: Medlem firmavejviser

en: Member directories were upgraded successfully
da_DK: Medlemskataloger blev opgraderet med succes

en: Members
da_DK: Medlemmer

en: Members only
da_DK: Kun for medlemmer

en: Membership Inactive
da_DK: Medlemskab inaktiv

en: Membership Rejected
da_DK: Medlemskab afvist

en: Menus settings was upgraded successfully
da_DK: Menuopsætning blev opgraderet uden problemer

en: Message Body
da_DK: Beskedens brødtekst

en: Meta Key
da_DK: Metanøgle

en: Meta key
da_DK: Meta ord

en: Micronesia, Federated States of
da_DK: Mikronesien

en: Minimum Number
da_DK: Minimum nummer

en: Minimum length
da_DK: Minimumslængde

en: Minimum number limit is %s
da_DK: Minimum antal numre er %s

en: Minimum number of selections
da_DK: Minimalt tilladte valg

en: Minimum number that can be entered in this field
da_DK: Minimumsnummer, der kan indtastes i dette felt

en: Misc
da_DK: Diverse

en: Mobile Number
da_DK: Mobilnummer

en: Moldova, Republic of
da_DK: Moldova, Republic Of

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Mongolia
da_DK: Mongoliet

en: Mongolian
da_DK: Mongolsk

en: More Details
da_DK: Flere detaljer

en: More filters
da_DK: Flere filtre

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: My Account
da_DK: Min konto

en: Nepali
da_DK: Nepalesisk

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: New Password
da_DK: Nyt kodeord

en: New User Notification
da_DK: Ny bruger Notifikation

en: New users first
da_DK: Nye brugere først

en: Next page
da_DK: Næste side

en: Nickname
da_DK: Kaldenavn

en: No
da_DK: Nej

en: No Icon
da_DK: Intet ikon

en: No Selected
da_DK: Intet valgt

en: No thanks
da_DK: Nej tak

en: No.of Members
da_DK: Antal medlemmer

en: None
da_DK: Ingen

en: Northern Mariana Islands
da_DK: Nordmarianerne

en: Northern Sami
da_DK: Nordsamisk

en: Norway
da_DK: Norge

en: Norwegian
da_DK: Norsk

en: Norwegian Bokmal
da_DK: Norske bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da_DK: Nynorsk

en: Not found
da_DK: Ikke fundet

en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: Nothing found in Trash
da_DK: Intet fundet i papirkurv

en: Notifications
da_DK: Notifikationer

en: Notifications Account Tab
da_DK: Meddelelser Konto Tab

en: Number
da_DK: Tal

en: Number of Years to pick from
da_DK: Antal år, som skal tillades

en: Number of profiles per page
da_DK: Antal profiler per side

en: Number of profiles per page (for Mobiles & Tablets)
da_DK: Antal profiler per side (for Mobiltelefoner og tablets)

en: Number of profiles to appear on page for mobile users
da_DK: Antal profiler skal vises på side for mobile brugere

en: Number of profiles to appear on page for standard users
da_DK: Antal profiler til at blive vist på siden for standard brugere

en: Number of years available for the date selection. Default to last 50 years
da_DK: Antal år til rådighed for datovælger. Standard er seneste 50 år

en: Number of years is not valid
da_DK: Antal år er ikke gyldigt

en: Numeric value only
da_DK: Kun tal

en: Old users first
da_DK: Ældste brugere først

en: On <a href="%1$s">%2$s</a>
da_DK: På <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Once Weekly
da_DK: En gang ugentligt

en: Only fill in if you are not human
da_DK: Udfyld kun hvis du ikke er menneske

en: Only me
da_DK: Kun mig

en: Only show members who have uploaded a cover photo
da_DK: Vis kun medlemmer, der har uploadet et forside foto

en: Only show members who have uploaded a profile photo
da_DK: Vis kun medlemmer, der har uploadet et profil billede

en: Only show specific users (Enter one username per line)
da_DK: Vis kun bestemte brugere (indtast et brugernavn pr. linje)

en: Only specific member roles
da_DK: Kun specifikke brugerroller

en: Only specific roles
da_DK: Kun specifikke roller

en: Only the owner
da_DK: Kun ejeren

en: Only visible to profile owner and specific roles
da_DK: Kun synlig for profilejer og specifikke roller

en: Only visible to profile owner and users who can edit other member accounts
da_DK: Kun synlig for profilejer og brugere, der kan redigere andre medlemskonti

en: Open in new window
da_DK: Åbn i nyt vindue

en: Optional Text
da_DK: Valgfri tekst

en: Optional text to include with the divider
da_DK: Valgfri tekst til at omfatte med divider

en: Options
da_DK: Opsætning

en: Original size
da_DK: Originalstørrelse

en: Ossetian
da_DK: Ossetisk

en: Other
da_DK: Andet

en: Other (Custom Field)
da_DK: Andet (brugerdefineret felt)

en: Owner and specific roles
da_DK: Ejer og specifikke roller

en: Padding
da_DK: Indvendig afstand

en: Pages
da_DK: Sider

en: Palestine
da_DK: Palæstina

en: Parent Option
da_DK: Overordnet indstilling

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password Account Tab
da_DK: Bruger adgangskode faneblad

en: Password Changed Email
da_DK: Adgangskode Ændret E-mail

en: Password Reset
da_DK: Password nulstilling

en: Password Reset Email
da_DK: Nulstil adgangskode E-mail

en: Password confirmation is required
da_DK: Kræver godkendelse med adgangskode.

en: Password is incorrect. Please try again.
da_DK: Forkert adgangskode, prøv igen.

en: Password is required
da_DK: Adgangskode er påkrævet

en: Password is required to save account data.
da_DK: Adgangskode er påkrævet for at gemme kontoens data.

en: Password is required?
da_DK: Kræves der adgangskode?

en: Password maximum length
da_DK: Adgangskode maksimal længde

en: Password minimum length
da_DK: Adgangskode minimum antal tegn

en: Passwords may not contain the character "\".
da_DK: Adgangskoder må ikke indeholde tegnet "\".

en: Past years only
da_DK: Kun i tidligere år

en: Pending Review
da_DK: Afventer anmeldelse

en: Pending review
da_DK: Afventer gennemgang

en: Persian
da_DK: Persisk

en: Personalize the custom message
da_DK: Personliggør den brugerdefinerede besked

en: Philippines
da_DK: Filippinerne

en: Phone Number
da_DK: Telefon nummer

en: Placeholder
da_DK: Pladsholder

en: Please confirm that you agree to our privacy policy
da_DK: Bekræft venligst, at du accepterer vores privatlivspolitik

en: Please confirm your acceptance of our privacy policy
da_DK: Bekræft venligst din accept af vores privatlivspolitik

en: Please confirm your password
da_DK: Bekræft venligst din adgangskode

en: Please enable this option only in the cases when you have big or unnecessary queries on your site with active restriction logic. If you want to exclude posts only from the results queries instead of pre_get_posts and fully-hidden post logic also please enable this option. It activates the restriction content logic until 2.2.x version without latest security enhancements
da_DK: Aktiver venligst kun denne funktion, hvor du har store eller unødvendige forespørgsler på dit websted med aktiv begrænsningslogik. Hvis du ønsker at eksludere indlæg kun fra forespørgselsresultater i stedet for pre_get_posts og fully-hidden post logic, kan du også aktivere denne funktion. Den aktivere begrænsningslogik fra indtil version 2.2 uden de seneste sikkerhedsforbedringer

en: Please enter a valid %s profile URL
da_DK: Indtast venligst en gyldig %s profil-URL

en: Please enter a valid %s username or profile URL
da_DK: Angiv venligst et gyldigt %s brugernavn eller profil URL

en: Please enter a valid Discord ID
da_DK: Indtast venligst et gyldigt Discord ID

en: Please enter a valid URL
da_DK: Indtast en gyldig URL

en: Please enter a valid end date in the date range
da_DK: Indtast venligst en gyldig slutdato i datointervallet

en: Please enter a valid phone number
da_DK: Indtast venligst et gyldigt telefonnummer

en: Please enter a valid size
da_DK: Indtast en gyldig størrelse

en: Please enter a valid start date in the date range
da_DK: Indtast venligst en gyldig startdato i datointervallet

en: Please enter numbers only in this field
da_DK: Indtast tal kun på dette område

en: Please enter your email
da_DK: Indtast venligst din e-mailadresse

en: Please enter your password
da_DK: Indtast din adgangskode

en: Please enter your username
da_DK: Indtast dit brugernavn

en: Please enter your username or email
da_DK: Indtast venligst dit brugernavn eller e-mail

en: Please login as administrator
da_DK: Log venligst ind som en adminstrator

en: Please note if you make a profile form specific to a role then you must make sure that every other role is assigned a profile form
da_DK: Bemærk venligst, at hvis du laver en profilformular specifikt til en rolle, så skal du sikre dig at alle andre roller har tilknyttet en profilformular

en: Please provide a date range beginning
da_DK: Angiv venligst en startdato

en: Please provide a date range end
da_DK: Angiv venligst en slutdato

en: Please provide a meta key
da_DK: Angiv venligst en metanøgle

en: Please provide a valid e-mail
da_DK: Angiv en gyldig e-mail

en: Please provide your username or email
da_DK: Indtast brugernavn eller e-mail

en: Please select at least %s choices
da_DK: Vælg mindst %s muligheder

en: Please specify account type.
da_DK: Angiv venligst kontotype.

en: Please update <strong>%s</strong> to the latest version.
da_DK: Opdater venligst <strong>%s</strong> til den nyeste version.

en: Please update extension <strong>"%s"</strong> to the latest version.
da_DK: Opdatér venligst udvidelse <strong>"%s"</strong> til nyeste version.

en: Please upload a valid image!
da_DK: Upload venligst et gyldigt billedformat!

en: Poland
da_DK: Polen

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

[ctx: Post Type General Name]
en: Profile Tabs
da_DK: Profilfaner

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Profile tab
da_DK: Profilfane

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Predefined Fields
da_DK: Brugerdefineret feldt

en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: Primary Button Text
da_DK: Primær Knap tekst

en: Priority
da_DK: Prioritet

en: Privacy
da_DK: Privatliv

en: Privacy Account Tab
da_DK: Privathed Konto Faneblad

en: Privacy Policy
da_DK: Privatlivspolitik

en: Privacy Policy Agreement
da_DK: Privatlivsaftale

en: Private Content Post ID
da_DK: Post-ID for privat indhold

en: Processing...
da_DK: Behandler...

en: Profile
da_DK: Profil

en: Profile Access
da_DK: Profil Adgang

en: Profile Area Max. Width (px)
da_DK: Profil område Max. Bredde (px)

en: Profile Area Maximum Width
da_DK: Profil området maksimal bredde

en: Profile Card
da_DK: Profil kort

en: Profile Cover Photos
da_DK: Profil Forsidefotos

en: Profile Cover Ratio
da_DK: Profil Cover Ratio

en: Profile Cover Size
da_DK: Profilcover størrelse

en: Profile Default Template
da_DK: Profil standardskabelon

en: Profile Field Icons
da_DK: Profil Field ikoner

en: Profile Form
da_DK: Profil formular

en: Profile Header Menu Position
da_DK: Profil Header Menu Position

en: Profile Header Meta Text Icon
da_DK: Profil Header Meta tekstikon

en: Profile Maximum Width
da_DK: Profil maksimale bredde

en: Profile Menu
da_DK: Profil Menu

en: Profile Permalink Base
da_DK: Profil Privathed

en: Profile Photo
da_DK: Profilbillede

en: Profile Photo Maximum File Size (bytes)
da_DK: Profilbillede maksimal filstørrelse (bytes)

en: Profile Photo Size
da_DK: Profil billede

en: Profile Photo Thumbnail Sizes (px)
da_DK: Profilbillede miniaturestørrelser (px)

en: Profile Photo is required.
da_DK: Profilfoto er påkrævet.

en: Profile Primary Button Text
da_DK: Profil primære Knaptekst

en: Profile Privacy
da_DK: Profil Privathed

en: Profile Secondary Button
da_DK: Profil sekundær knap

en: Profile Secondary Button Text
da_DK: Profil sekundære Knaptekst

en: Profile Slug "First and Last Name with '+'"
da_DK: Profil Slug “For- og Efternavn med ‘+’”

en: Profile Slug "First and Last Name with '-'"
da_DK: Profil Slug “For- og Efternavn med ‘-‘”

en: Profile Slug "First and Last Name with '.'"
da_DK: Profil Slug “For- og Efternavn med ‘.’”

en: Profile Slug "User ID"
da_DK: Profil Slug “Bruger ID”

en: Profile Slug "Username"
da_DK: Profil Slug “Brugernavn”

en: Profile Tabs
da_DK: Profilfaner

en: Profile menu default tab
da_DK: Profil menuen standardfane

en: Profile photo
da_DK: Profilbillede

en: Profile tabs have been updated successfully
da_DK: Profilfaner er blevet opdateret

en: Provide Feedback
da_DK: Give feedback

en: Publish
da_DK: Udgiv

en: Purge Temp
da_DK: Rens mappe

en: Purge Temp Files
da_DK: Udrens midlertidige filer

en: Purge temp files dir...
da_DK: Rens midlertidig mappe...

en: Put as Pending Review
da_DK: Sæt som Afventer anmeldelse

en: Quality is used to determine quality of image uploads, and ranges from 0 (worst quality, smaller file) to 100 (best quality, biggest file). The default range is 60.
da_DK: Kvalitet bruges til at bestemme kvaliteten af billedoverførsler, og spænder fra 0 (værste kvalitet, mindre filen) til 100 (bedste kvalitet, største fil). Standardområdet er 60.

en: Raeto-Romance
da_DK: Rætoromansk

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Rating System
da_DK: Rankingsystem

en: Re-Activate
da_DK: Genaktiver

en: Reactivate
da_DK: Genaktiver

en: Reactivate this account
da_DK: Genaktiver denne konto

en: Recipient(s)
da_DK: Modtager(e)

en: Redirect URL
da_DK: Omdirigering URL

en: Redirect to URL
da_DK: Omdirigere til URL

en: Redirect to WordPress Admin
da_DK: Omdirigere til WordPress Admin

en: Redirect to profile
da_DK: Omdiriger til profil

en: Redirect user
da_DK: Omdiriger bruger

en: Redirection after Login
da_DK: Omdirigering efter log ind

en: Refresh active page
da_DK: Opdatere aktiv side

en: Register
da_DK: Tilmeld

en: Registered user information is retained in your website’s database indefinitely.
da_DK: Registreret brugerinfomation bliver opbevaret i dit websteds database for evigt.

en: Registration Date
da_DK: Registreringsdato

en: Registration Default Role
da_DK: Registrering standardrolle

en: Registration Default Template
da_DK: Registrering standardskabelon

en: Registration Field Icons
da_DK: Registrerings Feldt Ikoner

en: Registration Form
da_DK: Registrerings formular

en: Registration Form ID
da_DK: Registreringsformular ID

en: Registration HTTP referer
da_DK: Registrering HTTP referer

en: Registration Maximum Width
da_DK: Registrering maksimale bredde

en: Registration Nonce
da_DK: Registrering Nonce

en: Registration Options
da_DK: Registrering Indstillinger

en: Registration Primary Button Text
da_DK: Registrering primære Knaptekst

en: Registration Request
da_DK: Anmodning om registrering

en: Registration Secondary Button
da_DK: Registrering sekundær knap

en: Registration Secondary Button Text
da_DK: Registrering sekundære Knaptekst

en: Registration Secondary Button URL
da_DK: Registrering sekundære knap URL

en: Registration Shortcode Alignment
da_DK: Registrering Kortkode justering

en: Registration Status
da_DK: Registrereringsstatus:%1

en: Registration Timestamp
da_DK: Registrering Timestamp

en: Registration is currently disabled
da_DK: Brugerregistrering er lukket for øjeblikket

en: Reject Membership
da_DK: Afvis Medlemskab

en: Rejected
da_DK: Afvist

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove Data on Uninstall?
da_DK: Fjern data ved afinstallation?

en: Remove all filters
da_DK: Fjern alle filtre

en: Remove filter
da_DK: Fjern filter

en: Remove photo
da_DK: Fjern foto

en: Require Admin Review
da_DK: Kræver Admin anmeldelse

en: Require Email Activation
da_DK: Krævr Email Aktivering

en: Require First & Last Name
da_DK: Obligatorisk for- og efternavn

en: Require a strong password?
da_DK: Kræve en stærk adgangskode?

en: Require erasure of your personal data, click on the button below.
da_DK: Kræver sletning af dine persondata, klik på knappen herunder.

en: Require first and last name?
da_DK: Obligatorisk for- og efternavn?

en: Require user to update a profile photo when updating their profile
da_DK: Kræv at brugere skal opdatere deres profilfoto, når de opdaterer deres profil

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Resend Activation E-mail
da_DK: Gensend Aktiverings Email

en: Reset Password Limit
da_DK: Grænse for Nulstilling af adgangskode

en: Reset Password options have been updated successfully.
da_DK: Indstillingerne for nulstil adgangskode er blevet opdateret.

en: Reset UM Role meta
da_DK: Nulstil UM Rollemeta

en: Reset all rules
da_DK: Nulstil alt

en: Restrict access to this term and its posts?
da_DK: Vil du begrænse adgangen til dette udtryk og dets indlæg?

en: Restricted Access Block Message
da_DK: Besked med begrænset adgangsblokering

en: Restricted Access Message
da_DK: Besked om begrænset adgang

en: Restricted Access Post Title
da_DK: Indlægstitel med begrænset adgang

en: Restricted access message type
da_DK: Beskedtype med begrænset adgang

en: Restricted content
da_DK: Begrænset indhold

en: Restriction Content
da_DK: Blokeret indhold

en: Results &amp; Pagination
da_DK: Resultater &amp; sideinddeling

en: Results Text
da_DK: Resultat tekst

en: Review Registration Details
da_DK: Gennemse registrering detaljer

en: Right aligned
da_DK: Højrejusteret

en: Role
da_DK: Rolle

en: Role ID
da_DK: Rolle ID

en: Role Priority
da_DK: Rolleprioritet

en: Role Title
da_DK: Rolle titel

en: Role already exists!
da_DK: Rolle eksisterer allerede!

en: Roles
da_DK: Roller

en: Roles (Dropdown)
da_DK: Roller (Dropdown)

en: Roles (Radio)
da_DK: Roller (Radio)

en: Roles was upgraded successfully
da_DK: Rollerne blev opgraderet

en: Romania
da_DK: Romænien

en: Romanian
da_DK: Rumænsk

en: Rotate image to and use orientation by the camera EXIF data.
da_DK: Roter billedet og brug orientering fra kameraets EXIF data.

en: Rounded corners can be applied by setting a pixels value here. e.g. 5px
da_DK: Afrundede hjørner kan anvendes ved at indstille en pixelværdi her. f.eks. 5px

en: Run
da_DK: Kør

en: Run this task from time to time if you have issues with WP Cron and need to get UM extension updates.
da_DK: Kør den opgave fra tid til anden , hvis du har problemer med WP Cron og mangler opdateringer på UM udvidelser.

en: Run this task from time to time to keep your DB clean.
da_DK: Kør denne opgave engang imellem for at rydde op i databasen.

en: Russian
da_DK: Rusisk

en: Russian Federation
da_DK: Rusland

en: Saint Barthélemy
da_DK: Sankt Barthélemy

en: Saint Helena
da_DK: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da_DK: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Martin (French part)
da_DK: Saint-Martin (fransk)

en: Saint Pierre and Miquelon
da_DK: Sankt Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da_DK: Sankt Vincent og Grenadinerne

en: Same as above but in case of 1 user found only
da_DK: Samme som ovenfor, men i tilfælde af kun 1 bruger findes

en: Same window
da_DK: Samme vindue

en: Samoan
da_DK: Samoansk

en: Sao Tome and Principe
da_DK: Sao Tome And Principe

en: Sardinian
da_DK: Sardinsk

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Changes
da_DK: Gem Ændringer

en: Scottish Gaelic
da_DK: Skotsk gælisk

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Forms
da_DK: Søg Forms

en: Search Icons...
da_DK: Søg ikoner &hellip;

en: Search Member Directories
da_DK: Søg medlemsstaterne Directories

en: Search Options
da_DK: Søge indstillinger

en: Search User Roles
da_DK: Søg brugerroller

en: Search Users
da_DK: Søg medlemmer

en: Search:
da_DK: Søg:

en: Secondary Button Text
da_DK: Sekundær Knap tekst

en: Secondary E-mail Address
da_DK: Alternativ e-mailadresse

en: Security Check
da_DK: Sikkerhedskontrol

en: Security Issue
da_DK: Sikkerhedsproblem

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select Default Cover Photo
da_DK: Vælg Standard Cover foto

en: Select Default Profile Photo
da_DK: Vælg Standard Profil foto

en: Select Form Type
da_DK: Vælg Form Type

en: Select a color for this divider
da_DK: Vælg en farve til denne adskillelse

en: Select a validation type...
da_DK: Vælg en valideringstype...

en: Select an icon to appear in the field. Leave blank if you do not want an icon to show in the field.
da_DK: Vælg et ikon for feltet. Efter tom for intet ikon.

en: Select languages
da_DK: Vælg sprog

en: Select media
da_DK: Vælg medie

en: Select member roles
da_DK: Vælg brugerroller

en: Select page
da_DK: Vælg side

en: Select the image types that you want to allow to be uploaded via this field.
da_DK: Vælg de billedtyper, du vil tillade uploading via dette felt.

en: Select the member roles that can see this link
da_DK: Vælg medlemslandene roller, kan se dette link

en: Select the member roles that can view this field on the front-end.
da_DK: Vælg de medlemsroller, der kan se dette felt på front-end.

en: Select the status you would like this user role to have after they register on your site
da_DK: Vælg den status, du ønsker denne bruger rolle at have efter de registrerer på dit websted

en: Select the the user roles allowed to view this tab.
da_DK: Vælg de brugerroller, der må se denne fane.

en: Select what action is taken after a person registers on your site. Depending on the status you can redirect them to their profile, a custom url or show a custom message
da_DK: Vælg hvad der skal ske efter en person er registrerer på dit websted. Afhængigt af status kan du omdirigere dem til deres profil, en brugerdefineret url eller vise en brugerdefineret besked

en: Select what happens when a user with this role deletes their own account
da_DK: Vælg hvad der sker, når en bruger med denne rolle sletter sin egen konto

en: Select what happens when a user with this role logins to your site
da_DK: Vælg hvad der sker, når en bruger med denne rolle log ind til dit websted

en: Select what happens when a user with this role logouts of your site
da_DK: Vælg, hvad der sker, når en bruger med denne rolle logger ud på dit websted

en: Select where this field should appear. This option should only be changed on the profile form and allows you to show a field in one mode only (edit or view) or in both modes.
da_DK: Vælg, hvor dette område skal vises. Denne indstilling bør kun ændres på profilen formular og giver dig mulighed for at vise et felt i en tilstand (redigere eller visning) eller i begge tilstande.

en: Select which roles can access this term and its posts
da_DK: Vælg, hvilke roller der har adgang til dette udtryk og dets indlæg

en: Select which users can view this tab.
da_DK: Vælg hvilke brugere der kan se denne fane.

en: Select...
da_DK: Vælg...

en: Serbia
da_DK: Serbien

en: Serbian
da_DK: Serbisk

en: Set Custom Redirect URL
da_DK: Sæt Brugerdefineret omdirigering URL

en: Set Date Range
da_DK: Angiv datointerval

en: Set a url to redirect this user role to after they delete account
da_DK: Indstil en url til at omdirigere denne bruger rolle, efter at de sletter konto

en: Set a url to redirect this user role to after they login with their account
da_DK: Indstil en url til at omdirigere denne bruger rolle, efter at de login med deres konto

en: Set a url to redirect this user role to after they logout from site
da_DK: Indstil en url til at omdirigere denne bruger rolle, efter at de logger fra pladsen

en: Set a url to redirect this user role to if they try to view your site's homepage
da_DK: Indstil en url for omdirigering af denne brugerrolle, hvis de forsøger at se dit websteds forside

en: Set border for this section
da_DK: Angiv ramme for denne sektion

en: Set full URL where do you want to redirect the user
da_DK: Indstil den fulde URL, hvor vil du omdirigere brugeren til

en: Set margin for this section
da_DK: Indstil margen for denne sektion

en: Set padding for this section
da_DK: Angiv intern afstand for denne sektion

en: Set the maximum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
da_DK: Indstil den maksimale dato/dag i intervallet i formatet ÅÅÅÅ/MM/DD

en: Set the maximum reset password limit. If reached the maximum limit, user will be locked from using this.
da_DK: Indstil maksimalt antal nulstilling af adgangskode. Hvis denne grænse nås, bliver brugeren låst fra at bruge denne.

en: Set the minimum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
da_DK: Indstil minimum dato/dag inden for rækkevidde i formatet ÅÅÅÅ/MM/DD

en: Set the profile photo size in pixels here
da_DK: Her indstilles profilbilledets størrelse i pixel

en: Sets a maximum size for the uploaded cover
da_DK: Angiver en maksimumstørrelse for uploadet-Forside

en: Sets a maximum size for the uploaded photo
da_DK: Angiver en maksimumstørrelse nemlig den uploadede billede

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings have been saved successfully.
da_DK: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Settings was upgraded successfully
da_DK: Indstillinger blev opgraderet uden problemer

en: Setup New Field
da_DK: Lav et nyt feldt

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Show "Remember Me"
da_DK: Vis "Husk mig"

en: Show "Remember Me"?
da_DK: Vis "Husk mig"?

en: Show Forgot Password Link?
da_DK: Vis Glemt Adgangskode Link?

en: Show Secondary Button
da_DK: Vis Sekundær Knap

en: Show a custom message if profile is empty
da_DK: Vis en brugerdefineret meddelelse, hvis profil er tom

en: Show access restricted message
da_DK: Vis besked om adgangsbegrænsning

en: Show an asterisk for required fields
da_DK: Vis en stjerne for obligatoriske felter

en: Show custom message
da_DK: Vis brugerdefineret meddelelse

en: Show display name
da_DK: Aktiver cover (sidehoved) billede

en: Show display name in profile header
da_DK: Vis visningsnavn i profil header

en: Show display name in profile header?
da_DK: Vis kaldenavn i profil sidehoved?

en: Show extra user information below tagline?
da_DK: Vis ekstra brugeroplysninger nedenunder tagline?

en: Show full date
da_DK: Vis fuld dato

en: Show inside text field
da_DK: Vis inde tekstfelt

en: Show privacy policy
da_DK: Vis privatlivspolitik

en: Show results only after search/filtration
da_DK: Vis kun resultater efter søgning/filtrering

en: Show social connect icons in extra user information section
da_DK: Vis ikoner for social netværk i ekstra afsnit om brugerinformation

en: Show social links in profile header
da_DK: Vis sociale links i profil header

en: Show social links in profile header?
da_DK: Vis sociale links i profil sidehoved?

en: Show tagline below profile name
da_DK: Vis tagline nedenunder profil navn

en: Show the emoticon
da_DK: Vis humørikonet

en: Show user description in header
da_DK: Vis bruger beskrivelse i hovedet

en: Show user description in profile header?
da_DK: Vis brugerens beskrivelse i profil sidehoved?

en: Show with label
da_DK: Vis med etiket

en: Show years only
da_DK: Vis kun år

en: Shows the search member form.
da_DK: Viser søgeformularen.

en: Single Result Text
da_DK: Enkelt resultat tekst

en: Sinhala
da_DK: Singalesisk

en: Site accessible to Everyone
da_DK: Websted tilgængelig for alle

en: Site accessible to Logged In Users
da_DK: Webstedet er tilgængeligt for brugere, som er logget på

en: Skype ID
da_DK: Skype-id

en: SkypeID fields have been updated successfully
da_DK: SkypeID-felter er blevet opdateret

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovakia
da_DK: Slovakiet

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Slovenian
da_DK: Slovensk

en: Social login forms was upgraded successfully
da_DK: Social login formularer blev opgraderet uden problemer

en: Solid
da_DK: Fast

en: Somali
da_DK: Somalisk

en: Sorry this is not a valid file.
da_DK: Beklager. Dette er ikke et godkendt filformat.

en: Sorry this is not a valid image.
da_DK: Beklager, dette er ikke et brugbart billede.

en: Sort by:
da_DK: Sorter efter:

en: Sorting
da_DK: Sorterer

en: SoundCloud Profile
da_DK: SoundCloud Profil

en: South Africa
da_DK: Sydafrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da_DK: South Georgia og South Sandwich Islands

en: South Sudan
da_DK: Sydsudan (sydlige Sudan)

en: Southern Sotho
da_DK: Sydsotho

en: Spacing
da_DK: Afstand

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Specific Date Range
da_DK: Bestemt datointerval

en: Specify a custom CSS class to be applied to this element
da_DK: Angiv en brugerdefineret CSS klasse for dette element

en: Specify the custom field meta key or custom fields seperated by comma that you want to use to display users name on the frontend of your site
da_DK: Angive brugerdefinerede felt meta nøgle eller brugerdefinerede felter adskilt af komma, du vil bruge til at vise brugere navn på frontend af dit websted

en: Start users upgrading...
da_DK: Start opgradering af brugere &hellip;

en: Style
da_DK: Stilart

en: Styles was upgraded successfully
da_DK: Stilarter blev opgraderet uden problemer

en: Styling: General
da_DK: Stil: Generelt

en: Subject Line
da_DK: Emnelinjen

en: Submitted data on Registration
da_DK: Indsendte data ved registrering

en: Sundanese
da_DK: Sundanesisk

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Super administrators can not be modified.
da_DK: Superadministratorer kan ikke ændres.

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
da_DK: Svalbard &amp; Jan Mayen

en: Swati
da_DK: Swazi

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Switch on/off the custom message that appears when the profile is empty
da_DK: Tænd/sluk den brugerdefinerede meddelelse, der vises, når profilen er tom

en: Switch on/off the emoticon (sad face) that appears above the message
da_DK: Tænd/sluk humørikon (trist ansigt), der vises oven over beskeden

en: Switch on/off the forgot password link in login form
da_DK: Tænd-sluk-det glemte password link i login-formular

en: Switch on/off the profile cover photos
da_DK: Tænd/sluk dække Profilfotos

en: Switch on/off the profile photo uploader
da_DK: Tænd/sluk profilfoto uploader

en: Switch on/off the secondary button display in the form
da_DK: Tænd/sluk den sekundære knap display i form

en: Switch on/off the social links on profile header
da_DK: Tænd/sluk den sociale links profil hovedet

en: Switch on/off the user description on profile header
da_DK: Tænd/sluk bruger beskrivelsen profil hovedet

en: Switch on/off the user name on profile header
da_DK: Tænd/sluk brugernavnet profil hovedet

en: Switch on/off to enable/disable support for html tags on user description.
da_DK: Tænd/sluk for at aktivere/deaktivere support til HTML-tags i brugerbeskrivelse.

en: Switch to yes if you want to customize this form settings, styling &amp; appearance
da_DK: Skift til ja, hvis du vil tilpasse denne formulars indstillinger, stil &amp; udseende

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
da_DK: Syrien

en: Tahitian
da_DK: Tahitisk

en: Taiwan, Province of China
da_DK: Taiwan

en: Tajik
da_DK: Tadsjikisk

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Tamil
da_DK: Tamilsk

en: Tanzania, United Republic of
da_DK: Tanzania, United Republic Of

en: Tatar
da_DK: Tatarisk

en: Telephone Box
da_DK: Telefonboks

en: Tell us a bit about yourself...
da_DK: Fortæl os lidt om dig selv ...

en: Template
da_DK: Skabelon

en: Temporary dir was purged successfully
da_DK: Midlertidig mappe blev renset uden problemer

en: Terms&Conditions Agreement
da_DK: Vilkår og betingelser

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Text to display by default in this field
da_DK: Tekst, der som standard skal vises i dette felt

en: Textarea Height
da_DK: Tekstområdets højde

en: Thai
da_DK: Thaisk

en: Thank you for applying for membership to our site. We will review your details and send you an email letting you know whether your application has been successful or not.
da_DK: Tak for din ansøgning om medlemskab til vores hjemmeside. Vi vil gennemgå dine oplysninger og sende dig en e-mail at fortælle dig, om din ansøgning har været en succes eller ej.

en: Thank you for registering. Before you can login we need you to activate your account by clicking the activation link in the email we just sent you.
da_DK: Tak for din registrering. Før du kan logge ind, vi har brug for dig til at aktivere din konto ved at klikke på aktivering linket i e-mailen vi lige sendt dig.

en: Thanks :)
da_DK: Tak :)

en: The administrator has not yet approved deleting your data. Please expect an email with a link to your data.
da_DK: Administrator har endnu ikke godkendt sletning af dine data. Forvent at modtage en mail med link til data.

en: The administrator has not yet approved downloading the data. Please expect an email with a link to your data.
da_DK: Administrator har endnu ikke godkendt download af data. Forvent en mail med link til dine data.

en: The core admin role must always have access to wp-admin / WordPress backend
da_DK: Kerne Admin-rollen skal altid have adgang til wp-admin / WordPress backend

en: The display format of the date which is visible to user.
da_DK: Visningsformatet for datoen, som er synlig for brugeren.

en: The easiest way to create powerful online communities and beautiful user profiles with WordPress
da_DK: Den nemmeste måde at oprette aktive online fællesskaber og skønne brugerprofiler med WordPress

en: The email you entered is incorrect
da_DK: Den indtastede e-mail adresse er forkert

en: The end of date range must be greater than the start of date range
da_DK: Slutdato skal komme efter begyndelsesdato

en: The field label is the text that appears above the field on your front-end form. Leave blank to not show a label above field.
da_DK: Feltetiketten er den tekst, der vises over feltet på front-end-formularen. Efterlad tom for ikke at vise en etiket over feltet.

en: The form has been duplicated successfully.
da_DK: Formularen er blevet duplikeret med succes.

en: The global default of profile photo size. This can be overridden by individual form settings
da_DK: Den globale standard for profil fotostørrelse. Dette kan tilsidesættes af individuelle Formularindstillinger

en: The global default width of cover photo size. This can be overridden by individual form settings
da_DK: Den globale standardbredde for baggrundsbillede. Dette kan tilsidesættes af individuelle formularindstillinger

en: The height of textarea in pixels. Default is 100 pixels
da_DK: Højden af tekstområde i pixels. Standard er 100 pixels

en: The higher the number, the higher the priority
da_DK: Jo højere nummer, desto højere prioritet

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
da_DK: Den indtastede nøgle gælder for en pakke, brug venligst en produkt-specifik licensnøgle.

en: The maximum size for image that can be uploaded through this field. Leave empty for unlimited size.
da_DK: Den maksimale størrelse for billede, der kan uploades via dette felt. Efterlad tom for ubegrænset størrelse.

en: The maximum width of shortcode in pixels e.g. 600px
da_DK: Maksimal bredde på shortcode angivet i pixels, fx 600px

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header)
da_DK: Den maksimale bredde af området profil inde profil (under profil header)

en: The maximum width this shortcode can take from the page width
da_DK: Den maksimale bredde denne ufuldkommenhed kan tage fra sidebredden

en: The meta key cannot be changed for duplicated fields or when editing an existing field. If you require a different meta key please create a new field.
da_DK: Metanøglen kan ikke ændres for dublerede felter, eller når du redigerer et eksisterende felt. Hvis du har brug for en anden metanøgle, skal du oprette et nyt felt.

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here
da_DK: Kkort-koden er centreret som standard, medmindre du angiver noget andet her

en: The text that appears on the button. e.g. Upload
da_DK: Den tekst, der vises på knappen. Fx Upload

en: The text that is used for cancelling update profile button
da_DK: Den tekst, der bruges til annullering af opdatering profil-knappen

en: The text that is used for primary button text
da_DK: Den tekst, der er brugt til primær knappen tekst

en: The text that is used for the secondary button text
da_DK: Den tekst, der bruges til den sekundære Knaptekst

en: The text that is used for updating profile button
da_DK: Den tekst, der bruges til at opdatere profil-knappen

en: The username you entered is incorrect
da_DK: Det brugernavn du indtastede er forkert

en: There are
da_DK: Der er

en: Thickness (in pixels)
da_DK: Tykkelse (i pixels)

en: This action has been prevented for security measures.
da_DK: Denne handling blev forhindret af sikkerhedshensyn.

en: This action is not allowed in backend.
da_DK: Denne funktion tillades ikke i administrationsfladen.

en: This activation link is expired or have already been used.
da_DK: Dette aktiveringslink er udløbet eller allerede brugt.

en: This activation link is expired.
da_DK: Dette aktiveringslink er udløbet.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
da_DK: Dette ser ud til at være en ugyldig licensnøgle til %s.

en: This content has been restricted to logged in users only. Please <a href="{login_referrer}">login</a> to view this content.
da_DK: Dette indhold er begrænset til brugere, der er logget ind. <a href="{login_referrer}">Log venligst ind</a> for at se dette indhold.

en: This controls the REST API version, we recommend to use the last version
da_DK: Her indstilles versionen af REST API'et, vi anbefaler at der bruges den nyeste version

en: This controls the display of field icons in the login form
da_DK: Dette styrer visningen af ​​marken ikoner i login formular

en: This controls the display of field icons in the registration form
da_DK: Dette styrer visningen af feltet ikoner i registreringsformen

en: This decides which years should be shown relative to today date
da_DK: Dette afgør, hvilke år der skal vises i forhold til dags dato

en: This email address has been blocked.
da_DK: Denne e-mail-adresse er blevet blokeret.

en: This field is required
da_DK: Dette felt er obligatorisk

en: This field must contain at least %s characters
da_DK: Dette felt skal indeholde mere end %s tegn

en: This field must contain less than %s characters
da_DK: Dette felt skal indeholde mindre end %s tegn

en: This file has been removed.
da_DK: Denne fil er blevet fjernet.

en: This file is too large!
da_DK: Denne fil er for stor!

en: This file is too small!
da_DK: Denne fil er for lille!

en: This file type is not recognized.
da_DK: Denne filtype genkendes ikke.

en: This image is too large!
da_DK: Dette billede er for stort!

en: This image is too small!
da_DK: Dette billede er for lille!

en: This is applicable for edit mode only
da_DK: Dette gælder for redigeringstilstand kun

en: This is custom text that will be displayed to users before they delete their accounts from your site when password is required.
da_DK: Denne tilpassede tekst vil blive vist for brugere, før de sletter deres konto fra dit websted, når der kræves indtastning af adgangskode.

en: This is custom text that will be displayed to users before they delete their accounts from your site when password isn't required.
da_DK: Dette er en tilpasset tekst, der vil blive vist for brugere, før de sletter deres konto fra webstedet, hvis ikke det kræver adgangskode.

en: This is not a valid email
da_DK: Dette er ikke en gyldig mailadresse

en: This is not possible for security reasons.
da_DK: Dette er ikke muligt af sikkerhedsmæssige årsager.

en: This is not your password
da_DK: Dette er ikke din adgangskode

en: This is the content of the e-mail
da_DK: Dette er indholdet af e-mailen

en: This is the headline that appears in the upload box for this field
da_DK: Dette er den overskrift, der vises i feltet upload for dette felt

en: This is the line-style of divider
da_DK: Dette er linjetypen for adskillelsen

en: This is the max number of entries the user can add via field group.
da_DK: Dette er det maksimale antal indgange, som brugeren kan tilføje via feltgruppen.

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the block's content
da_DK: Dette er beskeden, som vises til brugere uden rettighed til at se blokkens indhold

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content
da_DK: Dette er beskeden, som vises til brugere uden rettighed til at se blokkens indhold

en: This is the name that will be displayed for users on the front end of your site. Default setting uses first/last name as display name if it exists
da_DK: Dette er det navn, der vises for brugerne på den forreste ende af dit websted. Standardindstillingen bruger første/sidste navn som visningsnavnet, hvis den findes

en: This is the post title shown to users that do not have permission to view the content
da_DK: Dette er indlægstitlen, der vises til brugere, der ikke har tilladelse til at se indholdet

en: This is the required spacing in pixels. e.g. 20px
da_DK: Dette er den krævede afstand i pixel. Fx 20px

en: This is the subject line of the e-mail
da_DK: Dette er emnelinjen i e-mailen

en: This is the text that appears in a tooltip when a user hovers over the info icon. Help text is useful for providing users with more information about what they should enter in the field. Leave blank if no help text is needed for field.
da_DK: Dette er den tekst, der vises i et værktøjstip, når markørens holdes over infoikonet. Hjælpe-tekst er nyttig til at give brugerne flere oplysninger om, hvad de skal indtaste i feltet. Lad feltet være tomt, hvis der ikke er brug for hjælpe-tekst til felt.

en: This is the text that appears within the field e.g please enter your email address. Leave blank to not show any placeholder text.
da_DK: Dette er den tekst, der vises i feltet, fx Indtast din mail-adresse. Lad feltet stå tomt for ikke at vise pladsholdertekst.

en: This is the text that is displayed if no users are found during a search
da_DK: Denne tekst vises, hvis der ingen brugere er fundet via søgningen

en: This is the title of the field for your reference in the backend. The title will not appear on the front-end of your website.
da_DK: Dette er titlen på feltet for din reference i backend. Titlen vises ikke på forsiden af dit website.

en: This is the title that is displayed on a specific user profile
da_DK: Dette er den titel, der vises på en bestemt brugerprofil

en: This is the width in pixels, e.g. 4 or 2, etc
da_DK: Angiv bredden i pixels (uden px), fx 4 eller 2, osv

en: This link leads to a 3rd-party website. Make sure the link is safe and you really want to go to this website: '%s'
da_DK: Dette link fører til en 3. parts hjemmeside. Sørg for, at linket er sikkert, og at du virkelig ønsker at gå til denne hjemmeside: '%s'

en: This media type is not recognized.
da_DK: Denne medietype genkendes ikke.

en: This option allows you to pre-fill the field with a default value prior to the user entering a value in the field. Leave blank to have no default value
da_DK: Med denne indstilling kan du forududfylde feltet med en standardværdi, før brugeren indtaster en værdi i feltet. Efterlad blank for ikke at have nogen standardværdi

en: This option allows you to set whether the field must be filled in before the form can be processed.
da_DK: Denne indstilling lader dig angive om feltet skal udfyldes, før formularen kan behandles.

en: This option lets you specify blacklist of words to prevent anyone from signing up with such a word as their username
da_DK: Denne indstilling kan du angive sortliste ord til at forhindre nogen i at tilmelde dig med sådan et ord som deres Brugernavn

en: This option lets you specify the choice callback functions to prevent anyone from using 3rd-party functions that may put your site at risk.
da_DK: Denne mulighed giver dig mulighed for at angive udvalgte callback-funktioner for at forhindre nogen i at bruge tredjepartsfunktioner, der kan bringe dit websted i fare.

en: This option overrides "Date User-Friendly Format" option. See https://www.php.net/manual/en/function.date.php
da_DK: Denne indstilling tilsidesætter indstillingen "Date User-Friendly Format". Se https://www.php.net/manual/en/function.date.php

en: This user account status is %s
da_DK: Denne brugerkonto status er %s

en: This user has not added any information to their profile yet.
da_DK: Denne bruger har ikke tilføjet nogen oplysninger til deres profil.

en: This user has not created any posts.
da_DK: Denne bruger har ikke nogen kommentarer.

en: This user has not made any comments.
da_DK: Denne bruger har ikke nogen kommentarer.

en: This will be the background of entire section
da_DK: Baggrund for hele sektionen

en: This will be the background of the heading section
da_DK: Baggrunden for overskriftssektionen

en: This will be the color of selected icon. By default It will be the same color as heading text color
da_DK: Farven på det valgte ikon. Standard er samme farve som overskriften

en: This will be the default role assigned to users registering thru registration form
da_DK: Dette vil være standard rolle er tildelt brugere, der registrerer gennem  tilmeldings formen

en: This will be the default tab on user profile page
da_DK: Dette vil være standard tab på brugerprofilside

en: This will be the default template to output login
da_DK: Dette vil være standardskabelonen til output login

en: This will be the default template to output profile
da_DK: Dette vil være standardskabelonen til output profil

en: This will be the default template to output registration
da_DK: Dette er standardskabelonen til output registrering

en: This will be the minimum width for cover photo uploads
da_DK: Dette vil være den mindste bredde for forsidefoto uploads

en: This will be the text color of entire section
da_DK: Tekstfarven på hele sektionen

en: This will be the text color of heading part only
da_DK: Dette vil kun være tekstfarve på overskriften

en: This will be used in the meta description that is available for search-engines.
da_DK: Dette vil blive brugt i meta beskrivelse, der er tilgængelige for søgemaskiner.

en: This will block the specified e-mail addresses from being able to sign up or sign in to your site. To block an entire domain, use something like *@domain.com
da_DK: Dette vil blokere de angivne e-mail-adresser fra at kunne tilmelde dig eller logge på dit websted. Hvis du vil blokere et helt domæne, bruge noget lignende *@domain.com

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Tibetan
da_DK: Tibetansk

en: Tigrinya
da_DK: Tigrinnya

en: Time Format
da_DK: Tidsformat

en: Time Intervals (in minutes)
da_DK: Tidsintervaller (i minutter)

en: Title
da_DK: Titel

en: Title is empty!
da_DK: Titelfeltet er ikke udfyldt!

en: To copy the Install info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
da_DK: For at kopiere installationsinfo, klik nedenfor og tryk så Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).

en: To export of your personal data, click the button below.
da_DK: For eksport af dine persondata, klik på knappen herunder.

en: To receive updates, please enter your valid %s license key.
da_DK: For at modtage opdateringer, udfyld venligst din gyldige %s licensnøgle.

en: To sort by a custom field, enter the meta key of field here
da_DK: For sortering efter tilpasset felt, indtast feltets metanøgle her

en: Toggle Hide text
da_DK: Til/fra Skjul tekst

en: Toggle Show text
da_DK: Til/fra Vis tekst

en: Trinidad and Tobago
da_DK: Trinidad og Tobago

en: Try again later. You can run this action once daily.
da_DK: Prøv igen senere. Du kan køre denne handling en gang dagligt.

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Turkey
da_DK: Tyrkiet

en: Turkish
da_DK: Tyrkisk

en: Turks and Caicos Islands
da_DK: Turks- og Caicosøerne

en: Turn Off (Default)
da_DK: Slå fra (standard)

en: Turn off
da_DK: Slå fra

en: Turn on to add a confirm password field. If turned on the confirm password field will only show on register forms and not on login forms.
da_DK: Aktiver for at tilføje et felt Bekræft adgangskode. Hvis aktiveret feltet Bekræft adgangskode vises kun på listen danner og ikke på login formular.

en: Turn on to force users to create a strong password (A combination of one lowercase letter, one uppercase letter, and one number). If turned on this option is only applied to register forms and not to login forms.
da_DK: Aktiver for at tvinge brugerne til at skabe en stærk adgangskode (En kombination af et lille bogstav, ét stort bogstav, og et nummer). Hvis aktiveret denne mulighed kun anvendes til at registrere formularer og ikke at logge formularer.

en: Turn on/off HTML tags for this textarea
da_DK: Slå HTML-koder til/fra for dette tekstområde

en: UM Action
da_DK: UM-handling

en: UM Custom Posts was upgraded successfully
da_DK: UM Tilpasset indhold blev opgraderet uden problemer

en: UM Custom Role
da_DK: UM Tilpasset rolle

en: URL Alt Text
da_DK: URL alt tekst

en: URL redirect after e-mail activation
da_DK: URL omdirigering efter e-mail-aktivering

en: Ukrainian
da_DK: Ukrainsk

en: Ultimate Member - Search
da_DK: Ultimate Member - Søg

en: Ultimate Member - Settings
da_DK: Ultimate Member - Indstillinger

en: Ultimate Member Blocks
da_DK: Ultimate Member Blokke

en: Ultimate Member Menu Settings
da_DK: Ultimate Member Menu Indstillinger

en: Ultimate Member Role
da_DK: Ultimate Member Rolle

en: Ultimate Member Setup Error: Account page can not be a child page.
da_DK: Ultimate Member Setup Error: Kontosiden kan ikke være en underside.

en: Ultimate Member Setup Error: User page can not be a child page.
da_DK: Ultimate Member Setup Error: Brugerside kan ikke være en underside.

en: Ultimate Member: Content Restriction
da_DK: Ultimate medlem: Indholdsbegrænsning

en: Uncheck All
da_DK: Fjern markering af alt

en: Unique E-mail
da_DK: Unik e-mailadresse

en: Unique ID
da_DK: Unik ID

en: Unique Metakey value
da_DK: Unik Metanøgle værdi

en: Unique Username
da_DK: Unikt brugernavn

en: Unique Username/E-mail
da_DK: Unikt brugernavn/mail

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da_DK: Storbritannien

en: United States
da_DK: USA

en: Untitled photo
da_DK: Untitled foto

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update Account
da_DK: Opdatér konto

en: Update Notifications
da_DK: Opdater Meddelelser

en: Update Password
da_DK: Opdater Password

en: Update Privacy
da_DK: Opdater privatliv

en: Update Profile
da_DK: Opdater profil

en: Update Role
da_DK: Opdatér rolle

en: Updated phone number fields in the UM Forms fields...
da_DK: Opdaterede telefonnummerfelter i UM Forms-felterne...

en: Updated successfully
da_DK: Opdateret uden problemer

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Upgrade Content Restriction Settings...
da_DK: Opgrader Indstillinger for beskyttet indhold &hellip;

en: Upgrade Email Templates...
da_DK: Opgrader mail-skabeloner&hellip;

en: Upgrade Log
da_DK: Opgraderingslog

en: Upgrade Mailchimp Lists...
da_DK: Opgrader MailChimp lister &hellip;

en: Upgrade Member Directories...
da_DK: Opgrader medlemskataloger...

en: Upgrade Menu Items...
da_DK: Opgrader menupunkter &hellip;

en: Upgrade Roles...
da_DK: Opgrader roller &hellip;

en: Upgrade Settings...
da_DK: Opgrader indstillinger &hellip;

en: Upgrade SkypeID fields in UM Forms and generally in predefined fields...
da_DK: Opgrader SkypeID-felter i UM-formularer og generelt i foruddefinerede felter...

en: Upgrade SkypeID fields metadata for users...
da_DK: Opgrader SkypeID-felters metadata for brugere...

en: Upgrade Social Login Forms...
da_DK: Opgrader Social Login formularer &hellip;

en: Upgrade Styles...
da_DK: Opgrader stilarter &hellip;

en: Upgrade UM Custom Post Types...
da_DK: Opgrader UM tilpassede indholdstyper (CPT) &hellip;

en: Upgrade Users...
da_DK: Opgrader brugere &hellip;

en: Upgrade Woocommerce Products...
da_DK: Opgrader WooCommerce produkter &hellip;

en: Upgrade bbPress Forums...
da_DK: Opgrader bbPress Fora &hellip;

en: Upgrade form fields...
da_DK: Opdater formularfelter ...

en: Upgrade predefined metafields...
da_DK: Opgrader foruddefinerede metafelter...

en: Upgrade profile tabs...
da_DK: Opgrader profilfaner...

en: Upgrade the "Require strong password" options...
da_DK: Opgrader indstillingerne "Kræv stærk adgangskode"...

en: Upgrade user metadata...
da_DK: Opgrader bruger metadata...

en: Upgrade user roles...
da_DK: Opgrader brugerroller...

en: Upgrade's Manual Request
da_DK: Manuel forespørgsel om Opgradering

en: Upload Box Text
da_DK: Tekst til upload-boks

en: Upload File
da_DK: Upload Fil

en: Upload Photo
da_DK: Upload foto-id

en: Upload a cover photo
da_DK: Upload et forsidebillede

en: Upload photo
da_DK: Upload foto-id

en: Upload profile cover here
da_DK: Upload profil dækning her

en: Upload your photo here
da_DK: Upload dit billede her

en: Uploads
da_DK: Downloads

en: Use Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
da_DK: Brug standard pluginavatar som Gravatar's standardavatar

en: Use Gravatar builtin image
da_DK: Brug Gravatars indbyggede billede

en: Use Gravatars?
da_DK: Brug Gravatars?

en: Use HTML for E-mails?
da_DK: Brug HTML til E-mails?

en: Use custom Date format
da_DK: Brug tilpasset datoformat

en: Use the condition operator `contains` if the parent field has multiple options.
da_DK: Brug betingelses-operatoren 'contains', hvis det overordnede felt har flere valgmuligheder.

en: Use the condition operator `equals to` or `not equals` if the parent field has a single option.
da_DK: Brug betingelsesoperatoren 'equals to' eller 'not equals', hvis det overordnede felt kun har en enkelt mulighed.

en: Use the condition operator `greater than` or `less than` if the parent field is a number.
da_DK: Brug betingelses-operatoren 'greater than' eller 'less than', hvis det overordnede felt er et tal.

en: Use this setting to control the maximum number of profiles to appear in this directory. Leave blank to disable this limit
da_DK: Brug denne indstilling til at styre det maksimale antal profiler til at blive vist i denne mappe. Lad stå tomt for at deaktivere denne grænse

en: User
da_DK: Bruger

en: User Cache
da_DK: Brugercache

en: User Display Name
da_DK: Få vist en vandret sidefod menu

en: User ID
da_DK: Bruger ID

en: User Meta
da_DK: Bruger Meta

en: User Profile Dynamic Meta Description
da_DK: Bruger Profil Dynamisk Meta Beskrivelse

en: User Profile Title
da_DK: Bruger profil titel

en: User Registered
da_DK: Brugeren er registreret

en: User Role
da_DK: Bruger rolle

en: User Role <strong>Added</strong> Successfully.
da_DK: Brugers rolle <strong>tIlføjet</strong> uden problemer.

en: User Role <strong>Deleted</strong> Successfully.
da_DK: Brugerrolle <strong>slettet</strong> uden problemer.

en: User Role <strong>Updated</strong> Successfully.
da_DK: Brugers rolle <strong>opdateret</strong> med uden problemer.

en: User Roles
da_DK: Bruger Rolle

en: User Roles that can use filters
da_DK: Brugerroller der kan filtrere

en: User Roles that can use search
da_DK: Brugerroller, der kan bruge søgning

en: User Roles to Display
da_DK: Brugerroller som skal vises

en: User Roles was upgraded successfully
da_DK: Brugerroller blev opgraderet uden problemer

en: User description maximum chars
da_DK: Brugeren beskrivelse maksimale chars

en: User has been successfully deleted.
da_DK: Bruger er succesfuldt blevet slettet.

en: User has been updated.
da_DK: Bruger er blevet opdateret.

en: User meta has been changed.
da_DK: Brugermeta er blevet ændret.

en: User role has been changed.
da_DK: Brugerrollen er blevet ændret.

en: User status has been changed.
da_DK: Brugerstatus er ændret.

en: Usermeta was upgraded successfully
da_DK: Brugers metadata blev opgraderet uden fejl

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username cannot be an email
da_DK: Indtast brugernavn eller e-mail

en: Username or E-mail
da_DK: Brugernavn eller e-mail

en: Users
da_DK: Brugere

en: Users Overview
da_DK: Brugere Oversigt

en: Users cache was cleared successfully
da_DK: Brugercache blev tømt uden problemer

en: Users have been updated.
da_DK: Brugere er blevet opdateret.

en: Using JS.confirm alert when you go to an external link.
da_DK: Brug af JS.confirm alarm, når du går til et eksternt link.

en: Uzbek
da_DK: Usbekisk

en: Uzbekistan
da_DK: Usbekistan

en: Validate
da_DK: Validér

en: Value
da_DK: Værdi

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
da_DK: Venezuela

en: Verified Account
da_DK: Verificeret konto

en: Via these forms you are collecting personal data from your users.
da_DK: Du opsamler persondata fra dine brugere via disse formularer.

en: Viber number
da_DK: Viber nummer

en: Viet Nam
da_DK: Vietnam

en: Vietnamese
da_DK: Vietnamesisk

en: View Pricing
da_DK: Se priser

en: View everywhere
da_DK: Vis overalt

en: View mode only
da_DK: Vis kun tilstand

en: View profile
da_DK: Se profil

en: View type a specific parameter in the directory
da_DK: Visningstyper en specifik parameter i kataloget

en: View type(s)
da_DK: Visningstype(r)

en: Virgin Islands, British
da_DK: Virgin Islands (britisk)

en: Virgin Islands, U.S.
da_DK: Virgin Islands (U.S.)

en: Visibility
da_DK: Synlighed

en: Visit Upgrade Page
da_DK: Besøg opgraderingssiden

en: Volapuk
da_DK: Volapyk

en: WP-Admin Access
da_DK: WP-Admin Adgang

en: Waiting e-mail confirmation
da_DK: Afventer e-mail-bekræftelse

en: Walloon
da_DK: Vallonsk

en: We are sorry. We cannot find any users who match your search criteria.
da_DK: Vi beklager. Vi kan ikke finde nogen brugere, der matcher dine søgekriterier.

en: We do not accept registrations from that domain.
da_DK: Vi accepterer ikke registreringer fra dette domæne.

en: We're glad to hear that you like the plugin but we would love to get your feedback so we can make the plugin better.
da_DK: Vi er glade for at høre, at du kan lide pluginnet, men vi ville elske at få din feedback, så vi kan gøre pluginnet bedre.

en: We're sorry to hear that. If you're having the issue with the plugin you can create a topic on our <a href="%s" target="_blank">support forum</a> and we will try and help you out with the issue. Alternatively if you have an idea on how we can make the plugin better or want to tell us what you don't like about the plugin you can tell us know by giving us feedback.
da_DK: Det er vi ked af at høre. Hvis du har problemet med pluginnet kan du oprette et emne på vores <a href="%s" target="_blank">Support Forum</a> , og vi vil forsøge at hjælpe dig med problemet. Eller hvis du har en idé om, hvordan vi kan gøre dette plugin bedre eller ønsker at fortælle os, hvad du ikke kan lide ved plugin, må du gerne give os feedback.

en: Website URL
da_DK: Websteds URL

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Welsh
da_DK: Walisisk

en: Western Frisian
da_DK: Vestfrisiske

en: Western Sahara
da_DK: Vestsahara

en: What personal data we collect and why we collect it
da_DK: Hvilke persondata vi gemmer og hvorfor

en: WhatsApp number
da_DK: WhatsApp nummer

en: Where should users be redirected to?
da_DK: Hvor skal brugerne omdirigeres til?

en: Where we send your data
da_DK: Dem, vi deler dine data med

en: Whether to allow users changing their email in account page.
da_DK: Lad brugerne ændre deres mail på kontosiden.

en: Whether to allow users changing their first and last name in account page.
da_DK: Lad brugere ændre deres for- og efternavn på kontosiden.

en: Whether to allow users changing their profile visibility from member directory in account page.
da_DK: Lad brugere ændre deres profils synlighed fra medlemsoversigten på kontosiden.

en: Whether to enable a heading for this row
da_DK: Aktivering af overskrift for rækken

en: Whether to enable these fields on the user account page by default or hide them.
da_DK: Om at aktivere disse felter på brugerkontoen side som standard eller skjule dem.

en: Whether to follow or nofollow this link by search engines
da_DK: Angive follow eller nofollow for dette link (SEO)

en: Whether to provide an ability to change the sorting on the directory page
da_DK: Hvorvidt der skal gives mulighed for at ændre sorteringen på katalogsiden

en: Whether to receive notification when an account is deleted
da_DK: Om du vil modtage besked, når en konto er slettet

en: Whether to receive notification when an account needs admin review
da_DK: Om du vil modtage besked, når en konto har brug for admin anmeldelse

en: Whether to send an email when users changed their password (Recommended, please keep on)
da_DK: Skal der sendes en e-mail, når brugerne ændrer deres adgangskode (Anbefales)

en: Whether to send the user an email when he updated their account
da_DK: Hvorvidt der skal sendes en e-mail til brugeren, når denne har opdateret sin konto

en: Whether to send the user an email when his account is approved
da_DK: Om at sende brugeren en e-mail, når hans konto er godkendt

en: Whether to send the user an email when his account is automatically approved
da_DK: Om at sende brugeren en e-mail, når hans konto er automatisk godkendt

en: Whether to send the user an email when his account is deactivated
da_DK: Om at sende brugeren en e-mail, når hans konto er deaktiveret

en: Whether to send the user an email when his account is deleted
da_DK: Om at sende brugeren en e-mail, når hans konto er slettet

en: Whether to send the user an email when his account is rejected
da_DK: Om at sende brugeren en e-mail, når hans konto afvises

en: Whether to send the user an email when his account needs admin review
da_DK: Om at sende brugeren en e-mail, når hans konto har brug for admin anmeldelse

en: Whether to send the user an email when his account needs e-mail activation
da_DK: Om at sende brugeren en e-mail, når hans konto brug e-mail-aktivering

en: Whether to show a specific number of years or specify a date range to be available for the date picker.
da_DK: Angiver, om et bestemt antal år skal vises, eller et datointerval skal være tilgængeligt for datovælgeren.

en: Whether to show field icons and where to show them relative to the field
da_DK: Om der skal vises formular ikoner og hvor de skal vises i forhold til området

en: Whether you wish to show the date in full or only show the years e.g. 25 Years
da_DK: Ønsker du at vise datoen i sin helhed eller kun vise årene f.eks. 25 år

en: Which roles that role can edit, choose none to allow role to edit all member roles
da_DK: Hvilke brugerroller denne  brugerrolle kan redigere, vælg ingen for at tillade brugerrolle at redigere alle bruger roller

en: Which roles that role can view, choose none to allow role to view all member roles
da_DK: Hvilke brugerroller, denne brugerrolle kan se, vælg ingen for at tillade brugerrolle at se alle medlemsroller

en: Who can access this term and its posts?
da_DK: Hvem kan få adgang til dette udtryk og dets indlæg?

en: Who can see %s Tab?
da_DK: Hvem kan se %s fanen?

en: Who can see this menu link?
da_DK: Hvem kan se denne menu link?

en: Who can see your public profile?
da_DK: Hvem kan se din offentlige profil?

en: Woocommerce Products are ready for upgrade
da_DK: WooCommerce produkter er klar til opgradering

en: Would you like to display 404 error on the term's archive page and terms' posts single pages when users haven't access?
da_DK: Vil du vise 404-fejl på termens arkivside og terms indlæg på enkeltsider, når brugerne ikke har adgang?

en: Would you like to display 404 page when users haven't access?
da_DK: Vil du vise 404-siden, når brugerne ikke har adgang?

en: Wrong Data
da_DK: Forkerte data

en: Wrong Nonce
da_DK: Forkert nonce

en: Wrong callback.
da_DK: Forkert callback.

en: YYYY/MM/DD
da_DK: DD-MM-YYYY

en: Years Selection
da_DK: År udvælgelse

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yesterday at %s
da_DK: I går kl %s

en: Yiddish
da_DK: Jiddisch

en: You are not allowed to edit this user.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at redigere denne side.

en: You are not allowed to use this word as your username.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at bruge dette ord som dit brugernavn.

en: You are only allowed to enter a maximum of %s words
da_DK: Det er kun tilladt at skrive maksimalt %s ord

en: You can change the default cover photo globally here. Please make sure that the default cover is large enough and respects the ratio you are using for cover photos.
da_DK: Du kan ændre standard Forsidefoto globalt her. Kontroller, at dækslet til standard er stor nok og respekterer det forhold, du bruger nemlig dække foto.

en: You can change the default profile picture globally here. Please make sure that the photo is 300x300px.
da_DK: Du kan ændre standard profilbillede globalt her. Sørg for, at fotoet er 300x300px.

en: You can free up <span class="red">%s MB</span> by purging your temp upload directory.
da_DK: Du kan frigive <span class="red">%s MB</span> ved at tømme uploadmappen.

en: You can not edit this user
da_DK: Du kan ikke redigere denne bruger

en: You can not use HTML tags here
da_DK: Du kan ikke bruge HTML-tags her

en: You can only select up to %s choices
da_DK: Du kan kun vælge op til %s muligheder

en: You can only upload one file
da_DK: Du kan kun uploade en fil

en: You can only upload one image
da_DK: Du kan kun uploade ét billede

en: You can replace default link for this button by entering custom URL
da_DK: Du kan erstatte standardlinket for denne knap ved at angive brugerdefineret URL-adresse

en: You could download your previous data:
da_DK: Du kan hente dine data:

en: You could send a new request for an export of personal your data.
da_DK: Du kan sende en ny anmodning om eksport af persondata.

en: You could send a new request for deleting your personal data.
da_DK: Du kan sende en ny anmodning om sletning af dine persondata.

en: You could use {total_users} placeholder for getting users count
da_DK: Du kan bruge {total_users} variablen til at få det samlede antal brugere

en: You did not create any forms yet
da_DK: Du har ikke skaber nogen form endnu

en: You did not create any member directories yet
da_DK: Du har ikke skabt nogen medlemslande mapper endnu

en: You did not create any user roles yet
da_DK: Du har ikke skabe nogen brugerroller endnu

en: You do not have enough permissions to do that.
da_DK: Du har ikke nok rettigheder til at gøre det.

en: You do not have permission to delete this user.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette denne bruger.

en: You do not have permission to make this action.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at udføre denne handling.

en: You have installed <strong>%s</strong> with wrong folder name. Correct folder name is <strong>"ultimate-member"</strong>.
da_DK: Du har installeret <strong>%s</strong> med forkert mappenavn. Det korrekte mappenavn er <strong>"ultimate-member"</strong>.

en: You have no permission to delete this file
da_DK: Du har ikke rettigheder til at slette denne fil

en: You have no permission to edit this user
da_DK: Du har ikke rettigheder til at rette denne bruger

en: You have not added any choices yet.
da_DK: Du har ikke tilføjet noget valg endnu.

en: You have not created any posts.
da_DK: Du har ikke oprettet nogen indlæg.

en: You have not made any comments.
da_DK: Du har ingen kommentarer skrevet.

en: You have reached the limit for requesting password change for this user already. Contact support if you cannot open the email
da_DK: Du har ramt grænsen for anmodning om ny adgangskode for denne bruger allerede. Kontakt support, hvis du ikke kan åbne mailen

en: You have successfully changed your password.
da_DK: Du har ændret din adgangskode.

en: You have the latest updates.
da_DK: Du har den seneste opdatering.

en: You may get more details about email notifications customization <a href="%s">here</a>
da_DK: Du kan få flere oplysninger om tilpasning af email-beskeder <a href="%s">her</a>

en: You may replace global restricted access message here
da_DK: Du kan erstatte den globale besked med begrænset adgang her

en: You may use all PHP compatible date formats such as: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day
da_DK: Du kan bruge alle PHP kompatible datoformater som f.eks.: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day

en: You must add a shortcode to the content area
da_DK: Du skal tilføje en shortcode til indholdsområdet

en: You must confirm your new password
da_DK: Du skal bekræfte din nye adgangskode

en: You must enter a new password
da_DK: Du skal indtaste en ny adgangskode

en: You must enter your password
da_DK: Du skal indtaste din adgangskode

en: You must provide a title
da_DK: Du skal angive en titel

en: You must provide a unique value
da_DK: Der skal angives en unik værdi

en: You must provide a user ID
da_DK: Du skal angive et bruger-id

en: You must provide a username
da_DK: Du skal angive et brugernavn

en: You must provide a username or email
da_DK: Du skal angive et brugernavn eller e-mail

en: You must provide alphabetic letters
da_DK: Der skal bruges alfabetiske bogstaver

en: You must provide lowercase letters.
da_DK: Du skal angive små bogstaver.

en: You must provide your e-mail
da_DK: Du skal give din e-mail

en: You must provide your email
da_DK: Du skal indtaste en gyldig mailadresse

en: You must provide your first name
da_DK: Du skal oplyse dit fornavn

en: You must provide your last name
da_DK: Du skal angive dit efternavn

en: You must specify both a token and API key!
da_DK: Du skal angive både et symbolsk og API-nøgle!

en: You need to provide data to update
da_DK: Du er nødt til at indtaste data for at opdatere

en: You should include in your privacy policy what personal data is captured when someone submits/fills in one of the forms, why you collect it and what you do with this data and how long you keep it.
da_DK: Du bør inkludere i din privatlivspolitik, hvilke persondata som gemmes når brugere udfylder formularer - samt hvorfor du indsamler dem, hvad du bruger dem til og hvor længe du gemmer dem.

en: YouTube Profile
da_DK: YouTube Profil

en: Your %s was unable to be removed at this time.
da_DK: Din %s kunne ikke fjernes på nuværende tidspunkt.

en: Your IP address has been blocked.
da_DK: Din IP-adresse er blevet blokeret.

en: Your account
da_DK: Din konto

en: Your account has been disabled.
da_DK: Din konto er blevet deaktiveret.

en: Your account has not been approved yet.
da_DK: Din konto er ikke godkendt endnu.

en: Your account is awaiting e-mail verification.
da_DK: Din konto afventer e-mail-verifikation.

en: Your account is now active! You can login.
da_DK: Din konto er nu aktiv! Du kan logge ind.

en: Your account is pending review
da_DK: Din konto er under behandling

en: Your account was updated successfully.
da_DK: Din konto blev opdateret.

en: Your choosed %s
da_DK: Du valgte %s

en: Your email contains invalid characters
da_DK: Din e-mail indeholder ugyldige tegn

en: Your image is invalid or too large!
da_DK: Dit billede er ugyldigt eller for stor!

en: Your image is invalid!
da_DK: Din billede er ugyldigt!

en: Your license key expires on %s.
da_DK: Din licensnøgle udløber d. %s.

en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
da_DK: Din licensnøgle er blevet deaktiveret. <a href="%s" target="_blank"> Kontakt venligst support</a> for mere information.

en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
da_DK: Din licensnøgle har nået sin aktiveringsbegrænsning.  <a href="%s">Se mulige opgraderinger</a> nu.

en: Your membership request has been rejected.
da_DK: Din anmodning om medlemskab er blevet afvist.

en: Your meta key already exists in your fields list
da_DK: Din metanøgle findes allerede i dit felts liste

en: Your meta key contains illegal characters. Please correct it.
da_DK: Din metanøgle indeholder ulovlige tegn. Ret venligst.

en: Your meta key is a predefined reserved key and cannot be used
da_DK: Din metanøgle er en foruddefineret reserveret nøgle og kan ikke bruges

en: Your meta key is a reserved core field and cannot be used
da_DK: Din metanøgle er et reserveret kernefelt og kan ikke bruges

en: Your new password does not match
da_DK: Din nye adgangskode matcher ikke

en: Your password cannot contain the part of your email address
da_DK: Dit kodeord må ikke indeholde en del af din e-mailadresse

en: Your password cannot contain the part of your username
da_DK: Dit kodeord må ikke indeholde en del af dit brugernavn

en: Your password must contain at least one lowercase letter, one capital letter and one number
da_DK: Dit password skal indeholde mindst ét ​​lille bogstav, en stort bogstav og et tal

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
da_DK: Din link til nulstilling af adgangskodelader til at være ugyldig. Bed om et nyt link nedenfor.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
da_DK: Dit link til at gendanne din adgangskode er udløbet. Bed venligst om et nyt link nedenfor.

en: Your passwords do not match
da_DK: Kodeordet passer ikke sammen

en: Your personal data has been deleted.
da_DK: Dine persondata er blevet slettet.

en: Your photo is too small. It must be at least %spx high.
da_DK: Dit billede er for lille. Den skal være mindst %spx høj.

en: Your photo is too small. It must be at least %spx wide.
da_DK: Fotoet er for lille. Det skal være mindst%sPX bred.

en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add</a> some information!
da_DK: Din profil ser lidt kedelig ud. Hvorfor <a href="%s">tilføjer</a> du ikke noget mere information?

en: Your request could not be authenticated
da_DK: Din forespørgsel kunne ikke godkendes

en: Your set password
da_DK: Din valgte adgangskode

en: Your temp uploads directory is <span class="ok">clean</span>. There is nothing to purge.
da_DK: Din midlertidige uploadmappe er <span class="ok">renset</span>. Der er intet at tømme.

en: Your temp uploads directory is now clean.
da_DK: Din midlertidige oploads mappe er nu tømt.

en: Your user cache is now removed.
da_DK: Din brugercache er nu fjernet.

en: Your user description must contain less than %s characters
da_DK: Din brugers beskrivelse skal indeholde færre end %s tegn

en: Your user statuses cache is now removed.
da_DK: Din brugerstatuscache er nu fjernet.

en: Your username contains invalid characters
da_DK: Dit brugernavn indeholder ugyldige tegn

en: date submitted
da_DK: oprettet den

en: e.g. 30, 60, 120
da_DK: f. eks. 30, 60, 120

en: e.g. Member Directory
da_DK: f.eks. medlemskartotek

en: e.g. New Registration Form
da_DK: f.eks. ny registreringsformular

en: e.g. Site Name
da_DK: f.eks. navnet på webstedet

en: e.g. [my_custom_shortcode]
da_DK: f. eks. [my_custom_shortcode]

en: e.g. admin@companyname.com
da_DK: f.eks. admin@companyname.com

en: empty
da_DK: tom

en: in
da_DK: i

en: item
da_DK: emne

en: items
da_DK: emner

en: just now
da_DK: lige nu

[ctx: label]
en: Search for:
da_DK: Søg:

en: load more comments
da_DK: indlæs flere kommentarer

en: load more posts
da_DK: indlæs flere indlæg

en: max
da_DK: maks

en: no comments
da_DK: ingen kommentarer

en: not found.
da_DK: ikke fundet.

en: of
da_DK: af

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
da_DK: Søg &hellip;

en: unknown_error
da_DK: ukendt_fejl

en: {total_users} Member
da_DK: {total_users} Medlemmer

en: {total_users} Members
da_DK: {TOTAL_USERS} Medlemmer

en: Åland Islands
da_DK: Ålandsøerne
