Plugins - Ultimate Member – User Profile, Registration, Login, Member Directory, - en to ru translation catalogue (1923 entries)

note: translators: %s: categories list.
en: in: %s
ru: в %s

en: YouTube Video
ru: Видео YouTube

note: translators: %1$s is a date; %2$s is a time.
en: %1$s at %2$s
ru: %1$s на %2$s

en: Update WordPress Now
ru: Обновить WordPress сейчас

en: There's a new version of WordPress.
ru: Есть новая версия WordPress.

en: Themes are up to date.
ru: Темы в актуальном состоянии.

note: translators: %d count of themes for update
en: Update Themes Now
ru: Обновить темы сейчас

note: translators: %d count of themes for update
en: There's %d theme that requires an update. | There are %d themes that require updates
ru[0]: Есть %d тема, которая требует обновления.
ru[1]: Есть %d темы, которая требуют обновления.
ru[2]: Есть %d тем, которые требуют обновления.

en: Daily
ru: Раз в день

en: Hourly
ru: Раз в час

en: Scanner
ru: Сканер

en: Not Completed.
ru: Не завершен.

en: ago
ru: тому назад

en: Last scan:
ru: Последнее сканирование:

en: Scan Now
ru: Сканировать сейчас

en: Invalid hook.
ru: Недопустимый хук.

en: Invalid hook
ru: Неправильный хук

en: Invalid action.
ru: Неверное действие.

en: Invalid form ID.
ru: Неверный ID формы.

note: translators: %s is a field metakey.
en: Meta Key - %s
ru: Мета ключ - %s

en: Invalid field type
ru: Недопустимый тип поля

en: TIME
ru: ВРЕМЯ

en: DATETIME
ru: ДАТА и ВРЕМЯ

en: DATE
ru: ДАТА

en: DESC
ru: НИСХ

en: ASC
ru: ВОСХ

en: Order
ru: Порядок

en: Data type
ru: Тип данных

[ctx: block description]
en: Displaying the password reset form
ru: Отображение формы сброса пароля

[ctx: block title]
en: Password Reset
ru: Сброс пароля

[ctx: block description]
en: Choose display directory
ru: Укажите каталог для отображения

[ctx: block title]
en: Member Directory
ru: Каталог участников

[ctx: block description]
en: Choose display form
ru: Выбрать форму для отображения

[ctx: block title]
en: Form
ru: Форма

[ctx: block description]
en: Displaying the account page of the current user
ru: Отображение страницы учетной записи текущего пользователя

[ctx: block title]
en: Account
ru: Учётная запись

en: Theme version
ru: Версия темы

en: Core version
ru: Основная версия

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Theme path -
ru: Путь темы -

en: Core path -
ru: Основной путь -

en: Theme version is empty
ru: Версия темы пуста

en: Theme version is out of date
ru: Версия темы устарела

en: Templates haven't check yet. You could check changes manually.
ru: Шаблоны еще не проверены. Вы можете проверить изменения вручную.

en: Override templates
ru: Переопределить шаблоны

en: "Desktop view" means the profile block's width lower than 800px
ru: Desktop view" означает, что ширина блока профиля меньше 800 пикселей

en: Your password cannot contain the part of your email address
ru: Ваш пароль не должен содержать часть вашего email адреса

en: Your password cannot contain the part of your username
ru: Ваш пароль не должен содержать часть вашего логина

en: Unable to change password because of password change limit. Please try again later.
ru: Невозможно изменить пароль, так как вы достигли лимита. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: This option adds rate limit when submitting the change password form in the Account page. Users are only allowed to submit 1 request per 30 minutes to prevent from any brute-force attacks or password guessing with the form.
ru: Этот параметр добавляет ограничение на количество отправок формы смены пароля на странице учетной записи. Пользователям разрешено отправлять только 1 запрос в течение 30 минут, чтобы предотвратить любые брутфорс атаки или подбор пароля с помощью ввода в форму.

en: Change Password request limit
ru: Лимит запросов на изменение пароля

note: translators: %s: min height.
en: Your photo is too small. It must be at least %spx high.
ru: Ваше фото слишком маленькое. Оно должно быть не менее %spx по высоте.

en: This is not possible for security reasons. Don't use internal PHP functions.
ru: Это невозможно по соображениям безопасности. Не используйте внутренние функции PHP.

en: You have successfully changed password.
ru: Вы успешно изменили пароль.

en: The "unassigned" $status has been removed. Use `UM()->setup()->set_default_user_status()` for setting up default user account status.
ru: Статус "unassigned" $status был удален. Используйте `UM()->setup()->set_default_user_status()` для настройки статуса учетной записи пользователя по умолчанию.

en: Telephone Box
ru: Бокс телефона

en: Clear user statuses cache
ru: Очистить кеш пользовательских статусов

en: Updated phone number fields in the UM Forms fields...
ru: Обновлены поля номера телефона в полях UM Forms...

en: Phone Number and Mobile Number fields have been successfully updated.
ru: Поля «Номер телефона» и «Номер мобильного телефона» успешно обновлены.

en: Your user statuses cache is now removed.
ru: Кэш ваших пользовательских статусов очищен.

en: Wrong member directory data
ru: Неверные данные каталога участников

en: Passwords may not contain the character "\".
ru: Пароли не могут содержать символ "\".

en: Wrong callback.
ru: Неверный обратный вызов.

en: Added custom callback functions for the UM Forms custom fields to the whitelist setting...
ru: В настройки белого списка добавлены кастомные колбэк-функции для кастомных полей UM Forms...

en: Custom callback functions whitelisted for 2.4.0 version.
ru: Пользовательские колбэк-функции внесены в белый список для версии 2.4.0.

en: Using JS.confirm alert when you go to an external link.
ru: Использование оповещения JS.confirm при переходе по внешней ссылке.

en: Allow external link redirect confirm
ru: Разрешить внешней ссылке редирект-подтверждение

en: This option lets you specify the choice callback functions to prevent anyone from using 3rd-party functions that may put your site at risk.
ru: Этот параметр позволяет указать колбэк-функции, чтобы никто не мог использовать сторонние функции, которые могут подвергнуть риску ваш сайт.

en: Allowed Choice Callbacks (Enter one PHP function per line)
ru: Разрешенные колбэк-функции (введите по одной функции PHP в строке)

note: translators: %s: link.
en: This link leads to a 3rd-party website. Make sure the link is safe and you really want to go to this website: '%s'
ru: Эта ссылка ведет на сторонний веб-сайт. Убедитесь, что ссылка безопасна, и вы действительно хотите перейти на этот сайт: `%s`

note: translators: %s: Setting link.
en: The <strong>"Membership - Anyone can register"</strong> option on the general settings <a href="%s">page</a> is enabled. This means users can register via the standard WordPress wp-login.php page. If you do not want users to be able to register via this page and only register via the Ultimate Member registration form, you should deactivate this option. You can dismiss this notice if you wish to keep the wp-login.php registration page open.
ru: Включена опция <strong>"Членство - Любой может зарегистрироваться"</strong> на странице общих настроек <a href="%s"></a>. Это означает, что пользователи могут зарегистрироваться через стандартную страницу WordPress wp-login.php. Если вы не хотите, чтобы пользователи могли регистрироваться через эту страницу и регистрироваться только через форму регистрации Ultimate Member, вам следует отключить эту опцию. Вы можете отклонить это уведомление, если хотите сохранить страницу wp-login.php открытой регистрации.

en: Blacklist Words (Enter one word per line)
ru: Слова из черного списка (введите по одному слову в строке)

en: Blocked Email Addresses (Enter one email per line)
ru: Заблокированные адреса электронной почты (Введите по одному адресу электронной почты в строке)

en: Visit Upgrade Page
ru: Посетите Страницу Обновления

en: Settings have been saved successfully.
ru: Настройки были успешно сохранены.

en: This option allows you to set whether or not the user can edit the information in this field. The site admin can edit all fields regardless of the option set here.
ru: Этот параметр позволяет вам установить, может ли пользователь редактировать информацию в этом поле или нет. Администратор сайта может редактировать все поля независимо от установленной здесь опции.

en: If an account matching the provided details exists, we will send a password reset link. Please check your inbox.
ru: Если учетная запись, соответствующая предоставленным данным, существует, мы вышлем ссылку для сброса пароля. Пожалуйста, проверьте свой почтовый ящик.

en: The email you entered is incorrect
ru: Введенный вами адрес электронной почты неверен

en: You must provide a username or email
ru: Вы должны указать имя пользователя или адрес электронной почты

en: The username you entered is incorrect
ru: Введенное вами имя пользователя неверно

en: Please enter a valid Discord ID
ru: Пожалуйста, введите действительный Discord ID

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your deletion request.
ru: На ваш электронный адрес было отправлено электронное письмо с подтверждением. Нажмите на ссылку в электронном письме, чтобы подтвердить свой запрос на удаление.

en: Kartuli
ru: Картули

en: Telegram URL
ru: Telegram

en: WhatsApp number
ru: Номер WhatsApp

en: Viber number
ru: Номер Viber

en: Join chat
ru: Присоединиться к чату

en: Upgrade the "Require strong password" options...
ru: Обновите параметры "Требовать надежный пароль"...

en: Upgrade SkypeID fields metadata for users...
ru: Обновите метаданные полей SkypeID для пользователей...

en: Upgrade SkypeID fields in UM Forms and generally in predefined fields...
ru: Обновите поля SkypeID в UM Forms и, как правило, в предопределенных полях...

en: Reset Password options have been updated successfully.
ru: Параметры сброса пароля были успешно обновлены.

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Metadata from %1$s to %2$s row were upgraded successfully...
ru: Метаданные из строки %1$s в строку %2$s успешно обновлены...

en: SkypeID fields have been updated successfully
ru: Поля SkypeID были успешно обновлены

en: Enable or disable a strong password rules common for all Ultimate Member forms.
ru: Включить или отключить правила надежного пароля, общие для всех форм Ultimate Member.

en: If you want to enable a maximum number of characters to be in password. User password field in the UM forms has own settings for that. Leave empty to use default value 30
ru: Если вы хотите включить максимальное количество символов в пароле. Поле пароля пользователя в UM forms имеет для этого собственные настройки. Оставьте пустым, чтобы использовать значение по умолчанию 30

en: Password maximum length
ru: Максимальная длина пароля

en: If you want to enable a minimum number of characters to be in password. User password field in the UM forms has own settings for that. Leave empty to use default value 8
ru: Если вы хотите включить минимальное количество символов в пароле. Поле пароля пользователя в UM forms имеет для этого собственные настройки. Оставьте пустым, чтобы использовать значение по умолчанию 8

en: Password minimum length
ru: Минимальная длина пароля

en: Please enable this option only in the cases when you have big or unnecessary queries on your site with active restriction logic. If you want to exclude posts only from the results queries instead of pre_get_posts and fully-hidden post logic also please enable this option. It activates the restriction content logic until 2.2.x version without latest security enhancements
ru: Пожалуйста, включайте эту опцию только в тех случаях, когда у вас есть большие или ненужные запросы на вашем сайте с активной логикой ограничения. Если вы хотите исключить только сообщения из запросов результатов вместо pre_get_posts и полностью скрытой логики сообщений, также, пожалуйста, включите эту опцию. Он активирует логику содержимого ограничений до версии 2.2.x без последних улучшений безопасности

en: Disable pre-queries for restriction content logic (advanced)
ru: Отключить предварительные запросы для логики содержимого ограничений (дополнительно)

en: Allow to replace the restricted post title to users that do not have permission to view the content
ru: Разрешить замену ограниченного заголовка публикации пользователям, у которых нет разрешения на просмотр содержимого

en: Replace the restricted Post Title
ru: Заменить заголовок сообщения с ограниченным доступом

en: Exclude only from WP queries results
ru: Исключать только из результатов запросов WP

en: Select redirect to page when user hasn't access to the term's post
ru: Выберите перенаправление на страницу, если у пользователя нет доступа к сообщению термина

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this term's post?
ru: Хотите ли вы использовать глобальное сообщение по умолчанию или применить пользовательское сообщение к сообщению этого термина?

en: Action when users without access tries to view the term's post
ru: Действие, когда пользователи без доступа пытаются просмотреть записи с термином

en: What happens when users without access try to view the term's post?
ru: Что происходит, когда пользователи без доступа пытаются просмотреть сообщение термина?

en: Restricted content
ru: Ограниченный контент

en: Recommended to be enabled. Restricted post will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
ru: Рекомендуется включить. Запись с ограниченным доступом будет скрыта путем исключения из запроса WP. Самый безопасный и эффективный метод, который скрывает сообщение и комментарии к нему от всех запросов, RSS-каналов и т.д. на вашем сайте

en: Would you like to display 404 page when users haven't access?
ru: Хотите ли вы отобразить страницу 404, когда у пользователей нет доступа?

en: Leave empty if you want to display a post for all logged in users
ru: Оставьте пустым, если вы хотите отобразить сообщение для всех вошедших в систему пользователей

en: Activate individual content restriction settings for this post. Then ignore all terms restriction content settings if they exists.
ru: Активируйте индивидуальные настройки ограничения контента для этого поста. Затем игнорируйте все условия и настройки содержимого, если они существуют.

en: Check taxonomies for which you plan to use the "Content Restriction" settings
ru: Проверьте таксономии, для которых вы планируете использовать настройки "Ограничение содержимого"

en: Enable the "Content Restriction" settings for taxonomies
ru: Включите настройки "Ограничение содержимого" для таксономий

en: Check post types for which you plan to use the "Content Restriction" settings
ru: Проверьте типы записей, для которых вы планируете использовать настройки "Ограничение содержимого"

en: Enable the "Content Restriction" settings for post types
ru: Включите настройки "Ограничение содержимого" для типов записей

en: Restricted Access Block Message
ru: Сообщение о блокировке из-за ограничения доступа

en: Enable the "Content Restriction" settings for the Gutenberg Blocks
ru: Включите настройки "Ограничение содержимого" для блоков Gutenberg

en: This is the post title shown to users that do not have permission to view the content
ru: Это заголовок сообщения, показываемый пользователям, у которых нет разрешения на просмотр содержимого

en: Restricted Access Post Title
ru: Заголовок сообщения с ограниченным доступом

en: Set full URL where do you want to redirect the user
ru: Задайте полный URL адрес, куда вы хотите перенаправить пользователя

en: You may replace global restricted access message here
ru: Вы можете заменить сообщение о глобальном ограниченном доступе здесь

en: Custom restricted access message
ru: Пользовательское сообщение об ограниченном доступе

en: Restricted access message type
ru: Тип сообщения с ограниченным доступом

en: Recommended to be enabled. Restricted term's archive page and all terms' posts will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
ru: Рекомендуется включить. Страница архива ограниченного термина и все записи терминов будут скрыты путем исключения из WP Query. Самый безопасный и эффективный метод, который скрывает сообщение и комментарии к нему от всех запросов, RSS-каналов и т.д. на вашем сайте

en: Would you like to display 404 error on the term's archive page and terms' posts single pages when users haven't access?
ru: Хотите ли вы отобразить ошибку 404 на странице архива терминов и отдельных страницах сообщений терминов, когда у пользователей нет доступа?

en: Leave empty if you want to display a term for all logged in users
ru: Оставьте пустым, если вы хотите отобразить термин для всех вошедших в систему пользователей

en: Select which roles can access this term and its posts
ru: Выберите, какие роли могут получить доступ к этому термину и его сообщениям

en: Who can access this term and its posts?
ru: Кто может получить доступ к этому термину и его публикациям?

en: Activate content restriction for this term and its posts. Affects only posts that do not have individual Restriction Content settings
ru: Активируйте ограничение контента для этого термина и его сообщений. Влияет только на публикации, у которых нет индивидуальных настроек содержимого с ограничениями

en: Restrict access to this term and its posts?
ru: Ограничить доступ к этому термину и его публикациям?

en: Ultimate Member: Content Restriction
ru: Ultimate Member: Ограничение контента

en: Invalid data
ru: Неверные данные

en: Confirm Password
ru: Подтвердить Пароль

en: Form type cannot be changed for the default forms.
ru: Тип формы не может быть изменен для форм по умолчанию.

en: Note:
ru: Примечание:

note: translators: %s: Profile page URL
en: Here you can control the permalink structure of the user profile URL globally e.g. %s<strong>username</strong>/
ru: Здесь вы можете управлять структурой постоянных ссылок на профили пользователей глобально, например, %s<strong>username</strong>/

en: This label is the text that appears above the confirm password field. Leave blank to show default label.
ru: Эта метка представляет собой текст, который появляется над полем подтверждения пароля. Оставьте пустым, чтобы отобразить метку по умолчанию.

en: Confirm password field label
ru: Этикетка поля подтверждения пароля

en: Owner and specific roles
ru: Владелец и конкретные роли

en: Only specific roles
ru: Только определенные роли

en: This activation link is expired.
ru: Срок действия этой ссылки для активации истек.

en: Database has been updated successfully
ru: База данных успешно обновлена

en: Profile tabs have been updated successfully
ru: Вкладки профиля были успешно обновлены

en: Not found
ru: Не найдено

en: Search Item
ru: Поиск элемента

en: View Items
ru: Посмотреть элементов

en: View Item
ru: Посмотреть элемент

en: Update Item
ru: Обновить элемент

en: Edit Item
ru: Редактировать элемент

en: New Item
ru: Новый элемент

en: Add New Item
ru: Добавить новый элемент

en: All Items
ru: Все элементы

en: Parent Item:
ru: Родительский элемент:

en: Item Attributes
ru: Атрибуты элемента

en: Item Archives
ru: Архивы элементов

en: Profile Tabs
ru: Вкладки профиля

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Profile tab
ru: Вкладка профиля

[ctx: Post Type General Name]
en: Profile Tabs
ru: Вкладки профиля

en: Upgrade profile tabs...
ru: Обновите вкладки профиля...

en: Only visible to profile owner and users who can edit other member accounts
ru: Виден только владельцу профиля и пользователям, которые могут редактировать другие учетные записи участников

en: How long does an activation link live in seconds? Leave empty for endless links.
ru: Сколько времени действует ссылка для активации в секундах? Оставьте пустым для бесконечных ссылок.

en: Activation link lifetime
ru: Срок действия ссылки активации

en: Hides the profile page for robots. The default value depends on the General > Users setting.
ru: Скрывает страницу профиля для роботов. Значение по умолчанию зависит от настройки Общие > Пользователи.

en: Hides the profile page for robots. This setting can be overridden by individual role settings.
ru: Скрывает страницу профиля для роботов. Этот параметр может быть переопределен настройками отдельных ролей.

en: Avoid indexing profile by search engines
ru: Избегайте индексирования профиля поисковыми системами

en: GDPR Applied
ru: Применение GDPR

note: translators: %s: max chars.
en: This field must contain less than %s characters
ru: Это поле должно содержать менее %s символов.

note: translators: %s: min chars.
en: This field must contain at least %s characters
ru: Это поле должно содержать не менее %s символов.

en: An error has been encountered. Probably page was cached. Please try again.
ru: Обнаружена ошибка. Вероятно, страница была кэширована. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Security Check
ru: Проверка безопасности

en: Use the condition operator `contains` if the parent field has multiple options.
ru: Используйте оператор условия `содержит`, если родительское поле имеет несколько параметров.

en: Use the condition operator `greater than` or `less than` if the parent field is a number.
ru: Используйте оператор условия "больше" или "меньше", если родительское поле представляет собой число.

en: Use the condition operator `equals to` or `not equals` if the parent field has a single option.
ru: Используйте оператор условия `равно" или "не равно", если родительское поле имеет один параметр.

en: This action is not allowed in backend.
ru: Это действие запрещено в серверной части

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
ru: Вы уверены, что хотите удалить свою учетную запись? Это удалит все данные Вашей учетной записи с сайта. Чтобы удалить свою учетную запись, введите свой пароль ниже.

en: Close view photo modal
ru: Закрыть окно просмотра фото

en: Hide my profile for robots?
ru: Скрыть мой профиль для роботов?

en: Avoid indexing my profile by search engines
ru: Не индексировать мой профиль поисковыми системами

en: Require erasure of your personal data, click on the button below.
ru: Для удаления Ваших личных данных, нажмите кнопку ниже.

en: To export of your personal data, click the button below.
ru: Чтобы экспортировать свои личные данные, нажмите кнопку ниже.

en: Password confirmation is required
ru: Требуется подтверждение пароля

en: Password is required
ru: Необходимо указать пароль

en: Rotate image to and use orientation by the camera EXIF data.
ru: Повернуть изображение и использовать ориентацию по данным EXIF камеры.

en: Change image orientation
ru: Изменить ориентацию изображения

en: This is custom text that will be displayed to users before they delete their accounts from your site when password isn't required.
ru: Это настраиваемый текст, который будет отображаться пользователям перед удалением своих учетных записей с Вашего сайта, когда не требуется пароль.

en: Account Deletion without password Custom Text
ru: Настраиваемый текст при удалении учетной записи без указания пароля

en: This is custom text that will be displayed to users before they delete their accounts from your site when password is required.
ru: Это настраиваемый текст, который будет отображаться пользователям перед удалением своих учетных записей с Вашего сайта, когда потребуется пароль.

en: Profile photo
ru: Фото профиля

en: Enable/disable the Password account tab in account page
ru: Включить/отключить вкладку пароля учетной записи на странице учетной записи

en: Edit template
ru: Редактировать шаблон

en: Exclude specific users (Enter one username per line)
ru: Исключить определенных пользователей (вводите по одному имени пользователя в строке)

en: Mark this option if you need to hide the adminbar on frontend for this role
ru: Отметить данную опцию, если Вам необходимо скрыть панель администратора в интерфейсе данной роли

en: The administrator has not yet approved deleting your data. Please expect an email with a link to your data.
ru: Администратор еще не одобрил удаление Ваших данных. Ожидайте электронное письмо со ссылкой на Ваши данные.

en: You could send a new request for deleting your personal data.
ru: Вы можете отправить новый запрос на удаление Ваших персональных данных.

en: Your personal data has been deleted.
ru: Ваши персональные данные удалены.

en: The administrator has not yet approved downloading the data. Please expect an email with a link to your data.
ru: Администратор еще не одобрил загрузку данных. Ожидайте электронное письмо со ссылкой на Ваши данные.

en: You could send a new request for an export of personal your data.
ru: Вы можете отправить новый запрос на экспорт Ваших персональных данных.

en: Download Personal Data
ru: Скачать персональные данные

en: You could download your previous data:
ru: Вы можете скачать ваши предыдущие данные:

en: Upgrade form fields...
ru: Обновление полей формы...

en: Updated successfully
ru: Успешно обновлено

en: Balance fields were updated successfully
ru: Поля баланса успешно обновлены

note: translators: %s: Form id.
en: Form #%s
ru: Форма #%s

note: translators: %s: Directory id.
en: Directory #%s
ru: Каталог #%s

en: You have no permission to delete this file
ru: У Вас нет разрешения на удаление данного файла

en: You have no permission to edit this user
ru: У Вас нет разрешения на редактирование данного пользователя

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s profile URL
ru: Пожалуйста, укажите действительный URL профиля %s

en: Date Submitted
ru: Дата отправки

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: First page
ru: Первая страница

en:  metadata rows...
ru:  строки метаданных...

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{value} years old
ru: <strong>Возраст:</strong>&nbsp;{value} лет

en: Last & First name
ru: Фамилия и Имя

en: The password you entered is incorrect.
ru: Вы ввели неверный пароль.

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your export request.
ru: На Вашу электронную почту было отправлено письмо с подтверждением. Перейдите по указанной  в письме ссылке, чтобы подтвердить свой запрос на экспорт.

en: Wrong request.
ru: Неверный запрос.

en: Request data erase
ru: Запрос удаления данных

en: Enter your current password to confirm the erasure of your personal data.
ru: Укажите свой текущий пароль, чтобы подтвердить удаление Ваших персональных данных.

en: You can request erasing of the data that we have about you.
ru: Вы можете запросить удаление имеющихся у нас Ваших данных.

en: Erase of your data
ru: Удалить Ваши данные

en: Request data
ru: Запрос данных

en: You must enter a password
ru: Вы должны ввести пароль

en: Enter your current password to confirm a new export of your personal data.
ru: Введите свой текущий пароль, чтобы подтвердить новый экспорт Ваших персональных данных.

en: You can request a file with the information that we believe is most relevant and useful to you.
ru: Вы можете запросить файл с информацией, которая, по нашему мнению, наиболее актуальна и полезна для Вас.

en: Download your data
ru: Загрузить Ваши данные

en: Wrong mode
ru: Неверный способ

en: Wrong path
ru: Неверный путь

en: Set default value for the "Hide my profile from directory" option
ru: Установить значение по умолчанию для параметра "Скрыть мой профиль из каталога"

en: Hide profiles from directory by default
ru: Скрыть профили из каталога по умолчанию

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the field below.
ru: После нажатия кнопки <strong>"Выполнить"</strong> начнется процесс обновления. Вся информация будет отображаться в поле ниже.

en: We recommend creating a backup of your site before running the update process. Do not exit the page before the update process has complete.
ru: Мы рекомендуем создать резервную копию Вашего сайта перед запуском процесса обновления. Не закрывайте страницу до завершения процесса обновления.

en: Check this box if you would like to enable the use of a custom table for user metadata. Improved performance for member directory searches.
ru: Установите этот флажок, если Вы хотите разрешить использование настраиваемой таблицы для метаданных пользователей. Увеличения производительность поиска в каталогах участников.

en: Enable custom table for usermeta
ru: Включить настраиваемую таблицу для метаданных пользователей

note: translators: %1$s is a metadata from name; %2$s is a metadata to.
en: Metadata from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
ru: Данные с %1$s по %2$s успешно обновлены...

en: Wrong callback
ru: Неверный обратный вызов

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the <strong>"Upgrade Log"</strong> field.
ru: После нажатия кнопки <strong>"Выполнить"</strong> начнется процесс обновления. Вся информация будет отображаться в поле <strong>"Журнал обновлений"</strong>.

note: translators: %1$s is a plugin version; %2$s is a last version upgrade.
en: You have installed <strong>%1$s</strong> version. Your latest DB version is <strong>%2$s</strong>. We recommend creating a backup of your site before running the update process. Do not exit the page before the update process has complete.
ru: Вы установили <strong>%1$s</strong> версию. Ваша последняя версия БД <strong>%2$s</strong>. Мы рекомендуем создать резервную копию Вашего сайта перед запуском процесса обновления. Не закрывайте страницу до завершения процесса обновления.

en: Create additional metadata table...
ru: Создать дополнительную таблицу метаданных...

en: Start metadata upgrading...
ru: Начать обновление метаданных...

en: Usermeta table was upgraded successfully
ru: Таблица метаданных пользователя была успешно обновлена

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Metadata from %1$s to %2$s users were upgraded successfully...
ru: Метаданные пользователей от %1$s до %2$s были успешно обновлены...

en: Wrong data
ru: Неверные данные

en: Settings successfully upgraded
ru: Настройки успешно обновлены

en: To sort by a custom field, enter the label of sorting here
ru: Для сортировки по настраиваемому полю укажите здесь метку сортировки

en: Label of custom sort
ru: Метка произвольной сортировки

en: If not checked always shown
ru: Если не отмечено, отображается всегда

en: Hide extra user information to the reveal section
ru: Скрыть дополнительную информацию о пользователе в раскрывающемся разделе

en: Show social connect icons in extra user information section
ru: Показывать иконки социальных сетей в разделе дополнительной информации о пользователе

en: Choose field(s) to display in extra user information section
ru: Укажите поле(я) для отображения в разделе дополнительной информации о пользователе

en: If turned on, filters bar can be collapsed after a page loading
ru: Если этот параметр включен, после загрузки страницы панель фильтров может быть свернута

en: Can filter bar be collapsed
ru: Можно ли свернуть панель фильтров

en: If turned on, filters bar will be visible after a page loading
ru: Если этот параметр включен, после загрузки страницы панель фильтров будет видна

en: You could use {total_users} placeholder for getting users count
ru: Для подсчета количества пользователей используйте заполнитель {total_users}

en: Select what email notifications you want to receive
ru: Выберите, какие уведомления по электронной почте вы хотите получать.

note: translators: %s: title.
en: %s - wrong conditions.
ru: %s - неправильные условия.

en: E-mail( Not Unique )
ru: Электронная почта (не уникальная)

en: Clear all
ru: Очистить все

en: Remove all filters
ru: Удалить все фильтры

en: Remove filter
ru: Удалить фильтр

en: More filters
ru: Больше фильтров

en: Sort by:
ru: Сортировать по:

note: translators: %s: title.
en: Change to %s
ru: Изменить на %s

en: Search:
ru: Поиск:

en: of
ru: из

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} years old
ru: <strong>Возраст:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} лет

en:  stars
ru:  звезды

en: User Registered
ru: Пользователь зарегистрирован

en: Age
ru: Возраст

en: Last name
ru: Фамилия

en: List
ru: Список

en: Grid
ru: Сетка

en: Profile Photo is required.
ru: Фотография профиля обязательна.

en: Original size
ru: Исходный размер

en: Member directories were upgraded successfully
ru: Каталоги участников были успешно обновлены

en: Usermeta was upgraded successfully
ru: Метаданные пользователя были успешно обновлены

en: Upgrade Member Directories...
ru: Обновить каталоги участников...

en: Upgrade user metadata...
ru: Обновить метаданные пользователя...

en: Delete Group
ru: Удалить группу

en: (no title)
ru: (без названия)

en: This option overrides "Date User-Friendly Format" option. See https://www.php.net/manual/en/function.date.php
ru: Этот параметр имеет приоритет над параметром "Удобный для пользователя формат даты". Справка на сайте https://www.php.net/manual/en/function.date.php

en: Use custom Date format
ru: Использовать произвольный формат даты

en: Sorting
ru: Сортировка

en: The global default width of cover photo size. This can be overridden by individual form settings
ru: Глобальная ширина обложки фотографии по умолчанию. Данный параметр может быть отменён индивидуальными настройками формы

en: Profile Cover Size
ru: Размер обложки профиля

en: Add New Filter
ru: Добавить новый фильтр

en: Limit which users appear in the member directory e.g only display users from USA
ru: Ограничьте количество пользователей, отображаемых в каталоге участников, например, отображать только пользователей из США

en: Admin filtering
ru: Фильтр администратора

en: Expand the filter bar by default
ru: Развернуть панель фильтра по умолчанию

en: Choose filter(s) meta to enable
ru: Указать мета фильтр(ы) для включения

en: If you want to allow specific user roles to be able to filter only
ru: Если Вы хотите, чтобы только определенные роли пользователей могли использовать фильтры

en: User Roles that can use filters
ru: Роли пользователей, которые могут использовать фильтры

en: If turned on, users will be able to filter members in this directory
ru: Если этот параметр включен, пользователи смогут фильтровать участников в данном каталоге

en: Enable Filters feature
ru: Включить функцию фильтров

en: Default directory view type
ru: Каталог для просмотра по умолчанию

en: Default view type
ru: Тип просмотра по умолчанию

en: View type a specific parameter in the directory
ru: Просмотр типа определенного параметра в каталоге

en: View type(s)
ru: Просмотр типа(ов)

en: Show results only after search/filtration
ru: Показывать результаты только после поиска/фильтрации

en: Whether to provide an ability to change the sorting on the directory page
ru: Предоставлять ли возможность изменять сортировку на странице каталога

en: Enable custom sorting
ru: Включить настраиваемую сортировку

en: Default sorting users by a specific parameter in the directory
ru: Сортировка пользователей по умолчанию по определенному параметру в каталоге

en: Default sort users by
ru: По умолчанию сортировать пользователей по

en: Cover Photo Size
ru: Размер обложки фотографии

en: Update Profile
ru: Обновить профиль

en: Choices Callback
ru: Выбор для обратного вызова

en: 10 stars rating system
ru: Система оценок - 10 звёзд

en: 5  stars rating system
ru: Система оценок - 5 звёзд

en: Rating System
ru: Система оценок

en: Can user edit this field?
ru: Может ли пользователь редактировать данное поле?

en: Is this field required?
ru: Это поле обязательно для заполнения?

en: Select member roles
ru: Укажите роли участников

en: Only specific member roles
ru: Только определенные роли участников

en: Only visible to profile owner and specific roles
ru: Видно только владельцу профиля и определенным ролям

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Label
ru: Этикетка

en: Help Text
ru: Текст справки

en: Meta Key
ru: Мета-ключ

en: Unique ID
ru: Уникальный ID

en: Edit Choices
ru: Редактировать варианты

en: Does this textarea accept HTML?
ru: Принимает ли это текстовое поле HTML?

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Minimum length
ru: Минимальная длина

en: Maximum Number
ru: Максимальное количество

en: Minimum Number
ru: Минимальное количество

en: Maximum allowed words
ru: Максимально допустимые слова

en: Maximum number of entries
ru: Максимальное количество записей

en: Minimum number of selections
ru: Минимальное количество выборок

en: Maximum number of selections
ru: Минимальное количество выборок

en: Allow multiple selections
ru: Разрешить множественный выбор

en: Spacing
ru: Интервал

en: Textarea Height
ru: Высота текстовой области

en: Maximum Size in bytes
ru: Максимальный размер в байтах

en: Additional Instructions Text
ru: Текст дополнительных инструкций

en: Upload Box Text
ru: Текст окна загрузки

en: Drag &amp; Drop File
ru: Перетащить файл

en: Drag &amp; Drop Photo
ru: Перетащить фотографию

en: Allowed File Types
ru: Разрешённые типы файлов

en: Allowed Image Types
ru: Разрешенные типы изображений

en: Crop and force user-defined ratio
ru: Определяемые пользователем обрезка и соотношение сторон

en: Crop and force 1:1 ratio
ru: Обрезка и соотношение сторон 1:1

en: Turn Off (Default)
ru: Выключить (по умолчанию)

en: Crop Feature
ru: Функция обрезки

en: Content Editor
ru: Редактор контента

en: e.g. [my_custom_shortcode]
ru: например, [my_custom_shortcode]

en: Enter Shortcode
ru: Укажите шорткод

en: Specific Date Range
ru: Укажите диапазон даты

en: Fixed Number of Years
ru: Фиксированное количество лет

en: Set Date Range
ru: Установить диапазон дат

en: Date Range End
ru: Конец диапазона дат

en: YYYY/MM/DD
ru: ГГГГ/ММ/ДД

en: Date Range Start
ru: Начало диапазона дат

en: Future years only
ru: Только будущие годы

en: Past years only
ru: Только прошлые годы

en: Equal years before / after today
ru: Равные годы до / после сегодняшнего дня

en: Years Selection
ru: Выбрать год

en: Number of Years to pick from
ru: Количество лет для выбора

en: Saturday
ru: Суббота

en: Friday
ru: Пятница

en: Thursday
ru: Четверг

en: Wednesday
ru: Среда

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Monday
ru: Понедельник

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Disable specific weekdays
ru: Отключить определенные дни недели

en: Show years only
ru: Показать только годы

en: Show full date
ru: Показать полную дату

en: Displayed Date Format
ru: Отображаемый формат даты

en: ( 24-hr format )
ru: (24-часовой формат)

en: ( 12-hr format )
ru: (12-часовой формат)

en: Time Format
ru: Формат времени

en: Date User-Friendly Format
ru: Дата в удобном для пользователя формате

en: e.g. 30, 60, 120
ru: например, 30, 60, 120

en: Time Intervals (in minutes)
ru: Интервалы времени (в минутах)

en: Automatically add a confirm password field?
ru: Автоматически добавлять поле подтверждения пароля?

en: Force strong password?
ru: Установить надежный пароль?

en: No-Follow
ru: Без подписки

en: Follow
ru: Подписаться

en: SEO Follow
ru: SEO подписка

en: Same window
ru: В том же окне

en: Open in new window
ru: Открывать в новом окне

en: Link Target
ru: Цель ссылки

en: URL Alt Text
ru: Альтернативный текст URL

en: Color
ru: Цвет

en: Icon Color
ru: Цвет иконки

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Heading Text Color
ru: Цвет текста заголовка

en: Heading Text
ru: Текст заголовка

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Border Radius
ru: Скругление границ

en: Double
ru: Двойная

en: Dashed
ru: Пунктирная

en: Dotted
ru: Точечная

en: Solid
ru: Сплошная

en: Border
ru: Границу

en: Margin
ru: Внешний отступ

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Optional Text
ru: Дополнительный текст

en: Thickness (in pixels)
ru: Толщина (в пикселях)

en: CSS Class
ru: Класс CSS

en: Icon
ru: Иконка

en: Custom Action
ru: Пользовательское действие

en: Select a validation type...
ru: Укажите тип проверки...

en: Validate
ru: Подтвердить

en: View mode only
ru: Только режим просмотра

en: Edit mode only
ru: Только режим редактирования

en: View everywhere
ru: Смотреть везде

en: Visibility
ru: Видимость

en: Left of Icon (right for RTL)
ru: Слева от иконки (справа для RTL)

en: Bottom of Icon
ru: Снизу от иконки

en: Upgrade user roles...
ru: Обновить роли пользователей...

en: Roles was upgraded successfully
ru: Роли были успешно обновлены

note: translators: %1$s is an error; %2$s is a error data; %3$s is a support link.
en: There was an error with this license key: %1$s%2$s. Please <a href="%3$s">contact our support team</a>.
ru: С этим лицензионным ключом произошла ошибка: %1$s%2$s. Пожалуйста, <a href="%3$s">свяжитесь с нашей службой поддержки</a>.

en: Only the owner
ru: Только хозяин

en: Members only
ru: Только участники

en: Guests only
ru: Только гости

en: Anyone
ru: Кто угодно

en: Switch on/off the profile photo uploader
ru: Включить/выключить загрузчик фотографии профиля

en: Disable Profile Photo Upload
ru: Выключить загрузчик фотографии профиля

en: Security Issue
ru: Проблема безопасности

en: Your set password
ru: Установленный Вами пароль

en: 2.0 version
ru: версия 2.0

en: 1.0 version
ru: версия 1.0

en: This controls the REST API version, we recommend to use the last version
ru: Это контроль версии REST API, мы рекомендуем использовать последнюю версию

en: REST API version
ru: Версия REST API

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Default Rating
ru: Рейтинг по умолчанию

en: Default Time
ru: Время по умолчанию

en: You may use all PHP compatible date formats such as: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day
ru: Вы можете использовать все форматы даты, совместимые с PHP, такие как: 2020-02-02, 02/02/2020, вчера, сегодня, завтра, в следующий понедельник, первый день следующего месяца, +3 дня

en: Default Date
ru: Дата по умолчанию

en: Default Text
ru: Текст по умолчанию

en: Field was upgraded successfully
ru: Поле успешно обновлено

en: Upgrade predefined metafields...
ru: Обновить предопределенные метаполя...

note: translators: %s: doc link.
en: You may get more details about email notifications customization <a href="%s">here</a>
ru: <a href="%s">Здесь</a> Вы можете получить более подробную информацию о настройке уведомлений по электронной почте

en: Check this box if you would like to use Ultimate Member blocks in Gutenberg editor. Important some themes have the conflicts with Gutenberg editor.
ru: Установите этот флажок, если Вы хотите использовать блоки Ultimate Member в редакторе Gutenberg. Важно: некоторые темы конфликтуют с редактором Gutenberg.

en: Enable Gutenberg Blocks
ru: Включить блоки Gutenberg

en: Select Users
ru: Выберите пользователей

en: Password is required to save account data.
ru: Для сохранения данных аккаунта необходимо указать пароль.

en: Password is required?
ru: Требовать указать пароль?

en: You have the latest updates.
ru: У Вас есть последние обновления.

en: Ultimate Member Blocks
ru: Абсолютные блоки участников

en: Are you hacking? Please try again!
ru: Вы взламываете? Пожалуйста, попробуйте еще раз!

en: Check this box if you would like to disable Ultimate Member user's cache.
ru: Установите этот флажок, если хотите отключить кеширование пользователя плагином Ultimate Member.

en: Disable Cache User Profile
ru: Отключить кеширование профиля пользователя

en: Global default message
ru: Глобальное сообщение по умолчанию

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the block's content
ru: Это сообщение отображается пользователям, у которых нет разрешения на просмотр содержимого блока

en: e.g. New Registration Form
ru: например: Новая регистрационная форма

en: e.g. Member Directory
ru: например: Каталог участников

note: translators: %s: extension name.
en: %s License Key
ru: Лицензионный ключ %s

en: View Pricing
ru: Посмотреть цены

en: <strong>All Access Pass</strong> – Get access to all Ultimate Member extensions at a significant discount with our All Access Pass.
ru: <strong>Полный доступ</strong> – Получите доступ ко всем расширениям плагина Ultimate Member со значительной скидкой в нашей программе Полный доступ.

en: Create Pages
ru: Создать страницы

note: translators: %s: Plugin name.
en: %s needs to create several pages (User Profiles, Account, Registration, Login, Password Reset, Logout, Member Directory) to function correctly.
ru: Для правильной работы %s необходимо создать несколько страниц (профили пользователей, учетную запись, регистрацию, вход, сброс пароля, выход, каталог участников).

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
ru: Ссылка для сброса пароля недействительна. Запросите новую ссылку ниже.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
ru: Срок действия ссылки для сброса пароля истек. Запросите новую ссылку ниже.

en: Invalid nonce
ru: Недействительный одноразовый номер

en: Upload File
ru: Загрузить файл

note: translators: %s: extension name.
en: Please update extension <strong>"%s"</strong> to the latest version.
ru: Пожалуйста, обновите расширение <strong>"%s"</strong> до последней версии.

en: Purge temp files dir...
ru: Очистить папку временных файлов...

en: Temporary dir was purged successfully
ru: Хранилище временных файлов успешно очищено!

en: Edit profile
ru: Редактировать профиль

en: Shows the search member form.
ru: Показывает поиск среди участников

en: Logged In Users
ru: Авторизованные пользователи

en: Logged Out Users
ru: Пользователи, вышедшие из системы

en: Ultimate Member Menu Settings
ru: Настройки меню Ultimate Member

note: translators: %s: title.
en: Your choosed %s
ru: Вы выбрали %s

en: This field is required
ru: Это поле - обязательно!

en: You do not have permission to make this action.
ru: Вы не имеете права это делать.

en: &mdash; No role for Ultimate Member &mdash;
ru: &mdash; Нет роли для плагина Ultimate Member &mdash;

en: Ultimate Member Role
ru: Роль в Ultimate Member

en: This file type is not recognized.
ru: Тип файла не был опознан.

en: Your image is invalid!
ru: Это неправильная картинка!

en: You are already registered.
ru: Вы уже зарегистрированы.

en: https://wordpress.org/support/
ru: https://ru.wordpress.org/support/

note: translators: %s: support forums URL
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with %s or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
ru: Возникла непредвиденная ошибка. Наверно, что-то случилось с https://ultimatemember.com/ или с конфигурацией этого сервера. Если проблемы продолжаются, попробуйте спросить на <a href="%s">форумах поддержки</a>.

en: Invalid file ownership
ru: Неверный владелец файла

en: Add translation to %s
ru: Перевести %s

en: Edit the %s translation
ru: Редактировать перевод %s

en: Enter a bit about yourself...
ru: Напишите чего-нибудь про себя..

en: Please provide a meta key
ru: Укажите ключ мета

en: Cheatin&#8217; huh?
ru: Эй! Жульничаем?!

note: translators: %s: extension name.
en: Correct folder name is <strong>"%s"</strong>
ru: Правильное имя папки - <strong>"%s"</strong>

note: translators: %1$s is a extension name; %2$s is a extension version.
en: Please check <strong>"%1$s" %2$s</strong> extension's folder name.
ru: Проверьте имя папки плагина <strong>"%1$s" %2$s</strong>

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a extension name; %3$s is a extension version.
en: Sorry, but this version of <strong>%1$s</strong> does not work with extension <strong>"%2$s" %3$s</strong> version.
ru: Извините, но эта версия <strong>%1$s</strong> не работает с версией расширения <strong>"%2$s" %3$s</strong>.

note: translators: %s: plugin name.
en: Please update <strong>%s</strong> to the latest version.
ru: Пожалуйста, обновите <strong>%s</strong> до последней версии :)

note: translators: %1$s is a extension name; %2$s is a plugin name; %3$s is a required version.
en: This version of <strong>"%1$s"</strong> requires the core <strong>%2$s</strong> plugin to be <strong>%3$s</strong> or higher.
ru: Эта версия <strong>"%1$s"</strong> требует, чтобы основной подключаемый плагин <strong>%2$s</strong> был <strong>%3$s</strong> или выше.

en: Whether to send the user an email when he updated their account
ru: Отправлять пользователю E-Mail при редактировании его аккаунта?

en: Account Updated Email
ru: На этом аккаунте обновился E-Mail

en: Your account is pending review
ru: Ваш аккаунт ожидает проверки

en: Members
ru: Участники

en: Check All
ru: Выбрать все

en: Uncheck All
ru: Снять флажок с всего

en: Enter Title Here
ru: Введите сюда заголовок

en: User Role <strong>Updated</strong> Successfully.
ru: Роль пользователя успешно <strong>обновлена</strong>

en: User Role <strong>Added</strong> Successfully.
ru: Роль пользователя успешно <strong>добавлена</strong>

en: Edit Role
ru: Изменить роль

en: Add New Role
ru: Добаивть роль

en: Role already exists!
ru: Такая роль уже была..

en: Title is empty!
ru: Заголовка нет! Он пустой!..

en: Create Role
ru: Создать роль

en: Update Role
ru: Обновить роль

en: The higher the number, the higher the priority
ru: Чем больше значение, тем больше приоритет

en: Role Priority
ru: Приоритет роли

en: Finish
ru: Завершить

en: If you have extended the functionality of the plugin (e.g sending registered user data to MailChimp via our MailChimp extension, this user info may be passed to these external services. These services may be located abroad and outwith the EU.
ru: Если вы расширили функциональность плагина (например, отослали данные зарегестрированных пользователей в MailChimp), информация может пройти через сервера, находящиеся за пределами Европы и РФ

note: translators: %s: plugin name.
en: %s does not send any user data outside of your site by default.
ru: %s по умолчанию не отправляет никаких пользовательских данных за пределы Вашего сайта.

en: Where we send your data
ru: Куда мы отсылаем ваши данные

en: If syncing data to a 3rd party service (e.g Mailchimp via our MailChimp extension), data is retained there until unsubscribed or deleted.
ru: Если данные синхронизируются со сторонним сервисом (например, Mailchimp через наше расширение MailChimp), данные хранятся там до тех пор, пока не будут отписаны или удалены.

en: Data can be exported or removed upon users request via the existing WordPress data exporter or eraser.
ru: Данные могут быть экспортированы или удалены по запросу пользователей, используя Экспортировщик WordPress или Очиститель.

en: Registered user information is retained in your website’s database indefinitely.
ru: Информация о зарегистрированных пользователях сохраняется в базе данных вашего веб-сайта на неопределенный срок.

en: How long we retain your data
ru: Как долго мы сохраняем Ваши данные

en: You should include in your privacy policy what personal data is captured when someone submits/fills in one of the forms, why you collect it and what you do with this data and how long you keep it.
ru: Вы должны включить в вашу политику конфиденциальности, какие персональные данные записываются, когда кто-то отправляет/заполняет одну из форм, почему вы собираете ее и что вы делаете с этими данными и как долго вы храните их

en: Via these forms you are collecting personal data from your users.
ru: Через эти формы вы собираете персональные данные ваших пользователей.

note: translators: %s: plugin name.
en: %s provides you with forms for user registration, login and profiles.
ru: %s предоставляет вам формы регистрации, входа и профили

en: What personal data we collect and why we collect it
ru: Какие персональные данные мы собираем и зачем

en: Please confirm your acceptance of our privacy policy
ru: Просим подтвердить ваше согласие с нашей политикой приватности

en: Error Text
ru: Сообщение об ошибке

en: Please confirm that you agree to our privacy policy
ru: Просим подтвердить, что вы согласны с нашей политикой приватности

en: Checkbox agreement description
ru: Описание для флажка к соглашению

en: Hide privacy policy
ru: Скрыть политику приватности

en: Toggle Hide text
ru: Вкл\выкл скрытие текста

en: Show privacy policy
ru: Показать политику приватности

en: Toggle Show text
ru: Вкл\выкл показ текста

en: Content
ru: Содержимое

en: Enable on this form
ru: Включить на этой форме

en: Select page
ru: Выбрать страницу

en: Add New Field
ru: Добавить новое поле

en: Fields selected here will appear in the profile header area below the user's display name
ru: Поля, выбранные здесь будут появляться в заголовке профиля, чуть ниже отображаемого имени участника

en: Require user to update a profile photo when updating their profile
ru: Вынудить пользователя на обновление аватарки при редактирования профиля

en: Set the profile photo size in pixels here
ru: Установите размер фото профиля в пикселях здесь

en: Please note if you make a profile form specific to a role then you must make sure that every other role is assigned a profile form
ru: Обратите внимание, что если вы делаете форму профиля, специфичную для роли, то вы должны убедиться, что любой другой роли назначается форма профиля

en: Change this If you want to override role redirection settings after login only.
ru: Измените это значение, если необходимо переопределить параметры перенаправления ролей после входа в систему.

en: The maximum width of shortcode in pixels e.g. 600px
ru: Максимальная ширина короткого номера в пикселях, напр., 600px

en: Apply custom settings to this form
ru: Применить пользовательские настройки для этой формы

en: More Details
ru: Подробнее

en: Get this Add on
ru: Получите это дополнение

en: Free
ru: Бесплатно

en: Premium
ru: Премиум

en: This is the text that is displayed if no users are found during a search
ru: Текст, отображаемый в случае, если не найдены пользователи, соответствующие условиям поиска

en: If you want to allow specific user roles to be able to search only
ru: Если вы хотите разрешить искать участников только определенным ролям

en: If turned on, member results will only appear after search/filter is performed
ru: Если этот элемент включен, результаты будут появляться только после выполнения поиска

en: If turned on, users will be able to search members in this directory
ru: Если включено, участники смогут искать друг друга в этом каталоге

en: Add New Custom Field
ru: Добавить новое пользовательское поле

en: If turned on, the users cover photo will appear in the directory
ru: Если включено, обложка пользователей будет проявляться в этом каталоге

en: To sort by a custom field, enter the meta key of field here
ru: Для сортировки по пользовательскому полю, введите его meta-ключ здесь.

en: If 'Use Gravatars' as profile photo is enabled, this option is ignored
ru: Если используется Gravatar, эта опция игнорируется

en: If you do not want to show all members, select only user roles to appear in this directory
ru: Если вы не хотите показывать всех участников, укажите роли, которые будут появлятся в этом каталоге

en: Get latest versions
ru: Получить последние версии

en: Run this task from time to time if you have issues with WP Cron and need to get UM extension updates.
ru: Выполняйте это время от времени, если у вас проблемы с Cron и вы хотите получать обновления плагинов UM

en: Your temp uploads directory is <span class="ok">clean</span>. There is nothing to purge.
ru: Ваша временная папка загрузок <span class="ok">пуста</span>. Тут нечего очищать :)

en: Purge Temp
ru: Очистить временную папку

note: translators: %s: temp folder size.
en: You can free up <span class="red">%s MB</span> by purging your temp upload directory.
ru: Вы можете освободить  <span class="red">%s MB</span> пространства, очистив временную папку загрузок

note: translators: %s: users number.
en: Clear cache of %s users
ru: Очистить кэш %s участников

en: Run this task from time to time to keep your DB clean.
ru: Делайте это время от времени, чтобы сохранять чистоту в вашей БД.

en: Clear Users Cache...
ru: Очистить кэш пользователей...

en: Users cache was cleared successfully
ru: Кэш пользователей был успешно очищен

en: Upgrade Email Templates...
ru: Обновить шаблоны электронной почты...

en: Get all Products...
ru: Получить все товары...

en: Upgrade Woocommerce Products...
ru: Обновить товары Woocommerce...

en: Get bbPress Forums count...
ru: Получить число форумов bbPress..

en: Upgrade bbPress Forums...
ru: Обновить форумы bbPress..

en: Upgrade UM Custom Post Types...
ru: Обновить типы пользовательских постов UM

en: Upgrade Social Login Forms...
ru: Обновить формы социального входа..

en: Upgrade Mailchimp Lists...
ru: Обновить списки MailChimp..

en: Upgrade Menu Items...
ru: Обновить меню..

en: Upgrade Settings...
ru: Обновить настройки..

en: Upgrade Content Restriction Settings...
ru: Обновить настройки ограничения контента

en: Start users upgrading...
ru: Начать обновление пользователей..

en: There are
ru: Имеется

en:  users...
ru:  пользователи...

en: Getting
ru: Получение

en: Upgrade Users...
ru: Обновить пользователей

en: Upgrade Roles...
ru: Обновить роли..

en: Upgrade Styles...
ru: Обновить стили..

en: Email Templates was upgraded successfully
ru: Шаблоны Email были успешно обновлены

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Woocommerce Products from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
ru: Товары Woocommere от %1$s до %2$s были успешно обновлены..

en: Woocommerce Products are ready for upgrade
ru: Товары Woocommerce готовы к обновлению!

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Forums from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
ru: Форумы от %1$s до %2$s были успешно обновлены..

en: Forums are ready for upgrade
ru: Форумы готовы к обновлению

en: UM Custom Posts was upgraded successfully
ru: Произвольные посты UM были успешно обновлены

en: Social login forms was upgraded successfully
ru: Формы входа по социальным сетям успешно обновлены

en: Mailchimp Lists was upgraded successfully
ru: Списки Mailchimp были успешно обновлены

en: Menus settings was upgraded successfully
ru: Настройки меню были успешно обновлены

en: Settings was upgraded successfully
ru: Настройки были успешно обновлены

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Users from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
ru: Информация о пользователях от %1$s до %2$s успешно обновлена.

en: User Roles was upgraded successfully
ru: Информация о ролях пользователей была успешно обновлена

en: Styles was upgraded successfully
ru: Стили были успешно обновлены

en: User Role <strong>Deleted</strong> Successfully.
ru: Эта роль была успешно <strong>удалена</strong>

en: Priority
ru: Приоритет

en: UM Custom Role
ru: Пользовательская роль UM

en: Role ID
ru: ID роли

en: Role
ru: Роль

en: Reset UM Role meta
ru: Сбросить роли UM

en: Are you sure you want to reset UM role meta?
ru: Вы точно хотите сбросить информацию о ролях UM?

en: Are you sure you want to delete this role?
ru: Вы точно хотите удалить эту роль?

en: Edit
ru: Редактировать

en: Roles
ru: Роли

en: Recipient(s)
ru: Получатель(ли)

en: Email Notifications
ru: Уведомления на Email

en: Email Notification
ru: Уведомление по Email

en: Member
ru: Участник

en: not found.
ru: не найдено.

en: items
ru: элементы

en: item
ru: элемент

en: Run
ru: Запустить

en: Upgrade Log
ru: Журнал обновления

en: If the update was successful, you will see a corresponding message. Otherwise, contact technical support if the update failed.
ru: Если обновление произошло успешно, вы увидите поддерживающее сообщение. В противном случае, рекомендуем связаться с тех. поддержкой

note: translators: %s: plugin name.
en: %s - Upgrade Process
ru: %s - Процесс обновления

en: empty
ru: пустота.

en: Upgrade
ru: Обновление

note: translators: %s: new version.
en: %s is a major update, and we highly recommend creating a full backup of your site before updating.
ru: %s - это крупное обновление, и мы настоятельно рекомендуем создать полную резервную копию Вашего сайта перед обновлением.

en: Re-Activate
ru: Пере-активировать

en: Clear License
ru: Очистить лицензию

note: translators: %s: item name.
en: To receive updates, please enter your valid %s license key.
ru: Введите правильный лицензионный ключ %s, чтобы получать обновления.

note: translators: %s: expiry date.
en: Your license key expires on %s.
ru: Ваша лицензия истекает %s

note: translators: %1$s is a expiry date; %2$s is a renew link.
en: Your license key expires soon! It expires on %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Renew your license key</a>.
ru: Срок действия вашего лицензионного ключа скоро истечет! Срок действия истекает %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Обновите лицензионный ключ</a>.

en: License key never expires.
ru: Лицензия никогда не истекает.

note: translators: %1$s is an error; %2$s is a support link.
en: There was an error with this license key: %1$s. Please <a href="%2$s">contact our support team</a>.
ru: Произошла ошибка с этим лицензионным ключом: %1$s. Пожалуйста, <a href="%2$s">обратитесь в нашу службу поддержки</a>.

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
ru: Ключ, введенный вами принадлежит пакету, используйте лицензионный ключ от продукта.

note: translators: %s: account link.
en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
ru: Лицензия достигла ее лимита активаций. <a href="%s">Просмотреть возможные обновления лицензии</a>

note: translators: %s: item name.
en: This appears to be an invalid license key for %s.
ru: Похоже, это неверный лицензионный ключ для %s.

note: translators: %1$s is a item name title; %2$s is a account page.
en: Your %1$s is not active for this URL. Please <a href="%2$s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
ru: Ваш %1$s не активен для этого URL. Пожалуйста, <a href="%2$s" target="_blank">перейдите на страницу своей учетной записи</a>, чтобы управлять URL-адресами лицензионного ключа.

note: translators: %s: account page.
en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
ru: Недействительная лицензия. Посетите <a href="%s" target="_blank">страницу Вашего аккаунта</a> и проверьте лицензию.

note: translators: %s: support link name.
en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
ru: Ваш лицензионный ключ был отключен. Свяжитесь с <a href="%s" target="_blank">поддержкой</a> для получения дополнительной информации.

note: translators: %1$s is a expiry date; %2$s is a renew link.
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
ru: Срок действия вашего лицензионного ключа истек %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">обновите лицензионный ключ</a>.

en: Ultimate Member - Settings
ru: Настройки плагина Ultimate Member

en: Install Info
ru: Информация об установке

en: Check this box if you would like Ultimate Member to completely remove all of its data when the plugin/extensions are deleted.
ru: Установите этот флажок, если Вы хотите, чтобы плагин Ultimate Member полностью удалял все свои данные при удалении плагина/расширений.

en: Remove Data on Uninstall?
ru: Удалять данные при удалении плагина?

en: Misc
ru: Прочее

en: Select Default Cover Photo
ru: Выбрать фотографию обложки по умолчанию

en: Select Default Profile Photo
ru: Выбрать фотографию профиля по умолчанию

en: If you plan use e-mails with HTML, please make sure that this option is enabled. Otherwise, HTML will be displayed as plain text.
ru: Если Вы планируете использовать электронную почту с HTML, убедитесь, что эта функция включена. В противном случае HTML будет отображаться как обычный текст.

en: Other
ru: Прочее

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content
ru: Это сообщение отображается пользователям, у которых нет разрешения на просмотр содержимого

en: Restricted Access Message
ru: Сообщение пользователям с ограниченным доступом

en: Restriction Content
ru: Ограничение содержания

en: Pages
ru: Страницы

note: translators: %s: Page title
en: %s page
ru: %s страница

en: Wrong Data
ru: Неправильные данные

en: Wrong Nonce
ru: Неверный одноразовый номер

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a #.
en: <strong>%1$s</strong> future plans! Detailed future list is <a href="%2$s" target="_blank">here</a>
ru: <strong>%1$s</strong> планы на будущее! Подробный будущий список <a href="%2$s" target="_blank">здесь</a>

en: We're sorry to hear that. If you're having the issue with the plugin you can create a topic on our <a href="%s" target="_blank">support forum</a> and we will try and help you out with the issue. Alternatively if you have an idea on how we can make the plugin better or want to tell us what you don't like about the plugin you can tell us know by giving us feedback.
ru: Нам очень жаль это слышать. Если у Вас возникла проблема с плагином, Вы можете создать тему на нашем <a href="%s" target="_blank">форуме поддержки</a>, и мы постараемся помочь с этой проблемой. В качестве альтернативы, если у Вас есть идея, как мы можем улучшить плагин, или Вы хотите рассказать нам, что не нравится в плагине, Вы можете сообщить нам об этом, оставив отзыв.

en: Provide Feedback
ru: Оставить отзыв

en: We're glad to hear that you like the plugin but we would love to get your feedback so we can make the plugin better.
ru: Мы рады услышать, что Вам нравится этот плагин, но мы хотели бы получить Ваши отзывы, чтобы мы могли улучшить его.

en: Leave Review
ru: Оставить отзыв

en: Great! We're happy to hear that you love the plugin. It would be amazing if you could let others know why you like %s by leaving a review of the plugin. This will help %s to grow and become more popular and would be massively appreciated by us!
ru: Великолепно! Мы рады услышать, что Вам нравится этот плагин. Было бы замечательно, если бы Вы могли рассказать другим, почему вам нравится %s, оставив отзыв о плагине. Это поможет улучшить %s и стать более популярным, мы будем очень признательны!

en: I don't like the plugin
ru: Мне не нравится плагин

en: It's good but could be better
ru: Неплохо, но могло быть и лучше

en: I love it!
ru: Мне нравится!

note: translators: %s: plugin name.
en: Hey there! It's been one month since you installed %s. How have you found the plugin so far?
ru: Привет всем! С момента установки %s прошел месяц. Как Вам понравился плагин?

note: translators: %1$s is a plugin name title; %2$s is a plugin version.
en: <strong>%1$s %2$s</strong> Successfully Upgraded
ru: <strong>%1$s %2$s</strong> Успешно обновлен

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a plugin version; %3$s is a plugin name; %4$s is a plugin version; %5$s is a upgrade link.
en: <strong>%1$s version %2$s</strong> needs to be updated to work correctly.<br />It is necessary to update the structure of the database and options that are associated with <strong>%3$s %4$s</strong>.<br />Please visit <a href="%5$s">"Upgrade"</a> page and run the upgrade process.
ru: <strong>Версия %1$s %2$s</strong> нуждается в обновлении для корректной работы.<br />Необходимо обновить структуру базы данных и параметры, связанные с <strong>%3$s %4$s</strong>.<br />Перейдите на страницу <a href="%5$s">"Обновление"</a> и запустите процесс обновления.

note: translators: %1$s is a invalid license; %2$s is a plugin name; %3$s is a license link.
en: You have %1$s invalid or expired license keys for %2$s. Please go to the <a href="%3$s">Licenses page</a> to correct this issue.
ru: У вас есть %1$s недействительных или просроченных лицензионных ключей для %2$s. Пожалуйста, перейдите на страницу <a href="%3$s">Лицензии</a>, чтобы исправить эту проблему.

note: translators: %1$s is a inactive license number; %2$s is a plugin name; %3$s is a store link.
en: There are %1$s inactive %2$s license keys for this site. This site is not authorized to get plugin updates. You can active this site on <a href="%3$s">www.ultimatemember.com</a>.
ru: У этого сайта есть %1$s неактивных лицензионных ключей для %2$s. Этот сайт не имеет разрешения на получение обновлений плагина. Вы можете активировать этот сайт на <a href="%3$s">www.ultimatemember.com</a>.

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

note: translators: %s: Plugin name.
en: You have installed <strong>%s</strong> with wrong folder name. Correct folder name is <strong>"ultimate-member"</strong>.
ru: Вы установили <strong>%s</strong> с неправильным именем папки. Правильное имя папки <strong>"ultimate-member"</strong>.

en: Try again later. You can run this action once daily.
ru: Попробуйте позже. Вы можете запускать это действие один раз в день.

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a plugin version; %3$s is a plugin name; %4$s is a doc link.
en: <strong>%1$s %2$s</strong> requires 2.0 extensions. You have pre 2.0 extensions installed on your site. <br /> Please update %3$s extensions to latest versions. For more info see this <a href="%4$s" target="_blank">doc</a>.
ru: <strong>%1$s %2$s</strong> требует расширения версии 2.0. У вас установлены расширения предыдущей версии 2.0 на вашем сайте. <br /> Пожалуйста, обновите расширения %3$s до последних версий. Дополнительную информацию смотрите в этом <a href="%4$s" target="_blank">документе</a>.

en: No Selected
ru: Не выбрано

en: Dynamically populates the option based from selected parent option.
ru: Динамически заполняет параметр на основе выбранного родительского параметра.

en: Parent Option
ru: Родительский параметр

en: Add a callback source to retrieve choices.
ru: Для получения вариантов выбора, укажите данные обратного звонка.

en: Choose whether you want a 5-stars or 10-stars ratings based here.
ru: Укажите здесь рейтинг, который составляет 5 или 10 звезд.

en: This option allows you to set whether the field must be filled in before the form can be processed.
ru: Этот параметр позволяет указать, нужно ли заполнять поле перед обработкой формы.

en: Select the member roles that can view this field on the front-end.
ru: Выбрать роли участников, которые могут просматривать это поле в части сайта для посетителей.

en: Field privacy allows you to select who can view this field on the front-end. The site admin can view all fields regardless of the option set here.
ru: Конфиденциальность поля позволяет Вам выбрать, кто может просматривать это поле в интерфейсе пользователя. Администратор сайта может просматривать все поля независимо от установленной здесь опции.

en: This is the text that appears within the field e.g please enter your email address. Leave blank to not show any placeholder text.
ru: Это текст, который появляется в поле, например, "введите свой адрес электронной почты". Оставьте поле пустым, чтобы текст-заполнитель не отображался.

en: The field label is the text that appears above the field on your front-end form. Leave blank to not show a label above field.
ru: Метка поля - это текст, который отображается над полем в вашей внешней форме. Оставьте поле пустым, чтобы не отображать метку над полем.

en: This option allows you to pre-fill the field with a default value prior to the user entering a value in the field. Leave blank to have no default value
ru: Этот параметр позволяет предварительно заполнить поле значением по умолчанию до того, как пользователь введет значение в поле. Оставьте поле пустым, чтобы не указывать значение по умолчанию

en: If you wish the rating field to be prefilled with a number of stars, enter it here.
ru: Если Вы хотите, чтобы поле рейтинга было предварительно заполнено числом звезд, укажите его здесь.

en: Text to display by default in this field
ru: Текст для отображения по умолчанию в данном поле

en: This is the text that appears in a tooltip when a user hovers over the info icon. Help text is useful for providing users with more information about what they should enter in the field. Leave blank if no help text is needed for field.
ru: Это текст, который появляется во всплывающей подсказке, когда пользователь наводит курсор на значок информации. Текст справки полезен для предоставления пользователям дополнительной информации о том, что им следует ввести в поле. Оставьте поле пустым, если текст справки для поля не требуется.

en: A meta key is required to store the entered info in this field in the database. The meta key should be unique to this field and be written in lowercase with an underscore ( _ ) separating words e.g country_list or job_title
ru: Мета-ключ необходим для хранения введенной в этом поле информации в базе данных. Мета-ключ должен быть уникальным для этого поля и быть написан строчными буквами с разделяющим слова подчеркиванием (_), например, country_list или job_title

en: The meta key cannot be changed for duplicated fields or when editing an existing field. If you require a different meta key please create a new field.
ru: Мета-ключ нельзя изменить для дублированных полей или при редактировании существующего поля. Если Вам нужен другой мета-ключ, создайте новое поле.

en: This is the title of the field for your reference in the backend. The title will not appear on the front-end of your website.
ru: Это заголовок поля для справки в серверной части. Заголовок не будет отображаться в интерфейсе вашего веб-сайта.

en: Enter one choice per line. This will represent the available choices or selections available for user.
ru: Укажите по одному варианту в каждой строке. Это будет представлять доступные варианты или доступные пользователю варианты.

en: Turn on/off HTML tags for this textarea
ru: Включить/выключить HTML-теги для данного текстового поля

en: If you want to enable a maximum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
ru: Если Вы хотите разрешить ввод максимального количества символов в это поле. Оставьте поле пустым, чтобы отключить данный параметр

en: If you want to enable a minimum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
ru: Если Вы хотите разрешить ввод минимального количества символов в это поле. Оставьте поле пустым, чтобы отключить данный параметр

en: If you want to enable a maximum number of words to be input in this textarea. Leave empty to disable this setting
ru: Если Вы хотите включить максимальное количество слов для ввода в это текстовое поле. Оставьте поле пустым, чтобы отключить данный параметр

en: This is the max number of entries the user can add via field group.
ru: Это максимальное количество записей, которое пользователь может добавить в группу полей.

en: Enter a number here to force a minimum number of selections by user for this field
ru: Укажите здесь число, чтобы установить минимальное количество вариантов выбора пользователем для этого поля

en: Enter a number here to force a maximum number of selections by user for this field
ru: Укажите здесь число, чтобы установить максимальное количество вариантов выбора пользователем для этого поля

en: Enable/disable multiple selections for this field
ru: Включение/отключение множественного выбора для данного поля

en: This is the required spacing in pixels. e.g. 20px
ru: Это необходимый интервал в пикселях, например, 20 пикселей

en: The height of textarea in pixels. Default is 100 pixels
ru: Высота текстового поля в пикселях. По умолчанию 100 пикселей

en: The maximum size for image that can be uploaded through this field. Leave empty for unlimited size.
ru: Максимальный размер изображения, которое можно загрузить через это поле. Оставьте поле пустым для неограниченного размера.

en: The text that appears on the button. e.g. Upload
ru: Текст, который появляется на кнопке например, Загрузить

en: If you need to add information or secondary line below the headline of upload box, enter it here
ru: Если Вам нужно добавить информацию или дополнительную строку под заголовком окна загрузки, укажите это здесь

en: This is the headline that appears in the upload box for this field
ru: Это заголовок, который появляется в поле загрузки данного поля

en: Select the image types that you want to allow to be uploaded via this field.
ru: Укажите типы изображений, которые Вы хотите разрешить для загрузки через это поле.

en: Enable/disable crop feature for this image upload and define ratio
ru: Включение/отключение функции кадрирования для загрузки изображения и определение соотношения сторон

en: Edit the content of this field here
ru: Отредактируйте здесь содержимое данного поля

en: Enter the shortcode in the following textarea and it will be displayed on the fields
ru: Введите шорткод в следующее текстовое поле, и он будет отображаться в полях

en: Whether to show a specific number of years or specify a date range to be available for the date picker.
ru: Показывать определенное количество лет или указать диапазон, который будет доступен для выбора даты.

en: Set the maximum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
ru: Установить максимальный диапазон дата/день в формате ГГГГ/ММ/ДД

en: Set the minimum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
ru: Установить минимальный диапазон дата/день в формате ГГГГ/ММ/ДД

en: This decides which years should be shown relative to today date
ru: Это определяет, какие годы следует отображать относительно сегодняшней даты

en: Number of years available for the date selection. Default to last 50 years
ru: Количество лет, доступных для выбора даты. Срок по умолчанию составляет 50 лет

en: Disable specific week days from being available for selection in this date picker
ru: Отключить определенные дня недели для выбора в этом средстве выбора даты

en: Whether you wish to show the date in full or only show the years e.g. 25 Years
ru: Если Вы хотите показать дату полностью или только годы, например, 25 лет

en: Choose the displayed time-format for this field
ru: Выбрать отображаемый формат времени для этого поля

en: The display format of the date which is visible to user.
ru: Формат отображения даты, видимой пользователю.

en: Choose the minutes interval between each time in the time picker.
ru: Указать период интервала в минутах, отображаемый в окне выбора времени.

en: This is the line-style of divider
ru: Это стиль линии разделителя

en: Whether to follow or nofollow this link by search engines
ru: Следует ли переходить по этой ссылке поисковым системам

en: Choose whether to open this link in same window or in a new window
ru: Укажите, открывать эту ссылку в том же окне или в новом

en: Entering custom text here will replace the url with a text link
ru: Если ввести здесь пользовательский текст, вместо URL будет текстовая ссылка

en: Select a color for this divider
ru: Выбрать цвет для этого разделителя

en: This will be the color of selected icon. By default It will be the same color as heading text color
ru: Это будет цвет выбранной иконки. По умолчанию он будет того же цвета, что и цвет текста заголовка

en: This will be the text color of entire section
ru: Это будет цвет текста всего раздела

en: This will be the text color of heading part only
ru: Это будет цвет текста только части заголовка

en: This will be the background of the heading section
ru: Это будет цвет фона заголовка раздела

en: This will be the background of entire section
ru: Это будет фоном всего раздела

en: Enter the row heading text here
ru: Укажите здесь текст заголовка строки

en: Whether to enable a heading for this row
ru: Включать ли заголовок для этой строки

en: Enable Row Heading
ru: Включить заголовок строки

en: Give a color to this border
ru: Укажите цвет границы

en: Rounded corners can be applied by setting a pixels value here. e.g. 5px
ru: Применить скругленные углы, указав здесь значение в пикселях, например, 5 пикселей

en: Choose the border style
ru: Выбрать стиль границы

en: Set border for this section
ru: Установить границу для данного раздела

en: Set margin for this section
ru: Установить внешний отступ для данного раздела

en: Set padding for this section
ru: Установить внутренний отступ для данного раздела

en: This is the width in pixels, e.g. 4 or 2, etc
ru: Это ширина в пикселях, например, 4 или 2 и т.д.

en: Specify a custom CSS class to be applied to this element
ru: Укажите собственный класс CSS, который будет применяться к этому элементу

en: Select an icon to appear in the field. Leave blank if you do not want an icon to show in the field.
ru: Укажите иконку, которая будет отображаться в поле. Оставьте поле пустым, если не хотите, чтобы в поле отображалась иконка.

en: If you want to apply your custom validation, you can use action hooks to add custom validation. Please refer to documentation for further details.
ru: Если Вы хотите применить свою настраиваемую проверку, можете использовать хуки действий, чтобы добавить настраиваемую проверку. Пожалуйста, обратитесь к документации для получения дополнительной информации.

en: Does this field require a special validation
ru: Требует ли данное поле специальной проверки

en: WP Capabilities
ru: Возможности WP

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Hide from queries
ru: Скрыть от запросов

en: Where should users be redirected to?
ru: Куда следует перенаправлять пользователей?

en: Custom message
ru: Пользовательское сообщение

en: Redirect user
ru: Перенаправить пользователя

en: Show access restricted message
ru: Показать сообщение об ограничении доступа

en: Action when users without access tries to view the post
ru: Действие, когда пользователи без доступа пытаются просмотреть запись

en: Select which roles can access this post
ru: Установите полный URL куда вы хотите перенаправлять пользователя

en: Logged in users
ru: Авторизованные пользователи

en: Logged out users
ru: Пользователи, вышедшие из системы

en: Upgrade's Manual Request
ru: Запрос на обновление вручную

note: translators: %s: Review link.
en: If you like Ultimate Member please consider leaving a %s review. It will help us to grow the plugin and make it more popular. Thank you.
ru: Если вам нравится Ultimate Member, оставьте отзыв о %s. Это поможет нам расширить плагин и сделать его более популярным. Спасибо.

note: translators: %s: metadata name.
en: Your %s was unable to be removed at this time.
ru: Ваш %s не может быть удален в данный момент.

en: Privacy Policy Agreement
ru: Соглашение политики конфиденциальности

en: Terms&Conditions Agreement
ru: Соглашение об условиях и положениях

en: Verified Account
ru: Подтвержденный аккаунт

en: Private Content Post ID
ru: ID сообщения частного содержания

en: Last Login Timestamp
ru: Отметка времени последнего входа

en: Profile Slug "User ID"
ru: Уникальный идентификатор профиля "ID пользователя"

en: Profile Slug "First and Last Name with '+'"
ru: Уникальный идентификатор профиля "Имя и Фамилия с '+'"

en: Profile Slug "First and Last Name with '-'"
ru: Уникальный идентификатор профиля "Имя и Фамилия с '-'"

en: Profile Slug "First and Last Name with '.'"
ru: Уникальный идентификатор профиля "Имя и Фамилия с '.'"

en: Profile Slug "Username"
ru: Уникальный идентификатор профиля "Имя пользователя"

en: Registration HTTP referer
ru: HTTP реферер регистрации

en: Registration Nonce
ru: Nonce регистрации

en: Registration Request
ru: Запрос регистрации

en: Registration Timestamp
ru: Отметка времени регистрации

en: Registration Form ID
ru: ID формы регистрации

en: Submitted data on Registration
ru: Представить данные о регистрации

en: Account Status
ru: Статус Учётной записи

en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Clear
ru: Очистить

en: Select media
ru: Выбрать медиа

en: No Icon
ru: Без иконки

en: Choose Icon
ru: Выбор иконки

en: Select
ru: Выбрать

en: Add new rule
ru: Добавить новое правило

en: Here you can setup conditional logic to show/hide this field based on specific fields value or conditions
ru: Здесь вы можете настроить условную логику, чтобы показать/скрыть это поле на основе определенного значения поля или условий.

note: Description of the plugin
en: The easiest way to create powerful online communities and beautiful user profiles with WordPress
ru: Самый простой способ создать мощные онлайн-сообщества и красивые профили пользователей с помощью WordPress

en: Allow users to choose If they want to stay signed in even after closing the browser. If you do not show this option, the default will be to not remember login session.
ru: Разрешить пользователям выбирать опцию "Запомнить меня", что позволит не выходить из системы даже после закрытия браузера. Если вы не показываете эту опцию, то по умолчанию будет "Не запоминать сеанс входа".

en: Show "Remember Me"
ru: Показать "Запомнить меня"

en: Switch on/off the forgot password link in login form
ru: Показывать или нет ссылку "Забыли пароль?" в форме входа на сайт

en: Login Forgot Password Link
ru: Ссылка на страницу "Забыли пароль?" для формы входа на сайт

en: Login Secondary Button URL
ru: URL второй кнопки для формы Входа на сайт

en: Login Secondary Button Text
ru: Текст второй кнопки для формы Входа на сайт

en: Login Secondary Button
ru: Вторая кнопка для формы Входа на сайт

en: Login Primary Button Text
ru: Текст основной кнопки для формы Входа на сайт

en: This controls the display of field icons in the login form
ru: Это управляет отображением иконок полей в форме Входа на сайт

en: Login Field Icons
ru: Иконки полей для формы Входа на сайт

en: Login Shortcode Alignment
ru: Выравнивание формы на странице Входа на сайт

en: Login Maximum Width
ru: Максимальная ширина формы Входа на сайт

en: This will be the default template to output login
ru: Это будет шаблон по умолчанию для вывода формы Входа на сайт

en: Login Default Template
ru: Шаблон по умолчанию для страницы Входа на сайт

en: This will be the default role assigned to users registering thru registration form
ru: Это будет роль по умолчанию, назначенная для пользователей, отправивших данные через форму регистрации

en: Registration Default Role
ru: Роль по умолчанию при регистрации

en: You can replace default link for this button by entering custom URL
ru: Вы можете заменить ссылку по умолчанию для этой кнопки, введя пользовательский URL

en: Registration Secondary Button URL
ru: URL второй кнопки для формы Регистрации

en: The text that is used for the secondary button text
ru: Текст второй кнопки

en: Registration Secondary Button Text
ru: Текст второй кнопки формы Регистрации

en: Registration Secondary Button
ru: Вторая кнопка формы Регистрации

en: The text that is used for primary button text
ru: Текст первой кнопки

en: Registration Primary Button Text
ru: Текст первой кнопки для формы Регистрации

en: This controls the display of field icons in the registration form
ru: Это управляет отображением иконок полей в форме Регистрации

en: Registration Field Icons
ru: Иконки полей формы Регистрации

en: Registration Shortcode Alignment
ru: Выравнивание формы Регистрации на странице

en: The maximum width this shortcode can take from the page width
ru: Максимальная ширина этой формы, по отношению к ширине страницы

en: Registration Maximum Width
ru: Макс. ширина формы Регистрации

en: This will be the default template to output registration
ru: Это будет шаблон по умолчанию для формы регистрации

en: Registration Default Template
ru: Шаблон регистрации по умолчанию

en: Profile Menu
ru: Меню профиля

en: Enable menu icons in desktop view
ru: Включить иконки меню в режиме просмотра

en: This will be the default tab on user profile page
ru: Это будет вкладка по умолчанию на странице профиля пользователя

en: Profile menu default tab
ru: Вкладка Меню профиля по умолчанию

en: Choose user roles...
ru: Выбрать роли пользователя...

en: Select the the user roles allowed to view this tab.
ru: Выберите роли пользователей, которые могут просматривать эту вкладку.

en: Allowed roles
ru: Разрешенные роли

note: translators: %s: Tab title
en: Select which users can view this tab.
ru: Выбрать, какие пользователи могут просматривать эту вкладку.

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: Who can see %s Tab?
ru: Кто может видеть вкладку %s?

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: %s Tab
ru: Вкладка %s

en: Enable profile menu
ru: Включить меню профиля

en: Switch on/off the emoticon (sad face) that appears above the message
ru: Показывать или нет смайлик (печальное лицо), который появляется над сообщением, если профиль не заполнен.

en: Show the emoticon
ru: Показать иконку эмоции в профиле

en: Switch on/off the custom message that appears when the profile is empty
ru: Показывать или нет пользовательское сообщение, которое появляется, если профиль не заполнен.

en: Show a custom message if profile is empty
ru: Показывать заданное вручную сообщение, если профиль не заполнен

en: For incompatible themes, please make the menu open from left instead of bottom by default.
ru: Для несовместимых тем, пожалуйста, укажите меню слева, а не внизу, как по умолчанию.

en: Profile Header Menu Position
ru: Положение меню заголовка профиля

en: Maximum number of characters to allow in user description field in header.
ru: Максимальное количество символов, допустимых в поле описания пользователя в заголовке.

en: User description maximum chars
ru: Макс. кол-во символов в описании пользователя

en: Switch on/off to enable/disable support for html tags on user description.
ru: Включение/отключение поддержки тегов HTML в описании пользователя.

en: Enable HTML support for user description
ru: Включить поддержку HTML для описания пользователя

en: Switch on/off the user description on profile header
ru: Показывать или нет описание пользователя в заголовке профиля

en: Show user description in header
ru: Показать описание пользователя в заголовке профиля

en: Switch on/off the social links on profile header
ru: Показывать или нет ссылки соц. сетей в заголовке профиля

en: Show social links in profile header
ru: Показать ссылки на соц. сети в заголовке профиля

en: Switch on/off the user name on profile header
ru: Показывать или нет имя пользователя в заголовке профиля

en: Show display name in profile header
ru: Показать отображаемое имя в заголовке профиля

en: Display field icons for related user meta fields in header or not
ru: Показывать или нет в заголовке профиля иконки для связанных мета-полей пользователя

en: Profile Header Meta Text Icon
ru: Иконка мета-текста в заголовке профиля

en: Choose global ratio for cover photos of profiles
ru: Выберите пропорции для фотографии обложки в профиле, которые будут действовать глобально

en: Profile Cover Ratio
ru: Пропорции обложки для профиля

en: Switch on/off the profile cover photos
ru: Показывать или нет фотографии профиля на обложке

en: Profile Cover Photos
ru: Фотографии обложки для профиля

en: The global default of profile photo size. This can be overridden by individual form settings
ru: Размер фотографии профиля, установленный глобально по умолчанию. Он может быть переопределён в индивидуальных настройках формы.

en: You can change the default cover photo globally here. Please make sure that the default cover is large enough and respects the ratio you are using for cover photos.
ru: Вы можете здесь глобально изменить фото по умолчанию на обложке. Пожалуйста, убедитесь, что обложка по умолчанию является достаточно большой и сохраняет соотношение сторон, которое вы используете для фотографий обложки.

en: Default Cover Photo
ru: Фото обложки по умолчанию

en: You can change the default profile picture globally here. Please make sure that the photo is 300x300px.
ru: Вы можете здесь изменить глобальную картинку по умолчанию для профилей (пока не задана другая картинка пользователем). Пожалуйста, убедитесь, что фотография имеет разрешение 300x300 пикселей.

en: Default Profile Photo
ru: Фото профиля по умолчанию

en: The text that is used for cancelling update profile button
ru: Текст, который используется для кнопки отмены обновления профиля

en: Profile Secondary Button Text
ru: Текст вторичной кнопки для профиля

en: Switch on/off the secondary button display in the form
ru: Показывать или нет вторичную кнопку в форме

en: Profile Secondary Button
ru: Вторичная кнопка для профиля

en: The text that is used for updating profile button
ru: Текст, который используется для кнопки обновления профиля

en: Profile Primary Button Text
ru: Текст основной кнопки для профиля

en: Turn off
ru: Выключить

en: Show with label
ru: Показать с меткой (label)

en: Show inside text field
ru: Показать внутри текстового поля

en: This is applicable for edit mode only
ru: Это применимо только для режима редактирования

en: Profile Field Icons
ru: Иконки поля профиля

en: Right aligned
ru: По правому краю

en: Left aligned
ru: Выравнивание по левому краю

en: Centered
ru: По центру

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header)
ru: Максимальная ширина области профиля внутри профиля (ниже заголовка профиля)

en: Profile Area Maximum Width
ru: Максимальная ширина области профиля

en: Profile Maximum Width
ru: Максимальная ширина формы профиля

en: This will be the default template to output profile
ru: Это будет шаблон по умолчанию для вывода профиля

en: Profile Default Template
ru: Шаблон профиля по умолчанию

en: Profile
ru: Профиль

en: Show an asterisk for required fields
ru: Отображать звёздочку для обязательных полей

en: General
ru: Общее

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: This will be used in the meta description that is available for search-engines.
ru: Это будет использоваться в мета-поле description (описание), которое доступно для поисковых систем.

en: User Profile Dynamic Meta Description
ru: Мета-описание профиля пользователя

en: This is the title that is displayed on a specific user profile
ru: Это заголовок (Title), который отображается в профиле определённого пользователя

en: User Profile Title
ru: Заголовок профиля пользователя

en: This will be the minimum width for cover photo uploads
ru: Это будет минимальная ширина для загружаемой фотографии обложки

en: Cover Photo Minimum Width (px)
ru: Мин. ширина для обложки профиля (px)

en: Any image upload above this width will be resized to this limit automatically.
ru: Любое загруженное изображение с шириной более указанной, будет уменьшено автоматически до этой величины.

en: Image Upload Maximum Width (px)
ru: Макс. ширина загружаемых изображений (px)

en: Quality is used to determine quality of image uploads, and ranges from 0 (worst quality, smaller file) to 100 (best quality, biggest file). The default range is 60.
ru: Качество используется для задания качества загружаемых изображений и колеблется от 0 (худшее качество, меньший размер файла) до 100 (наилучшее качество, наибольший размер файла). Значение по умолчанию составляет 60. Рекомендуемые значения - 85-90 - дают результат без видимой потери качества.

en: Image Quality
ru: Качество изображения

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each cover photo upload.
ru: Здесь Вы можете определить, какие размеры миниатюр будут созданы для каждой загруженной фотографии обложки.

en: Cover Photo Thumbnail Sizes (px)
ru: Размер миниатюры для фото обложки (px)

en: Add New Size
ru: Добавить новый размер

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each profile photo upload.
ru: Здесь Вы можете определить, какие размеры миниатюр будут созданы для каждой загруженной фотографии профиля.

en: Profile Photo Thumbnail Sizes (px)
ru: Размер миниатюры фотографии профиля (px)

en: Sets a maximum size for the uploaded cover
ru: Устанавливает максимальный размер файла загружаемой фотографии обложки

en: Cover Photo Maximum File Size (bytes)
ru: Макс. размер файла для обложки профиля (в байтах)

en: Sets a maximum size for the uploaded photo
ru: Устанавливает максимальный размер загружаемой фотографии профиля

en: Profile Photo Maximum File Size (bytes)
ru: Макс. размер файла для фотографии профиля (в байтах)

en: Uploads
ru: Загрузки

en: Whether to receive notification when an account is deleted
ru: Следует ли отправлять администратору уведомление о том, что учётная запись пользователя удалена

en: Account Deletion Notification
ru: Уведомление об удалении учётной записи

en: Whether to receive notification when an account needs admin review
ru: Следует ли отправлять администратору уведомление о необходимости проверки учётной записи

en: Account Needs Review Notification
ru: Уведомление о необходимости проверки учётной записи

en: This is the content of the e-mail
ru: Это содержание электронного письма

en: New User Notification
ru: Уведомление о новом пользователе

en: Admin E-mail Address
ru: Email администратора

en: Password Changed Email
ru: Письмо при смене пароля

en: Whether to send an email when users changed their password (Recommended, please keep on)
ru: Следует ли посылать письмо, когда пользователи меняют свой пароль (рекомендуется, пожалуйста, оставьте эту функцию)

en: Password Reset Email
ru: Письмо при сбросе пароля

en: Whether to send the user an email when his account is deleted
ru: Следует ли посылать пользователю письмо, когда его учётная запись удалена

en: Account Deleted Email
ru: Письмо при удалении учётной записи

en: Whether to send the user an email when his account is deactivated
ru: Следует ли посылать пользователю письмо, когда его учётная запись деактивирована

en: Account Deactivated Email
ru: Письмо при деактивации учётной записи

en: Whether to send the user an email when his account is rejected
ru: Следует ли посылать письмо пользователю, когда создание его учётной записи отклонено администратором

en: Account Rejected Email
ru: Письмо при отклонении создания учётной записи

en: Whether to send the user an email when his account is approved
ru: Следует ли посылать пользователю письмо, когда его учётная запись подтверждена администратором

en: Account Approved Email
ru: Письмо при подтверждении учётной записи

en: Whether to send the user an email when his account needs admin review
ru: Следует ли посылать пользователю письмо, когда его учётная запись требует проверки администратором

en: Whether to send the user an email when his account needs e-mail activation
ru: Следует ли посылать пользователю письмо, когда его учётная запись требует активации по электронной почте

en: Account Activation Email
ru: Письмо при активации учётной записи

en: Message Body
ru: Текст сообщения

en: This is the subject line of the e-mail
ru: Укажите здесь тему письма

en: Subject Line
ru: Тема письма

en: Whether to send the user an email when his account is automatically approved
ru: Следует ли посылать пользователю письмо, когда его учётная запись автоматически подтверждена

en: Account Welcome Email
ru: Приветственное письмо при создании учётной записи

en: Use HTML for E-mails?
ru: Использовать HTML для электронных писем?

en: e.g. admin@companyname.com
ru: Например, admin@companyname.com

en: Mail appears from address
ru: E-mail адрес отправителя

en: e.g. Site Name
ru: Например, название сайта

en: Mail appears from
ru: Название отправителя

en: This option lets you specify blacklist of words to prevent anyone from signing up with such a word as their username
ru: Эта опция позволяет указать чёрный список слов, защищающий от использования таких слов в имени пользователя при регистрации

en: Blacklist Words
ru: Чёрный список слов

en: This will block the specified e-mail addresses from being able to sign up or sign in to your site. To block an entire domain, use something like *@domain.com
ru: Указанные адреса электронной почты будут заблокированы для регистрации или входа на сайт. Чтобы заблокировать весь домен, используйте маску типа *@domain.com

en: Blocked Email Addresses
ru: Заблокированные Адреса электронной почты

en: Set the maximum reset password limit. If reached the maximum limit, user will be locked from using this.
ru: Установите ограничение на попытки сброса пароля. Если этот предел достигнут, пользователю станет недоступна данная функция.

en: Reset Password Limit
ru: Ограничение попыток сброса пароля

en: Enable the Reset Password Limit?
ru: Включить ограничение на попытки сброса пароля?

en: Custom URL
ru: Пользовательский URL

en: Allow Category pages to be accessible
ru: Разрешить доступ к странице Категории

en: Allow Homepage to be accessible
ru: Разрешить доступ к Главной странице

en: Add New URL
ru: Добавить новый URL

en: Here you can exclude URLs beside the redirect URI to be accessible to everyone
ru: Здесь Вы можете исключить те URL (помимо адресов с перенаправлением URI), которые могут быть доступным для всех

en: Exclude the following URLs
ru: Исключить следующие адреса

en: A logged out user will be redirected to this url If he is not permitted to access the site
ru: Вышли из пользователь будет перенаправлен на этот URL Если он не разрешен доступ к сайту

en: Custom Redirect URL
ru: Пользовательские URL переадресации

en: Global Site Access
ru: Глобальный доступ к сайту

en: Access
ru: Доступ

en: Require a strong password?
ru: Требовать сложный пароль?

en: Whether to allow users changing their profile visibility from member directory in account page.
ru: Предоставлять ли пользователям возможность изменять видимость своего профиля в списке участников на странице учётной записи.

en: Allow users to hide their profiles from directory
ru: Разрешить пользователям скрывать свои профили из списка

en: Whether to allow users changing their email in account page.
ru: Разрешать ли пользователям изменять их E-mail на странице учётной записи.

en: Allow users to change e-mail
ru: Разрешить пользователям менять E-mail

en: Require first and last name?
ru: Имя и фамилия обязательны?

en: Require First & Last Name
ru: Обязательны Имя и Фамилия

en: Whether to allow users changing their first and last name in account page.
ru: Разрешать ли пользователям изменять своё имя и фамилию на странице учётной записи.

en: Disable First & Last Name fields
ru: Отключить поля Имя и Фамилия

en: Whether to enable these fields on the user account page by default or hide them.
ru: Показать или скрыть по умолчанию эти поля на странице учётной записи пользователя.

en: Add a First & Last Name fields
ru: Добавить поля Имя и Фамилия

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account, click on the button below.
ru: Вы уверены, что хотите удалить свою учетную запись? Это удалит все данные Вашей учетной записи с сайта. Чтобы удалить свою учетную запись, нажмите кнопку ниже.

en: Account Deletion Custom Text
ru: Пользовательский текст при удалении учётной записи

en: Enable/disable the Delete account tab in account page
ru: Включить или отключить вкладку Удалить учётную запись на странице пользователя

en: Delete Account Tab
ru: Вкладка Удалить учётную запись

en: Enable/disable the Notifications account tab in account page
ru: Включить или отключить вкладку Уведомления на странице пользователя

en: Notifications Account Tab
ru: Вкладка Уведомления

en: Enable/disable the Privacy account tab in account page
ru: Включить или отключить вкладку Безопасность (Privacy) на странице пользователя

en: Privacy Account Tab
ru: Вкладка Безопасность

en: Password Account Tab
ru: Вкладка Пароль

en: Do you want to use the plugin default avatar instead of the gravatar default photo (If the user did not upload a custom profile photo / avatar)
ru: Хотите использовать аватар по умолчанию для плагина вместо фото по умолчанию для Gravatar (в случае, если пользователь не загрузил фото для своего профиля или аватар)?

en: Use Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
ru: Использовать аватар плагина по умолчанию в качестве аватара Gravatar по умолчанию

en: Blank ( a transparent PNG image )
ru: Пустое (прозрачное изображение PNG)

en: Retro
ru: Ретро

en: 404 ( File Not Found response )
ru: 404 ( Страница не найдена )

en: Gravatar has a number of built in options which you can also use as defaults
ru: Gravatar уже имеет ряд встроенных опций, которые вы также можете использовать по умолчанию

en: Use Gravatar builtin image
ru: Использовать встроенное изображение Gravatar

en: Do you want to use gravatars instead of the default plugin profile photo (If the user did not upload a custom profile photo / avatar)
ru: Хотите использовать Gravatar вместо глобальной фотографии профиля по умолчанию, заданной в этом плагине (в случае, если пользователь не загрузил фото для своего профиля или аватар)?

en: Use Gravatars?
ru: Использовать граватары?

en: Control whether to enable or disable member directories on this site
ru: Включить или отключить списки участников на этом сайте

en: Enable Members Directory
ru: Включить ведение списка участников

en: If enabled, author pages will automatically redirect to the user's profile page
ru: Если включить, страница автора будет перенаправляться на страницу профиля пользователя.

en: Automatically redirect author page to their profile?
ru: Автоматически перенаправлять страницу автора на его профиль?

en: Specify the custom field meta key or custom fields seperated by comma that you want to use to display users name on the frontend of your site
ru: Укажите мета-ключ для пользовательского (произвольного) поля или пользовательские поля, разделённых запятыми, которые вы хотите использовать для отображения имён пользователей в лицевой части вашего сайта

en: Display Name Custom Field(s)
ru: Произвольное(ые) поле(я) для отображаемого имени пользователя

en: Custom field(s)
ru: Произвольное(ые) (пользовательское(ие)) поле(я)

en: First name only
ru: Только имя

en: First initial of first name & last name
ru: Первые инициалы имени и фамилия

en: First name & first initial of last name
ru: Имя и первые инициалы фамилиии

en: Last name & first name
ru: Фамилия и имя

en: First name & last name
ru: Имя и фамилия

en: Default WP Display Name
ru: Отображаемое имя по умолчанию из настроек WP

en: This is the name that will be displayed for users on the front end of your site. Default setting uses first/last name as display name if it exists
ru: Это имя будет отображаться для пользователей на вашем сайте. По умолчанию используются имя и фамилия

en: User Display Name
ru: Отображать как

en: Select...
ru: Выбрать...

en: User ID
ru: ID пользователя

en: First and Last Name with '+'
ru: Имя и Фамилия с '+'

en: First and Last Name with '-'
ru: Имя и Фамилия с '-'

en: First and Last Name with '.'
ru: Имя и Фамилия с '.'

en: Profile Permalink Base
ru: Основа формирования постоянной ссылки на профиль

en: Choose a page...
ru: Выбор страницы...

note: translators: %s: Page title
en: Add page ID
ru: Добавить ID страницы

en: Login page
ru: Страница входа (Login)

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ru: Поиск &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ru: Что искать:

en: This user has not created any posts.
ru: Этот пользователь ещё не создал ни одной записи.

en: You have not created any posts.
ru: Вы не создали ни одной записи.

en: load more posts
ru: загрузить ещё записи

note: translators: %s: comments number.
en: %s comment | %s comments
ru[0]: %s комментарий
ru[1]: %s комментария
ru[2]: %s комментариев

en: no comments
ru: нет комментариев

note: translators: %s: human time diff.
en: %s ago
ru: %s назад

en: This user has not made any comments.
ru: Этот пользователь ещё ничего не комментировал.

en: You have not made any comments.
ru: Вы не писали никаких комментировали.

en: load more comments
ru: загрузить ещё комментарии

note: translators: %1$s is a link; %2$s is a title.
en: On <a href="%1$s">%2$s</a>
ru: На <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Search Users
ru: Искать пользователей

en: Ultimate Member - Search
ru: Ultimate Member - Поиск

en: Membership Inactive
ru: Участие не активировано

en: Membership Rejected
ru: Участие отклонено

en: Comments
ru: Комментарии

en: Posts
ru: Записи

en: Search Member Directories
ru: Поиск по спискам участников

en: You did not create any member directories yet
ru: Вы ещё не создали ни одного списка участников

en: Edit Member Directory
ru: Редактировать список участников

en: Add New Member Directory
ru: Добавить новый список участников

en: Member Directory
ru: Список участников

en: Search User Roles
ru: Искать роли пользователей

en: You did not create any user roles yet
ru: Вы ещё не создали ни одной роли пользователя

en: Edit User Role
ru: Редактировать роль пользователя

en: Add New User Role
ru: Добавить новую роль пользователя

en: User Role
ru: Роль пользователя

en: Search Forms
ru: Поисковые формы

en: Nothing found in Trash
ru: Ничего не найдено в Корзине

en: You did not create any forms yet
ru: Вы ещё не создали ни одной формы

en: Edit Form
ru: Редактировать форму

en: Add New Form
ru: Добавить новую форму

en: Add New
ru: Добавить

en: Form
ru: Форма

en: Default Template
ru: Шаблон по умолчанию

en: This content has been restricted to logged in users only. Please <a href="{login_referrer}">login</a> to view this content.
ru: Доступ к этому содержимому разрешён только для пользователей, зашедших на сайт под своей учётной записью. Пожалуйста, <a href="{login_referrer}">войдите </a>для просмотра этого содержимого.

en: (empty)
ru: (пусто)

en: date submitted
ru: дата отправки данных

en: Login
ru: Войти

en: Register
ru: Зарегистрироваться

en: This activation link is expired or have already been used.
ru: Эта ссылка для активации истекла или уже использовалась.

en: Select the member roles that can see this link
ru: Выберите роли участников, которые могут видеть эту ссылку

en: Who can see this menu link?
ru: Кто может видеть эту ссылку меню?

en: By Role
ru: По роли

en: Display Mode
ru: Вид отображения

en: Login as this user
ru: Войти как этот пользователь

en: Delete this user
ru: Удалить пользователя

en: Reactivate this account
ru: Повторно активировать эту учётную запись

en: Deactivate this account
ru: Деактивировать учётную запись

en: Reactivate
ru: Повторно активировать

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Resend Activation E-mail
ru: Повторно выслать письмо об активации

en: Put as Pending Review
ru: Перевести в статус ожидания утверждения

en: Reject Membership
ru: Отказать в участии

en: Approve Membership
ru: Подтвердить участие

en: max
ru: максимум

en: About
ru: О себе

en: Untitled photo
ru: Фото без названия

en: This file has been removed.
ru: Файл был удалён.

note: translators: %s: date.
en: Joined %s
ru: Дата регистрации на сайте: %s

en: Invalid SoundCloud track ID
ru: Недействительный ID трека SoundCloud

en: Required
ru: Обязательно

en: Licenses
ru: Лицензии

en: Activate
ru: Включить

note: translators: %s: min widdth.
en: Your photo is too small. It must be at least %spx wide.
ru: Ваше изображение слишком маленькое! Оно должно быть как минимум %s пикселей в ширину.

en: Your image is invalid or too large!
ru: Ваше изображение в неверном формате или оно слишком большое!

en: This media type is not recognized.
ru: Тип медиаданных не опознан.

en: This user has not added any information to their profile yet.
ru: Этот пользователь ещё не добавил информацию в свой профиль.

note: translators: %s: edit user link.
en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add</a> some information!
ru: Ваш профиль смотрится слишком пустым. Почему бы не <a href="%s">добавить</a> немного информации!

en: Save
ru: Сохранить

en: Change file
ru: Изменить файл

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Upload Photo
ru: Загрузить фото

note: translators: %s: label. translators: %s: placeholder.
en: Confirm %s
ru: Подтвердить %s

en: New Password
ru: Новый пароль

en: Current Password
ru: Текущий пароль

en: You can only upload one file
ru: Вы можете загрузить только один файл

en: This file is too small!
ru: Этот файл слишком маленький!

en: This file is too large!
ru: Этот файл слишком большой!

en: Sorry this is not a valid file.
ru: Извините, это некорректный тип файла.

en: You can only upload one image
ru: Вы можете загрузить только одно изображение

en: This image is too small!
ru: Это изображение слишком маленькое!

en: This image is too large!
ru: Это изображение слишком большое!

en: Sorry this is not a valid image.
ru: Извините, это некорректное изображение.

en: Please upload a valid image!
ru: Пожалуйста, загрузите корректный файл изображения!

en: Custom Field
ru: Произвольное (пользовательское) поле

en: Less than 1 year old
ru: Меньше 1 года

note: translators: %s: age.
en: %s years old
ru: %s лет

note: translators: %s: age.
en: %s year old
ru: %s год

note: translators: %s: time.
en: Yesterday at %s
ru: вчера в %s

note: translators: %s: hours.
en: %s hr | %s hrs
ru[0]: %s ч.
ru[1]: %s ч.
ru[2]: %s ч.

note: translators: %s: min time.
en: %s min | %s mins
ru[0]: %s мин.
ru[1]: %s мин.
ru[2]: %s мин.

en: just now
ru: только что

en: Once Weekly
ru: Раз в неделю

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zambia
ru: Замбия

en: Yemen
ru: Йемен

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские острова, США

en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские острова, Великобритания

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ru: Венесуэла, Боливарианская Республика

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: Ukraine
ru: Украина

en: Uganda
ru: Уганда

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Turks and Caicos Islands
ru: Теркс и Кайкос

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turkey
ru: Турция

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Togo
ru: Того

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Tanzania, United Republic of
ru: Танзания, Объединенная Республика

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Taiwan, Province of China
ru: Тайвань, провинция Китая

en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Свальбард и Ян-Майен

en: Suriname
ru: Суринам

en: Sudan
ru: Судан

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Spain
ru: Испания

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: South Africa
ru: ЮАР

en: Somalia
ru: Сомали

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Slovenia
ru: Словения

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Serbia
ru: Сербия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Samoa
ru: Самоа

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (французская часть)

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартелеми

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Romania
ru: Румыния

en: Réunion
ru: Реюньон

en: Qatar
ru: Катар

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Portugal
ru: Португалия

en: Poland
ru: Польша

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Peru
ru: Перу

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Papua New Guinea
ru: Папуа - Новая Гвинея

en: Panama
ru: Панама

en: Palestine
ru: Палестина

en: Palau
ru: Палау

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Oman
ru: Оман

en: Norway
ru: Норвегия

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niger
ru: Нигер

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Nepal
ru: Непал

en: Namibia
ru: Намибия

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Morocco
ru: Марокко

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Monaco
ru: Монако

en: Moldova, Republic of
ru: Молдова, Республика

en: Micronesia, Federated States of
ru: Микронезия, Федеративные Штаты

en: Mexico
ru: Мексика

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Malta
ru: Мальта

en: Mali
ru: Мали

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Malawi
ru: Малави

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
ru: Македония, бывшая Югославская Республика

en: Macao
ru: Макао

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Lithuania
ru: Литва

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Libyan Arab Jamahiriya
ru: Ливийская Арабская Джамахирия

en: Liberia
ru: Либерия

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Kyrgyzstan
ru: Кыргызстан

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Korea, Republic of
ru: Корея, Республика

en: Korea, Democratic People's Republic of
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kenya
ru: Кения

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Jordan
ru: Иордания

en: Jersey
ru: Джерси

en: Japan
ru: Япония

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Italy
ru: Италия

en: Israel
ru: Израиль

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Iran, Islamic Republic of
ru: Иран, Исламская Республика

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: India
ru: Индия

en: Iceland
ru: Исландия

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Holy See (Vatican City State)
ru: Святой Престол (государство-город Ватикан)

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова Макдональд

en: Haiti
ru: Гаити

en: Guyana
ru: Гайана

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guam
ru: Гуам

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Grenada
ru: Гренада

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Greece
ru: Греция

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Ghana
ru: Гана

en: Germany
ru: Германия

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Gabon
ru: Габон

en: French Southern Territories
ru: Южные Французские Территории

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: France
ru: Франция

en: Finland
ru: Финляндия

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Estonia
ru: Эстония

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Egypt
ru: Египет

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Dominica
ru: Доминика

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Denmark
ru: Дания

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Cuba
ru: Куба

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Côte d'Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар, Берег Слоновой Кости

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Congo, the Democratic Republic of the
ru: Конго, Демократическая Республика

en: Congo
ru: Конго

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: China
ru: Китай

en: Chile
ru: Чили

en: Chad
ru: Чад

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Canada
ru: Канада

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней-Даруссалам

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Bolivia, Plurinational State of
ru: Боливия, многонациональное государство

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Benin
ru: Бенин

en: Belize
ru: Белиз

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Austria
ru: Австрия

en: Australia
ru: Австралия

en: Aruba
ru: Аруба

en: Armenia
ru: Армения

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Angola
ru: Ангола

en: Andorra
ru: Андорра

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Algeria
ru: Алжир

en: Albania
ru: Албания

en: Åland Islands
ru: Аландские острова

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Zulu
ru: Зулу

en: Chinese
ru: Китайский

en: Zhuang
ru: Чжуан

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Xhosa
ru: Коса

en: Wolof
ru: Волоф

en: Walloon
ru: Валлонский

en: Volapuk
ru: Волапюк

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Venda
ru: Венда

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Urdu
ru: Урду

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Uighur
ru: Уйгурский

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Twi
ru: Чви

en: Tatar
ru: Татарский

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Tonga
ru: Тонга

en: Tswana
ru: Тсвана

en: Tagalog
ru: Тагалог

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Thai
ru: Тайский

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swedish
ru: Шведский

en: Sundanese
ru: Суданский

en: Southern Sotho
ru: Южное Сото

en: Swati
ru: Суати

en: Serbian
ru: Сербский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Somali
ru: Сомалийский

en: Shona
ru: Шона

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Sango
ru: Санго

en: Northern Sami
ru: Северное Сами

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Sardinian
ru: Сардинский

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруандский

en: Russian
ru: Русский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Kirundi
ru: Кирунди

en: Raeto-Romance
ru: Ретороманский

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Pashto
ru: Пушту

en: Polish
ru: Польский

en: Pali
ru: Пали

en: Panjabi
ru: Панджаби

en: Ossetian
ru: Осетинский

en: Oriya
ru: Ория

en: Oromo
ru: Оромо

en: Ojibwa
ru: Оджибва

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Navajo
ru: Навахо

en: South Ndebele
ru: Южное Ндебеле

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский Нюнорск

en: Dutch
ru: Голландский

en: Ndonga
ru: Ндонга

en: Nepali
ru: Непальский

en: North Ndebele
ru: Северное Ндебеле

en: Norwegian Bokmal
ru: Норвежский Бокмал

en: Nauru
ru: Науру

en: Burmese
ru: Бурмезе

en: Maltese
ru: Малтезе

en: Malay
ru: Малау

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Maori
ru: Маори

en: Marshallese
ru: Маршаллезе

en: Malagasy
ru: Малагасу

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Luba-Katanga
ru: Луба-Катанга

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Lao
ru: Лаосский

en: Lingala
ru: Лингала

en: Limburgish
ru: Лимбургский

en: Ganda
ru: Ганда

en: Luxembourgish
ru: Люксембургский

en: Latin
ru: Латынь

en: Kirghiz
ru: Киргизский

en: Cornish
ru: Корниш

en: Komi
ru: Коми

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Kashmiri
ru: Кашмирский

en: Kanuri
ru: Канури

en: Korean
ru: Корейский

en: Kannada
ru: Каннада

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Kalaallisut
ru: Гренландский

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Kwanyama
ru: Кваньяма

en: Kikuyu
ru: Кикуйю

en: Kongo
ru: Конго

en: Javanese
ru: Яванский

en: Japanese
ru: Японский

en: Inuktitut
ru: Инуктитут

en: Italian
ru: Итальянский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Ido
ru: Идо

en: Inupiaq
ru: Инупиак

en: Sichuan Yi
ru: Сычуань Йи

en: Igbo
ru: Игбо

en: Interlingue
ru: Интерлингве

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ru: Интерлингва (Международная ассоциация вспомогательных языков)

en: Herero
ru: Гереро

en: Armenian
ru: Армянский

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Haitian
ru: Гаитянский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Hiri Motu
ru: Хири Моту

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hausa
ru: Хауса

en: Manx
ru: Манкс

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Galician
ru: Галисийский

en: Scottish Gaelic
ru: Шотландский гэльский

en: Irish
ru: Ирландский

en: Western Frisian
ru: Западный Фризский

en: French
ru: Французский

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Fijian
ru: Фиджийский

en: Finnish
ru: Финский

en: Fulah
ru: Фула

en: Persian
ru: Персидский

en: Basque
ru: Баскский

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: English
ru: Английский

en: Greek
ru: Греческий

en: Ewe
ru: Эве

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: Divehi
ru: Дивехи

en: German
ru: Немецкий

en: Danish
ru: Датский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Church Slavic
ru: Церковнославянский

en: Czech
ru: Чешский

en: Cree
ru: Кри

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Breton
ru: Бретонский

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Bengali
ru: Бенгали

en: Bislama
ru: Бислама

en: Bihari
ru: Бихари

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Belarusian
ru: Беларусский

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Aymara
ru: Аймара

en: Avaric
ru: Аварский

en: Arabic
ru: Арабский

en: Aragonese
ru: Арагонский

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Akan
ru: Акан

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Avestan
ru: Авестан

en: Abkhazian
ru: Абхазский

en: Afar
ru: Афар

en: Custom Validation
ru: Пользовательские условия проверки

en: YouTube Profile
ru: Профиль YouTube

en: Website URL
ru: URL-адрес вебсайта

en: Unique Username/E-mail
ru: Уникальное имя пользователя/E-mail

en: Unique Username
ru: Уникальное имя пользователя

en: Unique Metakey value
ru: Уникальное значение мета-ключа

en: Unique E-mail
ru: Уникальный E-mail

en: Twitter URL
ru: Ссылка Twitter

en: SoundCloud Profile
ru: Профиль SoundCloud

en: Numeric value only
ru: Только числовое значение

en: Lowercase only
ru: Без заглавных букв

en: LinkedIn URL
ru: Ссылка LinkedIn

en: Instagram URL
ru: Ссылка Instagram

en: Facebook URL
ru: Ссылка Facebook

en: English letters only
ru: только латиница

en: Alpha-numeric value
ru: Альфа-цифровое значение

en: Alphabetic value only
ru: Только алфавитное значение

en: If you confirm, everything related to your profile will be deleted permanently from the site
ru: В случае подтверждения, вся связанная с Вашим профилем информация будет безвозвратно удалена с сайта

en: Here you can hide yourself from appearing in public directory
ru: Здесь Вы можете скрыть свой профиль из публикуемого на сайте списка участников

en: Hide my profile from directory
ru: Скрыть мой профиль в списке участников

en: Who can see your public profile?
ru: Кто может видеть Ваш публичный профиль?

en: Profile Privacy
ru: Настройки безопасности

en: Enter your username or email
ru: Введите имя пользователя или адрес электронной почты

en: To reset your password, please enter your email address or username below.
ru: Для сброса вашего пароля необходимо ввести ваш email или имя пользователя ниже.

en: Password Reset
ru: Сброс пароля

en: Upload profile cover here
ru: Загрузите фото обложки сюда

en: Cover Photo
ru: Фото обложки

en: Upload your photo here
ru: Загрузите Ваше фото сюда

en: Change your profile photo
ru: Сменить фото профиля

en: Profile Photo
ru: Фотография профиля

en: Mobile Number
ru: Мобильный

en: Phone Number
ru: Телефон

en: Select languages
ru: Выберите языки

en: Languages Spoken
ru: Говорю на языках

en: Languages
ru: Языки

en: Roles (Radio)
ru: Роли (точечный выбор)

en: Account Type
ru: Тип учётной записи

en: Roles (Dropdown)
ru: Роли (список)

en: Choose a Country
ru: Выберите страну

en: Country
ru: Страна

en: Female
ru: Женщина

en: Male
ru: Мужчина

en: Gender
ru: Пол

en: Birth Date
ru: Дата рождения

en: Biography
ru: Биография

en: Secondary E-mail Address
ru: Запасной адрес электронной почты

en: E-mail Address
ru: E-mail

en: Last Login
ru: Последний вход

en: Registration Date
ru: Дата регистрации

en: Nickname
ru: Ник

en: Username or E-mail
ru: Имя пользователя или E-mail

en: Only me
ru: Только я

en: Everyone
ru: Все

en: You must add a shortcode to the content area
ru: Вы должны добавить шорткод в область содержимого страницы

en: Number of years is not valid
ru: Количество лет неверно

en: Please enter a valid size
ru: Пожалуйста, введите размер правильно

en: You have not added any choices yet.
ru: Вы ещё не добавили никаких вариантов.

en: Number
ru: Число

en: You must provide a title
ru: Необходимо ввести заголовок

en: The end of date range must be greater than the start of date range
ru: Конечное значение диапазона даты должно быть больше, чем начальное значение диапазона даты

en: Please enter a valid end date in the date range
ru: Пожалуйста, укажите допустимую конечную дату в диапазоне дат

en: Please provide a date range end
ru: Пожалуйста, укажите конечную дату диапазона дат

en: Please enter a valid start date in the date range
ru: Пожалуйста, укажите допустимую начальную дату в диапазоне дат

en: Please provide a date range beginning
ru: Пожалуйста, укажите начальную дату диапазона дат

en: Your meta key contains illegal characters. Please correct it.
ru: Ваш мета-ключ содержит недопустимые символы. Пожалуйста, исправьте это.

en: Your meta key already exists in your fields list
ru: Ваш мета-ключ уже существует в вашем списке полей

en: Your meta key is a predefined reserved key and cannot be used
ru: Ваш мета-ключ оказался в числе предопределённых зарезервированных ключей и не может использоваться

en: Your meta key is a reserved core field and cannot be used
ru: Ваш мета-ключ оказался в числе зарезервированных основных полей и не может использоваться

en: Invalid query!
ru: Неверное содержание запроса!

en: User has been successfully deleted.
ru: Пользователь был успешно удалён.

en: Invalid user specified
ru: Указан неверный пользователь

en: User meta has been changed.
ru: Метаданные пользователя были изменены.

en: User role has been changed.
ru: Роль пользователя изменена

en: User status has been changed.
ru: Статус пользователя изменён.

en: You need to provide data to update
ru: Чтобы обновить, Вам нужно ввести данные

en: You must provide a user ID
ru: Необходимо указать ID пользователя

en: Invalid API key
ru: Неверный ключ API

en: Your request could not be authenticated
ru: Ваш запрос не проходит проверку авторизации

en: You must specify both a token and API key!
ru: Вы должны указать номер талона (token) и ключ API!

en: Your account
ru: Ваша учётная запись

en: Logout
ru: Выйти

en: My Account
ru: Моя учётная запись

en: Edit Profile
ru: Редактировать профиль

note: translators: %s: profile status.
en: This user account status is %s
ru: Статус этой учётной записи - %s

en: Tell us a bit about yourself...
ru: Расскажите нам о себе...

en: Remove photo
ru: Удалить фото

en: Change photo
ru: Изменить фото

en: Upload photo
ru: Загрузить фото

en: Upload a cover photo
ru: Загрузить фото обложки

en: Change cover photo
ru: Сменить фото обложки

en: Change your cover photo
ru: Сменить фото Вашей обложки

en: You are not allowed to edit this user.
ru: Вы не можете редактировать настройки этого пользователя.

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Reset password
ru: Сброс пароля

en: You must confirm your new password
ru: Вы должны подтвердить новый пароль

en: You must enter a new password
ru: Вы должны ввести новый пароль

en: You have reached the limit for requesting password change for this user already. Contact support if you cannot open the email
ru: Вы уже достигли предела запросов на смену пароля для этого пользователя. Обратитесь в службу поддержки, если не удаётся открыть письмо электронной почты

en: Please provide your username or email
ru: Пожалуйста, укажите Ваше имя пользователя или E-mail

en: Hello, spam bot!
ru: Ну здравствуй, спам-бот!

en: Your membership request has been rejected.
ru: Вам было отказано в регистрации на сайте.

en: Your account is awaiting e-mail verification.
ru: Ваша учётная запись ожидает подтверждения по E-mail.

en: Your account has not been approved yet.
ru: Ваша учётная запись не была подтверждена.

en: Your account has been disabled.
ru: Ваша учётная запись была отключена.

en: Your IP address has been blocked.
ru: Ваш IP-адрес заблокирован.

en: We do not accept registrations from that domain.
ru: Мы не регистрируем с таким доменом.

en: This email address has been blocked.
ru: Этот адрес электронной почты был заблокирован.

en: An error has been encountered
ru: Произошла ошибка

en: Your account is now active! You can login.
ru: Ваша учётная запись теперь активна! Можно войти на сайт.

en: You have successfully changed your password.
ru: Пароль по Вашему запросу изменён.

en: Your account was updated successfully.
ru: Ваша учётная запись обновлена.

en: Registration is currently disabled
ru: Регистрация в настоящий момент невозможна

en: Last page
ru: Последняя страница

en: First name
ru: Имя

en: Jump to page:
ru: На страницу:

en: Search
ru: Поиск

en: Forgot your password?
ru: Забыли пароль?

en: Keep me signed in
ru: Запомнить меня

en: This action has been prevented for security measures.
ru: Это действие было прекращено в целях безопасности.

en: Password is incorrect. Please try again.
ru: Пароль неверный. Пожалуйста, повторите ввод.

en: Please enter your password
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Please enter your email
ru: Пожалуйста, укажите Ваш E-mail

en: Please enter your username
ru: Пожалуйста, введите имя пользователя

en: Please enter your username or email
ru: Пожалуйста, введите имя пользователя или E-mail

en: Only fill in if you are not human
ru: Заполните только, если Вы - не человек

note: translators: %s: max chars.
en: Your user description must contain less than %s characters
ru: Описание пользователя должно содержать менее %s символов

en: You must provide lowercase letters.
ru: Необходимо вводить строчные буквы.

en: You must provide alphabetic letters
ru: Необходимо задать значение из буквенных символов

en: You must provide a unique value
ru: Необходимо задать уникальное значение

en: Your email contains invalid characters
ru: Ваш адрес электронной почты содержит недопустимые символы

en: This is not a valid email
ru: Адрес электронной почты содержит ошибку

en: You must provide your email
ru: Вам необходимо указать адрес электронной почты

en: Your username contains invalid characters
ru: В имени пользователя содержатся недопустимые символы

en: Username cannot be an email
ru: Имя пользователя не может быть его электронной почтой

en: You must provide a username
ru: Необходимо указать имя пользователя

en: Please enter a valid URL
ru: Пожалуйста, введите правильный адрес

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s username or profile URL
ru: Пожалуйста, введите правильное имя пользователя %s или URL профиля

en: Please enter a valid phone number
ru: Пожалуйста, введите верный номер телефона

en: Please enter numbers only in this field
ru: Пожалуйста, вводите только числа в этом поле

note: translators: %s: max limit.
en: Maximum number limit is %s
ru: Максимальное числовое ограничение: %s

note: translators: %s: min limit.
en: Minimum number limit is %s
ru: Минимальное числовое ограничение: %s

note: translators: %s: max selections.
en: You can only select up to %s choices
ru: Вы можете выбрать не более %s вариантов

note: translators: %s: min selections.
en: Please select at least %s choices
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы %s вариантов

en: Your passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Please confirm your password
ru: Пожалуйста, подтвердите пароль

en: You can not use HTML tags here
ru: Вы не можете использовать теги HTML здесь

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a max chars.
en: Your %1$s must contain less than %2$s characters
ru: Ваш %1$s должен содержать менее %2$s символов

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a min chars.
en: Your %1$s must contain at least %2$s characters
ru: Ваш %1$s должен содержать как минимум %2$s символов

note: translators: %s: max words.
en: You are only allowed to enter a maximum of %s words
ru: Вы можете ввести максимум %s слов

note: translators: %s: title.
en: %s is required
ru: %s требуется указать

en: Please specify account type.
ru: Пожалуйста, укажите тип учётной записи.

note: translators: %s: title.
en: %s is required.
ru: %s требуется указать.

en: You are not allowed to use this word as your username.
ru: Невозможно использовать это слово как имя пользователя.

en: You do not have permission to delete this user.
ru: У Вас нет прав, чтобы удалить этого пользователя.

en: Super administrators can not be modified.
ru: Суперадминистраторы не могут быть изменены.

en: Invalid coordinates
ru: Неверные координаты

en: Invalid parameters
ru: Неверные параметры

en: You can not edit this user
ru: Вы не можете редактировать этого пользователя

en: Update Notifications
ru: Обновить уведомления

en: Update Password
ru: Обновить пароль

en: Update Account
ru: Обновить учётную запись

en: Update Privacy
ru: Обновить настройки безопасности

en: You must enter your password
ru: Вам необходимо ввести пароль

en: Your password must contain at least one lowercase letter, one capital letter and one number
ru: Пароль должен содержать как минимум одну заглавную букву, одну строчную и одну цифру

en: Your new password does not match
ru: Ваш новый пароль не совпадает

en: This is not your password
ru: Это не ваш пароль

en: Please provide a valid e-mail
ru: Пожалуйста, укажите корректный адрес электронной почты

en: You must provide your e-mail
ru: Вам необходимо указать вашу электронную почту

en: You must provide your last name
ru: Вам необходимо указать свою фамилию

en: You must provide your first name
ru: Вам необходимо указать своё имя

en: Delete Account
ru: Удалить учётную запись

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Privacy
ru: Безопасность

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Account
ru: Учётная запись

en: A theme or plugin compatibility issue
ru: Возник вопрос совместимости плагина или темы

en: Thank you for applying for membership to our site. We will review your details and send you an email letting you know whether your application has been successful or not.
ru: Спасибо, что решили присоединиться к числу участников. Мы рассмотрим Ваши данные и отправим Вам уведомление о том, подтверждена Ваша заявка или нет.

en: If you want users to go to a specific page other than login page after e-mail activation, enter the URL here.
ru: Если после активации по электронной почте Вы хотите перенаправить пользователей на другую страницу, отличную от страницы входа, укажите требуемый URL здесь.

en: URL redirect after e-mail activation
ru: Перенаправление по ссылке после активации по электронной почте

en: Thank you for registering. Before you can login we need you to activate your account by clicking the activation link in the email we just sent you.
ru: Спасибо за регистрацию. Прежде чем Вы сможете зайти на сайт, необходимо активировать свою учётную запись, перейдя по ссылке активации в письме, которое только что отправлено Вам.

en: Personalize the custom message
ru: Настроить заданное вручную сообщение

en: Show custom message
ru: Показывать заданное вручную сообщение

en: Login the user after validating the activation link
ru: Авторизовать пользователя после прохождения проверки с переходом по ссылке активации учётной записи

en: Login user after validating the activation link?
ru: Выполнить вход после прохождения проверки с переходом по ссылке активации учётной записи?

en: Select what action is taken after a person registers on your site. Depending on the status you can redirect them to their profile, a custom url or show a custom message
ru: Выберите, какие действия выполняются после регистрации на сайте. В зависимости от статуса пользователя можно перенаправить его на страницу своего профиля, по указанной ссылке или отобразить заданное вручную сообщение

en: Action to be taken after registration
ru: Действия после регистрации

en: Require Admin Review
ru: Требуется просмотр администратором

en: Require Email Activation
ru: Требуется активация по электронной почте

en: Auto Approve
ru: Автоподтверждение

en: Select the status you would like this user role to have after they register on your site
ru: Выберите статус, который будет присвоен пользователю после регистрации на сайте

en: Registration Status
ru: Статус при регистрации

en: Can this role view private profiles?
ru: Разрешить ли этой роли просмотр приватных профилей?

en: Can view/access private profiles?
ru: Разрешить просмотр или доступ к приватным профилям?

en: Can this role make their profile private?
ru: Разрешить ли этой роли делать собственный профиль приватным?

en: Can make their profile private?
ru: Разрешить делать свой профиль приватным?

en: Which roles that role can view, choose none to allow role to view all member roles
ru: Какие роли может просматривать пользователь с этой ролью (оставьте пустым для разрешения просмотра всех ролей)

en: Can view these user roles only
ru: Разрешить просмотр только этих ролей

en: Can this role view all member profiles?
ru: Может ли эта роль просматривать все профили участников?

en: Can view other member profiles?
ru: Разрешить просмотр профилей других участников?

en: Set a url to redirect this user role to after they logout from site
ru: Укажите URL для перенаправления этой роли пользователя после выхода из своей учётной записи

en: Select what happens when a user with this role logouts of your site
ru: Выберите, что должно происходить при выходе пользователя с указанной ролью из учётной записи

en: Action to be taken after logout
ru: Действия после выхода

en: Set a url to redirect this user role to after they login with their account
ru: Укажите URL для перенаправления этой роли пользователя после входа на сайт

en: Redirect to WordPress Admin
ru: Перейти в административную панель WordPress

en: Refresh active page
ru: Обновить текущую страницу

en: Redirect to URL
ru: Перейти на указанный URL-адрес

en: Redirect to profile
ru: Перейти к странице профиля

en: Select what happens when a user with this role logins to your site
ru: Выберите, что должно происходить при входе пользователя с указанной ролью на сайт

en: Action to be taken after login
ru: Действия после входа

en: Set a url to redirect this user role to if they try to view your site's homepage
ru: Укажите URL для перенаправления этой роли пользователя при посещении домашней страницы сайта

en: Custom Homepage Redirect
ru: Перенаправление на Главную страницу по указанной ссылке

en: Allow this user role to view your site's homepage
ru: Разрешить этой роли просматривать домашнюю страницу сайта

en: Can view default homepage?
ru: Разрешить просмотр домашней страницы?

en: Allow this role to delete their account and end their membership on your site
ru: Разрешить этой роли удалить свою учётную запись и завершить участие в сообществе на этом сайте

en: Can delete their account?
ru: Разрешить удалять свою учётную запись?

en: Can this role edit his own profile?
ru: Разрешить ли этой роли редактировать свой профиль?

en: Can edit their profile?
ru: Разрешить редактировать свой профиль?

en: Set a url to redirect this user role to after they delete account
ru: Укажите URL для перенаправления этой роли пользователя после удаления учётной записи

en: Go to Custom URL
ru: Переход по указанной (пользовательской) ссылке

en: Go to Homepage
ru: Переход на Главную страницу

en: Select what happens when a user with this role deletes their own account
ru: Выберите, что должно происходить при удалении пользователем с указанной ролью своей учётной записи

en: Action to be taken after account is deleted
ru: Действия после удаления аккаунта

en: Can delete these user roles only
ru: Удалить можно только эти роли пользователей

en: Can delete other member accounts?
ru: Разрешить удалять учётные записи участников?

en: Which roles that role can edit, choose none to allow role to edit all member roles
ru: Какие роли может редактировать пользователь с этой ролью (оставьте пустым для разрешения редактирования всех ролей)

en: Can edit these user roles only
ru: Редактировать можно только эти роли пользователей

en: Allow this role to edit accounts of other members
ru: Разрешить этой роли редактирование учётных записей других участников

en: Can edit other member accounts?
ru: Разрешить редактировать учётные записи участников?

en: Force hiding adminbar in frontend?
ru: Скрывать верхнюю панель администратора в веб-интерфейсе?

en: The core admin role must always have access to wp-admin / WordPress backend
ru: Встроенная роль Администратора всегда должна иметь доступ к wp-admin / административной панели WordPress

en: Can access wp-admin?
ru: Разрешить доступ к wp-admin?

note: translators: %s: icons nubber.
en: Choose from %s available icons
ru: Выбрать из %s доступных значков

en: Fields Manager
ru: Менеджер полей

en: Review Registration Details
ru: Просмотреть регистрационные данные

en: Add a New Field Group
ru: Добавить новую группу полей

en: Add a New Field
ru: Добавить новое поле

en: Add
ru: Добавить

en: Add a New Divider
ru: Добавить разделитель

en: Continue editing
ru: Продолжить редактирование

en: Live Form Preview
ru: Предпросмотр формы

en: Edit Row Settings
ru: Редактировать настройки колонки

en: Cancel
ru: Отмена

en: Update
ru: Обновить

en: Edit Field
ru: Редактировать поле

en: Customize the button text
ru: Изменить текст кнопки

en: Whether to show field icons and where to show them relative to the field
ru: Отображать ли иконки поля и где именно по отношению к полю

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here
ru: Форма центрирована по умолчанию, если здесь не указано иное

en: Assign role to form
ru: Применить роль к форме

en: Switch to yes if you want to customize this form settings, styling &amp; appearance
ru: Переключите на ДА, если хотите настроить эту форму в разделе Внешний вид

en: Field(s) to show in user meta
ru: Поле(я) для отображения в информации о пользователе

en: Show user description in profile header?
ru: Показывать описание пользователя в заголовке профиля?

en: Show social links in profile header?
ru: Показывать ссылки на соц. сети в заголовке профиля?

en: Show display name in profile header?
ru: Показывать отображаемое имя в заголовке профиля?

en: Heading Background Color
ru: Цвет фона у заголовка

en: Make Profile Photo Required
ru: Сделать Фото Профиля обязательным

en: Profile Photo Size
ru: Размер фото профиля

en: Cover photo ratio
ru: Пропорции сторон фото обложки

en: Enable Cover Photos
ru: Включить фото обложки

en: Profile Area Max. Width (px)
ru: Макс. ширина области профиля (px)

en: Make this profile form role-specific
ru: Сделать этот профиль для определённой роли

en: Login Form
ru: Форма входа

en: Profile Form
ru: Форма профиля

en: Registration Form
ru: Форма регистрации

en: Set Custom Redirect URL
ru: Указать свою ссылку для перенаправления

en: Redirection after Login
ru: Перенаправление после входа

en: Show "Remember Me"?
ru: Показывать "Запомнить меня"?

en: Show Forgot Password Link?
ru: Показывать ссылку "Забыли пароль?"?

en: Secondary Button Text
ru: Текст вторичной кнопки

en: Show Secondary Button
ru: Показать вторичную кнопку

en: Primary Button Text
ru: Текст основной кнопки

en: Field Icons
ru: Иконки поля

en: Max. Width (px)
ru: Макс. ширина (px)

en: Add Master Row
ru: Добавить Главную строчку

en: Live Preview
ru: Предпросмотр

en: We are sorry. We cannot find any users who match your search criteria.
ru: К сожалению, не удаётся найти пользователей, которые соответствуют критериям поиска.

en: Custom text if no users were found
ru: Текст для вывода, если пользователей не найдено

en: {total_users} Member
ru: {total_users} участник

en: Same as above but in case of 1 user found only
ru: То же, что и предыдущий вариант, но в случае обнаружения только 1 пользователя

en: Single Result Text
ru: Текст при обнаружении 1 пользователя

en: {total_users} Members
ru: {total_users} участников

en: Customize the search result text . e.g. Found 3,000 Members. Leave this blank to not show result text
ru: Задание текста для результатов поиска. Например, Найдено 3000 участников. Оставьте это поле пустым, чтобы не показывать текст

en: Results Text
ru: Текст результатов

en: Choose field(s) to enable in sorting
ru: Укажите поле(я) для включения в сортировку

en: User Roles that can use search
ru: Роли пользователей, которые могут выполнять поиск

en: Enable Search feature
ru: Включить возможность поиска

en: Show extra user information below tagline?
ru: Показывать дополнительную информацию о пользователе под основной информацией?

en: Choose field(s) to display in tagline
ru: Выберите поле(я) для отображения в информации о пользователе

en: Show tagline below profile name
ru: Показать информацию о пользователе под именем в профиле

en: Show display name
ru: Показывать отображаемое имя

en: Enable Cover Photo
ru: Включить фото обложки

en: Enable Profile Photo
ru: Включить фото профиля

en: Use this setting to control the maximum number of profiles to appear in this directory. Leave blank to disable this limit
ru: Используйте этот параметр, чтобы задать максимальное количество профилей для этого списка. Оставьте пустым, чтобы отключить это ограничение

en: Maximum number of profiles
ru: Максимальное количество профилей

en: Number of profiles to appear on page for mobile users
ru: Число профилей на страницу для пользователей мобильных устройств

en: Number of profiles per page (for Mobiles & Tablets)
ru: Число профилей на страницу (для Мобильных и Планшетов)

en: Number of profiles to appear on page for standard users
ru: Число участников на странице для обычных посетителей

en: Number of profiles per page
ru: Число профилей на страницу

en: Only show specific users (Enter one username per line)
ru: Показывать только определённых пользователей (введите по одному в каждую строку)

en: Meta key
ru: Мета-ключ

en: Other (Custom Field)
ru: Другое (своё произвольное поле)

en: Random
ru: Случайное

en: Last Name
ru: Фамилия

en: First Name
ru: Имя

en: Display name
ru: Отображаемое имя

en: Last login
ru: Прошлый вход на сайт

en: Old users first
ru: Сначала старые пользователи

en: New users first
ru: Сначала новые пользователи

en: Only show members who have uploaded a cover photo
ru: Показывать только участников, которые загрузили фото обложки

en: Only show members who have uploaded a profile photo
ru: Показывать только участников, которые загрузили фотографию профиля

en: User Roles to Display
ru: Какие роли пользователей отображать

en: Template
ru: Шаблон

en: Awaiting E-mail Confirmation
ru: Ожидается подтверждение по E-mail

en: Pending Review
ru: На утверждении

en: Users
ru: Пользователи

en: Redirect URL
ru: URL-адрес для перехода

en: Who can access this post?
ru: Кто может иметь доступ к этому содержимому?

en: Apply
ru: Применить

en: UM Action
ru: Действие UM

en: You do not have enough permissions to do that.
ru: У Вас недостаточно прав, чтобы сделать это.

en: Rejected
ru: Отклонено

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Waiting e-mail confirmation
ru: Ожидается подтверждение по E-mail

en: Pending review
ru: Ожидает утверждения

en: Approved
ru: Принято

en: Info
ru: Инфо

en: View profile
ru: Просмотр профиля

en: WP-Admin Access
ru: Доступ к WP-Admin

en: No.of Members
ru: Количество участников

en: Role Title
ru: Название роли

en: Settings
ru: Настройки

en: Users have been updated.
ru: Пользователи обновлены.

en: User has been updated.
ru: Пользователь обновлён.

en: The form has been duplicated successfully.
ru: Форма успешно дублирована.

en: Your user cache is now removed.
ru: Кэш-данные Вашего пользователя удалены.

en: Your temp uploads directory is now clean.
ru: Папка временных загрузок очищена.

en: Ultimate Member Setup Error: Account page can not be a child page.
ru: Ошибка в настройках Ultimate Member. Страница учётной записи не может быть дочерней страницей.

en: Ultimate Member Setup Error: User page can not be a child page.
ru: Ошибка в настройках Ultimate Member. Страница пользователя не может быть дочерней страницей.

en: Maximum number that can be entered in this field
ru: Максимальное число, которое можно ввести в это поле

en: Minimum number that can be entered in this field
ru: Минимальное число, которое можно ввести в это поле

en: Turn on to add a confirm password field. If turned on the confirm password field will only show on register forms and not on login forms.
ru: Включите, чтобы добавить поле подтверждения пароля. Если включено, то поле Подтверждение пароля будет отображаться только для регистрационной формы, а не для формы Входа на сайт.

en: Turn on to force users to create a strong password (A combination of one lowercase letter, one uppercase letter, and one number). If turned on this option is only applied to register forms and not to login forms.
ru: Включите, чтобы попросить пользователей создавать надёжные пароли (комбинацию одной буквы в нижнем регистре, одной в верхнем и одного числа в пароле). Если включить эту опцию, она будет влиять только на формы регистрации и не будет влиять на формы входа.

en: Optional text to include with the divider
ru: Возможный текст для включения с разделителем

en: Value
ru: Значение

en: If
ru: Если

en: Select where this field should appear. This option should only be changed on the profile form and allows you to show a field in one mode only (edit or view) or in both modes.
ru: Выберите, где это поле должно появиться. Эта опция должна изменяться только в форме профиля и позволяет показывать поле только в одном режиме (правка или просмотр) или в обоих режимах.

en: User Meta
ru: Метаданные пользователя

en: Customize this form
ru: Настроить эту форму

en: Form Builder
ru: Создание форм

en: Select Form Type
ru: Выбрать тип формы

en: Delete Options
ru: Настройки удаления

en: Logout Options
ru: Настройки выхода

en: Login Options
ru: Настройки входа

en: Registration Options
ru: Настройки регистрации

en: Homepage Options
ru: Настройки Главной страницы

en: Profile Access
ru: Доступ к профилю

en: General Permissions
ru: Общие разрешения

en: Administrative Permissions
ru: Административные разрешения

en: Styling: General
ru: Стиль: Общий

en: Results &amp; Pagination
ru: Результаты &amp; разделения страниц

en: Search Options
ru: Настройки поиска

en: Profile Card
ru: Карточка профиля

en: General Options
ru: Общие настройки

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Form draft updated.
ru: Черновик формы обновлён.

en: Form scheduled.
ru: Форма запланирована.

en: Form submitted.
ru: Форма отправлена.

en: Form saved.
ru: Форма сохранена.

en: Form created.
ru: Форма создана.

en: Form restored to revision.
ru: Форма восстановлена до версии из ревизии.

en: Custom field deleted.
ru: Произвольное поле удалено.

en: Custom field updated.
ru: Произвольное поле обновлено.

en: Form updated.
ru: Форма обновлена.

en: User Cache
ru: Кэш-данные пользователя

en: Purge Temp Files
ru: Удалить временные файлы

en: Users Overview
ru: Обзор участников

en: Member Directories
ru: Списки участников

en: User Roles
ru: Роли пользователей

en: Forms
ru: Формы

en: Dashboard
ru: Панель управления

[ctx: Admin menu name]
en: All Users
ru: Все Пользователи

[ctx: Admin menu name]
en: Users
ru: Пользователи

en: Thanks :)
ru: Спасибо :)

en: Date
ru: Дата

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Type
ru: Тип

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Delete Row
ru: Удалить ряд

en: Edit Row
ru: Править ряд

en: Add Row
ru: Добавить ряд

note: translators: %s - Form title
en: Duplicate of %s
ru: Дубликат %s

en: Site accessible to Logged In Users
ru: Сайт доступен авторизованным пользователям

en: Site accessible to Everyone
ru: Сайт доступен всем

en: Community Role
ru: Роль сообщества

en: This field type is not setup correctly.
ru: Этот тип поля установлен некорректно.

en: You did not create any custom fields.
ru: Вы не создали ни одного пользовательского поля.

en: Custom Fields
ru: Произвольные (пользовательские) поля

en: None
ru: Нет

en: Predefined Fields
ru: Предустановленные поля

en: Setup New Field
ru: Настроить новое поле

en: Search Icons...
ru: Искать иконки...

en: Reset all rules
ru: Сбросить все правила

en: Add conditional fields support
ru: Добавить поддержку полей с условием

en: Manage conditional fields support
ru: Организовать поддержку полей с условием

en: This is not possible for security reasons.
ru: Это не допустимо по причинам безопасности.

en: Please login as administrator
ru: Пожалуйста, войдите как администратор

en: Docs
ru: Документы

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Status
ru: Статус

en: Extensions
ru: Расширения

en: User
ru: Пользователь

en: Style
ru: Стиль

en: Delete
ru: Удалить

en: Title
ru: Заголовок

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Password
ru: Пароль

en: From
ru: от

en: All
ru: всё

en: Remove
ru: Удалить

en: Upload
ru: Загрузить

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Default
ru: По умолчанию

en: Options
ru: Настройки

en: To copy the Install info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ru: Чтобы скопировать информацию об установке, нажмите ниже, затем нажмите Ctrl + C (ПК) или Cmd + C (Mac).
