Plugins - Ultimate Member – User Profile, Registration, Login, Member Directory, - en to ja_JP translation catalogue (1207 entries)

en: Your new password cannot be same as old password.
ja_JP: 新しいパスワードを現在のパスワードと同じにすることはできません。

note: translators: One-time change requires you to reset your password
en: <strong>Important:</strong> Your password has expired. This (one-time) change requires you to reset your password. Please <a href="%s">click here</a> to reset your password via Email.
ja_JP: <strong>重要:</strong> パスワードの有効期限が切れました。この（一度限りの）変更により、パスワードをリセットする必要があります。メールを介してパスワードをリセットするには<a href="%s">ここをクリックしてください</a>。

en: Your password cannot contain the part of your email address
ja_JP: パスワードにメールアドレスの一部を含めることはできません

en: Your password cannot contain the part of your username
ja_JP: パスワードにユーザー名の一部を含めることはできません

en: Unable to change password because of password change limit. Please try again later.
ja_JP: パスワード変更制限のため、パスワードを変更できません。後でもう一度試してください。

en: You have successfully changed password.
ja_JP: パスワードが正常に変更されました。

en: The email you entered is incorrect
ja_JP: 入力したメールアドレスが間違っています

en: You must provide a username or email
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレスを入力する必要があります

en: The username you entered is incorrect
ja_JP: 入力したユーザー名が間違っています

en: If an account matching the provided details exists, we will send a password reset link. Please check your inbox.
ja_JP: 入力された情報と一致するアカウントが存在する場合、パスワードリセットリンクを送信します。メールの受信箱をご確認ください。

en: Password maximum length
ja_JP: パスワードの最大文字数

en: Password minimum length
ja_JP: パスワードの最小文字数

en: Replace the restricted Post Title
ja_JP: 制限された投稿タイトルを置き換える

en: Select redirect to page when user hasn't access to the term's post
ja_JP: ユーザーが用語の投稿にアクセスできない場合は、[ページにリダイレクト]を選択します

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this term's post?
ja_JP: グローバルなデフォルトメッセージを使用しますか、それともこの用語の投稿にカスタムメッセージを適用しますか ?

en: Invalid data
ja_JP: 無効なデータ

en: View Item
ja_JP: 項目を表示

en: Parent Item:
ja_JP: 親項目:

en: Not found
ja_JP: 見つかりません

en: New Item
ja_JP: 新規項目

en: Add New Item
ja_JP: 新規項目を追加

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
ja_JP: アカウントを削除してもよいですか ? 実行するとサイトからすべてのアカウントデータが消去されます。削除するには以下にパスワードを入力してください

en: Close view photo modal
ja_JP: 写真モーダルを閉じる

en: Password is required
ja_JP: パスワードは必須です

en: Profile photo
ja_JP: プロフィール写真

en: Download Personal Data
ja_JP: 個人データをダウンロード

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: First page
ja_JP: 最初の固定ページ

en: The password you entered is incorrect.
ja_JP: 入力されたパスワードが間違っています。

en: Update Profile
ja_JP: プロフィールを更新

en: Sort by:
ja_JP: 並び順:

en: Search:
ja_JP: 検索:

en: of
ja_JP: /

en: List
ja_JP: リスト

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Sorting
ja_JP: 並べ替え

en: Remove filter
ja_JP: フィルター解除

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Clear all
ja_JP: すべてクリア

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Text Color
ja_JP: 文字色

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Spacing
ja_JP: 間隔

en: Solid
ja_JP: 単色

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Placeholder
ja_JP: プレースホルダー

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Link Target
ja_JP: リンクターゲット

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Dashed
ja_JP: 破線

en: Color
ja_JP: 色

en: Border
ja_JP: 枠線

en: Meta Key
ja_JP: メタキー

en: Dotted
ja_JP: ドット

en: Border Color
ja_JP: 枠線の色

en: Double
ja_JP: ダブル

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

en: Time Format
ja_JP: 時刻形式

en: Same window
ja_JP: 同一ウィンドウ

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Icon Color
ja_JP: アイコンの色

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: CSS Class
ja_JP: CSS クラス

en: Content Editor
ja_JP: コンテンツエディター

en: Border Radius
ja_JP: 枠線の丸み

en: Default Value
ja_JP: 初期値

en: View Pricing
ja_JP: 価格を表示

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
ja_JP: パスワードリセット用リンクの期限が切れています。以下から新しいリンクをリクエストしてください。

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
ja_JP: パスワードリセット用リンクが無効のようです。以下から新しいリンクをリクエストしてください。

en: Upload File
ja_JP: ファイルをアップロード

en: https://wordpress.org/support/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/support/

en: This field is required
ja_JP: このフィールドは必須です

en: You are already registered.
ja_JP: すでに登録されています。

en: Your image is invalid!
ja_JP: 無効な画像です。

en: This file type is not recognized.
ja_JP: このファイルタイプはサポートされていません

note: translators: %s: support forums URL
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with %s or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
ja_JP: 予期しないエラーが発生しました。%s かこのサーバーの設定に何か問題があるかもしれません。問題が続くようであれば、<a href="%s">サポートフォーラム</a>を参照してみてください。

en: Where we send your data
ja_JP: あなたのデータの送信先

en: How long we retain your data
ja_JP: データを保存する期間

en: Finish
ja_JP: 完了

en: Cheatin&#8217; huh?
ja_JP: 間違えましたか ?

en: Members
ja_JP: 会員

en: Check All
ja_JP: すべてチェック

en: Add New Role
ja_JP: 新規権限グループを追加

en: Your account is pending review
ja_JP: アカウントは承認待ちです。

en: Enter Title Here
ja_JP: ここにタイトルを入力

note: translators: %s: account link.
en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
ja_JP: ライセンスキーがアクティベーションの上限に達しました。 <a href="%s">ライセンスのアップグレードを確認</a>してください。

note: translators: %s: support link name.
en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
ja_JP: ライセンスキーが無効になっています。 詳細については、<a href="%s" target="_blank">サポートにお問い合わせください</a>。

note: translators: %s: expiry date.
en: Your license key expires on %s.
ja_JP: ライセンスキーは %s で有効期限切れになります。

en: What personal data we collect and why we collect it
ja_JP: このサイトが収集する個人データと収集の理由

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

note: translators: %s: item name.
en: To receive updates, please enter your valid %s license key.
ja_JP: アップデートを受け取るには、有効な %s ライセンスキーを入力してください。

note: translators: %s: item name.
en: This appears to be an invalid license key for %s.
ja_JP: この %s のライセンスキーは無効なようです。

en: Role
ja_JP: 権限グループ

en: Remove Data on Uninstall?
ja_JP: アンインストール時にデータを削除しますか ?

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Other
ja_JP: その他

en: More Details
ja_JP: 詳細情報

en: License key never expires.
ja_JP: ライセンスキーは失効することはありません。

en: items
ja_JP: 項目

note: translators: %s: account page.
en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
ja_JP: ライセンスが無効です。 <a href="%s" target="_blank">アカウントページにアクセス</a>して確認してください。

en: Free
ja_JP: 無料

en: Email Notifications
ja_JP: メール通知

en: Email Notification
ja_JP: メール通知

en: Edit
ja_JP: 編集

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
ja_JP: 入力したキーはバンドルに属します。商品固有のライセンスキーを使用してください。

en: Run
ja_JP: 実行

en: Recipient(s)
ja_JP: 受取人

en: item
ja_JP: 項目

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Add New Field
ja_JP: 新規フィールドを追加

note: translators: %s: Page title
en: %s page
ja_JP: %sページ

en: No thanks
ja_JP: 結構です

en: Select
ja_JP: 選択

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Clear
ja_JP: クリア

en: No Icon
ja_JP: アイコンなし

en: Enable Members Directory
ja_JP: メンバーディレクトリを有効にする

en: Mystery Man
ja_JP: ミステリーマン

en: Retro
ja_JP: レトロ

en: Password Account Tab
ja_JP: パスワードアカウントのタブ

en: Privacy Account Tab
ja_JP: プライバシーアカウントのタブ

en: Notifications Account Tab
ja_JP: 通知アカウントのタブ

en: Delete Account Tab
ja_JP: 削除アカウントのタブ

en: Account Deletion Custom Text
ja_JP: アカウント削除のカスタムテキスト

en: Allow users to hide their profiles from directory
ja_JP: ユーザーがディレクトリからプロフィールを非表示にすることを許可する

en: Access
ja_JP: アクセス

en: Global Site Access
ja_JP: グローバルサイトアクセス

en: Allow Homepage to be accessible
ja_JP: ホームページにアクセスできるようにする

en: Set the maximum reset password limit. If reached the maximum limit, user will be locked from using this.
ja_JP: パスワードリセット回数の最大上限を設定します。 最大限度に達すると、ユーザーはこの機能によりロックされます。

en: Mail appears from
ja_JP: メールの送信者名

en: Mail appears from address
ja_JP: メールの送信アドレス

en: Account Activation Email
ja_JP: アカウントの有効化メール

en: Account Deactivated Email
ja_JP: アカウントの無効化メール

en: Account Deleted Email
ja_JP: アカウントの削除メール

en: New User Notification
ja_JP: 新規ユーザーの通知

en: Whether to receive notification when a new user account is created
ja_JP: 新しいユーザーアカウントが承認された時に通知を受け取るかどうか

en: Account Needs Review Notification
ja_JP: アカウント承認申請の通知

en: Whether to receive notification when an account needs admin review
ja_JP: アカウントに管理者による承認が必要な時に通知を受け取るかどうか

en: Account Deletion Notification
ja_JP: アカウント削除の通知

en: Whether to receive notification when an account is deleted
ja_JP: アカウントが削除された時に通知を受け取るかどうか

en: Uploads
ja_JP: アップロード

en: Profile Photo Maximum File Size (bytes)
ja_JP: プロフィール写真の最大ファイルサイズ (bytes)

en: Cover Photo Maximum File Size (bytes)
ja_JP: カバー写真の最大ファイルサイズ (bytes)

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each profile photo upload.
ja_JP: プロフィール写真のアップロードごとに作成するサムネイルサイズを定義します。

en: Add New Size
ja_JP: 新しいサイズを追加

en: Cover Photo Thumbnail Sizes (px)
ja_JP: カバー写真のサムネイルサイズ (px)

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each cover photo upload.
ja_JP: カバー写真のアップロードごとに作成するサムネイルサイズを定義します。

en: Quality is used to determine quality of image uploads, and ranges from 0 (worst quality, smaller file) to 100 (best quality, biggest file). The default range is 60.
ja_JP: クオリティーは、画像アップロードの品質を決定するために使用され、0 (最悪品質、最小ファイル)から100 (最高品質、最大ファイル)までの範囲です。 デフォルト範囲は60です。

en: Image Upload Maximum Width (px)
ja_JP: 画像アップロードの最大幅 (px)

en: Cover Photo Minimum Width (px)
ja_JP: カバー写真の最小幅 (px)

en: User Profile Dynamic Meta Description
ja_JP: ユーザープロフィールの動的な meta description

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: General
ja_JP: 一般

en: Show an asterisk for required fields
ja_JP: 必須フィールドにアスタリスクを表示する

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Profile Default Template
ja_JP: プロフィールのデフォルトテンプレート

en: Profile Maximum Width
ja_JP: プロフィールの最大幅

en: Left aligned
ja_JP: 左揃え

en: Right aligned
ja_JP: 右揃え

en: Profile Field Icons
ja_JP: プロフィールのフィールドアイコン

en: Show inside text field
ja_JP: テキストフィールド内に表示

en: Show with label
ja_JP: ラベルと合わせて表示

en: Turn off
ja_JP: オフにする

en: Default Profile Photo
ja_JP: デフォルトのプロフィール写真

en: You can change the default profile picture globally here. Please make sure that the photo is 300x300px.
ja_JP: デフォルトのプロフィール画像を共通で変更することができます。 写真が 300x300px であることを確認してください。

en: Default Cover Photo
ja_JP: デフォルトのカバー写真

en: Profile Cover Photos
ja_JP: プロフィールカバー写真

en: Profile Cover Ratio
ja_JP: プロフィールカバーの比率

en: Profile Header Meta Text Icon
ja_JP: プロフィールヘッダーのメタテキストアイコン

en: Show display name in profile header
ja_JP: プロフィールヘッダーに表示名を表示する

en: Show social links in profile header
ja_JP: プロフィールヘッダーにソーシャルリンクを表示する

en: Show user description in header
ja_JP: ヘッダーにユーザーの説明文を表示する

en: User description maximum chars
ja_JP: ユーザー説明文の最大文字数

en: Maximum number of characters to allow in user description field in header.
ja_JP: ヘッダーのユーザー説明文フィールドで許可される最大文字数。

en: Profile Header Menu Position
ja_JP: プロフィールヘッダーメニューの位置

en: For incompatible themes, please make the menu open from left instead of bottom by default.
ja_JP: 互換性のないテーマの場合、デフォルトでは左側の下へメニューを開いてください。

en: Show a custom message if profile is empty
ja_JP: プロフィールが空の場合にカスタムメッセージを表示する

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: %s Tab
ja_JP: %s タブ

note: translators: %s: Tab title
en: Select which users can view this tab.
ja_JP: このタブを表示できるユーザーを選択します。

en: Allowed roles
ja_JP: 許可された権限グループ

en: Select the the user roles allowed to view this tab.
ja_JP: このタブを表示できるユーザー権限グループを選択します。

en: Choose user roles...
ja_JP: ユーザー権限グループを選択...

en: Profile menu default tab
ja_JP: プロフィールメニューのデフォルトタブ

en: Enable menu icons in desktop view
ja_JP: デスクトップビューでメニューアイコンを有効にする

en: Profile Menu
ja_JP: プロフィールメニュー

en: Registration Default Template
ja_JP: 新規登録のデフォルトテンプレート

en: Registration Maximum Width
ja_JP: 新規登録の最大幅

en: Registration Shortcode Alignment
ja_JP: 新規登録ショートコードの配置

en: Registration Field Icons
ja_JP: 新規登録のフィールドアイコン

en: Registration Default Role
ja_JP: 新規登録のデフォルト権限グループ

en: Login Default Template
ja_JP: ログインのデフォルトテンプレート

en: Login Maximum Width
ja_JP: ログインの最大幅

en: Login Shortcode Alignment
ja_JP: ログインショートコードの配置

en: Login Field Icons
ja_JP: ログインのフィールドアイコン

en: Allow users to choose If they want to stay signed in even after closing the browser. If you do not show this option, the default will be to not remember login session.
ja_JP: ブラウザを閉じた後でもログインしたままにしておきたい場合にユーザーが選択できるようにします。 このオプションを表示しないと、デフォルトではログインセッションを保存しません。

en: Advanced
ja_JP: 詳細設定

en: Add New URL
ja_JP: 新規 URL を追加

en: Add a First & Last Name fields
ja_JP: 新規姓名欄を追加

en: Enable profile menu
ja_JP: プロフィールメニューを有効化

en: Password Changed Email
ja_JP: パスワード変更通知メール

en: Password Reset Email
ja_JP: パスワードリセットメール

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Profile Area Maximum Width
ja_JP: プロフィールエリアの最大幅

en: Profile Photo Thumbnail Sizes (px)
ja_JP: プロフィール写真のサムネイルサイズ (px)

en: Use Gravatars?
ja_JP: Gravatar を使用しますか ?

en: Custom Redirect URL
ja_JP: カスタムリダイレクト URL

en: 404 ( File Not Found response )
ja_JP: 404 (ファイルが見つかりませんでした)

en: Blacklist Words
ja_JP: ブラックリストの単語

en: Blank ( a transparent PNG image )
ja_JP: 空 (透明 PNG 画像)

en: Blocked Email Addresses
ja_JP: ブロック済みメールアドレス

note: Description of the plugin
en: The easiest way to create powerful online communities and beautiful user profiles with WordPress
ja_JP: WordPress で強力なオンラインコミュニティと美しいユーザープロフィールを作成する最も簡単な方法

en: Login Primary Button Text
ja_JP: ログインのメインボタンテキスト

en: Registration Primary Button Text
ja_JP: 新規登録メインボタンのテキスト

en: Profile Primary Button Text
ja_JP: プロフィールのメインボタンテキスト

en: Registration Secondary Button URL
ja_JP: 新規登録サブボタンの URL

en: Login Secondary Button URL
ja_JP: ログイン用サブボタンの URL

en: Login Secondary Button Text
ja_JP: ログイン用サブボタンのテキスト

en: Login Secondary Button
ja_JP: ログイン用サブボタン

en: Profile Secondary Button
ja_JP: プロフィールのサブボタン

en: Registration Secondary Button
ja_JP: 新規登録サブボタン

en: Registration Secondary Button Text
ja_JP: 新規登録サブボタンのテキスト

en: Profile Secondary Button Text
ja_JP: プロフィールのサブボタンテキスト

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: Who can see %s Tab?
ja_JP: 誰が %s タブを見れますか ?

en: User Profile Title
ja_JP: ユーザープロフィールタイトル

en: Whether to send the user an email when his account is deleted
ja_JP: アカウントを削除した時にユーザーへメールを送信するかどうか

en: Whether to send the user an email when his account is deactivated
ja_JP: アカウントが無効になった時にユーザーへメールを送信するかどうか

en: Enable the Reset Password Limit?
ja_JP: パスワードリセット回数の上限をを有効にしますか ?

en: Allow Category pages to be accessible
ja_JP: カテゴリーページにアクセスできるようにする

en: Show the emoticon
ja_JP: 顔文字を表示

en: Account Approved Email
ja_JP: アカウント承認メール

en: Account Rejected Email
ja_JP: アカウント拒否メール

en: Account Welcome Email
ja_JP: アカウント歓迎メール

en: Exclude the following URLs
ja_JP: 次の URL を除外

en: Require First & Last Name
ja_JP: 名と姓の欄を必須にする

en: Login Forgot Password Link
ja_JP: ログインパスワードを忘れた場合のリンク

en: Use Gravatar builtin image
ja_JP: Gravatar ビルトインの画像を使用

en: Use Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
ja_JP: Gravatar のデフォルトアバターとしてプラグインのデフォルトアバターを使用

en: Any image upload above this width will be resized to this limit automatically.
ja_JP: この幅より大きいアップロード画像は、この上限に合わせて自動でリサイズされます。

en: This will be used in the meta description that is available for search-engines.
ja_JP: これは、検索エンジン向けのメタディスクリプション内で使われます。

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header)
ja_JP: プロフィール内のプロフィールエリアの最大幅 (プロフィールヘッダーの下)

en: You can change the default cover photo globally here. Please make sure that the default cover is large enough and respects the ratio you are using for cover photos.
ja_JP: ここで全体のデフォルトカバー写真をで変更できます。デフォルトのカバーが十分に大きく、カバー写真用に使用している縦横比と一致するようにしてください。

en: Show "Remember Me"
ja_JP: 「ログイン状態を保存する」を表示

en: Globally control the access of your site, you can have separate restrict options per post/page by editing the desired item.
ja_JP: サイトへの全体的なアクセスをコントロールすることで、投稿・ページごとに必要な項目を編集し、個別の制限オプションを設定できます。

en: Whether to send the user an email when his account is approved
ja_JP: アカウント承認の際にユーザーへメールを送信するかどうか

en: Whether to send the user an email when his account is automatically approved
ja_JP: アカウント自動承認の際にユーザーへメールを送信するかどうか

en: Whether to send the user an email when his account is rejected
ja_JP: アカウント却下の際にユーザーへメールを送信するかどうか

en: Whether to send an email when users changed their password (Recommended, please keep on)
ja_JP: ユーザーがパスワードを変更した際にメールを送信するかどうか (推奨。オンのままにしてください)

en: Whether to send the user an email when he requests to reset password (Recommended, please keep on)
ja_JP: ユーザーがパスワードのリセットを要求した時メールを送信するかどうか (推奨、オンのままにしてください)

en: Whether to send the user an email when his account needs admin review
ja_JP: アカウントに管理者の承認が必要な時にユーザーにメールを送信するかどうか

en: Email
ja_JP: メール

en: Enable HTML support for user description
ja_JP: ユーザー説明文で HTML を有効化

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account, click on the button below.
ja_JP: アカウントを削除してもよいですか ? 実行するとサイトからすべてのアカウントデータが消去されます。アカウントを削除するには、下のボタンをクリックしてください。

en: Image Quality
ja_JP: 画質

en: Centered
ja_JP: 中央

en: Please login as administrator
ja_JP: 管理者としてログインしてください

en: This is not possible for security reasons.
ja_JP: セキュリティ上の理由で不可能です。

en: Reset all rules
ja_JP: すべてのルールをリセット

en: Search Icons...
ja_JP: アイコンを検索...

en: Setup New Field
ja_JP: 新しいフィールドの設定

en: Predefined Fields
ja_JP: 定義済みのフィールド

en: None
ja_JP: なし

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: You did not create any custom fields.
ja_JP: カスタムフィールドを作成していません

en: This field type is not setup correctly.
ja_JP: このフィールドタイプは正しく設定されていません。

en: Community Role
ja_JP: コミュニティーの権限グループ

en: Edit Row
ja_JP: 行を編集

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Date
ja_JP: 日付

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Forms
ja_JP: フォーム

en: User Roles
ja_JP: ユーザー権限グループ

en: Member Directories
ja_JP: メンバーディレクトリ

en: Users Overview
ja_JP: ユーザーの概要

en: Purge Temp Files
ja_JP: 一時ファイルをパージする

en: User Cache
ja_JP: ユーザーキャッシュ

en: Form updated.
ja_JP: フォームを更新しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Form created.
ja_JP: フォームを作成しました。

en: Form saved.
ja_JP: フォームを保存しました。

en: Profile Card
ja_JP: プロフィールカード

en: Styling: General
ja_JP: スタイリング: 一般

en: Profile Access
ja_JP: プロフィールアクセス

en: Homepage Options
ja_JP: ホームページオプション

en: Registration Options
ja_JP: 新規登録オプション

en: Login Options
ja_JP: ログインオプション

en: Logout Options
ja_JP: ログアウトオプション

en: Delete Options
ja_JP: 削除オプション

en: Select Form Type
ja_JP: フォームタイプを選択

en: Form Builder
ja_JP: フォームビルダー

en: Customize this form
ja_JP: このフォームをカスタマイズする

en: User Meta
ja_JP: ユーザーメタ情報

en: Select where this field should appear. This option should only be changed on the profile form and allows you to show a field in one mode only (edit or view) or in both modes.
ja_JP: このフィールドの表示場所を選択します。このオプションは、プロフィールフォームでのみ変更する必要があり、1つのモード(編集、表示)、または両方のモードでフィールドを表示することができます。

en: Optional text to include with the divider
ja_JP: 区分線に含めるオプションテキスト

en: Turn on to force users to create a strong password (A combination of one lowercase letter, one uppercase letter, and one number). If turned on this option is only applied to register forms and not to login forms.
ja_JP: オンにすると、強力なパスワード(小文字1文字、大文字1文字、数字1文字の組み合わせ)をユーザーに強制できます。このオプションは、フォームを新規登録するためにのみ適用され、ログインフォームには適用されません。

en: Turn on to add a confirm password field. If turned on the confirm password field will only show on register forms and not on login forms.
ja_JP: オンにすると、パスワードの確認フィールドが追加されます。パスワードの確認フィールドは登録フォームにのみ表示され、ログインフォームには表示されません。

en: Minimum number that can be entered in this field
ja_JP: このフィールドに入力できる最小数

en: Maximum number that can be entered in this field
ja_JP: このフィールドに入力できる最大数

en: User has been updated.
ja_JP: ユーザーが更新されました。

en: Users have been updated.
ja_JP: ユーザーが更新されました。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Role Title
ja_JP: 権限グループのタイトル

en: No.of Members
ja_JP: メンバー数

en: WP-Admin Access
ja_JP: wp-admin アクセス

en: View profile
ja_JP: プロフィールを表示

en: Approved
ja_JP: 承認済み

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: User Roles to Display
ja_JP: 表示するユーザー権限グループ

en: Only show members who have uploaded a profile photo
ja_JP: プロフィール写真をアップロードしたメンバーのみを表示

en: Only show members who have uploaded a cover photo
ja_JP: カバー写真をアップロードしたメンバーのみを表示

en: Old users first
ja_JP: 最初に古いユーザー

en: Last login
ja_JP: 前回のログイン

en: Display name
ja_JP: 表示名

en: First Name
ja_JP: 名

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Only show specific users (Enter one username per line)
ja_JP: 特定のユーザーのみを表示する (1行に1つのユーザー名を入力する)

en: Number of profiles per page
ja_JP: ページごとのプロフィール数

en: Number of profiles to appear on page for standard users
ja_JP: 標準ユーザーのページに表示されるプロフィール数

en: Number of profiles to appear on page for mobile users
ja_JP: モバイルユーザーのページに表示されるプロフィール数

en: Maximum number of profiles
ja_JP: プロフィールの最大数

en: Use this setting to control the maximum number of profiles to appear in this directory. Leave blank to disable this limit
ja_JP: この設定を使用して、このディレクトリに表示されるプロフィールの最大数をコントロールします。空白のままなら、制限を無効にします

en: Enable Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真を有効にする

en: Enable Cover Photo
ja_JP: カバー写真を有効にする

en: Show display name
ja_JP: 表示名を表示する

en: Show tagline below profile name
ja_JP: プロフィール名の下にタグラインを表示する

en: Choose field(s) to display in tagline
ja_JP: タグラインに表示するフィールドを選択する

en: User Roles that can use search
ja_JP: 検索を使用できるユーザー権限グループ

en: Results Text
ja_JP: 結果テキスト

en: {total_users} Members
ja_JP: {total_users} メンバー

en: Same as above but in case of 1 user found only
ja_JP: 上記と同じですが、ユーザーが1人しか見つからない場合

en: Custom text if no users were found
ja_JP: ユーザーが見つからない場合のカスタムテキスト

en: Live Preview
ja_JP: ライブプレビュー

en: Max. Width (px)
ja_JP: 最大幅 (px)

en: Field Icons
ja_JP: フィールドアイコン

en: Show Forgot Password Link?
ja_JP: パスワード忘れリンクの表示

en: Profile Form
ja_JP: プロフィールフォーム

en: Login Form
ja_JP: ログインフォーム

en: Profile Photo Size
ja_JP: プロフィールの写真サイズ

en: Heading Background Color
ja_JP: ヘッダー背景色

en: Field(s) to show in user meta
ja_JP: ユーザーメタ情報で表示するフィールド

en: Assign role to form
ja_JP: フォームに権限グループを割り当てる

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here
ja_JP: ショートコードは、ここで指定しない限りデフォルトで中央に配置されます

en: Whether to show field icons and where to show them relative to the field
ja_JP: フィールドを基準に表示する場所とフィールドアイコンを表示するかどうか

en: Customize the button text
ja_JP: ボタンテキストをカスタマイズする

en: Edit Field
ja_JP: フィールドを編集

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Edit Row Settings
ja_JP: 行設定の編集

en: Continue editing
ja_JP: 編集を続ける

en: Add a New Divider
ja_JP: 新しい区分線を追加

en: Add
ja_JP: 追加

en: Fields Manager
ja_JP: フィールドマネージャー

note: translators: %s: icons nubber.
en: Choose from %s available icons
ja_JP: 利用できる %s のアイコンから選択する

en: Allow this role to edit accounts of other members
ja_JP: この権限グループで他メンバーのアカウントを編集できるようにする

en: Can edit these user roles only
ja_JP: これらのユーザー権限グループのみを編集できます

en: Which roles that role can edit, choose none to allow role to edit all member roles
ja_JP: どの権限グループが編集できるのかを選択。なし にすると、権限グループがすべてのメンバー権限グループを編集できるようになります

en: Can delete these user roles only
ja_JP: これらのユーザー権限グループのみを削除できます

en: Select what happens when a user with this role deletes their own account
ja_JP: この権限グループを持つユーザーが自分のアカウントを削除した時のアクションを選択します

en: Go to Homepage
ja_JP: ホームページへ移動

en: Set a url to redirect this user role to after they delete account
ja_JP: このユーザー権限グループのユーザーがアカウントを削除した後にリダイレクトするURLを設定する

en: Custom Homepage Redirect
ja_JP: カスタムホームページリダイレクト

en: Action to be taken after login
ja_JP: ログイン後に実行するアクション

en: Select what happens when a user with this role logins to your site
ja_JP: この権限グループを持つユーザーがサイトにログインした時のアクションを選択します

en: Redirect to profile
ja_JP: プロフィールへリダイレクト

en: Action to be taken after logout
ja_JP: ログアウト後に実行するアクション

en: Select what happens when a user with this role logouts of your site
ja_JP: この権限グループのユーザーがログアウトのログアウトした時のアクションを選択します

en: Can view these user roles only
ja_JP: これらのユーザー権限グループのみを表示できます

en: Which roles that role can view, choose none to allow role to view all member roles
ja_JP: どの権限グループが表示できるのかを選択。なし にすると、すべてのメンバー権限グループを表示できるようになります

en: Registration Status
ja_JP: 登録ステータス

en: Select the status you would like this user role to have after they register on your site
ja_JP: サイトに登録した後に、このユーザー権限グループが持つステータスを選択します

en: Auto Approve
ja_JP: 自動承認

en: Require Admin Review
ja_JP: 管理者の承認が必要

en: Action to be taken after registration
ja_JP: 新規登録後に実行するアクション

en: Select what action is taken after a person registers on your site. Depending on the status you can redirect them to their profile, a custom url or show a custom message
ja_JP: ユーザーがサイトに登録した後に実行するアクションを選択します。 ステータスに応じて、プロフィール、カスタムURL、またはカスタムメッセージを表示することができます

en: Login the user after validating the activation link
ja_JP: 有効化リンクの検証後にユーザーをログインする

en: Show custom message
ja_JP: カスタムメッセージを表示する

en: Personalize the custom message
ja_JP: カスタムメッセージを好みに合わせる

en: A theme or plugin compatibility issue
ja_JP: テーマ、またはプラグインの互換性の問題

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Privacy
ja_JP: プライバシー

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Delete Account
ja_JP: アカウント削除

en: This is not your password
ja_JP: これはあなたのパスワードではありません

en: Your new password does not match
ja_JP: 新しいパスワードが一致しません

en: You must enter your password
ja_JP: パスワードを入力する必要があります

en: Update Privacy
ja_JP: プライバシーを更新

en: Update Account
ja_JP: アカウントを更新

en: Update Password
ja_JP: パスワードを更新

en: You do not have permission to delete this user.
ja_JP: このユーザーを削除する権限がありません。

en: Please specify account type.
ja_JP: アカウントタイプを指定してください。

en: Please confirm your password
ja_JP: パスワードを確認してください

en: Your passwords do not match
ja_JP: パスワードが一致しません

en: Please enter numbers only in this field
ja_JP: このフィールドには数字のみを入力してください

en: You must provide a username
ja_JP: ユーザー名を入力する必要があります

en: This is not a valid email
ja_JP: これは有効なメールではありません

en: You must provide a unique value
ja_JP: ユニーク値を入力する必要があります

en: You must provide alphabetic letters
ja_JP: アルファベットで入力する必要があります

en: Please enter your username
ja_JP: ユーザー名を入力してください

en: Please enter your password
ja_JP: パスワードを入力してください

en: Keep me signed in
ja_JP: ログイン状態を保存する

en: Search
ja_JP: 検索

en: Jump to page:
ja_JP: ページへ移動:

en: An error has been encountered
ja_JP: エラーが発生しました

en: Your account has been disabled.
ja_JP: あなたのアカウントは無効になっています。

en: Your account has not been approved yet.
ja_JP: あなたのアカウントは、まだ承認されていません。

en: You must enter a new password
ja_JP: 新しいパスワードを入力してください

en: You must confirm your new password
ja_JP: 新しいパスワードを確認してください

en: Reset password
ja_JP: パスワードをリセット

en: Change password
ja_JP: パスワードを変更

en: Change cover photo
ja_JP: カバー写真を変更

en: Upload a cover photo
ja_JP: カバー写真をアップロード

en: Upload photo
ja_JP: 写真をアップロード

en: Change photo
ja_JP: 写真を変更

en: Remove photo
ja_JP: 写真を削除

en: Tell us a bit about yourself...
ja_JP: あなたについて少し教えてください...

note: translators: %s: profile status.
en: This user account status is %s
ja_JP: このユーザーアカウントのステータスは %s です。

en: Edit Profile
ja_JP: プロフィールを編集

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Your account
ja_JP: あなたのアカウント

en: Please provide a date range beginning
ja_JP: 開始日の範囲を指定してください

en: Please enter a valid start date in the date range
ja_JP: 有効な開始日の範囲を入力してください

en: Please provide a date range end
ja_JP: 終了日の範囲を指定してください

en: Please enter a valid end date in the date range
ja_JP: 有効な終了日の範囲を入力してください

en: Please enter a valid size
ja_JP: 有効なサイズを入力してください

en: Number of years is not valid
ja_JP: 年数が有効ではありません

en: You must add a shortcode to the content area
ja_JP: コンテンツエリアにショートコードを追加する必要があります

en: Only me
ja_JP: 自分のみ

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: Registration Date
ja_JP: 登録日

en: Last Login
ja_JP: 前回のログイン

en: Biography
ja_JP: 説明文

en: Birth Date
ja_JP: 誕生日

en: Gender
ja_JP: 性別

en: Male
ja_JP: 男性

en: Female
ja_JP: 女性

en: Country
ja_JP: 国

en: Choose a Country
ja_JP: 国を選択

en: Account Type
ja_JP: アカウントタイプ

en: Languages
ja_JP: 言語

en: Languages Spoken
ja_JP: 話す言語

en: Select languages
ja_JP: 言語を選択

en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

en: Mobile Number
ja_JP: 携帯電話番号

en: Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真

en: Change your profile photo
ja_JP: あなたのプロフィール写真を変更

en: Upload your photo here
ja_JP: あなたの写真をここにアップロード

en: Cover Photo
ja_JP: カバー写真

en: Upload profile cover here
ja_JP: プロフィールのカバー写真をここにアップロード

en: Profile Privacy
ja_JP: プロフィールプライバシー

en: Alphabetic value only
ja_JP: アルファベットの値のみ

en: Alpha-numeric value
ja_JP: 英数字

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Japan
ja_JP: 日本

en: just now
ja_JP: たった今

note: translators: %s: min time.
en: %s min | %s mins
ja_JP[0]: %s分

note: translators: %s: hours.
en: %s hr | %s hrs
ja_JP[0]: %s時間

note: translators: %s: time.
en: Yesterday at %s
ja_JP: 昨日の%s

note: translators: %s: age.
en: %s year old | %s years old
ja_JP[0]: %s年

en: Less than 1 year old
ja_JP: 1年未満

en: Custom Field
ja_JP: カスタムフィールド

en: You can only upload one image
ja_JP: 1枚の画像しかアップロードできません

en: Current Password
ja_JP: 現在のパスワード

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: Upload Photo
ja_JP: 写真をアップロード

en: Change file
ja_JP: ファイルを変更

en: Save
ja_JP: 保存

en: This media type is not recognized.
ja_JP: このメディアタイプは認識されません。

note: translators: %s: min widdth.
en: Your photo is too small. It must be at least %spx wide.
ja_JP: 写真が小さすぎます。%spx幅以上でなければなりません。

en: Licenses
ja_JP: ライセンス

en: Required
ja_JP: 必須

en: This file has been removed.
ja_JP: このファイルは削除されました。

en: Untitled photo
ja_JP: 無題の写真

en: max
ja_JP: 最大

en: Approve Membership
ja_JP: メンバーとして承認

en: Reject Membership
ja_JP: メンバーとして拒否

en: Put as Pending Review
ja_JP: 承認待ちにする

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Deactivate this account
ja_JP: このアカウントを無効化

en: Reactivate this account
ja_JP: このアカウントを再有効化

en: Delete this user
ja_JP: このユーザーを削除

en: Login as this user
ja_JP: このユーザーとしてログイン

en: Display Mode
ja_JP: 表示モード

en: Select the member roles that can see this link
ja_JP: このリンクを表示できるメンバーの権限グループを選択してください

en: Login
ja_JP: ログイン

en: (empty)
ja_JP: (空)

en: This content has been restricted to logged in users only. Please <a href="{login_referrer}">login</a> to view this content.
ja_JP: このコンテンツはログインユーザーのみに制限されています。表示するには<a href="{login_referrer}">ログイン</a>してください。

en: Default Template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Form
ja_JP: フォーム

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Edit Form
ja_JP: フォームを編集

en: You did not create any forms yet
ja_JP: まだフォームを作成していません

en: Search Forms
ja_JP: フォームを検索

en: User Role
ja_JP: ユーザー権限グループ

en: Edit User Role
ja_JP: ユーザー権限グループを編集

en: You did not create any user roles yet
ja_JP: まだユーザー権限グループを作成していません

en: Search User Roles
ja_JP: ユーザー権限グループを検索

en: Member Directory
ja_JP: メンバーディレクトリ

en: Edit Member Directory
ja_JP: メンバーディレクトリを編集

en: You did not create any member directories yet
ja_JP: まだメンバーディレクトリを作成していません

en: Search Member Directories
ja_JP: メンバーディレクトリを検索

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Membership Rejected
ja_JP: メンバーとして拒否済み

en: Membership Inactive
ja_JP: メンバーとして無効

en: Ultimate Member - Search
ja_JP: Ultimate Member - 検索

en: Search Users
ja_JP: ユーザーを検索

note: translators: %1$s is a link; %2$s is a title.
en: On <a href="%1$s">%2$s</a>
ja_JP: <a href="%1$s">%2$s</a> にて

en: load more comments
ja_JP: コメントをもっと読み込む

en: You have not made any comments.
ja_JP: まだコメントをしていません。

en: This user has not made any comments.
ja_JP: このユーザーはコメントしていません。

en: load more posts
ja_JP: 投稿をもっと読み込む

en: You have not created any posts.
ja_JP: まだ投稿がありません。

en: Login page
ja_JP: ログインページ

en: Choose a page...
ja_JP: ページを選択...

en: Profile Permalink Base
ja_JP: プロフィールのパーマリンクベース

en: First and Last Name with '.'
ja_JP: 名.姓

en: First and Last Name with '-'
ja_JP: 名-姓

en: First and Last Name with '+'
ja_JP: 名+姓

en: Select...
ja_JP: 選択...

en: First name only
ja_JP: 名のみ

en: Custom field(s)
ja_JP: カスタムフィールド

en: Display Name Custom Field(s)
ja_JP: 表示名のカスタムフィールド

[ctx: label]
en: Search for:
ja_JP: 検索:

en: You can only upload one file
ja_JP: 1つのファイルのみをアップロードできます

en: Unique Metakey value
ja_JP: ユニークなメタキーの値

en: Lowercase only
ja_JP: 小文字のみ

en: Add Master Row
ja_JP: マスター行を追加

en: Meta key
ja_JP: メタキー

[ctx: Admin menu name]
en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Add conditional fields support
ja_JP: 条件付きフィールドのサポートを追加

en: Manage conditional fields support
ja_JP: 条件付きフィールドのサポートを管理

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Value
ja_JP: 値

en: Custom Validation
ja_JP: カスタムチェック

en: Afar
ja_JP: アファール語

en: Abkhazian
ja_JP: アブハズ語

en: Avestan
ja_JP: アベスタン語

en: Akan
ja_JP: アカン語

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: Aragonese
ja_JP: アラゴン語

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Assamese
ja_JP: アッサム語

en: Avaric
ja_JP: アバール語

en: Aymara
ja_JP: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja_JP: アゼルバイジャン語

en: Bashkir
ja_JP: バシキール語

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Bihari
ja_JP: ビハール語

en: Bislama
ja_JP: ビスラマ語

en: Bambara
ja_JP: バンバラ語

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Tibetan
ja_JP: チベット語

en: Breton
ja_JP: ブルトン語

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Chechen
ja_JP: チェチェン語

en: Chamorro
ja_JP: チャモロ語

en: Corsican
ja_JP: コルシカ語

en: Cree
ja_JP: クリー語

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Church Slavic
ja_JP: 教会スラブ語

en: Welsh
ja_JP: ウェールズ語

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Divehi
ja_JP: モルジブ語

en: Dzongkha
ja_JP: ブータン語

en: Ewe
ja_JP: エウェ語群

en: English
ja_JP: 英語

en: Esperanto
ja_JP: エスペラント語

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Fulah
ja_JP: フラニ語

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: Fijian
ja_JP: フィジー語

en: Faroese
ja_JP: フェーロー語

en: French
ja_JP: フランス語

en: Western Frisian
ja_JP: 西フリジア語

en: Scottish Gaelic
ja_JP: ゲール語

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Guarani
ja_JP: ワラニー語

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Manx
ja_JP: マン島語

en: Hausa
ja_JP: ハウサ語

en: Hiri Motu
ja_JP: ヒリモトゥ語

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Haitian
ja_JP: ハイチ語

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Herero
ja_JP: ヘレロ語

en: Igbo
ja_JP: イボ語

en: Inupiaq
ja_JP: イヌピアック語

en: Ido
ja_JP: イド語

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Inuktitut
ja_JP: イヌイット語

en: Javanese
ja_JP: ジャワ語

en: Kongo
ja_JP: コンゴ語

en: Kikuyu
ja_JP: キクユ語

en: Kwanyama
ja_JP: クワニャマ語

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Kalaallisut
ja_JP: グリーンランド語

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Kanuri
ja_JP: カヌリ語

en: Kashmiri
ja_JP: カシュミール語

en: Kurdish
ja_JP: クルド語

en: Komi
ja_JP: コミ語

en: Cornish
ja_JP: コーンウォール語

en: Kirghiz
ja_JP: キルギス語

en: Luxembourgish
ja_JP: ルクセンブルク語

en: Ganda
ja_JP: ガンダ語

en: Limburgish
ja_JP: リンブルガー語

en: Lingala
ja_JP: リンガラ語

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Luba-Katanga
ja_JP: キルバ語

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Malagasy
ja_JP: マラガシ語

en: Marshallese
ja_JP: マーシャル語

en: Maori
ja_JP: マオリ語

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Burmese
ja_JP: ビルマ語

en: North Ndebele
ja_JP: 北ンデベレ語

en: Nepali
ja_JP: ネパール語

en: Ndonga
ja_JP: ンドゥンガ語

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: South Ndebele
ja_JP: 南ンデベレ語

en: Navajo
ja_JP: ナバホ語

en: Ojibwa
ja_JP: オジブワ語

en: Oriya
ja_JP: オリヤー語

en: Ossetian
ja_JP: オセット語

en: Panjabi
ja_JP: パンジャーブ語

en: Pali
ja_JP: パーリ語

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Pashto
ja_JP: パシュトー語

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Quechua
ja_JP: ケチュア語

en: Raeto-Romance
ja_JP: レト・ロマンス語

en: Kirundi
ja_JP: ルンディ語

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Kinyarwanda
ja_JP: ルワンダ語

en: Sardinian
ja_JP: サルデーニャ語

en: Sindhi
ja_JP: シンド語

en: Northern Sami
ja_JP: 北サーミ語

en: Sango
ja_JP: サンゴ語

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Samoan
ja_JP: サモア語

en: Shona
ja_JP: ショナ語

en: Somali
ja_JP: ソマリ語

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Swati
ja_JP: スワティ語

en: Southern Sotho
ja_JP: 南ソト語

en: Swahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Tajik
ja_JP: タジク語

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Tigrinya
ja_JP: ティグリニア語

en: Turkmen
ja_JP: トルクメン語

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Tatar
ja_JP: タタール語

en: Uighur
ja_JP: ウイグル語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja_JP: ウズベク語

en: Venda
ja_JP: ベンダ語

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: Volapuk
ja_JP: ボラピューク語

en: Walloon
ja_JP: ワロン語

en: Wolof
ja_JP: ウォロフ語

en: Xhosa
ja_JP: コサ語

en: Yiddish
ja_JP: イディッシュ語

en: Yoruba
ja_JP: ヨルバ語

en: Zhuang
ja_JP: チュワン語

en: Chinese
ja_JP: 中国語

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Åland Islands
ja_JP: オーランド諸島

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Antarctica
ja_JP: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: France
ja_JP: フランス

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: India
ja_JP: インド

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Iran, Islamic Republic of
ja_JP: イラン

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja_JP: 北朝鮮

en: Korea, Republic of
ja_JP: 韓国

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Macao
ja_JP: マカオ

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
ja_JP: マケドニア

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Micronesia, Federated States of
ja_JP: ミクロネシア

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palestine
ja_JP: パレスチナ

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South Sudan
ja_JP: 南スーダン

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Taiwan, Province of China
ja_JP: 台湾

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic of
ja_JP: タンザニア

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Viet Nam
ja_JP: ベトナム

en: Virgin Islands, British
ja_JP: 英領バージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja_JP: アメリカ領ヴァージン諸島

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: By Role
ja_JP: ユーザー権限

en: User
ja_JP: ユーザー

[ctx: Admin menu name]
en: All Users
ja_JP: すべてのユーザー

note: translators: %s - Form title
en: Duplicate of %s
ja_JP: %s の複製

en: No
ja_JP: いいえ

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Palau
ja_JP: パラウ

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Jersey
ja_JP: ジャージー島

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: Guernsey
ja_JP: ガーンジー

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Yes
ja_JP: はい

en: Zulu
ja_JP: ズールー

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ島

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: YouTube Profile
ja_JP: YouTube プロフィール

en: SoundCloud Profile
ja_JP: SoundCloud プロフィール

en: Info
ja_JP: 情報

en: Thanks :)
ja_JP: ありがとうございます :)

en: Update
ja_JP: 更新

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Timor-Leste
ja_JP: 東ティモール

en: Svalbard and Jan Mayen
ja_JP: スバールバル諸島ヤンマイエン島

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Heard Island and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス (キーリング) 諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Lao People's Democratic Republic
ja_JP: ラオス人民民主共和国

en: Netherlands Antilles
ja_JP: オランダ領アンティル

en: Moldova, Republic of
ja_JP: モルドバ共和国

en: Sao Tome and Principe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Réunion
ja_JP: レユニオン

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: Côte d'Ivoire
ja_JP: コートジボワール

note: translators: %s: human time diff.
en: %s ago
ja_JP: %s前

en: Add New Member Directory
ja_JP: 新規メンバーディレクトリを追加

en: Add New User Role
ja_JP: 新規ユーザー権限グループを追加

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: no comments
ja_JP: 0件のコメント

note: translators: %s: label. translators: %s: placeholder.
en: Confirm %s
ja_JP: %s の確認

en: Sorry this is not a valid file.
ja_JP: これは有効なファイルではありません。

en: Sorry this is not a valid image.
ja_JP: これは有効な画像ではありません。

en: Go to Custom URL
ja_JP: カスタム URL へ移動

en: Redirect URL
ja_JP: リダイレクト URL

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: Reactivate
ja_JP: 再有効化

en: Make Profile Photo Required
ja_JP: プロフィール写真を必須にする

en: UM Action
ja_JP: UM 操作

en: Numeric value only
ja_JP: 数値のみ

en: Primary Button Text
ja_JP: メインボタンのテキスト

en: Secondary Button Text
ja_JP: サブボタンテキスト

en: Show Secondary Button
ja_JP: サブボタンを表示

en: Forgot your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Registration is currently disabled
ja_JP: 現在、登録はできません

en: Invalid API key
ja_JP: 無効な API キー

en: Invalid query!
ja_JP: 無効なクエリーです。

en: This image is too large!
ja_JP: この画像は大きすぎます。

en: This image is too small!
ja_JP: この画像は小さすぎます。

en: Your image is invalid or too large!
ja_JP: 画像が無効または大きすぎます。

note: translators: %s: date.
en: Joined %s
ja_JP: %sに参加

en: Hello, spam bot!
ja_JP: スパムボットさん、こんにちは。

en: Your account was updated successfully.
ja_JP: アカウントを更新しました。

en: You have successfully changed your password.
ja_JP: パスワードを変更しました。

en: Action to be taken after account is deleted
ja_JP: アカウントを削除した後に実行する操作

en: Redirect to URL
ja_JP: URL へリダイレクト

en: Refresh active page
ja_JP: 有効なページを再読み込み

en: Redirect to WordPress Admin
ja_JP: WordPress 管理画面へリダイレクト

en: You can not edit this user
ja_JP: このユーザーを編集できません

en: Update Notifications
ja_JP: 更新通知

en: Please enter your email
ja_JP: メールアドレスを入力してください

en: Please enter your username or email
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください

en: Change your cover photo
ja_JP: カバー写真を変更

en: Roles (Dropdown)
ja_JP: 権限グループ (ドロップダウン)

en: Roles (Radio)
ja_JP: 権限グループ (ラジオボタン)

en: Please upload a valid image!
ja_JP: 有効な画像をアップロードしてください。

en: Please provide your username or email
ja_JP: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください

en: Tahitian
ja_JP: タヒチ語

en: Twi
ja_JP: トウィ語

en: Tsonga
ja_JP: ツォンガ語

en: Tswana
ja_JP: ツワナ語

en: Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Sundanese
ja_JP: スンダ語

en: Sanskrit
ja_JP: サンスクリット語

en: Oromo
ja_JP: オロモ語

en: Occitan
ja_JP: オック語

en: Chichewa
ja_JP: チェワ語

en: Norwegian Nynorsk
ja_JP: ノルウェー語 (ニューノルスク)

en: Norwegian Bokmal
ja_JP: ノルウェー語 (ブークモール)

en: Malayalam
ja_JP: マラヤーラム語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Sichuan Yi
ja_JP: 四川彝語

en: Interlingue
ja_JP: インターリングア

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ja_JP: インターリングア (国際補助語協会)

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Irish
ja_JP: アイルランド語

en: Chuvash
ja_JP: チュワシュ語

en: Website URL
ja_JP: サイト URL

note: translators: %s: max limit.
en: Maximum number limit is %s
ja_JP: 最大値上限は %s です

note: translators: %s: min limit.
en: Minimum number limit is %s
ja_JP: 最小値下限は %s です

en: First initial of first name & last name
ja_JP: 名のイニシャルと姓

en: First name & first initial of last name
ja_JP: 名と姓のイニシャル

en: First name & last name
ja_JP: 名と姓

en: Nothing found in Trash
ja_JP: ゴミ箱には何も見つかりません

en: Form restored to revision.
ja_JP: リビジョンからフォームを復元しました。

en: Form scheduled.
ja_JP: フォームを予約しました。

en: Form draft updated.
ja_JP: フォームの下書きを更新しました。

en: Results &amp; Pagination
ja_JP: 結果とページ送り

en: Administrative Permissions
ja_JP: 管理者権限

en: General Permissions
ja_JP: 一般権限

en: Ultimate Member Setup Error: User page can not be a child page.
ja_JP: Ultimate Member 設定エラー: ユーザーページを子ページにすることはできません。

en: Ultimate Member Setup Error: Account page can not be a child page.
ja_JP: Ultimate Member 設定エラー: アカウントページを子ページにすることはできません。

en: Your temp uploads directory is now clean.
ja_JP: 一時アップロードディレクトリをクリアしました。

en: Your user cache is now removed.
ja_JP: ユーザーキャッシュを削除しました。

en: The form has been duplicated successfully.
ja_JP: フォームを複製しました。

en: You do not have enough permissions to do that.
ja_JP: 操作を行うための権限がありません。

en: New users first
ja_JP: 新しいユーザーを先頭にする

en: Enable Search feature
ja_JP: 検索機能を有効化

en: Enable Cover Photos
ja_JP: カバー写真を有効化

en: Cover photo ratio
ja_JP: カバー写真の縦横比

en: Show display name in profile header?
ja_JP: プロフィールヘッダーに表示名を表示しますか ?

en: Show social links in profile header?
ja_JP: プロフィールヘッダーにソーシャルリンクを表示しますか ?

en: Show user description in profile header?
ja_JP: プロフィールヘッダーにユーザー説明文を表示しますか ?

en: Can access wp-admin?
ja_JP: wp-admin へのアクセス権

en: Require Email Activation
ja_JP: メールの有効化が必要

en: You must provide your first name
ja_JP: 名を入力する必要があります

en: You must provide your last name
ja_JP: 姓を入力する必要があります

en: Your password must contain at least one lowercase letter, one capital letter and one number
ja_JP: パスワードにはそれぞれ1つ以上の小文字・大文字・数字が含まれている必要があります

en: Invalid coordinates
ja_JP: 無効な座標

en: You are not allowed to use this word as your username.
ja_JP: この単語はユーザー名として使用できません。

note: translators: %s: title.
en: %s is required.
ja_JP: %s は必須項目です。

note: translators: %s: max words.
en: You are only allowed to enter a maximum of %s words
ja_JP: 最大%s文字までのみ入力できます

en: You can not use HTML tags here
ja_JP: ここでは HTML タグを使用できません

note: translators: %s: min selections.
en: Please select at least %s choices
ja_JP: %s個以上の選択肢を選択してください

note: translators: %s: max selections.
en: You can only select up to %s choices
ja_JP: %s個までの選択肢しか選択できません

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s username or profile URL
ja_JP: 「%s」の有効なユーザー名、またはプロフィール URL を入力してください

en: Please enter a valid URL
ja_JP: 有効な URL を入力してください

en: Username cannot be an email
ja_JP: ユーザー名はメールアドレスにはできません

en: Your username contains invalid characters
ja_JP: ユーザー名に無効な文字が含まれています

en: You must provide your email
ja_JP: メールアドレスを入力する必要があります

en: Your email contains invalid characters
ja_JP: メールアドレスに無効な文字が含まれています

en: You must provide lowercase letters.
ja_JP: 小文字で入力する必要があります。

note: translators: %s: max chars.
en: Your user description must contain less than %s characters
ja_JP: ユーザー説明文は%s文字未満にする必要があります

en: Only fill in if you are not human
ja_JP: ボットの場合のみ記入してください

en: Password is incorrect. Please try again.
ja_JP: パスワードが間違っています。もう一度お試しください。

en: This action has been prevented for security measures.
ja_JP: この操作はセキュリティ対策のため禁止されています。

en: Your account is now active! You can login.
ja_JP: アカウントが有効になりました。ログインできます。

en: This email address has been blocked.
ja_JP: このメールアドレスはブロックされています。

en: We do not accept registrations from that domain.
ja_JP: そのドメインからの登録は受け付けていません。

en: Your IP address has been blocked.
ja_JP: あなたの IP アドレスはブロックされています。

en: Your membership request has been rejected.
ja_JP: メンバー申請は拒否されました。

en: You have reached the limit for requesting password change for this user already. Contact support if you cannot open the email
ja_JP: このユーザーに対するパスワード変更リクエストがすでに上限に達しています。メールを開くことができない場合はサポートにお問い合わせください

en: You are not allowed to edit this user.
ja_JP: このユーザーを編集する権限がありません。

en: You must specify both a token and API key!
ja_JP: トークンと API キーの両方を指定する必要があります。

en: Your request could not be authenticated
ja_JP: リクエストを認証できませんでした

en: You must provide a user ID
ja_JP: ユーザー ID を入力する必要があります

en: You need to provide data to update
ja_JP: 更新データを提供する必要があります

en: User status has been changed.
ja_JP: ユーザーステータスを変更しました。

en: User meta has been changed.
ja_JP: ユーザーのメタ情報を変更しました。

en: Invalid user specified
ja_JP: 無効なユーザーが指定されました

en: User has been successfully deleted.
ja_JP: ユーザーを削除しました。

en: Your meta key is a reserved core field and cannot be used
ja_JP: メタキーは予約済みのコアフィールドであり、使用できません

en: Your meta key is a predefined reserved key and cannot be used
ja_JP: メタキーは事前定義された予約キーであり、使用することはできません

en: Your meta key already exists in your fields list
ja_JP: メタキーはすでにフィールドリストに存在しています

en: Your meta key contains illegal characters. Please correct it.
ja_JP: meta key に不正な文字が含まれています。修正してください。

en: You must provide a title
ja_JP: タイトルを入力する必要があります

en: You have not added any choices yet.
ja_JP: まだ選択肢を追加していません。

en: To reset your password, please enter your email address or username below.
ja_JP: パスワードをリセットするには以下にメールアドレスまたはユーザー名を入力してください

en: Who can see your public profile?
ja_JP: 公開プロフィールを表示できる人

en: Hide my profile from directory
ja_JP: ディレクトリで自分のプロフィールを非表示にする

en: Here you can hide yourself from appearing in public directory
ja_JP: ここで、公開ディレクトリ内でのプロフィール非表示設定ができます

en: If you confirm, everything related to your profile will be deleted permanently from the site
ja_JP: 承認するとプロフィールに関連するものはすべてサイトから永久に削除されます

en: English letters only
ja_JP: 半角英字のみ

en: Unique Username
ja_JP: ユニークなユーザー名

en: This user has not added any information to their profile yet.
ja_JP: このユーザーはまだプロフィールに情報を追加していません。

en: Who can see this menu link?
ja_JP: このメニューを表示できる人

en: date submitted
ja_JP: 申請日

en: This user has not created any posts.
ja_JP: このユーザーはまだ投稿を作成していません。

en: Default WP Display Name
ja_JP: WordPress デフォルトの表示名

en: Last name & first name
ja_JP: 姓と名

en: This file is too small!
ja_JP: このファイルは小さすぎます。

en: This file is too large!
ja_JP: このファイルは大きすぎます。

en: Super administrators can not be modified.
ja_JP: スーパー管理者は変更できません。

en: The end of date range must be greater than the start of date range
ja_JP: 終了日の範囲は、開始日の範囲より長くする必要があります

note: translators: %s: edit user link.
en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add</a> some information!
ja_JP: プロフィールがまだ完全ではないようです。情報を<a href="%s">追加</a>しましょう。

en: This activation link is expired or have already been used.
ja_JP: この有効化リンクは期限切れまたは使用済みです。

en: Automatically redirect author page to their profile?
ja_JP: 投稿者ページからプロフィールへ自動リダイレクトしますか ?

en: Single Result Text
ja_JP: 個別結果テキスト

en: Customize the search result text . e.g. Found 3,000 Members. Leave this blank to not show result text
ja_JP: 検索結果のテキストをカスタマイズします (例: 3,000メンバーが見つかりました)。結果テキストを表示しない場合は空白のままにします

en: {total_users} Member
ja_JP: {total_users}メンバー

en: We are sorry. We cannot find any users who match your search criteria.
ja_JP: 検索条件に一致するユーザーは見つかりませんでした。

en: Show "Remember Me"?
ja_JP: 「ログイン状態を保存する」を表示しますか ?

en: Redirection after Login
ja_JP: ログイン後のリダイレクト

en: Set Custom Redirect URL
ja_JP: カスタムリダイレクト URL を設定

en: Profile Area Max. Width (px)
ja_JP: プロフィールエリア最大幅 (px)

en: Add a New Field
ja_JP: 新規フィールドを追加

en: Add a New Field Group
ja_JP: 新規フィールドグループを追加

en: Review Registration Details
ja_JP: 登録詳細をレビュー

en: Can delete other member accounts?
ja_JP: 他のメンバーアカウントを削除できますか ?

en: Can view default homepage?
ja_JP: デフォルトのホームページを表示できますか ?

en: Allow this user role to view your site's homepage
ja_JP: このユーザー権限グループによるサイトのホームページ表示を許可する

en: Allow this role to delete their account and end their membership on your site
ja_JP: この権限グループによる自分のアカウントの削除とサイトからのメンバー退会を許可する

en: Can delete their account?
ja_JP: アカウントを削除できますか ?

en: Can edit their profile?
ja_JP: プロフィールを編集できますか ?

en: Can this role edit his own profile?
ja_JP: この権限グループは自分のプロフィールを編集できますか ?

en: Rejected
ja_JP: 却下済み

en: Thank you for applying for membership to our site. We will review your details and send you an email letting you know whether your application has been successful or not.
ja_JP: サイトへの会員登録ありがとうございます。あなたの申請の承認を知らせるメールをお送りします。

en: Thank you for registering. Before you can login we need you to activate your account by clicking the activation link in the email we just sent you.
ja_JP: 新規登録ありがとうございます。ログインする前に、送信したメールの有効化リンクをクリックして、アカウントを有効にする必要があります。

en: The core admin role must always have access to wp-admin / WordPress backend
ja_JP: コア管理者の権限グループは、常に wp-admin / WordPress バックエンドにアクセスできる必要があります

en: Who can access this post?
ja_JP: 誰がこのコンテンツにアクセスできますか ?

en: If
ja_JP: もし

en: Other (Custom Field)
ja_JP: その他 (カスタムフィールド)

en: Set a url to redirect this user role to after they login with their account
ja_JP: このユーザー権限グループのユーザーがアカウントにログインした後にリダイレクトする URL を設定する

en: Set a url to redirect this user role to after they logout from site
ja_JP: このユーザー権限グループがログアウトした後のリダイレクトする URL を設定する

en: Show extra user information below tagline?
ja_JP: タグラインの下に追加ユーザー情報を表示しますか ?

en: Force hiding adminbar in frontend?
ja_JP: フロントエンドで管理バーを隠しますか ?

en: Live Form Preview
ja_JP: ライブフォームプレビュー

en: Login user after validating the activation link?
ja_JP: 有効化リンクの検証後にログインしますか ?

en: Number of profiles per page (for Mobiles & Tablets)
ja_JP: 1ページごとのプロフィール数 (モバイル & タブレット用)

en: Can edit other member accounts?
ja_JP: 他のメンバーアカウントを編集できますか ?

en: Can make their profile private?
ja_JP: プロフィールを非公開にできますか ?

en: Can this role make their profile private?
ja_JP: この権限グループはプロフィールを非公開にできますか ?

en: Can this role view all member profiles?
ja_JP: この権限グループは、すべてのメンバープロフィールを表示できますか ?

en: Can this role view private profiles?
ja_JP: この権限グループは非公開プロフィールを表示できますか ?

en: Can view other member profiles?
ja_JP: 他のメンバープロフィールを表示できますか ?

en: Can view/access private profiles?
ja_JP: 非公開プロフィールを表示/アクセスできますか ?

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: User role has been changed.
ja_JP: ユーザー権限を変更しました。

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリア・アラブ共和国

en: User Display Name
ja_JP: ユーザーの表示名

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントとグレナディーン

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ島

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア連邦

en: Registration Form
ja_JP: 登録フォーム

en: Register
ja_JP: 登録

en: Processing...
ja_JP: 処理中…

en: Persian
ja_JP: ペルシア語

en: Pending review
ja_JP: レビュー待ち

en: Pending Review
ja_JP: レビュー待ち

en: Password Reset
ja_JP: パスワードのリセット

en: Once Weekly
ja_JP: 週1回

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: My Account
ja_JP: アカウント

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja_JP: リビア・アラブ・ジャマヒリーヤ

en: Latin
ja_JP: ラテン文字

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Lao
ja_JP: ラオス

en: Khmer
ja_JP: クメール文字

en: Inactive
ja_JP: 休止中

en: Holy See (Vatican City State)
ja_JP: 法王聖座 (バチカン市国)

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: General Options
ja_JP: 基本設定

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: Form submitted.
ja_JP: フォームを送信しました。

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja_JP: フォークランド諸島 (マルビナス)

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Enter your username or email
ja_JP: ユーザー名かメールアドレスを入力してください

en: Delete Row
ja_JP: 行の削除

en: Congo
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Catalan
ja_JP: カタロニア語

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Add Row
ja_JP: 列を追加

en: Please enter a valid phone number
ja_JP: 有効な電話番号を入力してください

en: Site accessible to Logged In Users
ja_JP: ログイン中のユーザーがアクセスできるサイト

en: Site accessible to Everyone
ja_JP: 誰もがアクセス可能なサイト

en: First name
ja_JP: 名

en: Switch to yes if you want to customize this form settings, styling &amp; appearance
ja_JP: このフォーム設定、スタイル、外観をカスタマイズしたい場合は「はい」に切り替えてください

en: Set a url to redirect this user role to if they try to view your site's homepage
ja_JP: このユーザー権限グループでサイトのホームページを表示しようとした場合にリダイレクトする URL を設定してください

en: Make this profile form role-specific
ja_JP: このプロフィールフォームを権限グループ固有にする

en: Choose field(s) to enable in sorting
ja_JP: 並べ替えで有効化するフィールドを選択

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ja_JP: ベネズエラ・ボリバル共和国

en: Search Options
ja_JP: 検索設定

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja_JP: 検索&hellip;

en: Saint Martin (French part)
ja_JP: サン・マルタン (フランス領)

en: Saint Barthélemy
ja_JP: サン・バルテルミー

en: Number
ja_JP: 番号

en: Everyone
ja_JP: 全員

en: Docs
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Congo, the Democratic Republic of the
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Change Password
ja_JP: パスワードを変更

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラーム

en: Bolivia, Plurinational State of
ja_JP: ボリビア多民族国

en: Add New Form
ja_JP: 新規フォームを追加

note: translators: %s: title.
en: %s is required
ja_JP: %s は必須項目です

en: About
ja_JP: アバウト

en: Invalid parameters
ja_JP: 無効なパラメータ

note: translators: %s: min length.
en: Your password must contain at least %d characters
ja_JP: パスワードは%d文字以上にしてください

note: translators: %s: max length.
en: Your password must contain less than %d characters
ja_JP: パスワードは%d文字未満にしてください

en: Invalid SoundCloud track ID
ja_JP: SoundCloud track ID が無効です

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a min chars.
en: Your %1$s must contain at least %2$s characters
ja_JP: %1$sは%2$s文字以上にしてください

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a max chars.
en: Your %1$s must contain less than %2$s characters
ja_JP: %1$sは%2$s文字未満にしてください

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Options
ja_JP: オプション

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Delete
ja_JP: 削除

en: All
ja_JP: すべて

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Background Color
ja_JP: 背景色
