Plugins - Ultimate Member – User Profile, Registration, Login, Member Directory, - en to uk_UA translation catalogue (2318 entries)

en:  When someone tries to inject capabilities to the Account, Profile & Register forms submission, it will be banned.
uk_UA:  Коли хтось намагатиметься додати можливості до подання форм облікового запису, профілю та реєстрації, його буде заборонено.

en:  affected by %d capability selected in the Banned Administrative Capabilities. |  affected by one of the %d capabilities selected in the Banned Administrative Capabilities.
uk_UA[0]:  на які впливає %d можливість, вибрана в Заборонених адміністративних можливостях.
uk_UA[1]:  на які впливає одна з %d можливостей, вибраних у Заборонених адміністративних можливостях.
uk_UA[2]:  на які впливає %d можливостей, вибраних в Заборонених адміністративних можливостях.

en:  directory settings
uk_UA:  налаштування каталогу

en:  form settings
uk_UA:  налаштування форми

en:  metadata rows...
uk_UA:  рядки метаданих...

en:  metarows...
uk_UA:  метаряди...

en:  role settings
uk_UA:  налаштування ролі

en:  stars
uk_UA:  зірок

en:  to
uk_UA:  до

en:  users...
uk_UA:  користувачі...

en: "%s" Subject
uk_UA: Тема "%s".

en: "Desktop view" means the profile block's width lower than 800px.
uk_UA: "Вигляд робочого столу" означає ширину блоку профілю менше 800 пікселів.

en: "Remember Me" checkbox
uk_UA: Прапорець "Запам'ятати мене"

en: %1$s (filename: %2$s.php)
uk_UA: %1$s (назва файлу: %2$s.php)

en: %1$s - Form ID#: %2$s
uk_UA: %1$s - Форма ID#: %2$s

en: %1$s at %2$s
uk_UA: %1$s о %2$s

en: %s - Upgrade Process
uk_UA: %s - Процес оновлення

en: %s - wrong conditions.
uk_UA: %s - помилкові умови.

en: %s From
uk_UA: %s Від

en: %s License Key
uk_UA: %s Ліцензійний ключ

en: %s Tab
uk_UA: %s Вкладка

en: %s To
uk_UA: %s До

en: %s ago
uk_UA: %s тому

en: %s comment | %s comments
uk_UA[0]: %s коментар
uk_UA[1]: %s коментарі
uk_UA[2]: %s коментарів

en: %s does not send any user data outside of your site by default.
uk_UA: За замовчуванням %s не надсилає жодних даних користувача за межі вашого сайту.

en: %s hr | %s hrs
uk_UA[0]: %s година
uk_UA[1]: %s години
uk_UA[2]: %s годин

en: %s is a major update, and we highly recommend creating a full backup of your site before updating.
uk_UA: %s є великим оновленням, і ми настійно рекомендуємо створити повну резервну копію вашого сайту перед оновленням.

en: %s is required
uk_UA: потрібно %s

en: %s is required.
uk_UA: %s є обов'язковим.

en: %s min | %s mins
uk_UA[0]: %s хв.
uk_UA[1]: %s хв.
uk_UA[2]: %s хв.

en: %s needs to create several pages (User Profiles, Account, Registration, Login, Password Reset, Logout, Member Directory) to function correctly.
uk_UA: Для коректної роботи %s необхідно створити декілька сторінок (Профілі користувачів, Обліковий запис, Реєстрація, Вхід, Скидання паролю, Вихід, Каталог учасників).

en: %s page
uk_UA: %s сторінка

en: %s provides you with forms for user registration, login and profiles.
uk_UA: %s надає Вам форми для реєстрації користувачів, входу та профілів.

en: %s year old | %s years old
uk_UA[0]: %s років

en: &mdash; No role for Ultimate Member &mdash;
uk_UA: &mdash; Жодної ролі для Ultimate Member &mdash;

en: ( 12-hr format )
uk_UA: (12-годинний формат)

en: ( 24-hr format )
uk_UA: (24-годинний формат)

en: (empty)
uk_UA: (порожній)

en: (no title)
uk_UA: (без назви)

en: - Login: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>disabled</strong>
uk_UA: - Логін: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA <strong>вимкнено</strong>

en: - Login: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>enabled</strong>
uk_UA: - Логін: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA <strong>увімкнено</strong>

en: - Register: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>disabled</strong>
uk_UA: - Реєстрація: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA <strong>вимкнено</strong>

en: - Register: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA is <strong>enabled</strong>
uk_UA: - Зареєструватися: <a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a> reCAPTCHA <strong>увімкнено</strong>

en: - Reset Password Form's Google reCAPTCHA is <strong>disabled</strong>
uk_UA: - Google reCAPTCHA у формі скидання пароля <strong>вимкнено</strong>

en: - Reset Password Form's Google reCAPTCHA is <strong>enabled</strong>
uk_UA: - Google reCAPTCHA у формі скидання пароля <strong>ввімкнено</strong>

en: 1. Please temporarily lock all your active Register forms.
uk_UA: 1. Будь ласка, тимчасово заблокуйте всі ваші активні реєстраційні форми.

en: 1.0 version
uk_UA: 1.0 версія

en: 10 stars rating system
uk_UA: 10-зіркова система оцінювання

en: 2. Review all suspicious accounts and delete them completely.
uk_UA: 2. Перегляньте всі підозрілі облікові записи та повністю видаліть їх.

en: 2.0 version
uk_UA: версія 2.0

en: 3. If accounts are suspicious to you, please destroy all user sessions to logout active users on your site.
uk_UA: 3. Якщо облікові записи викликають у вас підозру, знищіть усі сесії користувачів, щоб вийти з системи активних користувачів на вашому сайті.

en: 4. Run a complete scan on your site using third-party Security plugins such as
uk_UA: 4. Запустіть повне сканування свого сайту за допомогою сторонніх плагінів безпеки, таких як

en: 404 ( File Not Found response )
uk_UA: 404 (відповідь "Файл не знайдено")

en: 5  stars rating system
uk_UA: 5-ти зіркова система оцінювання

en: 5. Force users to Reset their Passwords.
uk_UA: 5. Примусити користувачів скинути свої паролі.

en: 6. Once your site is secured, please create or enable Daily Backups of your server/site. You can contact your hosting provider to assist you on this matter.
uk_UA: 6. Після того, як ваш сайт захищено, створіть або увімкніть щоденне резервне копіювання вашого сервера/сайту. Ви можете звернутися до свого хостинг-провайдера, щоб він допоміг вам у цьому питанні.

en: <strong style="color:red">WARNING:</strong> Ensure that you've created a full backup of your site as your restoration point before changing anything on your site with our recommendations.
uk_UA: <strong style="color:red">ПОПЕРЕДЖЕННЯ:</strong> переконайтеся, що ви створили повну резервну копію свого сайту як точки відновлення, перш ніж щось змінювати на своєму сайті за нашими рекомендаціями.

en: <strong>%1$s %2$s</strong> Successfully Upgraded
uk_UA: <strong>%1$s %2$s</strong> Успішно оновлено

en: <strong>%1$s %2$s</strong> requires 2.0 extensions. You have pre 2.0 extensions installed on your site. <br /> Please update %3$s extensions to latest versions. For more info see this <a href="%4$s" target="_blank">doc</a>.
uk_UA: <strong>%1$s %2$s</strong> вимагає розширення 2.0. На вашому сайті встановлено розширення попередньої версії. <br /> Будь ласка, оновіть розширення %3$s до найновіших версій. Для отримання додаткової інформації див. цей <a href="%4$s" target="_blank">документ</a>.

en: <strong>%1$s</strong> future plans! Detailed future list is <a href="%2$s" target="_blank">here</a>
uk_UA: <strong>%1$s</strong> плани на майбутнє! Детальний список планів на майбутнє <a href="%2$s" target="_blank">тут</a>

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} years old
uk_UA: <strong>Вік:</strong>&nbsp;{min_діапазон} - {max_діапазон} років

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{value} years old
uk_UA: <strong>Вік:</strong>&nbsp;{value} років

en: <strong>All Access Pass</strong> – Get access to all Ultimate Member extensions at a significant discount with our All Access Pass.
uk_UA: <strong>Перепустка на весь доступ</strong> - Отримайте доступ до всіх розширень Ultimate Member зі значною знижкою з нашою Перепусткою на весь доступ.

en: <strong>Important:</strong> Our website is currently under maintenance. Please check back soon.
uk_UA: <strong>Важливо:</strong> наш веб-сайт наразі перебуває на технічному обслуговуванні. Перевірте незабаром.

en: <strong>Important:</strong> Your password has expired. This (one-time) change requires you to reset your password. Please <a href="%s">click here</a> to reset your password via Email.
uk_UA: <strong>Важливо:</strong> термін дії вашого пароля минув. Ця (одноразова) зміна вимагає скидання пароля. Будь ласка, <a href="%s">натисніть тут</a>, щоб змінити пароль електронною поштою.

en: <strong>Warning:</strong> Account page and User page must be separate pages.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка облікового запису та сторінка користувача повинні бути окремими сторінками.

en: <strong>Warning:</strong> Account page and WooCommerce "My account" page should be separate pages.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка облікового запису та сторінка WooCommerce "Мій обліковий запис" повинні бути окремими сторінками.

en: <strong>Warning:</strong> Account page must contain shortcode <code>[ultimatemember_account]</code>.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка облікового запису повинна містити шорткод <code>[ultimatemember_account]</code>.

en: <strong>Warning:</strong> Home page and Logout page must be separate pages.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Головна сторінка і сторінка виходу повинні бути окремими сторінками.

en: <strong>Warning:</strong> Login page and Logout page must be separate pages.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка входу і сторінка виходу повинні бути окремими сторінками.

en: <strong>Warning:</strong> Login page must contain a login form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">here</a>.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка входу повинна містити шорткод форми входу. Ви можете отримати існуючий шорткод або створити новий <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">тут</a>.

en: <strong>Warning:</strong> Members page must contain a profile form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_directory" target="_blank">here</a>.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка користувача повинна містити шорткод форми профілю. Ви можете отримати існуючий шорткод або створити новий <a href="edit.php?post_type=um_directory" target="_blank">тут</a>.

en: <strong>Warning:</strong> Password Reset page must contain shortcode <code>[ultimatemember_password]</code>.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка зміни пароля повинна містити короткий код <code>[ultimatemember_password]</code>.

en: <strong>Warning:</strong> Register page must contain a registration form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">here</a>.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка реєстрації повинна містити шорткод реєстраційної форми. Ви можете отримати існуючий шорткод або створити новий <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">тут</a>.

en: <strong>Warning:</strong> User page must contain a profile form shortcode. You can get existing shortcode or create a new one <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">here</a>.
uk_UA: <strong>Попередження:</strong> Сторінка користувача повинна містити шорткод форми профілю. Ви можете отримати існуючий шорткод або створити новий <a href="edit.php?post_type=um_form" target="_blank">тут</a>.

en: <strong>`%1$s`</strong> <span style="color:red">has affected %2$d user account.</span> | <strong>`%1$s`</strong> <span style="color:red">has affected %2$d user accounts.</span>
uk_UA[0]: <strong>`%1$s`</strong> <span style="color:red">вплинуло на %2$d обліковий запис користувача.</span>
uk_UA[1]: <strong>`%1$s`</strong> <span style="color:red">вплинуло на %2$d облікові записи користувачів.</span>
uk_UA[2]: <strong>`%1$s`</strong> <span style="color:red">вплинуло на %2$d обліковий запис користувача.</span>

en: <strong>`%s`</strong> <span style="color:green">is safe.</span>
uk_UA: <strong>`%s`</strong> <span style="color:green">безпечно.</span>

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your deletion request.
uk_UA: На вашу електронну пошту надіслано лист підтвердження. Натисніть посилання в електронному листі, щоб підтвердити запит на видалення.

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your export request.
uk_UA: На вашу електронну пошту було надіслано лист з підтвердженням. Перейдіть за посиланням в електронному листі, щоб підтвердити свій запит на експорт.

en: A logged out user will be redirected to this url If he is not permitted to access the site.
uk_UA: Користувач, який вийшов з системи, буде перенаправлений на цю адресу, якщо він не має права доступу до сайту.

en: A meta key is required to store the entered info in this field in the database. The meta key should be unique to this field and be written in lowercase with an underscore ( _ ) separating words e.g country_list or job_title
uk_UA: Мета-ключ необхідний для зберігання в базі даних інформації, введеної в це поле. Мета-ключ повинен бути унікальним для цього поля і записуватися малими літерами з підкресленням ( _ ), що розділяє слова, наприклад, country_list або job_title

en: A theme or plugin compatibility issue
uk_UA: Проблема сумісності теми або плагіна

en: ASC
uk_UA: За зростанням

en: Abkhazian
uk_UA: Абхазька

en: About
uk_UA: Про

en: Access
uk_UA: Доступ

en: Accessible Category pages
uk_UA: Категорії доступних сторінок

en: Accessible Homepage
uk_UA: Доступна домашня сторінка

en: Account
uk_UA: Обліковий запис

en: Account Activation Email
uk_UA: Email для активації Облікового Запису

en: Account Approved Email
uk_UA: Адреса електронної пошти для підтвердження облікового запису

en: Account Deactivated Email
uk_UA: Email для деактивації облікового запису

en: Account Deleted Email
uk_UA: Електронна пошта видаленого облікового запису

en: Account Deletion Custom Text
uk_UA: Видалення облікового запису Користувацький текст

en: Account Deletion Notification
uk_UA: Повідомлення про видалення облікового запису

en: Account Deletion Text
uk_UA: Текст видалення облікового запису

en: Account Deletion without password Custom Text
uk_UA: Видалення облікового запису без пароля Власний текст

en: Account Needs Review Notification
uk_UA: Обліковий Запис потребує перевірки сповіщення

en: Account Rejected Email
uk_UA: Обліковий запис відхилено Email

en: Account Status
uk_UA: Статус Облікового Запису

en: Account Type
uk_UA: Тип профілю

en: Account Updated Email
uk_UA: Оновлена електронна адреса облікового запису

en: Account Welcome Email
uk_UA: Привітальна електронна пошта для входу в Обліковий Запис

en: Account has been successfully restored.
uk_UA: Акаунт успішно відновлено.

en: Action to be taken after account is deleted
uk_UA: Дії після видалення облікового запису

en: Action to be taken after login
uk_UA: Дії, які необхідно виконати після входу

en: Action to be taken after logout
uk_UA: Дії, які слід виконати після виходу з системи

en: Action to be taken after registration
uk_UA: Дії після реєстрації

en: Action when users without access tries to view the post
uk_UA: Дії при спробі перегляду повідомлення користувачами без доступу

en: Action when users without access tries to view the term's post
uk_UA: Дія при спробі користувача без доступу переглянути повідомлення терміна

en: Activate
uk_UA: Активувати

en: Activate content restriction for this term and its posts. Affects only posts that do not have individual Restriction Content settings
uk_UA: Активуйте обмеження вмісту для цього терміну та його публікацій. Впливає лише на публікації, які не мають індивідуальних налаштувань обмеження вмісту

en: Activate individual content restriction settings for this post. Then ignore all terms restriction content settings if they exists.
uk_UA: Активуйте індивідуальні налаштування обмеження контенту для цієї публікації. Після цього ігноруйте всі налаштування обмеження контенту, якщо вони існують.

en: Activation link lifetime
uk_UA: Термін дії посилання для активації

en: Add
uk_UA: Додати

en: Add Master Row
uk_UA: Додати головний рядок

en: Add New
uk_UA: Додати нове

en: Add New Custom Field
uk_UA: Додати Нове Користувацьке Поле

en: Add New Field
uk_UA: Додати Нове поле

en: Add New Filter
uk_UA: Додати Новий Фільтр

en: Add New Form
uk_UA: Додати нову форму

en: Add New Item
uk_UA: Додати новий елемент

en: Add New Member Directory
uk_UA: Додати Новий Каталог Учасників

en: Add New Role
uk_UA: Додати Нову Роль

en: Add New Size
uk_UA: Додати новий розмір

en: Add New URL
uk_UA: Додати нову URL-адресу

en: Add New User Role
uk_UA: Додати Нову Роль Користувача

en: Add Row
uk_UA: Додати рядок

en: Add a First & Last Name fields
uk_UA: Додайте поля Ім'я та Прізвище

en: Add a New Divider
uk_UA: Додати новий розділювач

en: Add a New Field
uk_UA: Додати нове поле

en: Add a New Field Group
uk_UA: Додати нову групу полів

en: Add a callback source to retrieve choices.
uk_UA: Додайте джерело зворотного дзвінка для отримання варіантів.

en: Add conditional fields support
uk_UA: Додати підтримку умовних полів

en: Add new rule
uk_UA: Додати нове правило

en: Add translation to %s
uk_UA: Додати переклад в %s

en: Added custom callback functions for the UM Forms custom fields to the whitelist setting...
uk_UA: Додані користувацькі функції зворотного виклику для користувацьких полів UM Forms в налаштування білого списку...

en: Additional Instructions Text
uk_UA: Додаткові інструкції Текст

en: Admin Email Address
uk_UA: Адреса електронної пошти адміністратора

en: Admin filtering
uk_UA: Адміністрування фільтрації

[ctx: Admin menu name]
en: All Users
uk_UA: Всі користувачі

[ctx: Admin menu name]
en: Users
uk_UA: Користувачі

en: Administrative Permissions
uk_UA: Адміністративні дозволи

en: Administrative capabilities ban
uk_UA: Заборонити адміністративні повноваження

en: Advanced
uk_UA: Розширене

en: Advanced settings section is designed to help you fine-tune your website or add extra features. <a href="%s" target="_blank">Learn more about advanced settings section</a>.
uk_UA: Розділ додаткових налаштувань призначений для того, щоб допомогти вам налаштувати веб-сайт або додати додаткові функції. <a href="%s" target="_blank">Докладніше про розділ додаткових налаштувань</a>.

en: Afar
uk_UA: Афар

en: Afghanistan
uk_UA: Афганістан

en: Afrikaans
uk_UA: Африканський

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the <strong>"Upgrade Log"</strong> field.
uk_UA: Після натискання кнопки <strong>"Запустити"</strong> розпочнеться процес оновлення. Уся інформація буде відображена в полі <strong>"Журнал оновлення"</strong>.

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the field below.
uk_UA: Після натискання кнопки <strong>"Виконати"</strong> почнеться процес оновлення. Вся інформація буде відображена в полі нижче.

en: Age
uk_UA: Вік

en: Akan
uk_UA: Акан

en: Albania
uk_UA: Албанія

en: Albanian
uk_UA: Албанський

en: Algeria
uk_UA: Алжир

en: All
uk_UA: Всі

en: All Items
uk_UA: Всі елементи

en: All the above are default Administrator & Super Admin capabilities. When someone tries to inject capabilities to the Account, Profile & Register forms submission, it will be flagged with this option. The %s capabilities are locked to ensure no users will be created with these capabilities.
uk_UA: Все вище перераховане - це можливості Адміністратора та Супер Адміністратора за замовчуванням. Коли хтось намагається додати ці права до форм Облікового запису, Профілю та Реєстрації, він буде позначений цією опцією. Можливості %s заблоковані, щоб гарантувати, що жоден користувач не буде створений з цими можливостями.

en: All users sessions have been successfully destroyed.
uk_UA: Усі сеанси користувачів успішно знищено.

en: Allow Category pages to be accessible
uk_UA: Дозволити доступ до сторінок Категорій

en: Allow Homepage to be accessible
uk_UA: Дозволити доступ до Домашньої сторінки

en: Allow external link redirect confirm
uk_UA: Підтвердження дозволу перенаправлення за зовнішнім посиланням

en: Allow external link redirect confirm
uk_UA: Підтвердження дозволу перенаправлення за зовнішнім посиланням

en: Allow multiple selections
uk_UA: Дозволити кілька варіантів вибору

en: Allow this role to delete other user accounts.
uk_UA: Дозвольте цій ролі видаляти інші облікові записи користувачів.

en: Allow this role to delete their account and end their membership on your site
uk_UA: Дозвольте цій ролі видаляти їх обліковий запис і припиняти їх членство на вашому сайті

en: Allow this role to edit accounts of other members
uk_UA: Дозволити цій ролі редагувати облікові записи інших користувачів

en: Allow this user role to view your site's homepage
uk_UA: Дозволити цій ролі користувача переглядати головну сторінку сайту

en: Allow to replace the restricted post title to users that do not have permission to view the content.
uk_UA: Дозволити замінити заголовок публікації з обмеженим доступом користувачам, які не мають дозволу на перегляд вмісту.

en: Allow users to change email
uk_UA: Дозвольте користувачам змінювати адресу електронної пошти

en: Allow users to choose If they want to stay signed in even after closing the browser. If you do not show this option, the default will be to not remember login session.
uk_UA: Дозвольте користувачам вибрати, чи хочуть вони залишатися в системі навіть після закриття браузера. Якщо ви не покажете цю опцію, за замовчуванням буде - Не запам'ятовувати сеанс входу.

en: Allow users to hide their profiles from directory
uk_UA: Дозволити користувачам приховувати свої профілі з Каталогу

en: Allowed Choice Callbacks
uk_UA: Дозволений вибір зворотних викликів

en: Allowed Choice Callbacks (Enter one PHP function per line)
uk_UA: Дозволені зворотні виклики вибору (вкажіть одну PHP-функцію в рядку)

en: Allowed File Types
uk_UA: Дозволені Типи Файлів

en: Allowed Image Types
uk_UA: Дозволені Типи Зображень

en: Allowed hosts for safe redirect
uk_UA: Дозволені хости для безпечного перенаправлення

en: Allowed hosts for safe redirect (one host per line)
uk_UA: Дозволені хости для безпечного перенаправлення (по одному хосту в рядку)

en: Allowed roles
uk_UA: Дозволені ролі

en: Allows to manage blocked data of signed up user.
uk_UA: Дозволяє керувати заблокованими даними зареєстрованого користувача.

en: Allows to manage redirect settings.
uk_UA: Дозволяє керувати налаштуваннями перенаправлення.

en: Allows to manage reset password settings.
uk_UA: Дозволяє керувати налаштуваннями скидання пароля.

en: Allows you to control the cover photos sizes, thumbnails, etc.
uk_UA: Дозволяє керувати розмірами фотографій обкладинки, мініатюр тощо.

en: Allows you to control the fields on the main tab of Account page.
uk_UA: Дозволяє керувати полями на головній вкладці сторінки акаунта.

en: Allows you to control the profile photos sizes, thumbnails, etc.
uk_UA: Дозволяє керувати розмірами фотографій профілю, мініатюр тощо.

en: Alpha-numeric value
uk_UA: Альфа-числове значення

en: Alphabetic value only
uk_UA: Тільки алфавітне значення

en: Also, We've found <strong style="color:red;">%s account</strong> | Also, We've found <strong style="color:red;">%s accounts</strong>
uk_UA[0]: Також ми знайшли <strong style="color:red;">%s обліковий запис</strong>
uk_UA[1]: Крім того, ми знайшли <strong style="color:red;">%s акаунтів</strong>
uk_UA[2]: Крім того, ми знайшли <strong style="color:red;">%s акаунтів</strong>

en: American Samoa
uk_UA: Американське Самоа

en: Amharic
uk_UA: Амхарська

en: An error has been encountered
uk_UA: Виникла помилка

en: An error has been encountered. Probably page was cached. Please try again.
uk_UA: Виникла помилка. Можливо, сторінка була закешована. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with %s or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
uk_UA: Сталася неочікувана помилка. Можливо, щось не так з %s або конфігурацією цього сервера. Якщо проблеми не зникають, спробуйте <a href="%s">форуми підтримки</a>.

en: Andorra
uk_UA: Андорра

en: Angola
uk_UA: Ангола

en: Anguilla
uk_UA: Ангілья

en: Antarctica
uk_UA: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk_UA: Антигуа та Барбуда

en: Any image upload above this width will be resized to this limit automatically.
uk_UA: Будь-яке зображення, завантажене понад цю ширину, буде автоматично зменшено до цієї межі.

en: Anyone
uk_UA: Будь-хто

en: Appearance
uk_UA: Вигляд

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Apply custom settings to this form
uk_UA: Застосувати користувацькі налаштування до цієї форми

en: Approve Membership
uk_UA: Затвердити членство

en: Approved
uk_UA: Прийнято

en: Arabic
uk_UA: Арабський

en: Aragonese
uk_UA: Арагонська

en: Are the Ultimate Member templates out of date?
uk_UA: Чи застаріли шаблони Ultimate Member?

en: Are the icons in Ultimate Member Forms and Settings out of date?
uk_UA: Чи застаріли піктограми у Формах та налаштуваннях учасника?

en: Are you hacking? Please try again!
uk_UA: Ви зламуєте? Будь ласка, спробуйте ще раз!

en: Are you sure that you want to make all users sessions expired?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете зробити сесії всіх користувачів простроченими?

en: Are you sure that you want to restore this account after getting flagged for suspicious activity?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете відновити цей обліковий запис після того, як він був позначений за підозрілу активність?

en: Are you sure you want to delete this role?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити цю роль?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити свій обліковий запис? Це призведе до видалення всіх даних вашого облікового запису з сайту. Щоб видалити свій обліковий запис, введіть пароль нижче.

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account, click on the button below.
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити свій обліковий запис? Це призведе до видалення всіх даних вашого облікового запису з сайту. Щоб видалити свій обліковий запис, натисніть на кнопку нижче.

en: Are you sure you want to reset UM role meta?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете скинути мета-дані ролі UM?

en: Argentina
uk_UA: Аргентина

en: Armenia
uk_UA: Вірменія

en: Armenian
uk_UA: Вірменська

en: Aruba
uk_UA: Аруба

en: As soon as legacy icons will be removed old icons may break the website's functionality.
uk_UA: Як тільки застарілі іконки будуть видалені, старі іконки можуть порушити функціональність сайту.

en: Assamese
uk_UA: Ассамська

en: Assign role to form
uk_UA: Застосувати роль до форми

en: Australia
uk_UA: Австралія

en: Austria
uk_UA: Австрія

en: Auto Approve
uk_UA: Автоматичне схвалення

en: Automatically add a confirm password field?
uk_UA: Автоматично додати поле для підтвердження пароля?

en: Automatically redirect author page to their profile?
uk_UA: Автоматично перенаправляти сторінку автора на його профіль?

en: Avaric
uk_UA: Аварська

en: Avestan
uk_UA: Авестань

en: Avoid indexing my profile by search engines
uk_UA: Уникнути індексації мого профілю пошуковими системами

en: Avoid indexing profile by search engines
uk_UA: Уникнути індексації профілю пошуковими системами

en: Awaiting Email Confirmation
uk_UA: Очікує підтвердження електронною поштою

en: Aymara
uk_UA: Аймара

en: Azerbaijan
uk_UA: Азербайджан

en: Azerbaijani
uk_UA: Азербайджанська

en: Back
uk_UA: Назад

en: Background Color
uk_UA: Колір фону

en: Bahamas
uk_UA: Багамські острови

en: Bahrain
uk_UA: Бахрейн

en: Balance fields were updated successfully
uk_UA: Поля балансу успішно оновлено

en: Bambara
uk_UA: Бамбара

en: Ban for administrative capabilities is enabled. You can disable them in Ultimate Member > Settings > Advanced > Security > Enable ban for administrative capabilities.
uk_UA: Увімкнено заборону на адміністративні можливості. Ви можете вимкнути їх в Ultimate Member > Налаштування > Додатково > Безпека > Увімкнути заборону на адміністративні можливості.

en: Bangladesh
uk_UA: Бангладеш

en: Banned Administrative Capabilities
uk_UA: Заборонені Адміністративні Можливості

en: Barbados
uk_UA: Барбадос

en: Bashkir
uk_UA: Башкирська

en: Basque
uk_UA: Баскська

en: Belarus
uk_UA: Білорусь

en: Belarusian
uk_UA: Білоруська

en: Belgium
uk_UA: Бельгія

en: Belize
uk_UA: Беліз

en: Bengali
uk_UA: Бенгальська

en: Benin
uk_UA: Бенін

en: Bermuda
uk_UA: Бермудські Острови

en: Bhutan
uk_UA: Бутан

en: Bihari
uk_UA: Біхарі

en: Biography
uk_UA: Біографія

en: Birth Date
uk_UA: Дата народження

en: Bislama
uk_UA: Біслама

en: Blacklist Words
uk_UA: Чорний список слів

en: Blacklist Words (Enter one word per line)
uk_UA: Слова чорного списку (введіть по одному слову на рядок)

en: Blank ( a transparent PNG image )
uk_UA: Бланк (прозоре зображення у форматі PNG)

en: Block Disposable Email Addresses/Domains
uk_UA: Блокувати Одноразові електронні адреси/Домени

en: Blocked Due to Suspicious Activity
uk_UA: Заблоковано через підозрілу активність

en: Blocked Email Addresses
uk_UA: Заблоковані email-адреси

en: Blocked Email Addresses (Enter one email per line)
uk_UA: Заблоковані адреси електронної пошти (введіть одну електронну адресу на рядок)

en: Blocked Emails option is already set.
uk_UA: Параметр "Заблоковані електронні листи" вже встановлено.

en: Blocked data when sign up
uk_UA: Блокування даних при реєстрації

en: Bolivia, Plurinational State of
uk_UA: Болівія

en: Border
uk_UA: Межа

en: Border Color
uk_UA: Колір межі

en: Border Radius
uk_UA: Радіус межі

en: Bosnia and Herzegovina
uk_UA: Боснія і Герцоговина

en: Bosnian
uk_UA: Боснійська

en: Botswana
uk_UA: Ботсвана

en: Bottom of Icon
uk_UA: Нижня частина іконки

en: Bouvet Island
uk_UA: Острів Буве

en: Brazil
uk_UA: Бразилія

en: Breton
uk_UA: Бретонська

en: British Indian Ocean Territory
uk_UA: Британська територія в Індійському океані

en: Brunei Darussalam
uk_UA: Бруней Дарусалам

en: Bulgaria
uk_UA: Болгарія

en: Bulgarian
uk_UA: Болгарська

en: Burkina Faso
uk_UA: Буркіна-Фасо

en: Burmese
uk_UA: Бірманська

en: Burundi
uk_UA: Бурунді

en: Buttons & Fields
uk_UA: Кнопки та Поля

en: By Role
uk_UA: За ролями

en: CSS Class
uk_UA: Клас CSS

en: Cache User Profile
uk_UA: Кешувати профіль користувача

en: Cambodia
uk_UA: Камбоджа

en: Cameroon
uk_UA: Камерун

en: Can access wp-admin?
uk_UA: Дозволити доступ до wp-admin?

en: Can delete other member accounts?
uk_UA: Чи можу я видалити інші облікові записи учасників?

en: Can delete their account?
uk_UA: Чи можна видалити свій обліковий запис?

en: Can delete these user roles only
uk_UA: Може видаляти тільки ці ролі користувачів

en: Can edit other member accounts?
uk_UA: Чи можу я редагувати акаунти інших учасників?

en: Can edit their profile?
uk_UA: Чи можна редагувати свій профіль?

en: Can edit these user roles only
uk_UA: Може редагувати тільки ці ролі користувачів

en: Can filter bar be collapsed
uk_UA: Чи можна скласти фільтруючу панель

en: Can make their profile private?
uk_UA: Чи можна зробити їхній профіль приватним?

en: Can this role edit his own profile?
uk_UA: Чи може ця роль редагувати власний профіль?

en: Can this role make their profile private?
uk_UA: Чи може ця роль зробити їх профіль приватним?

en: Can this role view all member profiles?
uk_UA: Чи може ця роль переглядати всі профілі користувачів?

en: Can this role view private profiles?
uk_UA: Чи може ця роль переглядати приватні профілі?

en: Can user edit this field?
uk_UA: Чи може користувач редагувати це поле?

en: Can view default homepage?
uk_UA: Чи можна переглянути домашню сторінку за замовчуванням?

en: Can view other member profiles?
uk_UA: Чи можу я переглядати профілі інших користувачів?

en: Can view these user roles only
uk_UA: Можуть переглядати тільки ці ролі користувачів

en: Can view/access private profiles?
uk_UA: Чи можна переглядати/отримувати доступ до приватних профілів?

en: Canada
uk_UA: Канада

en: Cancel
uk_UA: Скасувати

en: Cape Verde
uk_UA: Кабо-Верде

en: Catalan
uk_UA: Каталонська

en: Cayman Islands
uk_UA: Кайманові острови

en: Centered
uk_UA: По центру

en: Central African Republic
uk_UA: Центральноафриканська Республіка

en: Chad
uk_UA: Чад

en: Chamorro
uk_UA: Чаморро

en: Change Password
uk_UA: Змінити пароль

en: Change Password request limit
uk_UA: Змінити ліміт запиту пароля

en: Change Password request limit
uk_UA: Змінити ліміт запитів на пароль

en: Change cover photo
uk_UA: Змінити зображення обкладинки

en: Change file
uk_UA: Змінити файл

en: Change image orientation
uk_UA: Змінити орієнтацію зображення

en: Change password
uk_UA: Змінити пароль

en: Change password tab
uk_UA: Вкладка Змінити пароль

en: Change photo
uk_UA: Змінити фотографію

en: Change this If you want to override role redirection settings after login only.
uk_UA: Змініть це значення, якщо ви хочете змінити налаштування перенаправлення ролей тільки після входу в систему.

en: Change to %s
uk_UA: Змінити на %s

en: Change your cover photo
uk_UA: Змініть свою обкладинку

en: Change your profile photo
uk_UA: Змінити фотографію профілю

en: Cheatin&#8217; huh?
uk_UA: Хакер чи що?

en: Chechen
uk_UA: Чеченська

en: Check All
uk_UA: Обати все

en: Check post types for which you plan to use the "Content Restriction" settings.
uk_UA: Перевірте типи публікацій, для яких ви плануєте використовувати налаштування "Обмеження контенту".

en: Check status and update
uk_UA: Перевірити стан та оновити

en: Check taxonomies for which you plan to use the "Content Restriction" settings.
uk_UA: Перевірте таксономії, для яких ви плануєте використовувати параметри «Обмеження вмісту».

en: Check this box if you would like Ultimate Member to completely remove all of its data when the plugin/extensions are deleted.
uk_UA: Встановіть цей прапорець, якщо ви хочете, щоб при видаленні плагіна/розширення Ultimate Member повністю видалялися всі його дані.

en: Check this box if you would like to disable Ultimate Member user's cache.
uk_UA: Позначте цей прапорець, якщо ви хочете вимкнути кеш користувача Ultimate Member.

en: Check this box if you would like to enable legacy Ultimate Member fonticons used outdated versions of FontAwesome and Ionicons libraries.
uk_UA: Позначте цей прапорець, якщо хочете увімкнути застарілі шрифти Ultimate Member, які використовують застарілі версії бібліотек FontAwesome та Ionicons.

en: Check this box if you would like to enable new Form Builder.
uk_UA: Встановіть цей прапорець, якщо ви хочете увімкнути новий конструктор форм.

en: Check this box if you would like to enable new UI.
uk_UA: Встановіть цей прапорець, якщо хочете увімкнути новий інтерфейс.

en: Check this box if you would like to enable the use of a custom table for user metadata. Improved performance for member directory searches.
uk_UA: Встановіть цей прапорець, якщо ви бажаєте увімкнути використання спеціальної таблиці для метаданих користувача. Покращена продуктивність пошуку в каталозі користувачів.

en: Check this box if you would like to use Ultimate Member blocks in Gutenberg editor. Important some themes have the conflicts with Gutenberg editor.
uk_UA: Встановіть цей прапорець, якщо ви хочете використовувати блоки Ultimate Member в редакторі Gutenberg. Важливо: деякі теми мають конфлікти з редактором Gutenberg.

en: Checkbox agreement description
uk_UA: Опис угоди про чекбокс

en: Chichewa
uk_UA: Чічева

en: Chile
uk_UA: Чилі

en: China
uk_UA: Китай

en: Chinese
uk_UA: Китайський

en: Choices Callback
uk_UA: Варіанти зворотного дзвінка

en: Choose a Country
uk_UA: Оберіть країну

en: Choose a page...
uk_UA: Виберіть сторінку...

en: Choose account type
uk_UA: Виберіть тип облікового запису

en: Choose field(s) to display in extra user information section
uk_UA: Виберіть поле(поля) для відображення в розділі додаткової інформації про користувача

en: Choose field(s) to display in tagline
uk_UA: Виберіть поле (-я) для відображення у заголовку

en: Choose field(s) to enable in sorting
uk_UA: Вибрати поле (-я) для включення в сортування

en: Choose fields to exclude them from search. This option will delete all included fields.
uk_UA: Виберіть поля, щоб виключити їх з пошуку. Ця опція видалить всі включені поля.

en: Choose fields to only include them in the search. This option will delete all excluded fields.
uk_UA: Виберіть поля, щоб включити їх до пошуку. Ця опція видалить всі виключені поля.

en: Choose filter(s) meta to enable
uk_UA: Виберіть мета-фільтр(и), який(і) потрібно увімкнути

en: Choose from %s available icons
uk_UA: Виберіть з %s доступних іконок

en: Choose global ratio for cover photos of profiles.
uk_UA: Виберіть загальне співвідношення для фотографій на обкладинці профілів.

en: Choose the border style
uk_UA: Виберіть стиль рамки

en: Choose the displayed time-format for this field
uk_UA: Вибір формату відображення часу для цього поля

en: Choose the minutes interval between each time in the time picker.
uk_UA: Виберіть хвилинний інтервал між кожним часом у вікні вибору часу.

en: Choose user roles...
uk_UA: Виберіть ролі користувачів...

en: Choose whether to open this link in same window or in a new window
uk_UA: Виберіть, чи відкривати це посилання в тому ж вікні або в новому вікні

en: Choose whether you want a 5-stars or 10-stars ratings based here.
uk_UA: Виберіть, чи хочете ви отримати 5-зірковий або 10-зірковий рейтинг за цим посиланням.

en: Christmas Island
uk_UA: Острів Різдва

en: Church Slavic
uk_UA: Церковнослов'янська

en: Chuvash
uk_UA: Чуваська

en: Clear
uk_UA: Очистити

en: Clear License
uk_UA: Очистити ліцензії

en: Clear Users Cache...
uk_UA: Очистити Кеш Користувачів...

en: Clear all
uk_UA: Очистити все

en: Clear cache of %s users
uk_UA: Очистити кеш %s користувачів

en: Clear user statuses cache
uk_UA: Очистити кеш статусів користувачів

en: Click here to Destroy Sessions now
uk_UA: Натисніть тут, щоб знищити сесії зараз

en: Click here to enable this option
uk_UA: Натисніть тут, щоб увімкнути цю опцію

en: Click here to enable.
uk_UA: Натисніть тут, щоб увімкнути.

en: Click here to lock them now.
uk_UA: Натисніть тут, щоб заблокувати їх зараз.

en: Click here to review accounts.
uk_UA: Натисніть тут, щоб переглянути облікові записи.

en: Close view photo modal
uk_UA: Закрити відображення модального вікна

en: Cocos (Keeling) Islands
uk_UA: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk_UA: Колумбія

en: Color
uk_UA: Колір

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Community Role
uk_UA: Роль спільноти

en: Comoros
uk_UA: Коморські Острови

en: Confirm %s
uk_UA: Підтвердити %s

en: Confirm Password
uk_UA: Підтвердити пароль

en: Confirm password field label
uk_UA: Мітка поля Підтвердження пароля

en: Congo
uk_UA: Конго

en: Congo, the Democratic Republic of the
uk_UA: Демократична Республіка Конго

en: Content
uk_UA: Вміст

en: Content Editor
uk_UA: Редактор Контенту

en: Content type
uk_UA: Тип вмісту

en: Continue editing
uk_UA: Продовжити редагування

en: Control whether to enable or disable member directories on this site.
uk_UA: Контролюйте, чи вмикати чи вимикати каталоги учасників на цьому сайті.

en: Cook Islands
uk_UA: Острови Кука

en: Core path -
uk_UA: Основний шлях -

en: Core version
uk_UA: Основна версія

en: Cornish
uk_UA: Корнуольська

en: Correct folder name is <strong>"%s"</strong>
uk_UA: Правильне ім'я папки: <strong>"%s"</strong>.

en: Corsican
uk_UA: Корсиканська

en: Costa Rica
uk_UA: Коста-Ріка

en: Country
uk_UA: Країна

en: Cover Photo
uk_UA: Фото обкладинки

en: Cover Photo Maximum File Size (bytes)
uk_UA: Обкладинка Максимальний розмір файлу (байт)

en: Cover Photo Minimum Width (px)
uk_UA: Мінімальна ширина обкладинки (px)

en: Cover Photo Size
uk_UA: Розмір зображенння обкладинки

en: Cover Photo Thumbnail Sizes (px)
uk_UA: Розміри мініатюр обкладинки (px)

en: Cover photo
uk_UA: Фото обкладинки

en: Cover photo ratio
uk_UA: Співвідношення сторін фотографії обкладинки

en: Create
uk_UA: Створити

en: Create Default
uk_UA: Створити за замовчуванням

en: Create Pages
uk_UA: Створити сторінки

en: Create Role
uk_UA: Створити роль

en: Create additional metadata table...
uk_UA: Створити додаткову таблицю метаданих...

en: Cree
uk_UA: Кри

en: Croatia
uk_UA: Хорватія

en: Croatian
uk_UA: Хорватська

en: Crop Feature
uk_UA: Функція Кадрування

en: Crop and force 1:1 ratio
uk_UA: Співвідношення обрізки та сили 1:1

en: Crop and force user-defined ratio
uk_UA: Обрізання та примусове співвідношення, визначене користувачем

en: Cuba
uk_UA: Куба

en: Current Password
uk_UA: Поточний пароль

en: Custom Action
uk_UA: Спеціальна дія

en: Custom Field
uk_UA: Користувацьке поле

en: Custom Fields
uk_UA: Користувацькі поля

en: Custom Homepage Redirect
uk_UA: Користувацьке перенаправлення на домашню сторінку

en: Custom Redirect URL
uk_UA: Користувацька URL-адреса перенаправлення

en: Custom URL
uk_UA: Власний URL

en: Custom Validation
uk_UA: Перевірка коду

en: Custom callback functions whitelisted for 2.4.0 version.
uk_UA: Користувацькі функції зворотного виклику додано до білого списку для версії 2.4.0.

en: Custom field deleted.
uk_UA: Користувацькі поля видалено.

en: Custom field updated.
uk_UA: Користувацькі поля оновлено.

en: Custom field(s)
uk_UA: Користувацьке(і) поле(я)

en: Custom message
uk_UA: Користувацьке повідомлення

en: Custom message emoticon
uk_UA: Власні смайлики повідомлення

en: Custom message on empty profile
uk_UA: Власне повідомлення на порожній профіль

en: Custom restricted access message
uk_UA: Спеціальне повідомлення з обмеженим доступом

en: Custom sorting meta key
uk_UA: Мета-ключ спеціального сортування

en: Custom text if no users were found
uk_UA: Власний текст, якщо користувачів не знайдено

en: Custom usermeta
uk_UA: Користувальницька мета

en: Custom usermeta table
uk_UA: Настроювана таблиця мета користувача

en: Customize the button text
uk_UA: Змінити текст кнопки

en: Customize the search result text . e.g. Found 3,000 Members. Leave this blank to not show result text
uk_UA: Налаштування результатів пошуку тексту. Приклад, знайдено 3,000 учасників. Залиште це поле пустим, щоб не показувати текст у результаті.

en: Customize this form
uk_UA: Налаштувати цю форму

en: Cyprus
uk_UA: Кіпр

en: Czech
uk_UA: Чеська

en: Czech Republic
uk_UA: Чеська Республіка

en: Côte d'Ivoire
uk_UA: Кот-д'Івуар

en: DESC
uk_UA: За зменшенням

en: Daily
uk_UA: Щоденно

en: Danish
uk_UA: Данський

en: Dashboard
uk_UA: Майстерня

en: Dashed
uk_UA: Пунктир

en: Data can be exported or removed upon users request via the existing WordPress data exporter or eraser.
uk_UA: Дані можуть бути експортовані або видалені за запитом користувача за допомогою існуючого експортера даних WordPress або стирача.

en: Data type
uk_UA: Тип даних

en: Database has been updated successfully
uk_UA: База даних успішно оновлена

en: Date
uk_UA: Дата

en: Date Range End
uk_UA: Кінець Діапазону Дат

en: Date Range Start
uk_UA: Початок Діапазону Дат

en: Date User-Friendly Format
uk_UA: Дата Зручний формат для користувача

en: Deactivate
uk_UA: Деактивувати

en: Deactivate this account
uk_UA: Деактивуйте цей обліковий запис

en: Default
uk_UA: Початковий

en: Default Cover Photo
uk_UA: Обкладинка за замовчуванням

en: Default Date
uk_UA: Дата за замовчуванням

en: Default Profile Photo
uk_UA: Фото Профілю за замовчуванням

en: Default Rating
uk_UA: Стандартний рейтинг

en: Default Template
uk_UA: Стандартний шаблон

en: Default Text
uk_UA: Текст за замовчуванням

en: Default Time
uk_UA: Час за замовчуванням

en: Default Value
uk_UA: Значення за замовчуванням

en: Default WP Display Name
uk_UA: Ім'я відображення WP по замовчуванню

en: Default WP Register Form
uk_UA: Стандартна Форма Реєстрацї WP

en: Default directory view type
uk_UA: Тип представлення каталогу за замовчуванням

en: Default sort users by
uk_UA: За замовчуванням сортувати користувачів за

en: Default sorting users by a specific parameter in the directory
uk_UA: Сортування користувачів за замовчуванням за певним параметром в довіднику

en: Default view type
uk_UA: Тип подання за замовчуванням

en: Delete
uk_UA: Видалити

en: Delete Account
uk_UA: Видалити акаунт

en: Delete Account Tab
uk_UA: Вкладка Видалення облікового запису

en: Delete Group
uk_UA: Видалити групу

en: Delete Options
uk_UA: Налаштування видалення

en: Delete Permanently
uk_UA: Видалити назавжди

en: Delete Row
uk_UA: Видалити ряд

en: Delete tab
uk_UA: Вкладка видалення

en: Delete this user
uk_UA: Видалити цього користувача

en: Delete user comments
uk_UA: Видалення коментарів користувачів

en: Deleting user comments after deleting a user
uk_UA: Видалення коментарів користувача після видалення користувача

en: Denmark
uk_UA: Данія

en: Design scheme
uk_UA: Схема дизайну

en: Developers
uk_UA: Розробники

en: Directory #%s
uk_UA: Директорія #%s

en: Disable Cache User Profile
uk_UA: Вимкнення профілю користувача кешу

en: Disable First & Last name field editing
uk_UA: Вимкнути редагування поля Імені та Прізвища

en: Disable Profile Photo Upload
uk_UA: Відключити Завантаження фото Профілю

en: Disable pre-queries for restriction content logic
uk_UA: Вимкнути попередні запити для логіки обмеження вмісту

en: Disable pre-queries for restriction content logic (advanced)
uk_UA: Відключити попередні запити для логіки обмеження контенту (розширений)

en: Disable specific week days from being available for selection in this date picker
uk_UA: Вимкніть певні дні тижня для вибору в цьому засобі вибору дати

en: Disable specific weekdays
uk_UA: Відключити певні робочі дні

en: Disable user data cache
uk_UA: Вимкнути кеш даних користувача

en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

en: Display First & Last name fields
uk_UA: Відображати поля Ім'я та Прізвище

en: Display Login form notice to reset passwords
uk_UA: Відобразити сповіщення про форму входу для скидання паролів

en: Display Mode
uk_UA: Режим Відображення

en: Display Name Custom Field(s)
uk_UA: Ім'я відображення Користувацьке поле (поля)

en: Display delete account tab
uk_UA: Показувати вкладку видалення облікового запису

en: Display field icons for related user meta fields in header or not.
uk_UA: Відображати чи ні піктограми полів для пов’язаних мета-полів користувача в заголовку.

en: Display name
uk_UA: Відображуване ім'я

en: Display name in profile header
uk_UA: Відображати ім'я в заголовку профілю

en: Display notifications account tab
uk_UA: Вкладка сповіщень облікового запису

en: Display password change account tab
uk_UA: Відобразити вкладку облікового запису для зміни пароля

en: Display privacy account tab
uk_UA: Відобразити вкладку облікового запису конфіденційності

en: Displayed Date Format
uk_UA: Формат відображення дати

en: Divehi
uk_UA: Дивегі

en: Djibouti
uk_UA: Джібуті

en: Do you want to automatically delete a user's comments when they delete their account or are removed from the admin dashboard?
uk_UA: Ви хочете автоматично видаляти коментарі користувача, коли він видаляє свій обліковий запис або видаляється з панелі адміністратора?

en: Do you want to use Gravatar instead of the default plugin profile photo (If the user did not upload a custom profile photo/avatar)?
uk_UA: Ви хочете використовувати Gravatar замість фотографії профілю плагіна за замовчуванням (якщо користувач не завантажив власну фотографію профілю/аватар)?

en: Do you want to use the plugin default avatar instead of the gravatar default photo (If the user did not upload a custom profile photo/avatar).
uk_UA: Ви хочете використовувати аватарку плагіна за замовчуванням замість фотографії за замовчуванням (якщо користувач не завантажив власну фотографію профілю чи аватарку).

en: Docs
uk_UA: Документація

en: Does this field require a special validation
uk_UA: Чи вимагає це поле спеціальної перевірки

en: Does this textarea accept HTML?
uk_UA: Чи підтримує ця текстова область HTML?

en: Dominica
uk_UA: Домініка

en: Dominican Republic
uk_UA: Домініканська Республіка

en: Dotted
uk_UA: Крапки

en: Double
uk_UA: Подвійна

en: Download Personal Data
uk_UA: Завантажте персональні дані

en: Download your data
uk_UA: Завантажте ваші дані

en: Drag &amp; Drop File
uk_UA: Перетягніть &amp; Відпустіть файл

en: Drag &amp; Drop Photo
uk_UA: Перетягніть &amp; Відпустіть фото

en: Duplicate
uk_UA: Дублювати

en: Duplicate of %s
uk_UA: Дублікат  %s

en: Dutch
uk_UA: Голландська

en: Dynamically populates the option based from selected parent option.
uk_UA: Динамічно заповнює опцію на основі вибраної батьківської опції.

en: Dzongkha
uk_UA: Дзонгкха

en: E-mail Address
uk_UA: E-mail- адреса

en: Each time we release an update, you'll find a list of changes made to the template files. <a href="%s" target="_blank">Learn more about overriding templates</a>.<br />You can easily check the status of the latest templates to see if they are up-to-date or need updating. <a href="%s" target="_blank">Learn more about fixing outdated templates</a>.
uk_UA: Кожного разу, коли ми випускаємо оновлення, ви знайдете список змін, внесених до файлів шаблонів. <a href="%s" target="_blank">Дізнатися більше про перевизначення шаблонів</a>.<br />Ви можете легко перевірити статус останніх шаблонів, щоб дізнатися, чи є вони актуальними чи потребують оновлення. <a href="%s" target="_blank">Дізнатися більше про виправлення у застарілих шаблонах</a>.

en: Ecuador
uk_UA: Еквадор

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Edit Choices
uk_UA: Редагування параметрів

en: Edit Field
uk_UA: Редагувати поле

en: Edit Form
uk_UA: Форма Редагування

en: Edit Item
uk_UA: Редагувати елемент

en: Edit Member Directory
uk_UA: Редагувати Довідник термінів

en: Edit Profile
uk_UA: Редагувати профіль

en: Edit Role
uk_UA: Редагувати роль

en: Edit Row
uk_UA: Редагувати ряд

en: Edit Row Settings
uk_UA: Редагувати налаштування ряду

en: Edit User Role
uk_UA: Редагування Ролі Користувача

en: Edit form fields and update
uk_UA: Редагування та оновлення полів форми

en: Edit mode only
uk_UA: Тільки в режимі редагування

en: Edit profile
uk_UA: Редагування профілю

en: Edit the %s translation
uk_UA: Відредагуйте переклад %s

en: Edit the content of this field here
uk_UA: Відредагуйте вміст цього поля тут

en: Egypt
uk_UA: Єгипет

en: El Salvador
uk_UA: Сальвадор

en: Email Address
uk_UA: Email-адреса

en: Email Content
uk_UA: Зміст листа

en: Email Notification
uk_UA: Сповіщення на електронну пошту

en: Email Notifications
uk_UA: Сповіщення на електронні пошти

en: Email Templates was upgraded successfully
uk_UA: Успішне оновлення шаблонів електронної пошти

en: Email activation link expiration (days)
uk_UA: Термін дії посилання в листі для активації (дні)

en: Email notifications
uk_UA: Сповіщення електронною поштою

en: Email notifications sent from Ultimate Member are listed below. Click on an email to configure it.
uk_UA: Нижче перераховані сповіщення, що надсилаються на електронну пошту від Ultimate Member. Натисніть на емейл, щоб налаштувати його.

en: Email sender options
uk_UA: Параметри відправника електронної пошти

en: Email template
uk_UA: Шаблон електронного листа

en: Email( Not Unique )
uk_UA: Електронна пошта (не унікальна)

en: Emails
uk_UA: Електронні листи

en: Emails should be sent from an email using your website's domain name. We highly recommend using a SMTP service email delivery.
uk_UA: Листи слід надсилати з електронної пошти, що використовує доменне ім'я вашого сайту. Ми наполегливо рекомендуємо використовувати службу доставки електронної пошти SMTP.

en: Enable %s Tab
uk_UA: Увімкнути вкладку %s

en: Enable Cover Photo
uk_UA: Увімкнути фото обкладинки

en: Enable Cover Photos
uk_UA: Увімкнути фотографію обкладинки

en: Enable Filters feature
uk_UA: Увімкнути Функцію Фільтрів

en: Enable Gravatar
uk_UA: Увімкнути Gravatar

en: Enable Gutenberg Blocks
uk_UA: Увімкнути блоки Gutenberg

en: Enable HTML for Emails
uk_UA: Дозволити HTML у електронних листах

en: Enable HTML support for user description
uk_UA: Увімкнути підтримку HTML для опису користувача

en: Enable JS.confirm for external links
uk_UA: Увімкнути JS.confirm для зовнішніх посилань

en: Enable Login form notice
uk_UA: Включити повідомлення форми входу

en: Enable Members Directory
uk_UA: Ввімкнути Довідник Учасників

en: Enable Profile Photo
uk_UA: Увімкнути фото профілю

en: Enable Row Heading
uk_UA: Ввімкнути напрямок руху рядка

en: Enable Search feature
uk_UA: Увімкнути можливість пошуку

en: Enable author page redirect to user profile
uk_UA: Увімкнути перенаправлення сторінки автора на профіль користувача

en: Enable ban for administrative capabilities
uk_UA: Увімкнути заборону для адміністративних можливостей

en: Enable changing email via the account page
uk_UA: Увімкнути зміну електронної пошти через сторінку акаунта

en: Enable custom sorting
uk_UA: Увімкнути користувацьке сортування

en: Enable custom table for usermeta
uk_UA: Увімкнути користувацьку таблицю для usermeta

en: Enable deleting user comments after deleting a user
uk_UA: Увімкнути видалення коментарів користувача після видалення користувача

en: Enable flushing data
uk_UA: Увімкнути очищення даних

en: Enable getting image orientation from EXIF data
uk_UA: Увімкнути отримання орієнтації зображення з даних EXIF

en: Enable legacy fonticons
uk_UA: Увімкнути застарілі шрифти

en: Enable limit for changing password
uk_UA: Увімкнути ліміт на зміну пароля

en: Enable menu icons in desktop view
uk_UA: Увімкнути іконки меню на робочому столі

en: Enable new Form Builder (for developers only)
uk_UA: Увімкнути новий конструктор форм (лише для розробників)

en: Enable new UI (for developers only)
uk_UA: Увімкнути новий інтерфейс (лише для розробників)

en: Enable notification
uk_UA: Увімкнути сповіщення

en: Enable on this form
uk_UA: Ввімкнути на цій формі

en: Enable or disable the "Notifications" tab on the account page.
uk_UA: Увімкніть або вимкніть вкладку "Сповіщення" на сторінці облікового запису.

en: Enable or disable the "Password" tab on the account page.
uk_UA: Увімкніть або вимкніть вкладку "Пароль" на сторінці облікового запису.

en: Enable or disable the "Privacy" tab on the account page.
uk_UA: Увімкніть або вимкніть вкладку "Конфіденційність" на сторінці облікового запису.

en: Enable password show/hide icon on password field
uk_UA: Увімкнути піктограму показувати/приховувати пароль в полі пароля

en: Enable privacy policy agreement
uk_UA: Увімкнути угоду про політику конфіденційності

en: Enable profile menu
uk_UA: Увімкнути меню профілю

en: Enable required password
uk_UA: Увімкнути необхідність паролю

en: Enable strong passwords
uk_UA: Увімкнути надійні паролі

en: Enable the "Content Restriction" settings for post types
uk_UA: Увімкнути налаштування "Обмеження контенту" для постів

en: Enable the "Content Restriction" settings for taxonomies
uk_UA: Увімкнути налаштування "Обмеження контенту" для таксономій

en: Enable the "Content Restriction" settings for the Gutenberg Blocks
uk_UA: Увімкнути налаштування "Обмеження контенту" для блоків Гутенберга

en: Enable the Reset Password Limit?
uk_UA: Увімкнути скидання ліміту пароля?

en: Enable this email notification
uk_UA: Увімкнути це сповіщення електронною поштою

en: Enable this option to apply strong password rules to all password fields (user registration, password reset and password change).
uk_UA: Увімкніть цю опцію, щоб застосувати правила надійного пароля до всіх полів паролів (реєстрація користувача, скидання та зміна пароля).

en: Enable to display First & Last name fields
uk_UA: Увімкнути відображення полів Ім'я та Прізвище

en: Enable to prevent First & Last name editing by users
uk_UA: Увімкнути, щоб заборонити редагувати імені та прізвища користувачами

en: Enable users ability to alter their profile visibility in member directories
uk_UA: Дозволити користувачам змінювати видимість свого облікового запису в каталозі користувачів

en: Enable users to view their inputted password before submitting the form.
uk_UA: Дозволити користувачам переглянути введений ними пароль перед відправкою форми.

en: Enable/Disable
uk_UA: Увімкнути/Вимкнути

en: Enable/disable crop feature for this image upload and define ratio
uk_UA: Ввімкнути/вимкнути функцію кадрування для даного завантаження та визначити співвідношення

en: Enable/disable multiple selections for this field
uk_UA: Увімкнути/вимкнути множинний вибір для цього поля

en: Enable/disable the Delete account tab in account page.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути вкладку Видалити акаунт на сторінці акаунта.

en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

en: Enables you to enable or disable the "Delete Account" tab on the account page. Disable this tab if you wish to prevent users from being able to delete their own accounts.
uk_UA: Дозволяє увімкнути або вимкнути вкладку "Видалити обліковий запис" на сторінці облікового запису. Вимкніть цю вкладку, якщо ви хочете заборонити користувачам видаляти власні акаунти.

en: Enables you to toggle the change password tab on the account page.
uk_UA: Дозволяє перемикати вкладку зміни пароля на сторінці акаунта.

en: Enables you to toggle the notifications tab on the account page. Disable this tab to prevent users from altering their notifications settings.
uk_UA: Дозволяє вимикати вкладку сповіщень на сторінці акаунта. Вимкніть цю вкладку, щоб користувачі не могли змінювати налаштування сповіщень.

en: Enables you to toggle the privacy tab on the account page. Disable this tab to prevent users from altering their privacy settings.
uk_UA: Дозволяє перемикати вкладку конфіденційності на сторінці акаунта. Вимкніть цю вкладку, щоб користувачі не могли змінювати свої налаштування конфіденційності.

en: Enforces users to reset their passwords (one-time) and prevent from entering old password.
uk_UA: Змушує користувачів скидати свої паролі (одноразово) та запобігає введенню старих паролів.

en: English
uk_UA: Англійський

en: English letters only
uk_UA: Тільки англійські літери

en: Enter Shortcode
uk_UA: Введіть Шорткод

en: Enter Title Here
uk_UA: Введіть назву тут

en: Enter a bit about yourself...
uk_UA: Розкажіть трохи про себе...

en: Enter a number here to force a maximum number of selections by user for this field
uk_UA: Введіть число, щоб обмежити максимальну кількість виборів користувачем для цього поля

en: Enter a number here to force a minimum number of selections by user for this field
uk_UA: Введіть число, щоб примусити користувача зробити мінімальну кількість виборів для цього поля

en: Enter one choice per line. This will represent the available choices or selections available for user.
uk_UA: Введіть один варіант у кожному рядку. Це буде представляти наявний вибір або вибір, доступний для користувача.

en: Enter password reset limit
uk_UA: Введіть ліміт зміни пароля

en: Enter the maximum number of characters a user can use for their password. The default maximum characters is 30.
uk_UA: Введіть максимальну кількість символів, яку користувач може використовувати у своєму паролі. За замовчуванням максимальна кількість символів - 30.

en: Enter the minimum number of characters a user must use for their password. The default minimum characters is 8.
uk_UA: Введіть мінімальну кількість символів, яку користувач повинен використовувати для свого пароля. За замовчуванням мінімальна кількість символів - 8.

en: Enter the row heading text here
uk_UA: Введіть тут текст заголовка рядка

en: Enter the shortcode in the following textarea and it will be displayed on the fields
uk_UA: Введіть шорткод в наступне текстове поле і він відобразиться на полях

en: Enter your current password to confirm a new export of your personal data.
uk_UA: Введіть Ваш поточний пароль для підтвердження нового експорту Ваших персональних даних.

en: Enter your current password to confirm the erasure of your personal data.
uk_UA: Введіть Ваш поточний пароль для підтвердження видалення Ваших персональних даних.

en: Enter your username or email
uk_UA: Введіть своє Ім'я користувача або email

en: Entering custom text here will replace the url with a text link
uk_UA: Введення користувацького тексту тут замінить url на текстове посилання

en: Equal years before / after today
uk_UA: Рівно років до / після сьогоднішнього дня

en: Equatorial Guinea
uk_UA: Екваторіальна Гвінея

en: Erase of your data
uk_UA: Видалення ваших даних

en: Eritrea
uk_UA: Еритрея

en: Error Text
uk_UA: Текст помилки

en: Esperanto
uk_UA: Есперанто

en: Estonia
uk_UA: Естонія

en: Estonian
uk_UA: Естонський

en: Eswatini
uk_UA: Есватіні

en: Ethiopia
uk_UA: Ефіопія

en: Everyone
uk_UA: Всі

en: Ewe
uk_UA: Іві

en: Exclude fields from search
uk_UA: Виключити поля з пошуку

en: Exclude only from WP queries results
uk_UA: Виключити тільки з результатів WP запитів

en: Exclude specific users (Enter one username per line)
uk_UA: Виключити конкретних користувачів (введіть одне ім’я користувача на рядок)

en: Exclude the following URLs
uk_UA: Виключити наступні URL-адреси

en: Exif is not enabled on your server. Mobile photo uploads will not be rotated correctly until you enable the exif extension.
uk_UA: Exif не ввімкнено на вашому сервері. Завантажені фотографії з мобільного телефону не обертатимуться належним чином, доки ви не ввімкнете розширення exif.

en: Expand the filter bar by default
uk_UA: Розгортати панель фільтрів за замовчуванням

en: Experimental features
uk_UA: Експериментальні можливості

en: Expire All Users Sessions
uk_UA: Завершити Сеанси Всіх користувачів

en: Extend allowed hosts for frontend pages redirects.
uk_UA: Розширте дозволені хости для перенаправлень на сторінки інтерфейсу.

en: Extensions
uk_UA: Розширення

en: Facebook URL
uk_UA: URL Facebook

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk_UA: Фолклендські (Мальвінські) острови

en: Faroe Islands
uk_UA: Фарерські острови

en: Faroese
uk_UA: Фарерська

en: Features
uk_UA: Функції

en: Female
uk_UA: Жінка

en: Field Icons
uk_UA: Іконки поля

en: Field privacy allows you to select who can view this field on the front-end. The site admin can view all fields regardless of the option set here.
uk_UA: Конфіденційність поля дозволяє вибрати, хто може переглядати це поле на фронтенді. Адміністратор сайту може переглядати всі поля незалежно від встановленої тут опції.

en: Field to display in extra user information section
uk_UA: Виберіть поле(поля) для відображення в розділі додаткової інформації про користувача

en: Field to display in tagline
uk_UA: Поле для відображення в заголовку

en: Field to enable in sorting
uk_UA: Поле, яке потрібно ввімкнути при сортуванні

en: Field to show in user meta
uk_UA: Поле для відображення в мета користувача

en: Field was upgraded successfully
uk_UA: Поле успішно оновлено

en: Field(s) to enable in sorting
uk_UA: Поле(-я), яке(-і) потрібно ввімкнути при сортуванні

en: Field(s) to show in user meta
uk_UA: Поле (-я) для показу в користувацькому мета

en: Field:
uk_UA: Поле:

en: Fields Manager
uk_UA: Менеджер полів

en: Fields selected here will appear in the profile header area below the user's display name
uk_UA: Вибрані тут поля з'являться в шапці профілю під іменем користувача

en: Fields to search by
uk_UA: Поля для пошуку

en: Fiji
uk_UA: Фіджі

en: Fijian
uk_UA: Фіджійська

en: Filter meta to enable
uk_UA: Мета-фільтр для ввімкнення

en: Finish
uk_UA: Завершити

en: Finland
uk_UA: Фінляндія

en: Finnish
uk_UA: Фінська

en: First Name
uk_UA: Ім'я

en: First and Last Name with '+'
uk_UA: Ім'я та Прізвище зі знаком '+'

en: First and Last Name with '-'
uk_UA: Ім'я та Прізвище зі знаком '-'

en: First and Last Name with '.'
uk_UA: Ім'я та Прізвище зі знаком '.'

en: First and last name fields are required
uk_UA: Поля імені та прізвища обов'язкові для заповнення

en: First initial of first name & last name
uk_UA: Перший ініціал Імені та Прізвища

en: First name
uk_UA: Iм'я

en: First name & first initial of last name
uk_UA: Ім'я та перша літера прізвища

en: First name & last name
uk_UA: Ім'я та Прізвище

en: First name only
uk_UA: Тільки Ім'я

en: First page
uk_UA: Перша сторінка

en: Fixed Number of Years
uk_UA: Фіксована Кількість Років

en: Follow
uk_UA: Підписатися

en: For incompatible themes, please make the menu open from left instead of bottom by default.
uk_UA: Для несумісних тем, будь ласка, за замовчуванням зробіть так, щоб меню відкривалося зліва, а не знизу.

en: For user registrations requiring email confirmation via a link, how long should the activation link remain active before expiring? If this field is left blank, the activation link will not expire.
uk_UA: Як довго посилання для активації облікового запису має залишатися дійсним? Якщо це поле залишити порожнім, термін дії посилання не закінчиться.

en: Force hiding adminbar in frontend?
uk_UA: Примусово приховати адмінбар у фронтенді?

en: Force strong password?
uk_UA: Примусово встановити надійний пароль?

en: Forgot your password?
uk_UA: Забули пароль?

en: Form
uk_UA: Форма

en: Form #%s
uk_UA: Форма #%s

en: Form Builder
uk_UA: Конструктор форм

en: Form created.
uk_UA: Форма створена.

en: Form draft updated.
uk_UA: Чорновик форми оновлено.

en: Form restored to revision.
uk_UA: Форма відновлена для ревізії.

en: Form saved.
uk_UA: Форма збережена.

en: Form scheduled.
uk_UA: Форма запланована.

en: Form submitted.
uk_UA: Форма відправлена.

en: Form type cannot be changed for the default forms.
uk_UA: Тип форми не може бути змінений для форм за замовчуванням.

en: Form updated.
uk_UA: Форма оновлена.

en: Forms
uk_UA: Форми

en: Forums are ready for upgrade
uk_UA: Форуми готові до модернізації

en: Forums from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
uk_UA: Форум з %1$s до %2$s було успішно оновлено...

en: France
uk_UA: Франція

en: Free
uk_UA: Безплатно

en: French
uk_UA: Французька

en: French Guiana
uk_UA: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk_UA: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk_UA: Французькі Південні Території

en: Friday
uk_UA: П’ятниця

en: From
uk_UA: Від

en: Fulah
uk_UA: Фулах

en: Future years only
uk_UA: Лише майбутні роки

en: GDPR Applied
uk_UA: Застосовано GDPR

en: Gabon
uk_UA: Габон

en: Galician
uk_UA: Галісійський

en: Gambia
uk_UA: Гамбія

en: Ganda
uk_UA: Ґанда

en: Gender
uk_UA: Стать

en: General
uk_UA: Загальне

en: General Options
uk_UA: Загальні параметри

en: General Permissions
uk_UA: Загальні дозволи

en: General users settings.
uk_UA: Загальні налаштування користувачів.

en: German
uk_UA: Німецька

en: Germany
uk_UA: Німеччина

en: Get all Products...
uk_UA: Отримати всі Продукти...

en: Get bbPress Forums count...
uk_UA: Отримати кількість форумів bbPress...

en: Get latest versions
uk_UA: Отримати останні версії

en: Get this Add on
uk_UA: Отримайте цей додаток

en: Getting
uk_UA: Отримання

en: Ghana
uk_UA: Гана

en: Gibraltar
uk_UA: Гібралтар

en: Give a color to this border
uk_UA: Задайте колір цій рамці

en: Global Site Access
uk_UA: Глобальний доступ до сайту

en: Global default message
uk_UA: Глобальне повідомлення за замовчуванням

en: Globally control the access of your site, you can have separate restrict options per post/page by editing the desired item.
uk_UA: Глобально контролювати доступ до вашого сайту, ви можете задати окремі параметри обмеження на пост/сторінку, відредагувавши потрібний пункт.

en: Go to Custom URL
uk_UA: Перейдіть за власною URL-адресою

en: Go to Homepage
uk_UA: Перейти на домашню сторінку

en: Go to profile
uk_UA: Перейти до облікового запису

en: Gravatar has a number of built in options which you can also use as defaults.
uk_UA: Gravatar має ряд вбудованих опцій, які ви також можете використовувати за замовчуванням.

en: Great! We're happy to hear that you love the plugin. It would be amazing if you could let others know why you like %s by leaving a review of the plugin. This will help %s to grow and become more popular and would be massively appreciated by us!
uk_UA: Чудово! Ми раді чути, що ви любите плагін. Було б чудово, якби ви могли поділитися з іншими, чому вам подобається %s, залишивши відгук про плагін. Це допоможе %s рости і ставати більш популярним, і ми будемо дуже вдячні!

en: Greece
uk_UA: Греція

en: Greek
uk_UA: Грецька

en: Greenland
uk_UA: Гренландія

en: Grenada
uk_UA: Гренада

en: Grid
uk_UA: Сітка

en: Guadeloupe
uk_UA: Гваделупа

en: Guam
uk_UA: Гуам

en: Guarani
uk_UA: Гуарані

en: Guatemala
uk_UA: Гватемала

en: Guernsey
uk_UA: Гернсі

en: Guests only
uk_UA: Тільки для гостей

en: Guinea
uk_UA: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk_UA: Гвінея-Біссау

en: Gujarati
uk_UA: Гуджараті

en: Gutenberg Blocks
uk_UA: Блоки Gutenberg

en: Guyana
uk_UA: Гайана

en: HTML support for user description
uk_UA: Підтримка HTML в описі користувача

en: Haiti
uk_UA: Гаїті

en: Haitian
uk_UA: Гаїтянська

en: Hausa
uk_UA: Хауса

en: Header
uk_UA: Хедер

en: Heading Background Color
uk_UA: Колір фону заголовка

en: Heading Text
uk_UA: Текст заголовка

en: Heading Text Color
uk_UA: Колір тексту заголовка

en: Heard Island and McDonald Islands
uk_UA: Острів Херд і острови Макдональд

en: Hebrew
uk_UA: Іврит

en: Hello, spam bot!
uk_UA: Привіт, спам-бот!

en: Help Text
uk_UA: Довідковий текст

en: Here you can control the permalink structure of the user profile URL globally e.g. %s<strong>username</strong>/.
uk_UA: Тут ви можете керувати структурою постійних посилань URL профілю користувача глобально, наприклад, %s<strong>ім'я користувача</strong>/.

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each cover photo upload.
uk_UA: Тут ви можете вказати, які розміри мініатюр будуть створені для кожного завантаженого фото обкладинки.

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each profile photo upload.
uk_UA: Тут ви можете визначити, які розміри мініатюр будуть створюватися для кожного завантаження фотографій профілю.

en: Here you can exclude URLs beside the redirect URI to be accessible to everyone.
uk_UA: Тут ви можете виключити URL-адреси поруч з URI перенаправлення, щоб зробити їх доступними для всіх.

en: Here you can hide last login field on profile page and card in member directory
uk_UA: Тут ви можете приховати поле останнього входу на сторінці профілю та картки користувача в каталозі

en: Here you can hide yourself from appearing in public directory
uk_UA: Тут ви можете приховати себе від відображення в публічному каталозі

en: Here you can setup conditional logic to show/hide this field based on specific fields value or conditions
uk_UA: Тут ви можете налаштувати умовну логіку для відображення/приховування цього поля на основі певних значень полів або умов

en: Herero
uk_UA: Хереро

en: Hey there! It's been one month since you installed %s. How have you found the plugin so far?
uk_UA: Привіт! Пройшов місяць з моменту встановлення %s. Як ви знайшли плагін за цей час?

en: Hide author pages
uk_UA: Приховати сторінки авторів

en: Hide extra user information to the reveal section
uk_UA: Приховати зайву інформацію про користувача в розділі розкриття

en: Hide from queries
uk_UA: Приховати від запитів

en: Hide my profile for robots?
uk_UA: Приховати мій профіль для роботів?

en: Hide my profile from directory
uk_UA: Приховати мій профіль з каталогу

en: Hide privacy policy
uk_UA: Приховати політику конфіденційності

en: Hide profiles from directory by default
uk_UA: За замовчуванням приховати профілі з каталогу

en: Hides the profile page for robots. The default value depends on the General > Users setting.
uk_UA: Приховує сторінку профілю для роботів. Значення за замовчуванням залежить від налаштування Загальні > Користувачі.

en: Hides the profile page for robots. This setting can be overridden by individual role settings.
uk_UA: Приховує сторінку профілю для роботів. Це налаштування може бути замінено індивідуальними налаштуваннями ролі.

en: Hindi
uk_UA: Хінді

en: Hiri Motu
uk_UA: Хірі Моту

en: Holy See (Vatican City State)
uk_UA: Ватикан

en: Homepage Options
uk_UA: Налаштування головної сторінки

en: Honduras
uk_UA: Гондурас

en: Hong Kong
uk_UA: Гонконг

en: Hourly
uk_UA: Щогодини

en: How long we retain your data
uk_UA: Як довго ми зберігаємо ваші дані

en: How the sender appears in outgoing Ultimate Member emails.
uk_UA: Як відправник відображається у вихідних емейлах підписки Ultimate Member.

en: Hungarian
uk_UA: Угорська

en: Hungary
uk_UA: Угорщина

en: I don't like the plugin
uk_UA: Мені не подобається плагін

en: I love it!
uk_UA: Я в захваті!

en: Iceland
uk_UA: Ісландія

en: Icelandic
uk_UA: Ісландська

en: Icon
uk_UA: Іконка

en: Icon Color
uk_UA: Колір іконки

en: Identicon
uk_UA: Ідентифікатор

en: Ido
uk_UA: Ідо

en: If
uk_UA: Якщо

en: If 'Use Gravatars' as profile photo is enabled, this option is ignored
uk_UA: Якщо увімкнено опцію "Використовувати Gravatars, як фото профілю", ця опція ігнорується

en: If an account matching the provided details exists, we will send a password reset link. Please check your inbox.
uk_UA: Якщо обліковий запис, який відповідає наданим деталям, існує, ми надішлемо посилання для скидання пароля. Будь ласка, перевірте свою скриньку.

en: If disabled, users will not be allowed to change their email address on the account page.
uk_UA: Якщо цю функцію вимкнено, користувачі не зможуть змінювати адресу електронної пошти на сторінці акаунта.

en: If enabled then allows to set the blocks restriction settings in wp-admin.
uk_UA: Якщо увімкнено, то дозволяє встановлювати налаштування обмеження блокування в wp-admin.

en: If enabled, author pages will automatically redirect to the user's profile page.
uk_UA: Якщо увімкнено, сторінки авторів автоматично перенаправлятимуться на сторінку профілю користувача.

en: If enabled, the First & Last name fields will be shown on the account page.
uk_UA: Якщо увімкнено, поля Ім'я та Прізвище будуть відображатися на сторінці облікового запису.

en: If enabled, the text entered below will replace the title of the post/page/CPT for users who do not have permission to view the restricted content. Please see this doc for more information on this.
uk_UA: Якщо увімкнено, текст, введений нижче, замінить назву допису/сторінки/CPT для користувачів, які не мають дозволу на перегляд контенту з обмеженим доступом. Будь ласка, дивіться цей документ для отримання додаткової інформації про це.

en: If enabled, this feature will prevent users from changing their first and last names on the account page.
uk_UA: Якщо цю функцію увімкнено, користувачі не зможуть змінювати своє ім'я та прізвище на сторінці облікового запису.

en: If enabled, this sets a limit on the number of password resets a user can do.
uk_UA: Якщо цей параметр увімкнено, він встановлює обмеження на кількість скидань пароля, які може зробити користувач.

en: If enabled, this will allow users to change their profile visibility in the member directory from the account page.
uk_UA: Якщо це увімкнено, користувачі зможуть змінювати видимість свого профілю в каталозі користувачів, зі сторінки облікового запису.

en: If enabled, users will need to enter their password when updating their information via the account page.
uk_UA: Якщо цю функцію увімкнено, користувачам потрібно буде вводити пароль при оновленні інформації на сторінці облікового запису.

en: If enabled, users will not be allowed to remove their first or last names when updating their account information.
uk_UA: Якщо увімкнено, користувачам буде заборонено видаляти своє ім'я або прізвище при оновленні інформації про обліковий запис.

en: If not checked always shown
uk_UA: Якщо не відмічено, завжди відображається

en: If syncing data to a 3rd party service (e.g Mailchimp via our MailChimp extension), data is retained there until unsubscribed or deleted.
uk_UA: У разі синхронізації даних зі стороннім сервісом (наприклад, Mailchimp через наше розширення MailChimp), дані зберігаються там, поки ви не скасуєте підписку або не видалите їх.

en: If the roles are not created via Ultimate Member > User Roles, you can use a <a href="%s" target="_blank">third-party plugin</a> to modify the role capability.
uk_UA: Якщо ролі не створено через Ultimate Member > User Roles, ви можете скористатися <a href="%s" target="_blank">стороннім плагіном</a>, щоб змінити можливості ролі.

en: If the update was successful, you will see a corresponding message. Otherwise, contact technical support if the update failed.
uk_UA: Якщо оновлення пройшло успішно, ви побачите відповідне повідомлення. В іншому випадку, якщо оновлення не відбулося, зверніться до служби технічної підтримки.

en: If turned on, filters bar can be collapsed after a page loading
uk_UA: Якщо увімкнено, панель фільтрів може згортатися після завантаження сторінки

en: If turned on, filters bar will be visible after a page loading
uk_UA: Якщо увімкнено, то після завантаження сторінки буде видно панель фільтрів

en: If turned on, member results will only appear after search/filter is performed
uk_UA: Якщо увімкнено, результати користувачів з'являтимуться лише після виконання пошуку/фільтру

en: If turned on, the users cover photo will appear in the directory
uk_UA: Якщо увімкнено, то в каталозі з'явиться фотографія користувача на обкладинці

en: If turned on, users will be able to filter members in this directory
uk_UA: Якщо увімкнено, користувачі зможуть фільтрувати користувачів у цьому каталозі

en: If turned on, users will be able to search members in this directory
uk_UA: Якщо увімкнено, користувачі зможуть здійснювати пошук користувачів у цій директорії

en: If you confirm, everything related to your profile will be deleted permanently from the site
uk_UA: У разі підтвердження все, що пов'язано з Вашим профілем, буде видалено з сайту безповоротно

en: If you do not want to show all members, select only user roles to appear in this directory
uk_UA: Якщо ви не хочете відображати всіх учасників, виберіть лише ролі користувачів, які відображатимуться в цьому каталозі

en: If you have extended the functionality of the plugin (e.g sending registered user data to MailChimp via our MailChimp extension, this user info may be passed to these external services. These services may be located abroad and outwith the EU.
uk_UA: Якщо ви розширили функціональність плагіна (наприклад, надсилаєте зареєстровані дані користувача в MailChimp через наше розширення MailChimp), ця інформація про користувача може бути передана цим зовнішнім службам. Ці служби можуть бути розташовані за кордоном і за межами ЄС.

en: If you like Ultimate Member please consider leaving a %s review. It will help us to grow the plugin and make it more popular. Thank you.
uk_UA: Якщо вам сподобався Ultimate Member, будь ласка, залиште свій %s відгук. Це допоможе нам розвивати плагін і зробити його більш популярним. Дякуємо вам.

en: If you need to add information or secondary line below the headline of upload box, enter it here
uk_UA: Якщо вам потрібно додати інформацію або додатковий рядок під заголовком поля для завантаження, введіть його тут

en: If you plan use emails with HTML, please make sure that this option is enabled. Otherwise, HTML will be displayed as plain text.
uk_UA: Якщо ви плануєте використовувати листи з HTML, переконайтеся, що ця опція увімкнена. Інакше HTML буде відображатися як звичайний текст.

en: If you want to allow specific user roles to be able to filter only
uk_UA: Якщо ви хочете дозволити певним ролям користувачів фільтрувати тільки

en: If you want to allow specific user roles to be able to search only
uk_UA: Якщо ви хочете дозволити лише певним ролям користувача здійснювати пошук

en: If you want to apply your custom validation, you can use action hooks to add custom validation. Please refer to documentation for further details.
uk_UA: Якщо ви хочете застосувати власну перевірку, ви можете використовувати хуки дій, щоб додати власну перевірку. Будь ласка, зверніться до документації для отримання більш детальної інформації.

en: If you want to enable a maximum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
uk_UA: Якщо ви хочете дозволити максимальну кількість символів для введення в це поле. Залиште пустим, щоб вимкнути це налаштування

en: If you want to enable a maximum number of words to be input in this textarea. Leave empty to disable this setting
uk_UA: Якщо ви хочете дозволити максимальну кількість слів для введення в це текстове поле. Залиште пустим, щоб вимкнути це налаштування

en: If you want to enable a minimum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
uk_UA: Якщо ви хочете увімкнути мінімальну кількість символів для введення в це поле. Залиште порожнім, щоб вимкнути цей параметр

en: If you want users to go to a specific page other than login page after email activation, enter the URL here.
uk_UA: Якщо ви хочете, щоб після активації електронною поштою користувачі переходили на певну сторінку, відмінну від сторінки входу, введіть URL-адресу тут.

en: If you wish the rating field to be prefilled with a number of stars, enter it here.
uk_UA: Якщо Ви бажаєте, щоб поле оцінки було попередньо заповнене кількістю зірочок, введіть її тут.

en: Igbo
uk_UA: Ігбо

en: Image Quality
uk_UA: Якість Зображення

en: Image Upload Maximum Width (px)
uk_UA: Максимальна ширина Зображення Завантаження (px)

en: Inactive
uk_UA: Неактивно

en: India
uk_UA: Індія

en: Indonesia
uk_UA: Індонезія

en: Indonesian
uk_UA: Індонезійська

en: Info
uk_UA: Інформація

en: Instagram URL
uk_UA: URL Instagram

en: Install Challenge-Response plugin to Login & Register Forms
uk_UA: Встановіть плагін Challenge-Response для форми Входу та Реєстраційних форм

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
uk_UA: Interlingua (Міжнародна асоціація допоміжних мов)

en: Interlingue
uk_UA: Інтерлінгва

en: Inuktitut
uk_UA: Інуктитут

en: Inupiaq
uk_UA: Інупіак

en: Invalid API key
uk_UA: Невірний ключ API

en: Invalid SoundCloud track ID
uk_UA: Неправильний ідентифікатор доріжки SoundCloud

en: Invalid Spotify URL
uk_UA: Недійсна URL-адреса Spotify

en: Invalid action.
uk_UA: Невірна дія.

en: Invalid coordinates
uk_UA: Невірні координати

en: Invalid data
uk_UA: Невірні дані

en: Invalid field type
uk_UA: Недійсний тип поля

en: Invalid file ownership
uk_UA: Недійсне право власності на файл

en: Invalid form ID.
uk_UA: Недійсний ID форми.

en: Invalid hook
uk_UA: Недійсний хук

en: Invalid hook.
uk_UA: Недійсний хук.

en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
uk_UA: Недійсна ліцензія <a href="%s" target="_blank"> Перейдіть на сторінку свого облікового запису </a> та підтвердьте його.

en: Invalid nonce
uk_UA: Недійсний nonce

en: Invalid parameters
uk_UA: Неправильні параметри

en: Invalid query!
uk_UA: Неправильний запит!

en: Invalid user specified
uk_UA: Вказано невірного користувача

en: Invalid user.
uk_UA: Недійсний користувач.

en: Iran, Islamic Republic of
uk_UA: Іран (Ісламська Республіка)

en: Iraq
uk_UA: Ірак

en: Ireland
uk_UA: Ірландія

en: Irish
uk_UA: Ірландська

en: Is this field required?
uk_UA: Чи є це поле обов'язковим?

en: Isle of Man
uk_UA: Острів Мен

en: Israel
uk_UA: Ізраїль

en: It is important that you update your themes/plugins if the theme/plugin creators update is aimed at fixing security, bug and vulnerability issues. It is not a good idea to ignore available updates as this may give hackers an advantage when trying to access your website.
uk_UA: Важливо оновити свої теми/плагіни, якщо оновлення розробників теми/плагіна спрямоване на вирішення проблем із безпекою, помилками та вразливістю. Не варто ігнорувати доступні оновлення, оскільки це може дати хакерам перевагу при спробі отримати доступ до вашого сайту.

en: It is necessary to update the structure of the database and options that are associated with current version
uk_UA: Необхідно оновити структуру бази даних і параметри, пов'язані з поточною версією

en: It's good but could be better
uk_UA: Це добре, але могло б бути і краще

en: Italian
uk_UA: Італійська

en: Italy
uk_UA: Італія

en: Item Archives
uk_UA: Архіви позицій

en: Item Attributes
uk_UA: Атрибути елемента

en: Jamaica
uk_UA: Ямайка

en: Japan
uk_UA: Японія

en: Japanese
uk_UA: Японський

en: Javanese
uk_UA: Яванська

en: Jersey
uk_UA: Джерсі

en: Join chat
uk_UA: Приєднуйтесь до чату

en: Joined %s
uk_UA: Приєднані %s

en: Jordan
uk_UA: Йорданія

en: Jump to page:
uk_UA: Перейти на сторінку:

en: Kalaallisut
uk_UA: Калаалісут

en: Kannada
uk_UA: Каннада

en: Kanuri
uk_UA: Канурі

en: Kartuli
uk_UA: Картулі

en: Kashmiri
uk_UA: Кашмірі

en: Kazakh
uk_UA: Казахська

en: Kazakhstan
uk_UA: Казахстан

en: Keep Themes & Plugins up to date.
uk_UA: Оновлюйте Теми та Плагіни.

en: Keep me signed in
uk_UA: Залишати мене в обліковому записі

en: Kenya
uk_UA: Кенія

en: Khmer
uk_UA: Кхмерська

en: Kikuyu
uk_UA: Кікуйю

en: Kinyarwanda
uk_UA: Кіньяруанда

en: Kirghiz
uk_UA: Киргизька

en: Kiribati
uk_UA: Кірібаті

en: Kirundi
uk_UA: Кірунді

en: Komi
uk_UA: Комі

en: Kongo
uk_UA: Конго

en: Korea, Democratic People's Republic of
uk_UA: Північна Корея

en: Korea, Republic of
uk_UA: Південна Корея

en: Korean
uk_UA: Корейський

en: Kurdish
uk_UA: Курдська

en: Kuwait
uk_UA: Кувейт

en: Kwanyama
uk_UA: Кваньяма

en: Kyrgyzstan
uk_UA: Киргизстан

en: Label
uk_UA: Мітка

en: Label of custom sort
uk_UA: Етикетка користувацького сортування

en: Label:
uk_UA: Мітка:

en: Languages
uk_UA: Мови

en: Languages Spoken
uk_UA: Мови, якими розмовляють

en: Lao
uk_UA: Лаоська

en: Lao People's Democratic Republic
uk_UA: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Last & First name
uk_UA: Прізвище та Ім'я

en: Last Login
uk_UA: Останній вхід

en: Last Login date
uk_UA: Дата останнього входу

en: Last Name
uk_UA: Прізвище

en: Last login
uk_UA: Останній вхід

en: Last name
uk_UA: Прізвище

en: Last name & first name
uk_UA: Прізвище та Ім'я

en: Last page
uk_UA: Остання сторінка

en: Last scan:
uk_UA: Останнє сканування:

en: Last update: %s. You could re-check changes manually.
uk_UA: Останнє оновлення: %s. Ви можете ще раз перевірити зміни вручну.

en: Latin
uk_UA: Латиниця

en: Latvia
uk_UA: Латвія

en: Latvian
uk_UA: Латвійський

en: Learn more about role priorities
uk_UA: Дізнайтеся більше про рольові пріоритети

en: Leave Review
uk_UA: Залишити Відгук

en: Leave empty if you want to display a post for all logged in users
uk_UA: Залиште пустим, якщо хочете відображати повідомлення для всіх користувачів, що залогінилися

en: Leave empty if you want to display a term for all logged in users
uk_UA: Залиште пустим, якщо хочете відображати термін для всіх зареєстрованих користувачів

en: Lebanon
uk_UA: Ліван

en: Left aligned
uk_UA: Вирівняно по лівому краю

en: Left of Icon (right for RTL)
uk_UA: Зліва від іконки (праворуч для RTL)

en: Legacy features
uk_UA: Застарілі функції

en: Legacy fonticons
uk_UA: Застарілі шрифти

en: Lesotho
uk_UA: Лесото

en: Less than 1 year old
uk_UA: Менше ніж 1 рік

en: Liberia
uk_UA: Ліберія

en: Libyan Arab Jamahiriya
uk_UA: Лівійська Арабська Джамахірія

en: License key never expires.
uk_UA: Термін дії ліцензійного ключа ніколи не закінчується.

en: Licenses
uk_UA: Ліцензії

en: Liechtenstein
uk_UA: Ліхтенштейн

en: Limburgish
uk_UA: Лімбурзька

en: Limit which users appear in the member directory e.g only display users from USA
uk_UA: Обмежити, які користувачі відображаються в каталозі учасників, наприклад, відображати тільки користувачів з США

en: Lingala
uk_UA: Лінгала

en: Link Target
uk_UA: Ціль посилання

en: LinkedIn
uk_UA: Linkedin

en: LinkedIn URL
uk_UA: URL Linkedin

en: List
uk_UA: Перелік

en: Lithuania
uk_UA: Литва

en: Lithuanian
uk_UA: Литовський

en: Live Form Preview
uk_UA: Попередній перегляд форми

en: Live Preview
uk_UA: Попередній перегляд

en: Lock All Register Forms
uk_UA: Заблокувати Всі Реєстраційні форми

en: Lock Forms
uk_UA: Блокування форм

en: Logged In Users
uk_UA: Авторизовані користувачі

en: Logged Out Users
uk_UA: Користувачі, які вийшли з системи

en: Logged in users
uk_UA: Авторизовані користувачі

en: Logged out users
uk_UA: Користувачі, які вийшли з системи

en: Login
uk_UA: Увійти

en: Login Default Template
uk_UA: Шаблон входу за замовчуванням

en: Login Field Icons
uk_UA: Піктограми полів для входу

en: Login Forgot Password Link
uk_UA: Вхід Забули пароль Посилання

en: Login Form
uk_UA: Форма входу

en: Login Maximum Width
uk_UA: Максимальна довжина Логіна

en: Login Options
uk_UA: Налаштування реєстрації

en: Login Primary Button Text
uk_UA: Текст основної кнопки входу в систему

en: Login Secondary Button
uk_UA: Вторинна кнопка входу в систему

en: Login Secondary Button Text
uk_UA: Текст додаткової кнопки для входу в систему

en: Login Secondary Button URL
uk_UA: URL-адреса вторинної кнопки для входу

en: Login Shortcode Alignment
uk_UA: Вирівнювання шорткоду входу

en: Login as this user
uk_UA: Увійдіть від імені цього користувача

en: Login page
uk_UA: Сторінка входу

en: Login the user after validating the activation link
uk_UA: Авторизація користувача після перевірки посилання на активацію

en: Login to our site
uk_UA: Увійдіть на сайт

en: Login user after validating the activation link?
uk_UA: Увійти в систему після перевірки посилання на активацію?

en: Logout
uk_UA: Вихід з системи

en: Logout Options
uk_UA: Налаштування виходу

en: Logout Users (%d)
uk_UA: Вихід користувачів (%d)

en: Lowercase only
uk_UA: Тільки малі літери

en: Luba-Katanga
uk_UA: Люба-Катанга

en: Luxembourg
uk_UA: Люксембург

en: Luxembourgish
uk_UA: Люксембурзька

en: Macao
uk_UA: Макао

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
uk_UA: Македонія (колишня республіка Югославії)

en: Macedonian
uk_UA: Македонська

en: Madagascar
uk_UA: Мадагаскар

en: Mail appears from
uk_UA: Пошта з'являється від

en: Mail appears from address
uk_UA: Пошта з'являється за адресою

en: Mailchimp Lists was upgraded successfully
uk_UA: Успішно оновлено списки Mailchimp

en: Main account tab
uk_UA: Основна вкладка облікового запису

en: Make Profile Photo Required
uk_UA: Зробити фотографію профілю обов’язковою

en: Make this profile form role-specific
uk_UA: Зробіть цю форму профілю залежно від ролі

en: Malagasy
uk_UA: Малагасійська

en: Malawi
uk_UA: Малаві

en: Malay
uk_UA: Малайський

en: Malayalam
uk_UA: Малаялам

en: Malaysia
uk_UA: Малайзія

en: Maldives
uk_UA: Мальдіви

en: Male
uk_UA: Чоловік

en: Mali
uk_UA: Малі

en: Malta
uk_UA: Мальта

en: Maltese
uk_UA: Мальтійська

en: Manage
uk_UA: Керувати

en: Manage User Roles & Capabilities
uk_UA: Керування Ролями та Можливостями користувачів

en: Manage conditional fields support
uk_UA: Управління підтримкою умовних полів

en: Mandatory password changes has been enabled. You can disable them in Ultimate Member > Settings > Advanced > Security > Display Login form notice to reset passwords.
uk_UA: Обов'язкова зміна паролів увімкнена. Ви можете вимкнути їх в Ultimate Member > Налаштування > Додатково > Безпека > Відображати повідомлення про зміну паролів у формі входу.

en: Manx
uk_UA: Манкс

en: Maori
uk_UA: Маорі

en: Marathi
uk_UA: Маратхі

en: Margin
uk_UA: Зовнішній відступ

en: Mark this option if you need to hide the adminbar on frontend for this role
uk_UA: Позначте цю опцію, якщо вам потрібно сховати панель адміністратора на сторінці для цієї ролі

en: Marshall Islands
uk_UA: Маршаллові острови

en: Marshallese
uk_UA: Маршалловий

en: Martinique
uk_UA: Мартініка

en: Mauritania
uk_UA: Мавританія

en: Mauritius
uk_UA: Маврикій

en: Max. Width (px)
uk_UA: Максимальна ширина (пікселів)

en: Maximum Number
uk_UA: Максимальна кількість

en: Maximum Size in bytes
uk_UA: Максимальний розмір (байти)

en: Maximum allowed words
uk_UA: Максимально допустима кількість слів

en: Maximum length
uk_UA: Максимальна довжина

en: Maximum number limit is %s
uk_UA: Максимальне обмеження кількості - %s

en: Maximum number of characters to allow in user description field in header.
uk_UA: Максимальна кількість символів, що допускається в полі опису користувача в заголовку.

en: Maximum number of entries
uk_UA: Максимальна кількість робіт

en: Maximum number of profiles
uk_UA: Максимальна кількість профілей

en: Maximum number of selections
uk_UA: Максимальна кількість вибору

en: Maximum number that can be entered in this field
uk_UA: Максимальна кількість, яка може бути введена в це поле

en: Mayotte
uk_UA: Майотта

en: Member
uk_UA: Учасник

en: Member Directories
uk_UA: Каталог користувачів

en: Member Directory
uk_UA: Довідник Учасника

en: Member directories
uk_UA: Папки користувачів

en: Member directories were upgraded successfully
uk_UA: Успішно оновлено каталоги учасників

en: Members
uk_UA: Учасники

en: Members Directory
uk_UA: Каталог учасників

en: Members only
uk_UA: Тільки для учасників

en: Membership Inactive
uk_UA: Членство неактивне

en: Membership Rejected
uk_UA: Відмовлено у Членстві

en: Menu icons in desktop view
uk_UA: Іконки меню в режимі робочого столу

en: Menus settings was upgraded successfully
uk_UA: Успішно виконано оновлення налаштувань Меню

en: Meta Key
uk_UA: Мета-ключ

en: Meta Key - %s
uk_UA: Мета-ключ - %s

en: Meta key
uk_UA: Мета ключ

en: Meta key:
uk_UA: Мета ключ:

en: Metadata from %1$s to %2$s row were upgraded successfully...
uk_UA: Метадані з рядка %1$s до %2$s було успішно оновлено...

en: Metadata from %1$s to %2$s users were upgraded successfully...
uk_UA: Метадані користувачів від %1$s до %2$s було успішно оновлено...

en: Metadata from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
uk_UA: Метадані з %1$s на %2$s були успішно оновлені...

en: Metadata from %1$s to %2$s were upgraded successfully...
uk_UA: Метадані з %1$s на %2$s були успішно оновлені...

en: Mexico
uk_UA: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
uk_UA: Федеративні Штати Мікронезії

en: Minimum Number
uk_UA: Мінімальна кількість

en: Minimum length
uk_UA: Мінімальна довжина

en: Minimum number limit is %s
uk_UA: Мінімальне обмеження кількості - %s

en: Minimum number of selections
uk_UA: Мінімальна кількість вибору

en: Minimum number that can be entered in this field
uk_UA: Мінімальна кількість, яка може бути введена в це поле

en: Mobile Number
uk_UA: Номер мобільного

en: Moldova, Republic of
uk_UA: Молдова

en: Monaco
uk_UA: Монако

en: Monday
uk_UA: Понеділок

en: Mongolia
uk_UA: Монголія

en: Mongolian
uk_UA: Монгольська

en: Monsterid
uk_UA: Монстерид

en: Montenegro
uk_UA: Чорногорія

en: More Details
uk_UA: Детальніше

en: More filters
uk_UA: Більше фільтрів

en: Morocco
uk_UA: Марокко

en: Move to Trash
uk_UA: Видалити в кошик

en: Mozambique
uk_UA: Мозамбік

en: My Account
uk_UA: Мій обліковий запис

en: Myanmar
uk_UA: М'янма

en: Mystery Man
uk_UA: Людина-загадка

en: Namibia
uk_UA: Намібія

en: Nauru
uk_UA: Науру

en: Navajo
uk_UA: Навахо

en: Ndonga
uk_UA: Ндонга

en: Nepal
uk_UA: Непал

en: Nepali
uk_UA: Непальська

en: Netherlands
uk_UA: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk_UA: Нідерландські Антильські острови

en: New Caledonia
uk_UA: Нова Каледонія

en: New Item
uk_UA: Новий елемент

en: New Password
uk_UA: Новий пароль

en: New User Notification
uk_UA: Повідомлення про Нового Користувача

en: New Zealand
uk_UA: Нова Зеландія

en: New users first
uk_UA: Спочатку нові користувачі

en: Next page
uk_UA: Наступна сторінка

en: Nicaragua
uk_UA: Нікарагуа

en: Nickname
uk_UA: Нікнейм

en: Niger
uk_UA: Нігер

en: Nigeria
uk_UA: Нігерія

en: Niue
uk_UA: Ніуе

en: No
uk_UA: Ні

en: No Selected
uk_UA: Немає Вибраного

en: No predefined page
uk_UA: Немає попередньо заданої сторінки

en: No such option
uk_UA: Немає такої можливості

en: No suspicious accounts found
uk_UA: Підозрілих облікових записів не знайдено

en: No template name
uk_UA: Без імені шаблону

en: No thanks
uk_UA: Ні, дякую

en: No-Follow
uk_UA: Не слідувати (Не відстежувати)

en: No.of Members
uk_UA: Кількість користувачів

en: None
uk_UA: Немає

en: Norfolk Island
uk_UA: Острів Норфолк

en: North Ndebele
uk_UA: Північне Ндебеле

en: Northern Mariana Islands
uk_UA: Північні Маріанські острови

en: Northern Sami
uk_UA: Північні Саами

en: Norway
uk_UA: Норвегія

en: Norwegian
uk_UA: Норвежський

en: Norwegian Bokmal
uk_UA: Норвезький Бокмаль

en: Norwegian Nynorsk
uk_UA: Норвезька (нюнорськ)

en: Not Completed.
uk_UA: Не завершено.

en: Not Scanned yet.
uk_UA: Ще не скановано.

en: Not found
uk_UA: Не знайдено

en: Note:
uk_UA: Примітка:

en: Nothing found in Trash
uk_UA: У кошику нічого не знайдено

en: Notification Schedule
uk_UA: Графік сповіщень

en: Notifications
uk_UA: Сповіщення

en: Notifications Account Tab
uk_UA: Вкладка Обліковий Запис Сповіщень

en: Notifications tab
uk_UA: Вкладка Сповіщення

en: Notify Administrators
uk_UA: Повідомити Адміністраторів

en: Number
uk_UA: Число

en: Number of Years to pick from
uk_UA: Кількість років на вибір

en: Number of profiles per page
uk_UA: Кількість профілей на стрінці

en: Number of profiles per page (for Mobiles & Tablets)
uk_UA: Кількість профілей на сторінці (для мобільних та планшетів)

en: Number of profiles to appear on page for mobile users
uk_UA: Кількість профілей на сторінці для мобільних користувачів

en: Number of profiles to appear on page for standard users
uk_UA: Кількість профілей на сторінці для звичайних користувачів

en: Number of years available for the date selection. Default to last 50 years
uk_UA: Кількість років, доступних для вибору дати. За замовчуванням - 50 років

en: Number of years is not valid
uk_UA: Кількість років недійсна

en: Numeric value only
uk_UA: Тільки числове значення

en: Occitan
uk_UA: Окситанська

en: Ojibwa
uk_UA: Оджибва

en: Old users first
uk_UA: Спочатку старі користувачі

en: Oman
uk_UA: Оман

en: On <a href="%1$s">%2$s</a>
uk_UA: На <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Once Weekly
uk_UA: Один раз на тиждень

en: Only fill in if you are not human
uk_UA: Заповнюйте тільки якщо ви не людина

en: Only me
uk_UA: Тільки я

en: Only show members who have uploaded a cover photo
uk_UA: Показувати лише користувачів, які завантажили обкладинку

en: Only show members who have uploaded a profile photo
uk_UA: Показувати лише користувачів, які завантажили фото профілю

en: Only show specific users (Enter one username per line)
uk_UA: Показувати тільки конкретних користувачів (Введіть одне ім'я користувача в рядку)

en: Only specific member roles
uk_UA: Тільки конкретні ролі учасників

en: Only specific roles
uk_UA: Тільки певні ролі

en: Only the owner
uk_UA: Тільки власник

en: Only visible to profile owner and specific roles
uk_UA: Відображається тільки для власника профілю та певних ролей

en: Only visible to profile owner and users who can edit other member accounts
uk_UA: Бачать тільки власник профілю та користувачі, які можуть редагувати інші акаунти користувачів

en: Open in new window
uk_UA: Відкрити у новому вікні

en: Optional Text
uk_UA: Додатковий текст

en: Optional text to include with the divider
uk_UA: Необов'язковий текст для включення з роздільником

en: Options
uk_UA: Параметри

en: Order
uk_UA: Порядок

en: Original size
uk_UA: Початковий розмір

en: Oriya
uk_UA: Орія

en: Oromo
uk_UA: Оромо

en: Ossetian
uk_UA: Осетинська

en: Other
uk_UA: Інші

en: Other (Custom Field)
uk_UA: Інше (каристувацьке поле)

en: Override templates
uk_UA: Перевизначити шаблони

en: Owner and specific roles
uk_UA: Власник і конкретні ролі

en: PLEASE READ OUR <strong>RECOMMENDATIONS</strong> BELOW:
uk_UA: ПРОЧИТАЙТЕ НАШІ <strong>РЕКОМЕНДАЦІЇ</strong> НИЖЧЕ:

en: Padding
uk_UA: Внутрішній відступ

en: Pages
uk_UA: Сторінки

en: Pakistan
uk_UA: Пакистан

en: Palau
uk_UA: Палау

en: Palestine
uk_UA: Палестина

en: Pali
uk_UA: Палі

en: Panama
uk_UA: Панама

en: Panjabi
uk_UA: Панджабі

en: Papua New Guinea
uk_UA: Папуа-Нова Гвінея

en: Paraguay
uk_UA: Парагвай

en: Parent Item:
uk_UA: Батьківський елемент:

en: Parent Option
uk_UA: Батьківська опція

en: Pashto
uk_UA: Пушту

en: Password
uk_UA: Пароль

en: Password & Security settings.
uk_UA: Налаштування пароля та безпеки.

en: Password Account Tab
uk_UA: Вкладка Обліковий запис з паролем

en: Password Changed Email
uk_UA: Змінено пароль для Email

en: Password Reset
uk_UA: Скинути пароль

en: Password Reset Email
uk_UA: Лист Скидання Паролю

en: Password confirmation is required
uk_UA: Потрібне підтвердження пароля

en: Password is incorrect. Please try again.
uk_UA: Неправильний пароль. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Password is required
uk_UA: Пароль обов’язковий

en: Password is required?
uk_UA: Потрібен пароль?

en: Password maximum length
uk_UA: Максимально допустима довжина пароля

en: Password minimum length
uk_UA: Мінімально допустима довжина пароля

en: Password reset limit
uk_UA: Ліміт зміни пароля

en: Passwords may not contain the character "\".
uk_UA: Паролі не можуть містити символ "\".

en: Past years only
uk_UA: Тільки за останні роки

en: Pending Review
uk_UA: На затвердженні

en: Pending review
uk_UA: Очікує схвалення

en: Persian
uk_UA: Перський

en: Personalize the custom message
uk_UA: Персоналізувати користувацьке повідомлення

en: Peru
uk_UA: Перу

en: Philippines
uk_UA: Філіппіни

en: Phone Number
uk_UA: Номер телефону

en: Phone Number and Mobile Number fields have been successfully updated.
uk_UA: Поля "Номер телефону" та "Номер мобільного телефону" були успішно оновлені.

en: Pitcairn
uk_UA: Піткерн

en: Placeholder
uk_UA: Заповнювач

en: Please agree privacy policy.
uk_UA: Будь ласка, погодьтеся з політикою конфіденційності.

en: Please check <strong>"%1$s" %2$s</strong> extension's folder name.
uk_UA: Перевірте назву теки розширення <strong>"%1$s" %2$s</strong>.

en: Please confirm that you agree to our privacy policy
uk_UA: Будь ласка, підтвердіть, що ви згодні з нашою політикою конфіденційності

en: Please confirm your acceptance of our privacy policy
uk_UA: Будь ласка, підтвердіть свою згоду з нашою політикою конфіденційності

en: Please confirm your password
uk_UA: Будь ласка, підтвердіть свій пароль

en: Please enable this option only in the cases when you have big or unnecessary queries on your site with active restriction logic. If you want to exclude posts only from the results queries instead of pre_get_posts and fully-hidden post logic also please enable this option. It activates the restriction content logic until 2.2.x version without latest security enhancements.
uk_UA: Будь ласка, вмикайте цю опцію лише у випадках, коли у вас є великі або непотрібні запити на вашому сайті з активною логікою обмежень. Якщо ви хочете виключити публікації лише із запитів результатів замість pre_get_posts і повністю прихованої логіки публікацій, також увімкніть цей параметр. Він активує логіку обмеження вмісту до версії 2.2.x без останніх покращень безпеки.

en: Please enter a valid %s URL
uk_UA: Введіть дійсну URL-адресу %s

en: Please enter a valid %s profile URL
uk_UA: Введіть дійсну URL-адресу профілю %s

en: Please enter a valid %s username or profile URL
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсне Ім'я користувача %s або URL-адресу профілю

en: Please enter a valid Discord ID
uk_UA: Введіть дійсний Discord ID

en: Please enter a valid URL
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсну URL-адресу

en: Please enter a valid end date in the date range
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсну дату закінчення в діапазоні дат

en: Please enter a valid phone number
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсний номер телефону

en: Please enter a valid size
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсне посилання

en: Please enter a valid start date in the date range
uk_UA: Будь ласка, введіть дійсну дату початку в діапазоні дат

en: Please enter numbers only in this field
uk_UA: Будь ласка, вводьте тільки цифри в цьому полі

en: Please enter your email
uk_UA: Будь ласка, введіть свій email

en: Please enter your password
uk_UA: Будь ласка, введіть ваш пароль.

en: Please enter your username
uk_UA: Будь ласка, введіть ім'я користувача.

en: Please enter your username or email
uk_UA: Будь ласка, введіть своє Ім'я користувача або email

en: Please login as administrator
uk_UA: Будь ласка, увійдіть як адміністратор

en: Please login as administrator.
uk_UA: Будь ласка, увійдіть як адміністратор.

en: Please note if you make a profile form specific to a role then you must make sure that every other role is assigned a profile form
uk_UA: Будь ласка, зверніть увагу, якщо ви створюєте форму профілю для певної ролі, ви повинні переконатися, що кожній іншій ролі призначено форму профілю

en: Please provide a date range beginning
uk_UA: Будь ласка, вкажіть діапазон дат, починаючи з

en: Please provide a date range end
uk_UA: Будь ласка, вкажіть кінець діапазону дат

en: Please provide a meta key
uk_UA: Будь ласка, вкажіть мета-ключ

en: Please provide a valid email
uk_UA: Будь ласка, вкажіть дійсну адресу електронної пошти

en: Please provide your username or email
uk_UA: Ви повинні вказати логін або електронну адресу

en: Please run the upgrade process on this
uk_UA: Будь ласка, запустіть процес оновлення на цьому

en: Please see this <a href="%s" target="_blank">doc</a> for more information.
uk_UA: Будь ласка, перегляньте цей <a href="%s" target="_blank">документ</a> для отримання додаткової інформації.

en: Please select at least %s choices
uk_UA: Виберіть, будь ласка, не менше %s варіантів відповідей

en: Please specify account type.
uk_UA: Виберіть тип облікового запису

en: Please update <strong>%s</strong> to the latest version.
uk_UA: Будь ласка, оновіть <strong>%s</strong> до останньої версії.

en: Please update extension <strong>"%s"</strong> to the latest version.
uk_UA: Будь ласка, оновіть розширення <strong>"%s"</strong> до останньої версії.

en: Please upload a valid image!
uk_UA: Будь ласка, завантажте вірне зображення.

en: Plugins are up to date.
uk_UA: Плагіни оновлені.

en: Poland
uk_UA: Польща

en: Polish
uk_UA: Польська

en: Portugal
uk_UA: Португалія

en: Portuguese
uk_UA: Португальська

[ctx: Post Type General Name]
en: Profile Tabs
uk_UA: Вкладки профілю

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Profile tab
uk_UA: Вкладка Профіль

en: Posts
uk_UA: Записи

en: Predefined Fields
uk_UA: Заздалегідь визначені поля

en: Premium
uk_UA: Преміум

en: Previous page
uk_UA: Попередня сторінка

en: Primary Button Text
uk_UA: Текст основної кнопки

en: Priority
uk_UA: Пріоритет

en: Privacy
uk_UA: Приватність

en: Privacy Account Tab
uk_UA: Вкладка Особистий кабінет

en: Privacy Policy
uk_UA: Політика конфіденційності

en: Privacy Policy Agreement
uk_UA: Угода про Політику Конфіденційності

en: Privacy policy content
uk_UA: Вміст політики конфіденційності

en: Privacy tab
uk_UA: Вкладка Конфіденційність

en: Private Content Post ID
uk_UA: Ідентифікатор Приватного Контенту ID

en: Processing...
uk_UA: Обробка...

en: Profile
uk_UA: Обліковий запис

en: Profile Access
uk_UA: Доступ до профілю

en: Profile Area Max. Width (px)
uk_UA: Область профілю максимальна ширина (пікселей)

en: Profile Area Maximum Width
uk_UA: Область профілю Максимальна ширина

en: Profile Card
uk_UA: Картка профілю

en: Profile Cover Photos
uk_UA: Обкладинка Профілю

en: Profile Cover Ratio
uk_UA: Коефіцієнт покриття Профілю

en: Profile Cover Size
uk_UA: Розмір зображення профілю

en: Profile Default Template
uk_UA: Шаблон профілю за замовчуванням

en: Profile Field Icons
uk_UA: Іконки Полів Профілю

en: Profile Form
uk_UA: Форма профілю

en: Profile Header Menu Position
uk_UA: Положення меню Заголовка Профілю

en: Profile Header Meta Text Icon
uk_UA: Іконка метатексту заголовка Профілю

en: Profile Maximum Width
uk_UA: Максимальна ширина Профілю

en: Profile Menu
uk_UA: Меню Профілю

en: Profile Permalink Base
uk_UA: Профіль База перманентних посилань

en: Profile Permalink Base Custom Meta Key
uk_UA: Профіль База перманентних посилань Користувацький мета-ключ

en: Profile Photo
uk_UA: Фото облікового запису

en: Profile Photo Maximum File Size (bytes)
uk_UA: Фотографія профілю Максимальний розмір файлу (байт)

en: Profile Photo Size
uk_UA: Розмір фотографії профілю

en: Profile Photo Thumbnail Sizes (px)
uk_UA: Розміри мініатюр Фотографій Профілю (px)

en: Profile Photo Upload
uk_UA: Завантаження фотографії профілю

en: Profile Photo is required.
uk_UA: Фотографія профілю обов'язкова.

en: Profile Primary Button Text
uk_UA: Текст Основної Кнопки Профілю

en: Profile Privacy
uk_UA: Конфіденційність Профілю

en: Profile Secondary Button
uk_UA: Профіль Додаткова кнопка

en: Profile Secondary Button Text
uk_UA: Текст додаткової кнопки Профілю

en: Profile Secondary Button Text
uk_UA: Текст додаткової кнопки профілю

en: Profile Slug "First and Last Name with '+'"
uk_UA: Слаг Профілю "Ім'я та Прізвище з '+'"

en: Profile Slug "First and Last Name with '-'"
uk_UA: Слаг Профілю "Ім'я та Прізвище з '-'"

en: Profile Slug "First and Last Name with '.'"
uk_UA: Слаг Профілю "Ім'я та Прізвище з '.'"

en: Profile Slug "User ID"
uk_UA: Вкладка профілю "ID Користувача"

en: Profile Slug "Username"
uk_UA: Слаг Профілю "Username"

en: Profile Tabs
uk_UA: Вкладки профілю

en: Profile menu
uk_UA: Меню профілю

en: Profile menu default tab
uk_UA: Вкладка меню профілю за замовчуванням

en: Profile photo
uk_UA: Фото профілю

en: Profile tabs have been updated successfully
uk_UA: Вкладки профілю успішно оновлено

en: Provide Feedback
uk_UA: Залишити Відгук

en: Provides  settings for controlling access to your site.
uk_UA: Надає  налаштування для контролю доступу до вашого сайту.

en: Publish
uk_UA: Опублікувати

en: Puerto Rico
uk_UA: Пуерто-Ріко

en: Purge Temp
uk_UA: Температура очищення

en: Purge Temp Files
uk_UA: Очистити тимчасові файли

en: Purge temp files dir...
uk_UA: Очищення папки з тимчасовими файлами...

en: Put as Pending Review
uk_UA: Поставити на розгляд

en: Qatar
uk_UA: Катар

en: Quality is used to determine quality of image uploads, and ranges from 0 (worst quality, smaller file) to 100 (best quality, biggest file). The default range is 60.
uk_UA: Якість використовується для визначення якості завантажених зображень і варіюється від 0 (найгірша якість, менший файл) до 100 (найкраща якість, найбільший файл). Значення за замовчуванням - 60.

en: Quechua
uk_UA: Кечуа

en: REST API Version
uk_UA: Версія REST API

en: REST API version
uk_UA: REST API версія

en: Raeto-Romance
uk_UA: Раето-Романтика

en: Random
uk_UA: Випадково

en: Rating System
uk_UA: Рейтингова система

en: Re-Activate
uk_UA: Повторно активувати

en: Re-check templates
uk_UA: Перевірте шаблони

en: Reactivate
uk_UA: Повторно активувати

en: Reactivate this account
uk_UA: Повторно активуйте цей обліковий запис

en: Recipient(s)
uk_UA: Одержувач(і)

en: Recommended to be enabled. Restricted post will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
uk_UA: Рекомендовано ввімкнути. Заборонений пост буде прихований шляхом виключення з WP Query. Найбезпечніший і найефективніший метод, який приховує пост і коментарі до нього від усіх запитів, RSS-стрічок і т.д. на вашому сайті

en: Recommended to be enabled. Restricted term's archive page and all terms' posts will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
uk_UA: Рекомендується ввімкнути. Сторінка архіву терміна з обмеженим доступом і всі пости до нього будуть приховані шляхом виключення з WP Query. Найбезпечніший і найефективніший метод, який приховує пост і коментарі до нього від усіх запитів, RSS-стрічок і т.д. на вашому сайті

en: Redirect
uk_UA: Перенаправлення

en: Redirect URL
uk_UA: Переадресувати URL

en: Redirect to URL
uk_UA: URL переадресації

en: Redirect to WordPress Admin
uk_UA: Переадресація на адміністратора WordPress

en: Redirect to profile
uk_UA: Переадресація на профіль

en: Redirect user
uk_UA: Перенаправлення користувача

en: Redirection after Login
uk_UA: Редірект після входу

en: Refresh active page
uk_UA: Оновити активну сторінку

en: Register
uk_UA: Реєстрація

en: Register forms have Administrative roles, we recommend that you assign a non-admin roles to secure the forms. %s
uk_UA: Реєстраційні форми мають адміністративні ролі, ми рекомендуємо вам призначити ролі не адміністратора, щоб захистити форми. %s

en: Registered user information is retained in your website’s database indefinitely.
uk_UA: Інформація про зареєстрованих користувачів зберігається в базі даних вашого веб-сайту на невизначений термін.

en: Registration Date
uk_UA: Дата реєстрації

en: Registration Default Role
uk_UA: Реєстрація Роль за замовчуванням

en: Registration Default Template
uk_UA: Шаблон реєстрації за замовчуванням

en: Registration Field Icons
uk_UA: Піктограми реєстраційних полів

en: Registration Form
uk_UA: Форма реєстрації

en: Registration Form ID
uk_UA: Реєстраційна Форма ID

en: Registration HTTP referer
uk_UA: Реєстрація HTTP реферала

en: Registration Maximum Width
uk_UA: Максимальна довжина Реєстрації

en: Registration Nonce
uk_UA: Реєстраційний Нонсенс

en: Registration Options
uk_UA: Налаштування реєстрації

en: Registration Primary Button Text
uk_UA: Текст Основної кнопки Реєстрації

en: Registration Primary Button Text
uk_UA: Текст Основної кнопки Реєстрації

en: Registration Request
uk_UA: Запит на Реєстрацію

en: Registration Secondary Button
uk_UA: Вторинна кнопка реєстрації

en: Registration Secondary Button Text
uk_UA: Текст вторинної кнопки реєстрації

en: Registration Secondary Button URL
uk_UA: URL-адреса вторинної кнопки реєстрації

en: Registration Shortcode Alignment
uk_UA: Вирівнювання Реєстраційних шорткодів

en: Registration Status
uk_UA: Статус реєстрації

en: Registration Timestamp
uk_UA: Відмітка Часу Реєстрації

en: Registration is currently disabled
uk_UA: Наразі реєстрація відключена

en: Reject Membership
uk_UA: Відмовитися від членства

en: Rejected
uk_UA: Відхилено

en: Related to Ultimate Member Forms:
uk_UA: Пов'язано з формами кінцевого учасника:

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Remove Data on Uninstall?
uk_UA: Видалення Даних при Видаленні?

en: Remove all filters
uk_UA: Видалити всі фільтри

en: Remove filter
uk_UA: Зняти фільтр

en: Remove photo
uk_UA: Видалити фото

en: Replace Gravatar's Default avatar
uk_UA: Замінити аватарку на Gravatar за замовчуванням

en: Replace the restricted Post Title
uk_UA: Замінити назву посади з обмеженим доступом

en: Request data
uk_UA: Запит даних

en: Request data erase
uk_UA: Запит на видалення даних

en: Require Admin Review
uk_UA: Вимагати перевірки адміністратором

en: Require Email Activation
uk_UA: Вимагати активації Email

en: Require First & Last Name
uk_UA: Потрібно Ім'я та Прізвище (обов`язково)

en: Require Strong Passwords
uk_UA: Вимагати надійні паролі

en: Require erasure of your personal data, click on the button below.
uk_UA: Вимагайте видалення Ваших персональних даних, натиснувши на кнопку нижче.

en: Require password to update account
uk_UA: Вимагати пароль для оновлення облікового запису

en: Require user to update a profile photo when updating their profile
uk_UA: Вимагати від користувача оновлювати фотографію профілю при оновленні свого профілю

en: Required
uk_UA: Обов'язково

en: Required fields' asterisk
uk_UA: Зірочка біля обов'язкових полів

en: Resend Activation Email
uk_UA: Повторно надсилати електронний лист для активації

en: Reset Password
uk_UA: Скинути пароль

en: Reset Password Limit
uk_UA: Скинути ліміт Паролю

en: Reset Password options have been updated successfully.
uk_UA: Параметри скидання пароля успішно оновлено.

en: Reset UM Role meta
uk_UA: Скинути мета-роль UM Role

en: Reset all rules
uk_UA: Скинути всі правила

en: Reset password
uk_UA: Скинути пароль

en: Restore Account
uk_UA: Відновити Обліковий запис

en: Restrict access to this post?
uk_UA: Обмежити доступ до цієї публікації?

en: Restrict access to this term and its posts?
uk_UA: Обмежити доступ до цього терміну та його постів?

en: Restricted Access Block Message
uk_UA: Повідомлення про блокування доступу з обмеженим доступом

en: Restricted Access Message
uk_UA: Повідомлення з обмеженим доступом

en: Restricted Access Post Title
uk_UA: Посада з обмеженим доступом Назва посади

en: Restricted Content Title Text
uk_UA: Обмежений вміст Заголовок Тексту назви

en: Restricted Content Titles
uk_UA: Назви контенту з обмеженим доступом

en: Restricted Gutenberg Blocks
uk_UA: Обмежити блоки Gutenberg

en: Restricted Post Title
uk_UA: Обмежена назва публікації

en: Restricted access message type
uk_UA: Тип повідомлення з обмеженим доступом

en: Restricted content
uk_UA: Обмежений вміст

en: Restriction Content
uk_UA: Обмеження щодо Контенту

en: Restriction content pre-queries
uk_UA: Обмеження вмісту попередніх запитів

en: Results &amp; Pagination
uk_UA: Результати &amp; нумерація сторінок

en: Results Text
uk_UA: Текст результатів

en: Retro
uk_UA: Ретро

en: Review & Resolve Issues with Site Health Check tool
uk_UA: Перегляньте та Вирішіть проблеми за допомогою інструмента перевірки Здоров'я Сайту

en: Review Registration Details
uk_UA: Огляд деталей реєстрації

en: Review Site Health Status
uk_UA: Перегляд стану Здоров'я Сайту

en: Right aligned
uk_UA: Вирівняно праворуч

en: Role
uk_UA: Роль

en: Role ID
uk_UA: ID ролі

en: Role Priority
uk_UA: Пріоритетність ролі

en: Role Title
uk_UA: Назва ролі

en: Role already exists!
uk_UA: Роль вже існує!

en: Roles
uk_UA: Ролі

en: Roles & Capabilities are all secured. No users are using the same capabilities as your administrators.
uk_UA: Усі ролі та можливості захищені. Жоден користувач не використовує ті ж можливості, що й ваші адміністратори.

en: Roles (Dropdown)
uk_UA: Ролі (Випадаючий список)

en: Roles (Radio)
uk_UA: Ролі (радіо)

en: Roles was upgraded successfully
uk_UA: Успішно проведено оновлення ролей

en: Romania
uk_UA: Румунія

en: Romanian
uk_UA: Румунський

en: Rotate image to and use orientation by the camera EXIF data.
uk_UA: Поворот зображення на та орієнтація за EXIF даними камери.

en: Rounded corners can be applied by setting a pixels value here. e.g. 5px
uk_UA: Закруглені кути можна застосувати, встановивши тут значення в пікселях, наприклад, 5px

en: Row:
uk_UA: Рядок:

en: Run
uk_UA: Запустити

en: Run this task from time to time if you have issues with WP Cron and need to get UM extension updates.
uk_UA: Запускайте це завдання час від часу, якщо у вас виникли проблеми з WP Cron і вам потрібно отримати оновлення розширення UM.

en: Run this task from time to time to keep your DB clean.
uk_UA: Запускайте це завдання час від часу, щоб підтримувати вашу БД в чистоті.

en: Russian
uk_UA: Російський

en: Russian Federation
uk_UA: Російська Федерація

en: Rwanda
uk_UA: Руанда

en: Réunion
uk_UA: Реюньйон

en: SEO Follow
uk_UA: SEO слідування

en: SEO settings for the user profiles.
uk_UA: SEO налаштування для профілів користувачів.

en: Saint Barthélemy
uk_UA: Сен-Бартельмі

en: Saint Helena
uk_UA: острів Святої Єлени

en: Saint Kitts and Nevis
uk_UA: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk_UA: Сент-Люсія

en: Saint Martin (French part)
uk_UA: Сен-Мартен (французька частина)

en: Saint Pierre and Miquelon
uk_UA: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk_UA: Сент-Вінсент і Гренадини

en: Sakartvelo
uk_UA: Сакартвело

en: Same as above but in case of 1 user found only
uk_UA: Те ж саме, але у випадку, якщо знайдено лише 1 користувача

en: Same window
uk_UA: Те ж саме вікно

en: Samoa
uk_UA: Самоа

en: Samoan
uk_UA: Самоа

en: San Marino
uk_UA: Сан-Маріно

en: Sango
uk_UA: Санго

en: Sanskrit
uk_UA: Санскрит

en: Sao Tome and Principe
uk_UA: Сан-Томе і Принсіпі

en: Sardinian
uk_UA: Сардинська

en: Saturday
uk_UA: Субота

en: Saudi Arabia
uk_UA: Саудівська Аравія

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Save Changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Scan Complete.
uk_UA: Сканування Завершено.

en: Scan Now
uk_UA: Сканувати Зараз

en: Scan your site to check for vulnerabilities prior to Ultimate Member version 2.6.7 and get recommendations to secure your site.
uk_UA: Проскануйте свій сайт на наявність уразливостей до версії Ultimate Member 2.6.7 та отримайте рекомендації щодо захисту вашого сайту.

en: Scanner
uk_UA: Сканер

en: Scottish Gaelic
uk_UA: Шотландська гаельська

en: Search
uk_UA: Пошук

en: Search Forms
uk_UA: Форма пошуку

en: Search Icons...
uk_UA: Пошук іконок…

en: Search Item
uk_UA: Пошук елемента

en: Search Member Directories
uk_UA: Пошук по Каталогам Учасників

en: Search Options
uk_UA: Налаштування пошуку

en: Search User Roles
uk_UA: Пошук ролей Користувачів

en: Search Users
uk_UA: Пошук користувачів

en: Search:
uk_UA: Пошук:

en: Secondary Button Text
uk_UA: Текст другої кнопки

en: Secondary Email Address
uk_UA: Додаткова адреса електронної пошти

en: Section to customize email templates settings.
uk_UA: Розділ для налаштування параметрів шаблонів.

en: Secure Register Forms
uk_UA: Безпечні Реєстраційні Форми

en: Secure Site's Connection
uk_UA: Безпечне з’єднання сайту

en: Security
uk_UA: Безпека

en: Security Check
uk_UA: Перевірка безпеки

en: Security Issue
uk_UA: Питання безпеки

en: Security check
uk_UA: Перевірка безпеки

en: Security: Suspicious Account Activity
uk_UA: Безпека: підозрілі дії в обліковому записі

en: Select
uk_UA: Виберіть

en: Select Default Cover Photo
uk_UA: Виберіть фото обкладинки за замовчуванням

en: Select Default Profile Photo
uk_UA: Виберіть Фото профілю за замовчуванням

en: Select Form Type
uk_UA: Виберіть тип форми

en: Select Icon
uk_UA: Виберіть іконку

en: Select Users
uk_UA: Вибір користувачів

en: Select a color for this divider
uk_UA: Виберіть колір для цього роздільника

en: Select a validation type...
uk_UA: Виберіть тип валідації...

en: Select an icon to appear in the field. Leave blank if you do not want an icon to show in the field.
uk_UA: Виберіть іконку, яка буде відображатися в полі. Не заповнюйте поле, якщо не бажаєте, щоб іконка відображалася в полі.

en: Select languages
uk_UA: Виберіть мови

en: Select media
uk_UA: Виберіть носій

en: Select member roles
uk_UA: Вибір ролей учасників

en: Select page
uk_UA: Оберіть сторінку

en: Select redirect to page when user hasn't access to post
uk_UA: Вибрати перенаправлення на сторінку, коли користувач не має доступу до публікації

en: Select redirect to page when user hasn't access to the term's post
uk_UA: Вибрати перенаправлення на сторінку, коли користувач не має доступу до повідомлення терміну

en: Select the image types that you want to allow to be uploaded via this field.
uk_UA: Виберіть типи зображень, які ви хочете дозволити завантажувати через це поле.

en: Select the member roles that can see this link
uk_UA: Виберіть ролі користувачів, які можуть відправляти оцінки

en: Select the member roles that can view this field on the front-end.
uk_UA: Виберіть ролі учасників, які можуть переглядати це поле на фронт-енді.

en: Select the status you would like this user role to have after they register on your site
uk_UA: Виберіть статус, який ви хотіли б мати для цієї ролі користувача після реєстрації на вашому сайті

en: Select the the user roles allowed to view this tab.
uk_UA: Виберіть ролі користувачів, яким дозволено переглядати цю вкладку.

en: Select what action is taken after a person registers on your site. Depending on the status you can redirect them to their profile, a custom url or show a custom message
uk_UA: Виберіть, яка дія виконується після того, як людина зареєструвалася на вашому сайті. Залежно від статусу ви можете перенаправляти його на свій профіль, кастомний url або показувати кастомне повідомлення

en: Select what email notifications you want to receive
uk_UA: Виберіть, які сповіщення ви хочете отримувати на електронну пошту

en: Select what happens when a user with this role deletes their own account
uk_UA: Виберіть, що відбувається, коли користувач з цією роллю видаляє власний обліковий запис

en: Select what happens when a user with this role logins to your site
uk_UA: Виберіть, що буде відбуватися, коли користувач з цією роллю зайде на ваш сайт

en: Select what happens when a user with this role logouts of your site
uk_UA: Виберіть, що буде відбуватися, коли користувач з цією роллю вийде з вашого сайту

en: Select where this field should appear. This option should only be changed on the profile form and allows you to show a field in one mode only (edit or view) or in both modes.
uk_UA: Виберіть місце, де це поле має з’явитися. Ця опція має змінитися лише в формі профілю і дозволяє бачити Вам поле тільки в одному режимі (редагування чи перегляд) або обох режимах.

en: Select which roles can access this post
uk_UA: Виберіть, які ролі мають доступ до цієї статті

en: Select which roles can access this term and its posts
uk_UA: Виберіть, які ролі мають доступ до цього терміну та його публікацій

en: Select which users can view this tab.
uk_UA: Виберіть, які користувачі можуть переглядати цю вкладку.

en: Select...
uk_UA: Виберіть...

en: Send Immediately
uk_UA: Надіслати негайно

en: Senegal
uk_UA: Сенегал

en: Serbia
uk_UA: Сербія

en: Serbian
uk_UA: Сербський

en: Set Custom Redirect URL
uk_UA: Встановити свій URL для редіректу

en: Set Date Range
uk_UA: Встановити Діапазон Дат

en: Set Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
uk_UA: Встановити аватарку за замовчуванням як аватарку плагіна Gravatar

en: Set a url to redirect this user role to after they delete account
uk_UA: Встановити URL-адресу, на яку буде перенаправлено цю роль користувача після видалення облікового запису

en: Set a url to redirect this user role to after they login with their account
uk_UA: Встановіть URL-адресу, на яку перенаправлятиметься ця роль користувача після входу під своїм обліковим записом

en: Set a url to redirect this user role to after they logout from site
uk_UA: Встановити URL-адресу, на яку перенаправлятиметься ця роль користувача після виходу з сайту

en: Set a url to redirect this user role to if they try to view your site's homepage
uk_UA: Задати URL, на який буде перенаправляти дана роль користувача при спробі переглянути головну сторінку вашого сайту

en: Set border for this section
uk_UA: Встановити рамку для цього розділу

en: Set full URL where do you want to redirect the user
uk_UA: Задайте повну URL-адресу, на яку ви хочете перенаправити користувача

en: Set margin for this section
uk_UA: Встановіть margin для цього розділу

en: Set padding for this section
uk_UA: Встановіть padding для цього розділу

en: Set password
uk_UA: Встановити пароль

en: Set the default value for the "Hide my profile from directory" option.
uk_UA: Встановіть значення за замовчуванням для опції "Приховати мій профіль в каталозі".

en: Set the maximum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
uk_UA: Встановити максимальну дату/день в діапазоні у форматі YYYY/MM/DD

en: Set the maximum reset password limit. If reached the maximum limit, user will be locked from using this.
uk_UA: Встановлення максимального ліміту зміни пароля. При досягненні максимального ліміту користувач буде заблокований від його використання.

en: Set the minimum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
uk_UA: Встановити мінімальну дату/день в діапазоні у форматі YYYY/MM/DD

en: Set the profile photo size in pixels here
uk_UA: Налаштуйте розмір фото профілю в пікселях тут

en: Set your password
uk_UA: Встановіть пароль

en: Sets a maximum size for the uploaded cover.
uk_UA: Задає максимальний розмір завантаженої обкладинки.

en: Sets a maximum size for the uploaded photo.
uk_UA: Встановлює максимальний розмір завантаженої фотографії.

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Settings have been saved successfully.
uk_UA: Налаштування успішно збережено.

en: Settings successfully upgraded
uk_UA: Налаштування успішно оновлено

en: Settings was upgraded successfully
uk_UA: Оновлення налаштувань пройшло успішно

en: Setup New Field
uk_UA: Встановити нове поле

en: Seychelles
uk_UA: Сейшели

en: Shona
uk_UA: Шона

en: Shortcode
uk_UA: Короткий код

en: Show "Remember Me"
uk_UA: Показати "Пам'ятай мене"

en: Show "Remember Me" checkbox
uk_UA: Показати прапорець "Запам'ятати мене"

en: Show "Remember Me"?
uk_UA: Показувати «Запам’ятати мене»?

en: Show Forgot Password Link?
uk_UA: Показувати лінк Забув пароль?

en: Show Login Forgot Password Link
uk_UA: Показувати в формі авторизації посилання на відновлення паролю

en: Show Login Secondary Button
uk_UA: Друга кнопка у форм авторизації

en: Show Profile Secondary Button
uk_UA: Показати Вторинну кнопку профілю

en: Show Registration Secondary Button
uk_UA: Показати додаткову кнопку реєстрації

en: Show Secondary Button
uk_UA: Показати додаткову кнопку

en: Show a custom message if profile is empty
uk_UA: Показати кастомне повідомлення, якщо профіль порожній

en: Show access restricted message
uk_UA: Показати повідомлення з обмеженим доступом

en: Show an asterisk for required fields
uk_UA: Відображати * для обов’язкових полів

en: Show custom message
uk_UA: Показати користувацьке повідомлення

en: Show display name
uk_UA: Показати ім’я для відображення

en: Show display name in profile header
uk_UA: Показувати ім'я в шапці профілю

en: Show display name in profile header?
uk_UA: Показувати ім’я в заголовку профілю?

en: Show extra user information below tagline?
uk_UA: Показувати додаткову інформацію про користувача нижче заголовку?

en: Show full date
uk_UA: Показати повну дату

en: Show icons in Profile Header Meta
uk_UA: Показати іконки в мета-шапці профілю

en: Show inside text field
uk_UA: Показати всередині текстового поля

en: Show my last login?
uk_UA: Показати мій останній вхід?

en: Show privacy policy
uk_UA: Показати політику конфіденційності

en: Show results only after search/filtration
uk_UA: Показувати результати тільки після пошуку/фільтрації

en: Show social connect icons in extra user information section
uk_UA: Показувати іконки соціальних мереж в розділі додаткової інформації про користувача

en: Show social links in profile header
uk_UA: Показати соціальні посилання в шапці профілю

en: Show social links in profile header?
uk_UA: Показувати соціальні посилання в заголовку профілю?

en: Show tagline below profile name
uk_UA: Показати заголовок нижче імені профілю

en: Show the emoticon
uk_UA: Показати смайлик

en: Show user description in header
uk_UA: Показати опис користувача в шапці

en: Show user description in profile header
uk_UA: Показувати опис користувача в шапці профілю

en: Show user description in profile header?
uk_UA: Показувати опис користувача в заголовку профілю?

en: Show with label
uk_UA: Показати з ярликом

en: Show years only
uk_UA: Тільки показні роки

en: Show/hide password button
uk_UA: Показати/приховати кнопку пароля

en: Shows the search member form.
uk_UA: Відображається форма учасника пошуку.

en: Sichuan Yi
uk_UA: Сичуань І

en: Sierra Leone
uk_UA: Сьєрра-Леоне

en: Sindhi
uk_UA: Сіндхі

en: Singapore
uk_UA: Сінгапур

en: Single Result Text
uk_UA: Текст Єдиного результату

en: Sinhala
uk_UA: Сингальська

en: Site Health is a tool in WordPress that helps you monitor how your site is doing. It shows critical information about your WordPress configuration and items that require your attention.
uk_UA: Site Health — це інструмент у WordPress, який допомагає контролювати роботу вашого сайту. Він показує важливу інформацію про вашу конфігурацію WordPress і елементи, які потребують вашої уваги.

en: Site accessible to Everyone
uk_UA: Сайт доступний кожному

en: Site accessible to Logged In Users
uk_UA: Сайт доступний авторизованим користувачам

en: SkypeID fields have been updated successfully
uk_UA: Поля SkypeID успішно оновлено

en: Slovak
uk_UA: Словацька

en: Slovakia
uk_UA: Словаччина

en: Slovenia
uk_UA: Словенія

en: Slovenian
uk_UA: Словенська

en: Social URLs fields have been successfully updated.
uk_UA: Поля URL-адрес соціальних мереж успішно оновлено.

en: Social links in profile header
uk_UA: Соціальні посилання в шапці профілю

en: Social login forms was upgraded successfully
uk_UA: Успішно оновлено соціальні форми входу в систему

en: Solid
uk_UA: Суцільний

en: Solomon Islands
uk_UA: Соломонові Острови

en: Somali
uk_UA: Сомалі

en: Somalia
uk_UA: Сомалі

en: Some field icons and (or) Ultimate Member settings icons are out of date
uk_UA: Деякі піктограми полів та (або) піктограми налаштувань Ultimate Member застаріли

en: Sorry this is not a valid file.
uk_UA: Вибачте, це недійсний файл.

en: Sorry this is not a valid image.
uk_UA: Вибачте, це не дійсне зображення.

en: Sorry, but this version of <strong>%1$s</strong> does not work with extension <strong>"%2$s" %3$s</strong> version.
uk_UA: Вибачте, але ця версія <strong>%1$s</strong> не працює з розширенням <strong>"%2$s" %3$s</strong>.

en: Sort by:
uk_UA: Сортування за:

en: Sorting
uk_UA: Сортування

en: SoundCloud Profile
uk_UA: Профіль SoundCloud

en: South Africa
uk_UA: ПАР

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk_UA: Південна Георгія та Південні Сандвічеві острови

en: South Ndebele
uk_UA: Південне Ндебеле

en: South Sudan
uk_UA: Південний Судан

en: Southern Sotho
uk_UA: Південне Сото

en: Spacing
uk_UA: Відступ

en: Spain
uk_UA: Іспанія

en: Spanish
uk_UA: Іспанський

en: Specific Date Range
uk_UA: Конкретний Діапазон Дат

en: Specify a custom CSS class to be applied to this element
uk_UA: Вкажіть кастомний CSS клас, який буде застосований до цього елементу

en: Specify the custom field meta key or custom fields seperated by comma that you want to use to display users name on the frontend of your site.
uk_UA: Вкажіть мета-ключ кастомного поля або кастомні поля, розділені комою, які ви хочете використовувати для відображення імені користувача на фронтенді вашого сайту.

en: Specify the custom field meta key that you want to use as profile permalink base. Meta value should be unique.
uk_UA: Вкажіть мета-ключ кастомного поля, який ви хочете використовувати як базу пермалінків профілю. Мета-значення має бути унікальним.

en: Sri Lanka
uk_UA: Шрі-Ланка

en: Start metadata upgrading...
uk_UA: Почати оновлення метаданих...

en: Start users upgrading...
uk_UA: Запуск оновлення користувачів...

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the users management experience.
uk_UA: Почніть використовувати нові можливості, які поступово розгортаються, щоб покращити керування користувачами.

en: Status
uk_UA: Статус

en: Style
uk_UA: Стиль

en: Styles was upgraded successfully
uk_UA: Успішно пройшло оновлення стилів

en: Styling: General
uk_UA: Стиль: Загальний

en: Subject
uk_UA: Тема

en: Submitted data on Registration
uk_UA: Подані дані про Реєстрацію

en: Sudan
uk_UA: Судан

en: Sundanese
uk_UA: Суданська

en: Sunday
uk_UA: Неділя

en: Super administrators can not be modified.
uk_UA: Суперадміністратори не можуть бути змінені.

en: Suriname
uk_UA: Сурінам

en: Suspicious Accounts
uk_UA: Підозрілі Облікові записи

en: Suspicious Accounts Detected!
uk_UA: Виявлено Підозрілі Облікові записи!

en: Svalbard and Jan Mayen
uk_UA: Шпіцберген і Ян-Маєн

en: Swahili
uk_UA: Суахілі

en: Swati
uk_UA: Сваті

en: Sweden
uk_UA: Швеція

en: Swedish
uk_UA: Шведський

en: Switch on/off the custom message that appears when the profile is empty.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути кастомне повідомлення, яке з'являється, коли профіль порожній.

en: Switch on/off the emoticon (sad face) that appears above the message.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути смайлик (сумне обличчя), який з'являється над повідомленням.

en: Switch on/off the forgot password link in login form.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути посилання на забутий пароль у формі входу.

en: Switch on/off the profile cover photos.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути фото на обкладинці профілю.

en: Switch on/off the profile photo uploader
uk_UA: Увімкнення/вимкнення завантажувача фотографій профілю

en: Switch on/off the profile photo uploader.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути завантаження фотографій профілю.

en: Switch on/off the secondary button display in the form.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути відображення другорядних кнопок у формі.

en: Switch on/off the social links on profile header.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути соціальні посилання в шапці профілю.

en: Switch on/off the user description on profile header.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути опис користувача в шапці профілю.

en: Switch on/off the user name on profile header.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути ім'я користувача в заголовку профілю.

en: Switch on/off to enable/disable support for HTML tags on user description.
uk_UA: Увімкнути/вимкнути підтримку HTML-тегів в описі користувача.

en: Switch to yes if you want to customize this form settings, styling &amp; appearance
uk_UA: Виберіть «Так», якщо ви хочете налаштувати параметри, стиль і зовнішній вигляд цієї форми

en: Switzerland
uk_UA: Швейцарія

en: Syrian Arab Republic
uk_UA: Сирійська Арабська Республіка

en: System info
uk_UA: Інформація про систему

en: Tagalog
uk_UA: Тагалог

en: Tahitian
uk_UA: Таїтянський

en: Taiwan, Province of China
uk_UA: Тайвань, провінція Китаю

en: Tajik
uk_UA: Таджицька

en: Tajikistan
uk_UA: Таджикистан

en: Tamil
uk_UA: Тамільська

en: Tanzania, United Republic of
uk_UA: Танзанія, Об'єднана Республіка

en: Tatar
uk_UA: Татарська

en: Telegram URL
uk_UA: URL Telegram

en: Telephone
uk_UA: Телефон

en: Tell us a bit about yourself...
uk_UA: Розкажіть трохи про себе...

en: Telugu
uk_UA: Телугу

en: Template
uk_UA: Шаблон

en: Template "%s" in theme?
uk_UA: Шаблон "%s" в темі?

en: Templates
uk_UA: Шаблони

en: Temporary dir was purged successfully
uk_UA: Тимчасовий каталог успішно видалено

en: Terms&Conditions Agreement
uk_UA: Угода про Умови та Положення

en: Text Color
uk_UA: Колір тексту

en: Text to display by default in this field
uk_UA: Текст, який буде відображатися за замовчуванням у цьому полі

en: Textarea Height
uk_UA: Висота текстової області

en: Thai
uk_UA: Тайський

en: Thailand
uk_UA: Таїланд

en: Thank you for applying for membership to our site. We will review your details and send you an email letting you know whether your application has been successful or not.
uk_UA: Дякуємо, що подали заявку на реєстрацію на нашому сайті. Ми розглянемо ваші дані та надішлемо вам електронного листа з повідомленням про те, чи була ваша заявка успішною чи ні.

en: Thank you for registering. Before you can login we need you to activate your account by clicking the activation link in the email we just sent you.
uk_UA: Дякуємо за реєстрацію. Перш ніж ви зможете увійти в систему, вам необхідно активувати свій обліковий запис, натиснувши на посилання для активації в електронному листі, який ми щойно надіслали вам.

en: Thanks :)
uk_UA: Дякуємо :)

en: That's all. If you have any recommendation on how to secure your site or have questions, please contact us on our <a href="https://ultimatemember.com/feedback/" target="_blank">feedback page</a>.
uk_UA: Це все. Якщо у вас є будь-які рекомендації щодо захисту вашого сайту або запитання, зв’яжіться з нами на <a href="https://ultimatemember.com/feedback/" target="_blank">сторінці відгуків</a>.

en: The "unassigned" $status has been removed. Use `UM()->setup()->set_default_user_status()` for setting up default user account status.
uk_UA: Видалено "непризначений" $status. Для встановлення статусу облікового запису користувача за замовчуванням використовуйте `UM()->setup()->set_default_user_status()`.

en: The <strong>"Membership - Anyone can register"</strong> option on the general settings <a href="%s">page</a> is enabled. This means users can register via the standard WordPress wp-login.php page. If you do not want users to be able to register via this page and only register via the Ultimate Member registration form, you should deactivate this option. You can dismiss this notice if you wish to keep the wp-login.php registration page open.
uk_UA: Параметр <strong>"Членство — будь-хто може зареєструватися"</strong> на <a href="%s"> сторінці </a> загальних налаштувань увімкнено. Це означає, що користувачі можуть зареєструватися через стандартну сторінку WordPress wp-login.php. Якщо ви не хочете, щоб користувачі могли реєструватися через цю сторінку і реєструвалися лише через форму реєстрації Ultimate Member, вам слід деактивувати цю опцію. Ви можете відхилити це повідомлення, якщо хочете залишити сторінку реєстрації wp-login.php відкритою.

en: The administrator has not yet approved deleting your data. Please expect an email with a link to your data.
uk_UA: Адміністратор ще не схвалив видалення ваших даних. Будь ласка, очікуйте електронного листа із посиланням на ваші дані.

en: The administrator has not yet approved downloading the data. Please expect an email with a link to your data.
uk_UA: Адміністратор ще не схвалив завантаження даних. Будь ласка, очікуйте електронного листа із посиланням на ваші дані.

en: The affected user accounts will be flagged as suspicious when they update their Profile/Account. If you are not using these capabilities, you may remove them from the roles in the <a target="_blank" href="%s">User Role settings</a>.
uk_UA: Уражені облікові записи користувачів буде позначено, як підозрілі, коли вони оновлять свій Профіль/Обліковий запис. Якщо ви не використовуєте ці можливості, ви можете видалити їх із ролей у <a target="_blank" href="%s">Налаштуваннях Ролей користувача</a>.

en: The core admin role must always have access to wp-admin / WordPress backend
uk_UA: Основна роль адміністратора завжди повинна мати доступ до wp-admin / бекенду WordPress

en: The default WordPress Register form is disabled.
uk_UA: Стандартну форму реєстрації WordPress вимкнено.

en: The default WordPress Register form is enabled. If you're getting Spam User Registrations, we recommend that you enable a Challenge-Response plugin such as our <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - Google reCAPTCHA</a> extension.
uk_UA: Стандартну форму реєстрації WordPress увімкнено. Якщо ви отримуєте спам-реєстрацію користувачів, ми рекомендуємо вам увімкнути плагін Challenge-Response, наприклад наш <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - розширення Google reCAPTCHA</a>.

en: The display format of the date which is visible to user.
uk_UA: Формат відображення дати, який є видимим для користувача.

en: The easiest way to create powerful online communities and beautiful user profiles with WordPress
uk_UA: Найпростіший спосіб створювати потужні онлайн-спільноти та красиві профілі користувачів за допомогою WordPress

en: The email you entered is incorrect
uk_UA: Електронна адреса, яку Ви ввели, неправильна

en: The end of date range must be greater than the start of date range
uk_UA: Кінець діапазону дат повинен бути більшим за початок діапазону дат

en: The field label is the text that appears above the field on your front-end form. Leave blank to not show a label above field.
uk_UA: Підпис поля - це текст, який відображається над полем на зовнішній формі. Залиште поле порожнім, щоб не показувати підпис над полем.

en: The flagged capabilities are related to the following roles:
uk_UA: Позначені можливості пов'язані з наступними ролями:

en: The form has been duplicated successfully.
uk_UA: Форма успішно продубльована.

en: The global default of profile photo size. This can be overridden by individual form settings.
uk_UA: Глобальний розмір фото профілю за замовчуванням. Його можна змінити в індивідуальних налаштуваннях форми.

en: The global default width of cover photo size. This can be overridden by individual form settings.
uk_UA: Глобальна ширина фото на обкладинці за замовчуванням. Вона може бути змінена в індивідуальних налаштуваннях форми.

en: The height of textarea in pixels. Default is 100 pixels
uk_UA: Висота текстового поля в пікселях. За замовчуванням 100px

en: The higher the number, the higher the priority
uk_UA: Чим більше число, тим вищий пріоритет

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
uk_UA: Введений вами ключ належить до пакету, будь ласка, використовуйте ліцензійний ключ для конкретного продукту.

en: The maximum size for image that can be uploaded through this field. Leave empty for unlimited size.
uk_UA: Максимальний розмір зображення, яке можна завантажити через це поле. Залиште порожнім для необмеженого розміру.

en: The maximum width of shortcode in pixels e.g. 600px
uk_UA: Максимальна ширина шорткоду в пікселях, наприклад, 600px

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header)
uk_UA: Максимальна ширина зони Профілю всередині профілю (*під головою профілю)

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header).
uk_UA: Максимальна ширина області профілю всередині профілю (під заголовком профілю).

en: The maximum width this shortcode can take from the page width.
uk_UA: Максимальна ширина, яку цей шорткод може взяти з ширини сторінки.

en: The meta key cannot be changed for duplicated fields or when editing an existing field. If you require a different meta key please create a new field.
uk_UA: Мета-ключ не може бути змінений для дублікатів полів або при редагуванні існуючого поля. Якщо вам потрібен інший мета-ключ, будь ласка, створіть нове поле.

en: The password you entered is incorrect.
uk_UA: Ви ввели невірний пароль.

en: The role selected in "Ultimate Member > Settings > Appearance > Registration Form > Registration Default Role" setting has Administrative capabilities.
uk_UA: Роль, обрана в налаштуванні "Ultimate Member > Налаштування > Зовнішній вигляд > Реєстраційна форма > Роль за замовчуванням", має адміністративні можливості.

en: The role selected in WordPress native "Settings > New User Default Role" setting has Administrative capabilities.
uk_UA: Роль, обрана у власному налаштуванні WordPress "Налаштування > Нова роль користувача за замовчуванням", має можливості адміністрування.

en: The selected icon is using an outdated version. Please select the icon above to use latest version.
uk_UA: Вибрана піктограма використовує застарілу версію. Будь ласка, виберіть піктограму вище, щоб використовувати найновішу версію.

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here
uk_UA: Шорткод розташований в центрі, якщо не вказано інше

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here.
uk_UA: За замовчуванням шорткод вирівняно по центру, якщо ви не вказали тут інше.

en: The text that appears on the button. e.g. Upload
uk_UA: Текст, який з'являється на кнопці, наприклад, Завантажити

en: The text that is used for cancelling update profile button.
uk_UA: Текст, який використовується для кнопки скасування оновлення профілю.

en: The text that is used for primary button text.
uk_UA: Текст, який використовується для основного тексту кнопки.

en: The text that is used for the secondary button text.
uk_UA: Текст, який використовується для тексту другорядної кнопки.

en: The text that is used for updating profile button.
uk_UA: Текст, який використовується для кнопки оновлення профілю.

en: The username you entered is incorrect
uk_UA: Логін, який Ви ввели, неправильний

en: Theme path -
uk_UA: Тематичний шлях -

en: Theme version
uk_UA: Версія теми

en: Theme version is empty
uk_UA: Версія теми порожня

en: Theme version is out of date
uk_UA: Версія теми застаріла

en: Theme version up to date
uk_UA: Версія теми актуальна

en: Themes are up to date.
uk_UA: Теми актуальні.

en: There are
uk_UA: Існують

en: There are %1$s inactive %2$s license keys for this site. This site is not authorized to get plugin updates. You can active this site on <a href="%3$s">www.ultimatemember.com</a>.
uk_UA: Для цього сайту існує неактивний ліцензійний ключ %1$s. Цей сайт не має права отримувати оновлення для плагіну %2$s. Ви можете активувати цей сайт на <a href="%3$s">www.ultimatemember.com</a>.

en: There are no issues found in the Site Health status
uk_UA: У стані Здоров'я Сайту не виявлено жодних проблем

en: There was an error with this license key: %1$s%2$s. Please <a href="%3$s">contact our support team</a>.
uk_UA: Виникла помилка з цим ліцензійним ключем: %1$s%2$s. Будь ласка, <a href="%3$s">зверніться до нашої служби підтримки</a>.

en: There was an error with this license key: %1$s. Please <a href="%2$s">contact our support team</a>.
uk_UA: Виникла помилка з цим ліцензійним ключем: %1$s. Будь ласка, <a href="%2$s">зверніться до нашої служби підтримки</a>.

en: There's %d issue in the Site Health status | There are %d issues in the Site Health status
uk_UA[0]: Існує %d проблема в стані справності сайту
uk_UA[1]: Існує %d проблеми в стані справності сайту
uk_UA[2]: Існує %d проблем в стані справності сайту

en: There's %d plugin that requires an update. | There are %d plugins that require updates
uk_UA[0]: Існує %d плагін, який потребує оновлення
uk_UA[1]: Існують %d плагінів, які потребують оновлення
uk_UA[2]: Існує %d плагінів, які потребують оновлення

en: There's %d theme that requires an update. | There are %d themes that require updates
uk_UA[0]: Існує %d тема, яку потрібно оновити.
uk_UA[1]: Існує %d теми, які потрібно оновити.
uk_UA[2]: Існує %d тем, які потрібно оновити.

en: There's a new version of WordPress.
uk_UA: Вийшла нова версія WordPress.

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
uk_UA: Ці функції є експериментальними або неповними, ви вмикаєте їх на свій страх і ризик!

en: These features are related to the legacy logic or functionality. Please enable them only for the backward compatibility.
uk_UA: Ці функції пов'язані зі старою логікою або функціональністю. Будь ласка, вмикайте їх лише для забезпечення зворотної сумісності.

en: Thickness (in pixels)
uk_UA: Товщина (в пікселях)

en: This action has been prevented for security measures.
uk_UA: Цю акцію було попереджено з міркувань безпеки.

en: This action is not allowed in backend.
uk_UA: У бекенді ця дія заборонена.

en: This activation link is expired or have already been used.
uk_UA: Термін дії цього посилання для активації закінчився або воно вже було використано.

en: This activation link is expired.
uk_UA: Термін дії цього посилання для активації закінчився.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
uk_UA: Нажаль цей ліцензійний ключ недійсний для %s.

en: This block cannot be used on this page
uk_UA: Цей блок не можна використовувати на цій сторінці

en: This content has been restricted to logged in users only. Please <a href="{login_referrer}">login</a> to view this content.
uk_UA: Цей вміст був обмежений лише для користувачів, які ввійшли в систему. Будь ласка, <a href="{login_referrer}">увійдіть</a>, щоб переглянути цей вміст.

en: This controls the REST API version, we recommend to use the last version.
uk_UA: Тут контролюється версія REST API, ми рекомендуємо використовувати останню версію.

en: This controls the display of field icons in the login form.
uk_UA: Керує відображенням іконок полів у формі входу.

en: This controls the display of field icons in the registration form.
uk_UA: Керує відображенням іконок полів у реєстраційній формі.

en: This debug information about Ultimate Member directories.
uk_UA: Ця інформація про налагодження каталогів Ultimate Member.

en: This debug information about user role.
uk_UA: Це налагодження інформації про роль користувача.

en: This debug information about user roles.
uk_UA: Це налагодження інформації про роли користувачів.

en: This debug information for your Ultimate Member directory.
uk_UA: Ця інформація про налагодження для вашого каталогу Ultimate Member.

en: This debug information for your Ultimate Member form.
uk_UA: Ця інформація про налагодження для вашої форми Ultimate Member.

en: This debug information for your Ultimate Member forms.
uk_UA: Ця інформація про налагодження для ваших форм Ultimate Member.

en: This debug information for your Ultimate Member installation can assist you in getting support.
uk_UA: Ця інформація про налагодження вашої інсталяції Ultimate Member може допомогти вам отримати підтримку.

en: This decides which years should be shown relative to today date
uk_UA: Це вирішує, які роки повинні бути показані відносно сьогоднішньої дати

en: This email address has been blocked.
uk_UA: Ця електронна адреса заблокована.

en: This feature scans for suspicious registered accounts, bans the usage of administrative capabilities to site subscribers/members, allows the website administrators to force all users to reset their passwords, preventing users from logging-in using their old passwords that may have been exposed.
uk_UA: Ця функція сканує підозрілі зареєстровані облікові записи, забороняє передплатникам/учасникам сайту використовувати адміністративні можливості, дозволяє адміністраторам веб-сайту змусити всіх користувачів скинути свої паролі, запобігаючи входу користувачів за допомогою своїх старих паролів, які могли бути розкриті.

en: This field is not setup correctly for this form.
uk_UA: Це поле неправильно налаштовано для цієї форми.

en: This field is required
uk_UA: Це поле обов'язкове для заповнення

en: This field must contain at least %s characters
uk_UA: Поле повинно містити не менше %s символів

en: This field must contain less than %s characters
uk_UA: Це поле повинно містити менше %s символів

en: This field type is not setup correctly.
uk_UA: Цей тип поля встановлений некоректно.

en: This file has been removed.
uk_UA: Цей файл видалено.

en: This file is too large!
uk_UA: Файл зображення занадто великий.

en: This file is too small!
uk_UA: Цей файл занадто малий!

en: This file type is not recognized.
uk_UA: Цей тип файлу не розпізнається.

en: This image is too large!
uk_UA: Це зображення занадто велике!

en: This image is too small!
uk_UA: Це зображення занадто мале!

en: This is applicable for edit mode only.
uk_UA: Це стосується лише режиму редагування.

en: This is not a valid email
uk_UA: Це недійсний email

en: This is not possible for security reasons.
uk_UA: Це неможливо з міркувань безпеки

en: This is not possible for security reasons. Don't use internal PHP functions.
uk_UA: Це неможливо з міркувань безпеки. Не використовуйте внутрішні функції PHP.

en: This is not your password
uk_UA: Це не ваш пароль

en: This is the custom text that will be displayed to users before they delete their account from your website when no password is required to confirm account deletion.
uk_UA: Це спеціальний текст, який буде відображатися користувачам перед тим, як вони видалять свій акаунт з вашого сайту, якщо для підтвердження видалення акаунта не потрібен пароль.

en: This is the custom text that will be displayed to users before they delete their account from your website when their password is required to confirm account deletion.
uk_UA: Це спеціальний текст, який буде відображатися користувачам перед видаленням їхнього облікового запису з вашого сайту, коли для підтвердження видалення облікового запису буде потрібно ввести пароль.

en: This is the headline that appears in the upload box for this field
uk_UA: Це заголовок, який відображається у вікні завантаження для цього поля

en: This is the line-style of divider
uk_UA: Ось такий лінійний стиль роздільника

en: This is the max number of entries the user can add via field group.
uk_UA: Це максимальна кількість записів, яку користувач може додати через групу полів.

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the block's content.
uk_UA: Це повідомлення показується користувачам, які не мають дозволу на перегляд вмісту блоку.

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content.
uk_UA: Це повідомлення показується користувачам, які не мають дозволу на перегляд вмісту.

en: This is the name that will be displayed for users on the front end of your site. Default setting uses first/last name as display name if it exists.
uk_UA: Це ім'я, яке буде відображатися для користувачів на інтерфейсі вашого сайту. За замовчуванням використовується ім'я/прізвище як ім'я для відображення, якщо воно існує.

en: This is the required spacing in pixels. e.g. 20px
uk_UA: Це необхідний інтервал у пікселях. напр. 20px

en: This is the text that appears in a tooltip when a user hovers over the info icon. Help text is useful for providing users with more information about what they should enter in the field. Leave blank if no help text is needed for field.
uk_UA: Це текст, який з'являється у підказці, коли користувач наводить курсор на інформаційну піктограму. Текст підказки корисний для надання користувачам додаткової інформації про те, що вони повинні ввести в поле. Залиште поле порожнім, якщо довідковий текст для поля не потрібен.

en: This is the text that appears within the field e.g please enter your email address. Leave blank to not show any placeholder text.
uk_UA: Це текст, який з'являється в полі, наприклад, будь ласка, введіть свою електронну адресу. Залиште поле порожнім, щоб не показувати текст-заповнювача.

en: This is the text that is displayed if no users are found during a search
uk_UA: Це текст, який відображається, якщо під час пошуку не знайдено жодного користувача

en: This is the title of the field for your reference in the backend. The title will not appear on the front-end of your website.
uk_UA: Це назва поля для довідки в бекенді. Назва не буде відображатися на зовнішній стороні вашого веб-сайту.

en: This is the title that is displayed on a specific user profile.
uk_UA: Це заголовок, який відображається в профілі конкретного користувача.

en: This is the width in pixels, e.g. 4 or 2, etc
uk_UA: Це ширина в пікселях, наприклад, 4 або 2 і т.д.

en: This label is the text that appears above the confirm password field. Leave blank to show default label.
uk_UA: Ця мітка - це текст, який з'являється над полем підтвердження пароля. Залиште пустим для відображення напису за замовчуванням.

en: This link leads to a 3rd-party website. Make sure the link is safe and you really want to go to this website: '%s'
uk_UA: Це посилання веде на сторонній вебсайт. Переконайтеся, що посилання безпечне і ви дійсно хочете перейти на цей вебсайт: `%s`

en: This media type is not recognized.
uk_UA: Цей тип носія не розпізнається.

en: This option adds rate limit when submitting the change password form in the Account page. Users are only allowed to submit 1 request per 30 minutes to prevent from any brute-force attacks or password guessing with the form.
uk_UA: Ця опція додає обмеження швидкості при відправці форми зміни пароля на сторінці Особистого кабінету. Користувачам дозволяється відправляти тільки 1 запит на 30 хвилин, щоб запобігти будь-яким атакам грубої сили або підбору пароля за допомогою форми.

en: This option allows you to pre-fill the field with a default value prior to the user entering a value in the field. Leave blank to have no default value
uk_UA: Ця опція дозволяє попередньо заповнити поле значенням за замовчуванням до того, як користувач введе значення в поле. Залишити порожнім, щоб не мати значення за замовчуванням

en: This option allows you to set whether or not the user can edit the information in this field. The site admin can edit all fields regardless of the option set here.
uk_UA: Ця опція дозволяє вам встановити, чи може користувач редагувати інформацію в цьому полі. Адміністратор сайту може редагувати всі поля незалежно від обраних тут параметрів.

en: This option allows you to set whether the field must be filled in before the form can be processed.
uk_UA: Ця опція дозволяє вказати, чи потрібно заповнювати поле, перш ніж форма буде оброблена.

en: This option lets you specify blacklist of words to prevent anyone from signing up with such a word as their username.
uk_UA: Ця опція дозволяє вам вказати чорний список слів, щоб ніхто не зміг зареєструватися з таким словом як ім'я користувача.

en: This option lets you specify the choice callback functions to prevent anyone from using 3rd-party functions that may put your site at risk.
uk_UA: Ця опція дозволяє вказати функції зворотного виклику вибору, щоб запобігти використанню сторонніх функцій, які можуть поставити ваш сайт під загрозу.

en: This option overrides "Date User-Friendly Format" option. See https://www.php.net/manual/en/function.date.php
uk_UA: Ця опція замінює опцію "Дата у зручному для користувача форматі". Див. https://www.php.net/manual/en/function.date.php

en: This page allows you to manage user upload options, enabling you to optimize photos for your site.
uk_UA: Ця сторінка дозволяє вам керувати параметрами завантаження, що дозволяє оптимізувати фотографії для вашого сайту.

en: This prevents all users from registering with Ultimate Member on your site.
uk_UA: Це перешкоджає всім користувачам реєструватися, як Ultimate Member на вашому сайті.

en: This section allows you to customize the profile photo component on the user profile.
uk_UA: Цей розділ дозволяє налаштувати компонент фото профілю в профілі користувача.

en: This section allows you to customize the user login buttons and fields layout.
uk_UA: Цей розділ дозволяє вам налаштувати кнопки входу користувача і розташування полів.

en: This section allows you to customize the user login template and size.
uk_UA: У цьому розділі ви можете налаштувати шаблон і розмір форми авторизації користувача.

en: This section allows you to customize the user profile buttons and fields layout.
uk_UA: Цей розділ дозволяє налаштувати розташування кнопок і полів профілю користувача.

en: This section allows you to customize the user profile header component.
uk_UA: Цей розділ дозволяє налаштувати компонент заголовка профілю користувача.

en: This section allows you to customize the user profile template and size. <a href="%s" target="_blank">Learn more about custom profile template creation</a>.
uk_UA: У цьому розділі ви можете налаштувати шаблон і розмір профілю користувача. <a href="%s" target="_blank">Дізнатися більше про створення власного шаблону профілю</a>.

en: This section allows you to customize the user profiles menus on your site.
uk_UA: Цей розділ дозволяє налаштувати меню профілів користувачів на вашому сайті.

en: This section allows you to customize the user registration buttons and fields layout.
uk_UA: Цей розділ дозволяє вам налаштувати кнопки реєстрації користувачів і розташування полів.

en: This section allows you to customize the user registration template and size.
uk_UA: У цьому розділі ви можете налаштувати шаблон і розмір реєстрації користувача.

en: This section enables you to assign a page to one of the core elements necessary for the plugin's proper function. The plugin automatically creates and configures the required pages upon installation.<br />You only need to use this tab if you accidentally deleted pages that were automatically created during the initial plugin activation. <a href="%s" target="_blank">Learn more about manually creating pages</a>.
uk_UA: Цей розділ дозволяє вам призначити сторінку одному з основних елементів, необхідних для правильної роботи плагіна. Плагін автоматично створює і налаштовує необхідні сторінки під час встановлення.<br />Вам потрібно використовувати цю вкладку лише в тому випадку, якщо ви випадково видалили сторінки, які були автоматично створені під час початкової активації плагіна. <a href="%s" target="_blank">Дізнайтеся більше про створення сторінок вручну</a>.

en: This section is designed to modify settings that are tailored for developers. If you are not a developer, please be cautious when changing these settings.
uk_UA: Цей розділ призначений для зміни налаштувань, призначених для розробників. Якщо ви не є розробником, будь ласка, будьте обережні при зміні цих налаштувань.

en: This user account status is %s
uk_UA: Статус цього облікового запису користувача %s

en: This user has not added any information to their profile yet.
uk_UA: Цей користувач ще не додав жодної інформації до свого профілю.

en: This user has not created any posts.
uk_UA: Цей користувач не створив жодного повідомлення.

en: This user has not made any comments.
uk_UA: Цей користувач не залишив жодного коментаря.

en: This version of <strong>"%1$s"</strong> requires the core <strong>%2$s</strong> plugin to be <strong>%3$s</strong> or higher.
uk_UA: Ця версія <strong>"%1$s"</strong> вимагає, щоб плагін <strong>%2$s</strong> був <strong>%3$s</strong> або новішої версії.

en: This will be the background of entire section
uk_UA: Це буде фоном для всього розділу

en: This will be the background of the heading section
uk_UA: Це буде кольором фону для заголовку розділу

en: This will be the color of selected icon. By default It will be the same color as heading text color
uk_UA: Це буде колір вибраної іконки. За замовчуванням це буде той самий колір, що і колір тексту заголовка

en: This will be the default tab on user profile page.
uk_UA: Це буде вкладка за замовчуванням на сторінці профілю користувача.

en: This will be the default template to output login.
uk_UA: Це буде шаблон за замовчуванням для авторизації.

en: This will be the default template to output profile.
uk_UA: Це буде шаблон за замовчуванням для виведення профілю.

en: This will be the default template to output registration.
uk_UA: Це буде шаблон за замовчуванням для реєстрації.

en: This will be the minimum width for cover photo uploads.
uk_UA: Це буде мінімальна ширина для завантаження фото обкладинки.

en: This will be the role assigned to users registering through Ultimate Member registration forms. By default, this setting will follow the core WordPress setting "New User Default Role" unless you specify a different role.
uk_UA: Ця роль буде призначена користувачам, які реєструються через реєстраційну форму Ultimate Member. За замовчуванням, цей параметр буде відповідати основному параметру WordPress "Нова роль користувача за замовчуванням", якщо ви не вкажете іншу роль.

en: This will be the text color of entire section
uk_UA: Це буде колір тексту всього розділу

en: This will be the text color of heading part only
uk_UA: Це буде колір тексту тільки заголовної частини

en: This will be used in the meta description that is available for search-engines.
uk_UA: Це буде використано в мета-описі, доступному для пошукових систем.

en: This will block the specified email addresses from being able to sign up or sign in to your site. To block an entire domain, use something like `*@domain.com`.
uk_UA: Це заблокує вказані адреси електронної пошти від можливості реєстрації або входу на ваш сайт. Щоб заблокувати весь домен, використовуйте щось на кшталт `*@domain.com`.

en: This will log out all users on your site and forces them to reset passwords <br/>when <strong>"Display Login form notice to reset passwords" is enabled/checked.</strong>
uk_UA: Це призведе до виходу всіх користувачів на вашому сайті та змусить їх скинути паролі, <br/>якщо <strong>"Показати сповіщення про форму входу для скидання паролів" увімкнено/позначено.</strong>

en: Thursday
uk_UA: Четвер

en: Tibetan
uk_UA: Тибетська

en: Tigrinya
uk_UA: Тигреня

en: Time Format
uk_UA: Формат часу

en: Time Intervals (in minutes)
uk_UA: Інтервали часу (в хвилинах)

en: Timor-Leste
uk_UA: Тимор-Лешті

en: Title
uk_UA: Назва

en: Title is empty!
uk_UA: Заголовок порожній!

en: To correct sort by a custom field, choose a data type
uk_UA: Щоб виправити сортування за спеціальним полем, виберіть тип даних

en: To correct sort by a custom field, choose an order
uk_UA: Щоб виправити сортування за спеціальним полем, виберіть порядок сортування

en: To export of your personal data, click the button below.
uk_UA: Для експорту Ваших персональних даних натисніть кнопку нижче.

en: To receive updates, please enter your valid %s license key.
uk_UA: Для отримання оновлень, будь ласка, введіть ваш дійсний ліцензійний ключ %s.

en: To reset your password, please enter your email address or username below.
uk_UA: Щоб скинути пароль, будь ласка, введіть свою електронну адресу або ім'я користувача нижче.

en: To sort by a custom field, enter the label of sorting here
uk_UA: Для сортування за користувацьким полем введіть мітку сортування тут

en: To sort by a custom field, enter the meta key of field here
uk_UA: Для сортування за користувацьким полем введіть мета-ключ поля тут

en: Toggle Hide text
uk_UA: Перемикач Приховати текст

en: Toggle Password Visibility
uk_UA: Переключити видимість пароля

en: Toggle Show text
uk_UA: Переключити Показати текст

en: Togo
uk_UA: Того

en: Tokelau
uk_UA: Токелау

en: Tonga
uk_UA: Тонга

en: Trinidad and Tobago
uk_UA: Тринідад і Тобаго

en: Try again later. You can run this action once daily.
uk_UA: Спробуйте пізніше. Ви можете запускати цю дію один раз на день.

en: Tsonga
uk_UA: Цонга

en: Tswana
uk_UA: Тсвана

en: Tuesday
uk_UA: Вівторок

en: Tunisia
uk_UA: Туніс

en: Turkey
uk_UA: Туреччина

en: Turkish
uk_UA: Турецький

en: Turkmen
uk_UA: Туркменська

en: Turkmenistan
uk_UA: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
uk_UA: Острови Теркс і Кайкос

en: Turn Off (Default)
uk_UA: Вимкнути (за замовчуванням)

en: Turn off
uk_UA: Вимкнути

en: Turn on to add a confirm password field. If turned on the confirm password field will only show on register forms and not on login forms.
uk_UA: Увімкніть, щоб додати поле для підтвердження пароля. Якщо увімкнено, поле для підтвердження пароля буде відображатися тільки на формах реєстрації, але не на формах входу.

en: Turn on to force users to create a strong password (A combination of one lowercase letter, one uppercase letter, and one number). If turned on this option is only applied to register forms and not to login forms.
uk_UA: Увімкнути, щоб змусити користувачів створювати надійний пароль (комбінація з однієї малої літери, однієї великої літери та однієї цифри). Якщо увімкнено, ця опція застосовується лише до форм реєстрації, але не до форм входу.

en: Turn on/off HTML tags for this textarea
uk_UA: Увімкнути/вимкнути теги HTML для цієї текстової області

en: Tuvalu
uk_UA: Тувалу

en: Twi
uk_UA: Тві

en: Type
uk_UA: Тип

en: UM Action
uk_UA: UM Дія

en: UM Custom Posts was upgraded successfully
uk_UA: UM Спеціальні публікації успішно модернізовані

en: UM Custom Role
uk_UA: Користувацька роль UM

en: UM Forms
uk_UA: Форми UM

en: UNSIGNED
uk_UA: НЕПІДПИСАНИЙ

en: URL Alt Text
uk_UA: Альтернативний текст URL-адреси

en: URL redirect after email activation
uk_UA: Переадресація URL після активації імейлу

en: Uganda
uk_UA: Уганда

en: Uighur
uk_UA: Уйгурська

en: Ukraine
uk_UA: Україна

en: Ukrainian
uk_UA: Українська

en: Ultimate Member - Google reCAPTCHA is active.
uk_UA: Ultimate Member – Google reCAPTCHA активна.

en: Ultimate Member - Google reCAPTCHA is installed but not activated.
uk_UA: Ultimate Member – Google reCAPTCHA встановлено, але не активовано.

en: Ultimate Member - Search
uk_UA: Ultimate Member - Пошук

en: Ultimate Member - Settings
uk_UA: Ultimate Member - Налаштування

en: Ultimate Member Blocks
uk_UA: Блоки Ultimate Member

en: Ultimate Member Directories
uk_UA: Ultimate Member Директорії

en: Ultimate Member Forms
uk_UA: Ultimate Member Форми

en: Ultimate Member Menu Settings
uk_UA: Налаштування меню Ultimate Member

en: Ultimate Member Role
uk_UA: Ultimate Member Ролі

en: Ultimate Member Setup Error: Account page can not be a child page.
uk_UA: Ultimate Member Помилка налаштування: сторінка облікового запису не може бути дочірньою сторінкою.

en: Ultimate Member Setup Error: User page can not be a child page.
uk_UA: Ultimate Member Помилка налаштування: Cторінка користувача не може бути дочірньою сторінкою.

en: Ultimate Member: Content Restriction
uk_UA: Ultimate Member: Обмеження контенту

en: Unable to change password because of password change limit. Please try again later.
uk_UA: Неможливо змінити пароль через ліміт зміни паролів. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Unable to crop image file: %s
uk_UA: Не вдається обрізати файл зображення: %s

en: Uncheck All
uk_UA: Зняти позначку з усіх

en: Unique Email
uk_UA: Унікальна адреса електронної пошти

en: Unique ID
uk_UA: Унікальний ID

en: Unique Metakey value
uk_UA: Унікальна цінність Metakey

en: Unique Username
uk_UA: Унікальне Ім'я користувача

en: Unique Username/Email
uk_UA: Унікальне ім'я користувача/електронна пошта

en: Unique hash string
uk_UA: Унікальний хеш-рядок

en: United Arab Emirates
uk_UA: Обʼєднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk_UA: Великобританія

en: United States
uk_UA: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk_UA: Малі віддалені острови США

en: Untitled photo
uk_UA: Фото без назви

en: Update
uk_UA: Оновити

en: Update Account
uk_UA: Оновити обліковий запис

en: Update Item
uk_UA: Оновити елемент

en: Update Notifications
uk_UA: Повідомлення про оновлення

en: Update Password
uk_UA: Оновити пароль

en: Update Plugins Now
uk_UA: Оновіть плагіни зараз

en: Update Privacy
uk_UA: Оновити конфіденційність

en: Update Profile
uk_UA: Оновити профіль

en: Update Role
uk_UA: Роль оновлення

en: Update Themes Now
uk_UA: Оновіть Теми зараз

en: Update WordPress Now
uk_UA: Оновіть WordPress зараз

en: Update options table...
uk_UA: Оновити таблицю параметрів...

en: Updated phone number fields in the UM Forms fields...
uk_UA: Оновлені поля номерів телефонів у полях UM Forms...

en: Updated social URLs fields in the UM Forms fields...
uk_UA: Оновлено поля URL-адрес соціальних мереж у полях форм UM...

en: Updated successfully
uk_UA: Оновлено успішно

en: Upgrade
uk_UA: Оновлення

en: Upgrade Content Restriction Settings...
uk_UA: Оновлення Налаштувань Обмеження Вмісту...

en: Upgrade Email Templates...
uk_UA: Оновлення Шаблони Листів...

en: Upgrade Log
uk_UA: Журнал оновлень

en: Upgrade Mailchimp Lists...
uk_UA: Оновлення списків Mailchimp...

en: Upgrade Member Directories...
uk_UA: Оновлення каталогів учасників...

en: Upgrade Menu Items...
uk_UA: Оновлення пунктів меню...

en: Upgrade Roles...
uk_UA: Оновлення ролей...

en: Upgrade Settings...
uk_UA: Оновлення Налаштувань...

en: Upgrade SkypeID fields in UM Forms and generally in predefined fields...
uk_UA: Оновлення полів SkypeID у формах UM і загалом у попередньо визначених полях...

en: Upgrade SkypeID fields metadata for users...
uk_UA: Оновити метадані полів SkypeID для користувачів...

en: Upgrade Social Login Forms...
uk_UA: Оновлення соціальних форм входу...

en: Upgrade Styles...
uk_UA: Оновлення стилів...

en: Upgrade UM Custom Post Types...
uk_UA: Оновлення типів користувацьких поштових повідомлень UM...

en: Upgrade Users...
uk_UA: Оновлення користувачів...

en: Upgrade Woocommerce Products...
uk_UA: Оновлення Продуктів Woocommerce...

en: Upgrade bbPress Forums...
uk_UA: Оновлення Форумів bbPress...

en: Upgrade form fields...
uk_UA: Оновити поля форми ...

en: Upgrade predefined metafields...
uk_UA: Оновлення попередньо визначених метаполів...

en: Upgrade profile tabs...
uk_UA: Оновлення вкладок профілю...

en: Upgrade the "Require strong password" options...
uk_UA: Оновіть параметри "Вимагати надійний пароль"...

en: Upgrade user metadata...
uk_UA: Оновлення метаданих користувача...

en: Upgrade user roles...
uk_UA: Оновлення ролей користувачів...

en: Upgrade's Manual Request
uk_UA: Запит на оновлення вручну

en: Upload
uk_UA: Завантажити

en: Upload Box Text
uk_UA: Завантажити Поле Тексту

en: Upload File
uk_UA: Завантажити файл

en: Upload Photo
uk_UA: Завантажити фото

en: Upload a cover photo
uk_UA: Завантажити зображення обкладинки

en: Upload photo
uk_UA: Завантажити фото

en: Upload profile cover here
uk_UA: Завантажити обкладинку профілю тут

en: Upload your photo here
uk_UA: Завантажте своє фото тут

en: Uploads
uk_UA: Завантажити

en: Urdu
uk_UA: Урду

en: Uruguay
uk_UA: Уругвай

en: Use Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
uk_UA: Використовувати аватар плагіна за замовчуванням, як аватар Gravatar

en: Use Gravatar
uk_UA: Використовувати Gravatars

en: Use Gravatar builtin image
uk_UA: Використовуйте вбудоване зображення Gravatar

en: Use Gravatars?
uk_UA: Використовувати Gravatars?

en: Use HTML for Emails?
uk_UA: Використовувати HTML в листах?

en: Use custom Date format
uk_UA: Використовуйте власний Формат дати

en: Use the condition operator `contains` if the parent field has multiple options.
uk_UA: Використовуйте оператор умови `contains`, якщо батьківське поле має декілька варіантів.

en: Use the condition operator `equals to` or `not equals` if the parent field has a single option.
uk_UA: Використовуйте оператор умови "дорівнює" або "не дорівнює", якщо батьківське поле має єдиний варіант.

en: Use the condition operator `greater than` or `less than` if the parent field is a number.
uk_UA: Використовуйте оператор умови `більше ніж` або `менше ніж`, якщо батьківське поле є числом.

en: Use this setting to control the maximum number of profiles to appear in this directory. Leave blank to disable this limit
uk_UA: Використовуйте цей параметр, щоб встановити максимальну кількість профілей, що з’являються в цьому каталозі.

en: User
uk_UA: Користувач

en: User Cache
uk_UA: Кеш користувача

en: User Display Name
uk_UA: Ім'я користувача для відображення

en: User ID
uk_UA: ID користувача

en: User Meta
uk_UA: Мета користувача

en: User Profile Dynamic Meta Description
uk_UA: Динамічний метаопис профілю користувача

en: User Profile Title
uk_UA: Назва Профілю користувача

en: User Registered
uk_UA: Користувач зареєстрований

en: User Role
uk_UA: Роль користувача

en: User Role <strong>Added</strong> Successfully.
uk_UA: Роль користувача <strong>Добавлено</strong> Успішно.

en: User Role <strong>Deleted</strong> Successfully.
uk_UA: Роль користувача <strong>Видалено</strong> успішно.

en: User Role <strong>Updated</strong> Successfully.
uk_UA: Роль користувача <strong>Оновлено</strong> успішно.

en: User Roles
uk_UA: Ролі користувачів

en: User Roles (priority)
uk_UA: Ролі користувачів (пріоритетні)

en: User Roles that can use filters
uk_UA: Ролі користувачів, які можуть використовувати фільтри

en: User Roles that can use search
uk_UA: Ролі користувачів, що можуть виконувати пошук

en: User Roles to Display
uk_UA: Ролі користувача для відображення

en: User Roles to display
uk_UA: Ролі користувача для відображення

en: User Roles was upgraded successfully
uk_UA: Успішно проведено оновлення Ролей користувачів

en: User description in profile header
uk_UA: Опис користувача в шапці профілю

en: User description maximum chars
uk_UA: Максимальна кількість символів в описі користувача

en: User has been successfully deleted.
uk_UA: Користувача успішно видалено.

en: User has been updated.
uk_UA: Користувач оновлений.

en: User meta has been changed.
uk_UA: Змінено мета-дані користувача.

en: User registered date
uk_UA: Дата реєстрації користувача

en: User registration role
uk_UA: Роль реєстрації користувача

en: User role has been changed.
uk_UA: Змінено роль користувача.

en: User roles
uk_UA: Ролi користувачiв

en: User status has been changed.
uk_UA: Змінено статус користувача.

en: Usermeta table was upgraded successfully
uk_UA: Успішно модернізовано стіл Usermeta

en: Usermeta was upgraded successfully
uk_UA: Успішно пройшла модернізація Usermeta

en: Username
uk_UA: Ім'я користувача

en: Username cannot be an email
uk_UA: Ім'я користувача не може бути електронною поштою

en: Username or E-mail
uk_UA: Ім'я користувача або E-mail

en: Username or Email
uk_UA: Ім'я користувача або Адреса електронної пошти

en: Users
uk_UA: Користувачі

en: Users Overview
uk_UA: Огляд користувачів

en: Users cache was cleared successfully
uk_UA: Успішно очищено кеш користувачів

en: Users from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
uk_UA: Користувачів з %1$s до %2$s було успішно оновлено...

en: Users have been updated.
uk_UA: Користувачі оновлені.

en: Using JS.confirm alert when you go to an external link.
uk_UA: Використання JS.confirm попередження при переході за зовнішнім посиланням.

en: Uzbek
uk_UA: Узбецька

en: Uzbekistan
uk_UA: Узбекистан

en: Validate
uk_UA: Перевірити

en: Value
uk_UA: Значення

en: Vanuatu
uk_UA: Вануату

en: Venda
uk_UA: Венда

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
uk_UA: Венесуела, Боліваріанська Республіка

en: Verified Account
uk_UA: Підтверджений Обліковий Запис

en: Via these forms you are collecting personal data from your users.
uk_UA: За допомогою цих форм ви збираєте персональні дані від своїх користувачів.

en: Viber number
uk_UA: Номер Viber

en: Viet Nam
uk_UA: В'єтнам

en: Vietnamese
uk_UA: В'єтнамський

en: View Item
uk_UA: Перегляд елемента

en: View Items
uk_UA: Перегляд елементів

en: View Pricing
uk_UA: Переглянути ціни

en: View everywhere
uk_UA: Перегляд скрізь

en: View mode only
uk_UA: Тільки в режимі перегляду

en: View profile
uk_UA: Переглянути профіль

en: View type a specific parameter in the directory
uk_UA: Перегляд типу конкретного параметра в довіднику

en: View type(s)
uk_UA: Тип(и) перегляду

en: View types
uk_UA: Типи подання

en: Virgin Islands, British
uk_UA: Британські Віргінські острови

en: Virgin Islands, U.S.
uk_UA: Американські Віргінські острови

en: Visibility
uk_UA: Видимість

en: Visit Upgrade Page
uk_UA: Відвідайте сторінку оновлення

en: Volapuk
uk_UA: Волапюк

en: WP Capabilities
uk_UA: Можливості WP

en: WP-Admin Access
uk_UA: Доступ до WP-Admin

en: WPScan/Jetpack Protect or WordFence Security
uk_UA: WPScan/Jetpack Protect або WordFence Security

en: Waiting email confirmation
uk_UA: Очікуємо підтвердження електронної пошти

en: Wallis and Futuna
uk_UA: Волліс і Футуна

en: Walloon
uk_UA: Валлонський

en: We are sorry. We cannot find any users who match your search criteria.
uk_UA: Нам дуже шкода. Ми не можемо знайти користувачів, які відповідають вашим критеріям пошуку.

en: We do not accept registrations from that domain.
uk_UA: Ми не приймаємо реєстрації з цього домену.

en: We have found %d user account | We have found %d user accounts
uk_UA[0]: Ми знайшли %d обліковий запис користувача
uk_UA[1]: Ми знайшли %d облікові записи користувачів
uk_UA[2]: Ми знайшли %d облікових записів користувачів

en: We have found <strong style="color:red;">%s suspicious account</strong> created on your site via Ultimate Member Forms. | We have found <strong style="color:red;">%s suspicious accounts</strong> created on your site via Ultimate Member Forms.
uk_UA[0]: Ми виявили <strong style="color:red;">%s підозрілий акаунт</strong>, створений на вашому сайті за допомогою Ultimate Member Forms.
uk_UA[1]: Ми знайшли <strong style="color:red;">%s підозрілих облікових записів</strong>, створених на вашому сайті за допомогою Ultimate Member Forms.
uk_UA[2]: Ми знайшли <strong style="color:red;">%s підозрілих облікових записів</strong>, створених на вашому сайті за допомогою Ultimate Member Forms.

en: We recommend creating a backup of your site before running the update process. Do not exit the page before the update process has complete.
uk_UA: Ми рекомендуємо створити резервну копію вашого сайту перед запуском процесу оновлення. Не залишайте сторінку до завершення процесу оновлення.

en: We recommend that you enable and require "Strong Password" feature for all the Register, Reset Password & Account forms.
uk_UA: Ми рекомендуємо вам увімкнути та вимагати функцію «Надійний пароль» для всіх форм реєстрації, скидання пароля та облікового запису.

en: We recommend that you install and enable <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - Google reCAPTCHA</a> to your Reset Password, Login & Register forms.
uk_UA: Рекомендуємо встановити й увімкнути <a href="https://wordpress.org/plugins/um-recaptcha/" target="_blank">Ultimate Member - Google reCAPTCHA</a> для Скидання пароля, Входу та Реєстрації форми.

en: We recommend using a <a href="%s">child-theme</a> for Ultimate Member customization. Unlike official theme repositories, child themes don't have dependencies that could lead to your custom files being overwritten during a theme upgrade.<br />Without a child theme, your customization files may be deleted after every theme update.
uk_UA: Ми рекомендуємо використовувати <a href="%s">дочірню тему</a> для кастомізації Ultimate Member. На відміну від офіційних сховищ тем, дочірні теми не мають залежностей, які можуть призвести до того, що ваші файли налаштувань будуть перезаписані під час оновлення теми.<br />Без дочірньої теми ваші файли налаштувань можуть бути видалені після кожного оновлення теми.

en: We strongly recommend that you never assign roles with the same capabilities as your administrators for your members/users and that may allow them to access the admin-side features and functionalities of your WordPress site.
uk_UA: Ми наполегливо рекомендуємо вам ніколи не призначати ролі з такими ж можливостями, як ваші адміністратори, для ваших учасників/користувачів, бо це може дозволити їм отримати доступ до функцій адміністратора та функцій вашого сайту WordPress.

en: We're glad to hear that you like the plugin but we would love to get your feedback so we can make the plugin better.
uk_UA: Ми раді чути, що вам подобається плагін, але ми хотіли б отримати ваші відгуки, щоб ми могли зробити плагін кращим.

en: We're sorry to hear that. If you're having the issue with the plugin you can create a topic on our <a href="%s" target="_blank">support forum</a> and we will try and help you out with the issue. Alternatively if you have an idea on how we can make the plugin better or want to tell us what you don't like about the plugin you can tell us know by giving us feedback.
uk_UA: Нам прикро це чути. Якщо у вас виникла проблема з плагіном, ви можете створити тему на нашому <a href="%s" target="_blank">форумі підтримки</a>, і ми спробуємо допомогти вам вирішити цю проблему. Крім того, якщо у вас є ідея щодо того, як ми можемо покращити плагін, або хочете сказати нам, що вам не подобається в плагіні, ви можете повідомити нам про це, надіславши нам відгук.

en: We've removed the assignment of administrative roles for Register forms due to vulnerabilities in previous versions of the plugin. If your Register forms still have Administrative roles, we recommend that you assign a non-admin roles to secure the forms.
uk_UA: Ми видалили призначення адміністративних ролей для Реєстраційних форм через уразливості в попередніх версіях плагіна. Якщо ваші реєстраційні форми все ще мають адміністративні ролі, ми рекомендуємо вам призначити ролі не адміністратора, щоб захистити форми.

en: We've temporarily disabled the suspicious account(s) for you to <strong>take actions</strong>.
uk_UA: Ми тимчасово вимкнули підозрілі облікові записи, щоб ви <strong>вжили заходів</strong>.

en: Website URL
uk_UA: URL сайту

en: Wednesday
uk_UA: Середа

en: Welsh
uk_UA: Валлійський

en: Western Frisian
uk_UA: Західно-Фризька

en: Western Sahara
uk_UA: Західна Сахара

en: What happens when users without access try to view the post?
uk_UA: Що відбувається, коли користувачі без доступу намагаються переглянути публікацію?

en: What happens when users without access try to view the term's post?
uk_UA: Що відбувається, коли користувачі без доступу намагаються переглянути повідомлення терміна?

en: What personal data we collect and why we collect it
uk_UA: Які персональні дані ми збираємо і для чого ми їх збираємо

en: WhatsApp number
uk_UA: Номер WhatsApp

en: When enabled, All administrators will be notified when someone has suspicious activities in the Account, Profile & Register forms.
uk_UA: Якщо увімкнено, всі адміністратори будуть сповіщені про підозрілі дії в обліковому записі, профілі та формах реєстрації.

en: When this option is enabled, users will be asked to reset their passwords(one-time) on the next login in the UM Login form.
uk_UA: Коли ця опція увімкнена, користувачам буде запропоновано скинути свої паролі (одноразово) при наступному вході у форму входу в UM.

en: Where should users be redirected to?
uk_UA: Куди перенаправляти користувачів?

en: Where we send your data
uk_UA: Куди ми відправляємо ваші дані

en: Whether to enable a heading for this row
uk_UA: Чи включати заголовок для цього рядка

en: Whether to follow or nofollow this link by search engines
uk_UA: Переходити, чи не переходити за цим посиланням пошуковим системам

en: Whether to provide an ability to change the sorting on the directory page
uk_UA: Чи надавати можливість змінювати сортування на сторінці каталогу

en: Whether to receive notification when a new user account is created
uk_UA: Чи отримувати повідомлення про створення нового облікового запису користувача

en: Whether to receive notification when an account is deleted
uk_UA: Чи отримувати повідомлення про видалення облікового запису

en: Whether to receive notification when an account needs admin review
uk_UA: Чи отримувати повідомлення про те, що обліковий запис потребує адміністрування

en: Whether to receive notification when suspicious account activity is detected.
uk_UA: Чи отримувати сповіщення про підозрілу активність облікового запису.

en: Whether to send an email when users changed their password (Recommended, please keep on)
uk_UA: Чи надсилати електронний лист, коли користувачі змінили пароль (Рекомендовано, будь ласка, продовжуйте)

en: Whether to send the user an email when he requests to reset password (Recommended, please keep on)
uk_UA: Чи надсилати користувачеві електронний лист, коли він просить скинути пароль (рекомендується, продовжуйте)

en: Whether to send the user an email when he updated their account
uk_UA: Чи відправляти користувачеві електронного листа, коли він оновив свій обліковий запис

en: Whether to send the user an email when his account is approved
uk_UA: Чи відправляти користувачеві електронного листа, коли його обліковий запис схвалено

en: Whether to send the user an email when his account is automatically approved
uk_UA: Чи відправляти користувачеві електронного листа при автоматичному схваленні його облікового запису

en: Whether to send the user an email when his account is deactivated
uk_UA: Чи відправляти користувачеві електронного листа при деактивації його облікового запису

en: Whether to send the user an email when his account is deleted
uk_UA: Чи надсилати користувачеві електронний лист, коли його обліковий запис видалено

en: Whether to send the user an email when his account is rejected
uk_UA: Чи відправляти користувачеві електронного листа, коли його обліковий запис відхилено

en: Whether to send the user an email when his account needs admin review
uk_UA: Чи відправляти користувачеві лист, коли його обліковий запис потребує адмінперевірки

en: Whether to send the user an email when his account needs email activation
uk_UA: Чи надсилати користувачеві електронного листа, коли його акаунт потребує активації електронною поштою

en: Whether to show a specific number of years or specify a date range to be available for the date picker.
uk_UA: Чи показувати конкретну кількість років, чи вказати діапазон дат, який буде доступний для користувача, що вибирає дату.

en: Whether to show field icons and where to show them relative to the field
uk_UA: Чи показувати поле іконки і де показувати їх по відношенню до поля

en: Whether you wish to show the date in full or only show the years e.g. 25 Years
uk_UA: Незалежно від того, чи бажаєте ви показати дату повністю чи лише роки, напр. 25 років

en: Which roles that role can edit, choose none to allow role to edit all member roles
uk_UA: Які ролі ця роль може редагувати. Невибирайте жодної, щоб дозволити ролі редагувати всі ролі учасників

en: Which roles that role can view, choose none to allow role to view all member roles
uk_UA: Які ролі може переглядати ця роль? Залиште пустим, щоб дозволити ролі переглядати всі ролі учасників

en: Who can access this post?
uk_UA: Хто може отримати доступ до цього контенту?

en: Who can access this term and its posts?
uk_UA: Хто має доступ до цього терміну та його публікацій?

en: Who can see %s Tab?
uk_UA: Хто може бачити вкладку %s?

en: Who can see this menu link?
uk_UA: Хто може бачити це посилання в меню?

en: Who can see your public profile?
uk_UA: Хто може бачити ваш публічний профіль?

en: Wolof
uk_UA: Волоф

en: Woocommerce Products are ready for upgrade
uk_UA: Продукти Woocommerce готові до оновлення

en: Woocommerce Products from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
uk_UA: Woocommerce Products з %1$s до %2$s успішно оновлено...

en: WordPress Default New User Role
uk_UA: Нова роль користувача WordPress за замовчуванням

en: Would you like to display a 404 page for users who do not have access to this page?
uk_UA: Чи бажаєте ви відобразити сторінку 404 для користувачів, які не мають доступу до цієї сторінки?

en: Would you like to display a 404 page for users who do not have access to this term on the term's archive page and terms' posts single pages?
uk_UA: Чи бажаєте ви відобразити сторінку 404 для користувачів, які не мають доступу до цього терміна, на сторінці архіву термінів і окремих сторінках публікацій термінів?

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this post?
uk_UA: Ви хочете використовувати глобальне повідомлення за замовчуванням або застосувати власне повідомлення до цього повідомлення?

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this term's post?
uk_UA: Ви хочете використовувати глобальне повідомлення за замовчуванням або застосувати власне повідомлення до повідомлення цього терміну?

en: Wrong Data
uk_UA: Неправильні Дані

en: Wrong ID
uk_UA: Неправильний ID

en: Wrong Nonce
uk_UA: Неправильний Nonce

en: Wrong callback
uk_UA: Помилковий зворотній дзвінок

en: Wrong callback.
uk_UA: Помилилися номером.

en: Wrong data
uk_UA: Неправильні дані

en: Wrong dynamic-content attribute.
uk_UA: Неправильний атрибут динамічного вмісту.

en: Wrong member directory data
uk_UA: Неправильні дані в каталозі учасників

en: Wrong mode
uk_UA: Неправильне значення

en: Wrong path
uk_UA: Неправильний шлях

en: Wrong request.
uk_UA: Неправильний запит.

en: X (formerly Twitter)
uk_UA: X (раніше Twitter)

en: X (formerly Twitter) URL
uk_UA: URL-адреса X (раніше Twitter).

en: Xhosa
uk_UA: Коса

en: Years Selection
uk_UA: Відбір за Роками

en: Yemen
uk_UA: Ємен

en: Yes
uk_UA: Так

en: Yesterday at %s
uk_UA: Вчора на %s

en: Yiddish
uk_UA: Ідиш

en: Yoruba
uk_UA: Йоруба

en: You are already registered.
uk_UA: Ви вже зареєстровані

en: You are not allowed to edit this user.
uk_UA: Вам не дозволено редагувати цей пункт.

en: You are not allowed to use this word as your username.
uk_UA: Ви не маєте права використовувати це слово, як своє ім'я користувача.

en: You are not blocking email addresses or disposable email domains that are mostly used for Spam Account Registrations. You can get the list of disposable email domains with our basic extension <a href="https://docs.ultimatemember.com/article/1870-block-disposable-email-domains" target="_blank">Block Disposable Email Domains</a>.
uk_UA: Ви не блокуєте адреси електронної пошти чи одноразові домени електронної пошти, які переважно використовуються для реєстрації облікових записів спаму. Ви можете отримати список одноразових доменів електронної пошти за допомогою нашого базового розширення <a href="https://docs.ultimatemember.com/article/1870-block-disposable-email-domains" target="_blank">Блокувати домени одноразової електронної пошти </a>.

en: You are only allowed to enter a maximum of %s words
uk_UA: Дозволяється ввести не більше %s слів

en: You can change the default cover photo globally here. Please make sure that the default cover is large enough and respects the ratio you are using for cover photos.
uk_UA: Ви можете змінити фото обкладинки за замовчуванням в усьому світі тут. Будь ласка, переконайтеся, що обкладинка за замовчуванням є достатньо великою і відповідає співвідношенню, яке ви використовуєте для обкладинок.

en: You can change the default profile picture globally here. Please make sure that the photo is 300x300px.
uk_UA: Ви можете змінити фотографію профілю за замовчуванням глобально тут. Будь ласка, переконайтеся, що фотографія має розмір 300x300px.

en: You can free up <span class="red">%s MB</span> by purging your temp upload directory.
uk_UA: Ви можете звільнити <span class="red">%s MB</span>, очистивши каталог тимчасового завантаження.

en: You can not edit this user
uk_UA: Ви не можете редагувати цього користувача

en: You can not edit this user.
uk_UA: Ви не можете редагувати цього користувача.

en: You can not use HTML tags here
uk_UA: Тут не можна використовувати HTML-теги

en: You can only select up to %s choices
uk_UA: Ви можете вибрати тільки до %s варіантів

en: You can only upload one file
uk_UA: Вам дозволено завантажувати лише 1 файл на сервер.

en: You can only upload one image
uk_UA: Ви можете завантажити тільки одне зображення

en: You can replace default link for this button by entering custom URL.
uk_UA: Ви можете замінити посилання за замовчуванням для цієї кнопки, ввівши власну URL-адресу.

en: You can request a file with the information that we believe is most relevant and useful to you.
uk_UA: Ви можете запросити файл з інформацією, яка, на нашу думку, є найбільш актуальною та корисною для Вас.

en: You can request erasing of the data that we have about you.
uk_UA: Ви можете вимагати видалення даних, які ми маємо про Вас.

en: You can unblock the Register forms later. Just go to Ultimate Member > Settings > Advanced > Security and uncheck the option "Lock All Register Forms".
uk_UA: Ви можете розблокувати реєстраційні форми пізніше. Просто перейдіть до Ultimate Member > Налаштування > Додатково > Безпека і зніміть прапорець з опції "Блокувати всі форми реєстрації".

en: You could download your previous data:
uk_UA: Ви можете завантажити свої попередні дані:

en: You could send a new request for an export of personal your data.
uk_UA: Ви можете надіслати новий запит на експорт персональних даних.

en: You could send a new request for deleting your personal data.
uk_UA: Ви можете надіслати новий запит на видалення своїх персональних даних.

en: You could use {total_users} placeholder for getting users count
uk_UA: Ви можете використовувати заповнювач {total_users} для отримання кількості користувачів

en: You did not create any custom fields.
uk_UA: Ви не створили жодного користувацького поля

en: You did not create any forms yet
uk_UA: Ви ще не створили жодної форми

en: You did not create any member directories yet
uk_UA: Ви ще не створили жодного Каталогу учасників

en: You did not create any user roles yet
uk_UA: Ви ще не створили жодної ролі Користувача

en: You do not have enough permissions to do that.
uk_UA: Ви маєте недостатньо прав, щоб зробити це.

en: You do not have permission to delete this user.
uk_UA: Ви не маєте права видаляти цього користувача.

en: You do not have permission to make this action.
uk_UA: Ви не маєте дозволу на здійснення цієї дії.

en: You have %1$s invalid or expired license keys for %2$s. Please go to the <a href="%3$s">Licenses page</a> to correct this issue.
uk_UA: У вас %1$s недійсних або прострочених ліцензійних ключів для %2$s. Будь ласка, перейдіть на сторінку <a href="%3$s">Ліцензії</a>, щоб виправити цю проблему.

en: You have installed <strong>%1$s</strong> version. Your latest DB version is <strong>%2$s</strong>. We recommend creating a backup of your site before running the update process. Do not exit the page before the update process has complete.
uk_UA: Ви встановили версію <strong>%1$s</strong>. Ваша остання версія БД — <strong>%2$s</strong>. Ми рекомендуємо створити резервну копію вашого сайту перед запуском процесу оновлення. Не виходьте зі сторінки до завершення процесу оновлення.

en: You have installed <strong>%s</strong> with wrong folder name. Correct folder name is <strong>"ultimate-member"</strong>.
uk_UA: Ви встановили <strong>%s</strong> з неправильною назвою папки. Правильна назва папки: <strong>"ultimate-member"</strong>.

en: You have no permission to delete this file
uk_UA: Ви не маєте дозволу на видалення цього файлу

en: You have no permission to edit this user
uk_UA: Ви не маєте права на редагування цього користувача

en: You have not added any choices yet.
uk_UA: Ви ще не додали жодного варіанту.

en: You have not created any posts.
uk_UA: Ви не створили жодного повідомлення.

en: You have not made any comments.
uk_UA: Ви не зробили жодного коментаря.

en: You have reached the limit for requesting password change for this user already. Contact support if you cannot open the email
uk_UA: Ви вже досягли ліміту запитів на зміну пароля для цього користувача. Зверніться до служби підтримки, якщо не можете відкрити лист

en: You have successfully changed password.
uk_UA: Ви успішно змінили пароль.

en: You have successfully changed your password.
uk_UA: Ви успішно змінили пароль.

en: You have the latest updates.
uk_UA: Ви маєте останню версію.

en: You have the most recent version of custom Ultimate Member templates
uk_UA: У вас найновіша версія користувацьких шаблонів Ultimate Member

en: You have the most recent version of icons in Ultimate Member forms and settings
uk_UA: У вас найновіша версія іконок у формах та налаштуваннях Ultimate Member

en: You may replace global restricted access message here
uk_UA: Замінити глобальне повідомлення про обмеження доступу можна тут

en: You may use all PHP compatible date formats such as: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day
uk_UA: Ви можете використовувати всі формати дат, сумісні з PHP, такі як 2020-02-02, 02/02/2020, вчора, сьогодні, завтра, наступного понеділка, першого числа наступного місяця, +3 дня

en: You must add a shortcode to the content area
uk_UA: В область контенту необхідно додати шорткод

en: You must confirm your new password
uk_UA: Ви повинні підтвердити свій новий пароль

en: You must enter a new password
uk_UA: Будь ласка, введіть новий пароль

en: You must enter a password
uk_UA: Необхідно ввести пароль

en: You must enter your password
uk_UA: Необхідно ввести пароль

en: You must provide English letters.
uk_UA: Ви повинні використовувати англійські літери.

en: You must provide a title
uk_UA: Вам треба вказати заголовок

en: You must provide a unique value
uk_UA: Ви повинні вказати унікальне значення

en: You must provide a user ID
uk_UA: Необхідно вказати ID користувача

en: You must provide a username
uk_UA: Ви повинні вказати ім'я користувача

en: You must provide a username or email
uk_UA: Ви повинні вказати логін або електронну адресу

en: You must provide alphabetic letters
uk_UA: Необхідно вказати алфавітні літери

en: You must provide alphabetic letters or numbers
uk_UA: Ви повинні вказати літери або цифри в алфавітному порядку

en: You must provide lowercase letters.
uk_UA: Вказувати потрібно малими літерами.

en: You must provide your email
uk_UA: Ви повинні вказати свою електронну пошту

en: You must provide your first name
uk_UA: Ви повинні вказати своє ім'я

en: You must provide your last name
uk_UA: Ви повинні вказати своє прізвище

en: You must specify both a token and API key!
uk_UA: Необхідно вказати як токен, так і API-ключ!

en: You need to provide data to update
uk_UA: Для актуалізації необхідно надати дані

en: You need to provide value to update
uk_UA: Потрібно вказати значення для оновлення

en: You should include in your privacy policy what personal data is captured when someone submits/fills in one of the forms, why you collect it and what you do with this data and how long you keep it.
uk_UA: У вашій політиці конфіденційності слід зазначити, які персональні дані збираються, коли хтось подає/заповнює одну з форм, чому ви їх збираєте, що ви робите з цими даними та як довго ви їх зберігаєте.

en: You're using the latest version of WordPress
uk_UA: Ви використовуєте останню версію WordPress

en: YouTube Profile
uk_UA: Додати профіль YouTube

en: YouTube Video
uk_UA: Відео YouTube

en: Your %1$s is not active for this URL. Please <a href="%2$s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
uk_UA: Ваш %1$s не активний для цієї URL-адреси. Будь ласка, <a href="%2$s" target="_blank">відвідайте сторінку вашого облікового запису</a>, щоб керувати URL-адресами ваших ліцензійних ключів.

en: Your %1$s must contain at least %2$s characters
uk_UA: %1$s має містити принаймні %2$s символів

en: Your %1$s must contain less than %2$s characters
uk_UA: %1$s має містити менше %2$s символів

en: Your %s was unable to be removed at this time.
uk_UA: Наразі не вдалося видалити ваш %s.

en: Your IP address has been blocked.
uk_UA: Ваша IP-адреса була заблокована.

en: Your Register forms are now locked. You can unlock them in Ultimate Member > Settings > Advanced > Security > Lock All Register Forms.
uk_UA: Реєстраційні форми заблоковані. Ви можете розблокувати їх в Ultimate Member > Налаштування > Додатково > Безпека > Блокувати всі реєстраційні форми.

en: Your account
uk_UA: Ваш обліковий запис

en: Your account has been disabled.
uk_UA: Ваш обліковий запис було вимкнено.

en: Your account has not been approved yet.
uk_UA: Ваш обліковий запис ще не підтверджено.

en: Your account is awaiting email verification.
uk_UA: Ваш акаунт очікує на перевірку електронної пошти.

en: Your account is now active! You can login.
uk_UA: Ваш обліковий запис активовано! Ви можете увійти.

en: Your account is pending review
uk_UA: Ваш обліковий запис знаходиться на розгляді

en: Your account was updated successfully.
uk_UA: Ваш обліковий запис успішно оновлено.

en: Your choosed %s
uk_UA: Вибрані вами %s

en: Your custom Ultimate Member templates that are situated in the theme are out of date and may break the website's functionality.
uk_UA: Ваші користувацькі шаблони Ultimate Member, які знаходяться в темі, застаріли і можуть порушити функціональність веб-сайту.

en: Your custom Ultimate Member templates that are situated in the theme have the most recent version and are ready to use.
uk_UA: Ваші користувацькі шаблони Ultimate Member, які знаходяться в темі, мають найновішу версію і готові до використання.

en: Your custom templates are out of date
uk_UA: Ваші користувальницькі шаблони застаріли

en: Your email contains invalid characters
uk_UA: Ваш email містить недопустимі символи

en: Your fields in the Ultimate Member Forms and settings have the most recent version and are ready to use.
uk_UA: Ваші поля у формах та налаштуваннях Ultimate Member мають найновішу версію і готові до використання.

en: Your fields' icons in the Ultimate Member Forms are out of date.
uk_UA: Піктограми ваших полів у формах учасника застаріли.

en: Your forms are already configured to require of using strong passwords.
uk_UA: Ваші форми вже налаштовані на використання надійних паролів.

en: Your image is invalid or too large!
uk_UA: Ваше зображення невірне або занадто велике!

en: Your image is invalid!
uk_UA: Ваше зображення недійсне!

en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
uk_UA: Термін дії вашого ліцензійного ключа закінчився %1$s. Будь ласка, <a href="%2$s" target="_blank">поновіть ваш ліцензійний ключ</a>.

en: Your license key expires on %s.
uk_UA: Ваш ліцензійний ключ закінчується %s.

en: Your license key expires soon! It expires on %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Renew your license key</a>.
uk_UA: Термін дії вашого ліцензійного ключа скоро закінчується! Термін дії закінчується %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Поновити ліцензійний ключ</a>.

en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
uk_UA: Ваш ліцензійний ключ було вимкнено. Щоб отримати додаткову інформацію, <a href="%s" target="_blank"> зверніться до служби підтримки </a>.

en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
uk_UA: Ваш ліцензійний ключ досяг ліміту активації. <a href="%s">Перегляньте можливі оновлення</a> зараз.

en: Your membership request has been rejected.
uk_UA: Ваш запит на членство відхилено.

en: Your meta key already exists in your fields list
uk_UA: Ваш мета-ключ вже існує у списку полів

en: Your meta key can not be used
uk_UA: Ваш мета-ключ не може бути використано

en: Your meta key contains illegal characters. Please correct it.
uk_UA: Ваш мета-ключ містить недозволені символи. Будь ласка, виправте його.

en: Your meta key is a predefined reserved key and cannot be used
uk_UA: Ваш мета-ключ є заздалегідь визначеним зарезервованим ключем і не може бути використаний

en: Your meta key is a reserved core field and cannot be used
uk_UA: Ваш мета-ключ є зарезервованим основним полем і не може бути використаний

en: Your new password cannot be same as old password.
uk_UA: Ваш новий пароль не може збігатися зі старим.

en: Your new password does not match
uk_UA: Ваш новий пароль не збігається з попереднім

en: Your password cannot contain the part of your email address
uk_UA: Ваш пароль не може містити частину адреси електронної пошти

en: Your password cannot contain the part of your username
uk_UA: Ваш пароль не може містити частину вашого імені користувача

en: Your password must contain at least %d characters
uk_UA: Ваш пароль повинен містити не менше %d символів

en: Your password must contain at least one lowercase letter, one capital letter and one number
uk_UA: Ваш пароль повинен містити принаймні одну малу літеру, одну велику літеру та одну цифру

en: Your password must contain less than %d characters
uk_UA: Ваш пароль повинен містити менше %d символів

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
uk_UA: Ваше посилання для скидання паролю, схоже, недійсне. Будь ласка, запросіть нове посилання нижче.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
uk_UA: Термін дії вашого посилання скидання паролю вийшов. Будь ласка, замовте нове посилання нижче.

en: Your passwords do not match
uk_UA: Паролі не співпадають

en: Your personal data has been deleted.
uk_UA: Ваші особисті дані видалено.

en: Your photo is too small. It must be at least %spx high.
uk_UA: Ваше фото занадто мале. Його висота має бути не менше %spx.

en: Your photo is too small. It must be at least %spx wide.
uk_UA: Ваша фотографія занадто мала. Воно повинно мати ширину не менше %spx.

en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add</a> some information!
uk_UA: Ваш профіль виглядає трохи порожнім. Чому б не <a href="%s">додати</a> трохи інформації!

en: Your request could not be authenticated
uk_UA: Ваш запит не може бути автентифікований

en: Your set password
uk_UA: Встановлений вами пароль

en: Your site cannot provide a secure connection. Please contact your hosting provider to enable SSL certifications on your server.
uk_UA: Ваш сайт не може забезпечити безпечне з'єднання. Будь ласка, зверніться до свого хостинг-провайдера, щоб увімкнути сертифікати SSL на вашому сервері.

en: Your site provides a secure connection with SSL.
uk_UA: Ваш сайт забезпечує безпечне з’єднання за допомогою SSL.

en: Your temp uploads directory is <span class="ok">clean</span>. There is nothing to purge.
uk_UA: Ваш каталог тимчасових завантажень <span class="ok">чистий</span>. Очищати нічого.

en: Your temp uploads directory is now clean.
uk_UA: Ваша папка тимчасових завантажень очищена.

en: Your user cache is now removed.
uk_UA: Ваш користувацький кеш видалено.

en: Your user description must contain less than %s characters
uk_UA: Ваш опис користувача повинен містити менше %s символів

en: Your user statuses cache is now removed.
uk_UA: Ваш кеш статусів користувачів видалено.

en: Your username contains invalid characters
uk_UA: Ім'я користувача містить неприпустимі символи.

en: Youtube
uk_UA: YouTube

en: Zambia
uk_UA: Замбія

en: Zhuang
uk_UA: Чжуан

en: Zimbabwe
uk_UA: Зімбабве

en: Zulu
uk_UA: Зулу

en: [{site_name}] Suspicious Account Activity
uk_UA: Підозріла активність облікового запису [{site_name}]

en: ago
uk_UA: тому назад

[ctx: block description]
en: Choose display directory
uk_UA: Виберіть каталог відображення

[ctx: block description]
en: Choose display form
uk_UA: Виберіть форму відображення

[ctx: block description]
en: Displaying the account page of the current user
uk_UA: Відображення сторінки облікового запису поточного користувача

[ctx: block description]
en: Displaying the password reset form
uk_UA: Відображення форми відновлення паролю

[ctx: block title]
en: Account
uk_UA: Обліковий запис

[ctx: block title]
en: Form
uk_UA: Форма

[ctx: block title]
en: Member Directory
uk_UA: Довідник Учасника

[ctx: block title]
en: Password Reset
uk_UA: Скинути пароль

en: code: %1$s, message: %2$s;
uk_UA: код: %1$s, повідомлення: %2$s;

en: contains <strong>administrative role</strong>
uk_UA: містить <strong>адміністративну роль</strong>

en: created on %s when the suspicious account was created. | created on %s when the suspicious accounts were created.
uk_UA[0]: створено %s під час створення підозрілого облікового запису.
uk_UA[1]: створено %s під час створення підозрілих облікових записів.
uk_UA[2]: створено %s під час створення підозрілого облікового запису.

en: date submitted
uk_UA: дата подання

en: e.g. 30, 60, 120
uk_UA: наприклад, 30, 60, 120

en: e.g. Member Directory
uk_UA: наприклад, Довідник Учасників

en: e.g. New Registration Form
uk_UA: наприклад, Нова реєстраційна форма

en: e.g. Site Name.
uk_UA: наприклад, Назва сайту.

en: e.g. [my_custom_shortcode]
uk_UA: наприклад, [my_custom_shortcode]

en: e.g. admin@companyname.com.
uk_UA: наприклад, admin@companyname.com.

en: empty
uk_UA: порожнє

en: https://wordpress.org/support/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/support/

en: in: %s
uk_UA: у %s

en: is <strong>secured</strong>
uk_UA: <strong>захищено</strong>

en: item
uk_UA: елемент

en: items
uk_UA: елементи

en: just now
uk_UA: щойно

[ctx: label]
en: Search for:
uk_UA: Пошук:

en: load more comments
uk_UA: Завантажити більше коментарів

en: load more posts
uk_UA: завантажити більше постів

en: max
uk_UA: макс

en: no comments
uk_UA: немає коментарів

en: not found.
uk_UA: не знайдено.

en: oEmbed
uk_UA: oEmbed (вставка)

en: of
uk_UA: з

en: page
uk_UA: сторінка

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
uk_UA: Пошук &hellip;

en: version needs to be updated to work correctly.
uk_UA: для коректної роботи потрібно оновити версію.

en: {total_users} Member
uk_UA: {total_users} Користувачів

en: {total_users} Members
uk_UA: {total_users} Користувачів

en: Åland Islands
uk_UA: Аландські острови

en: 👇 MORE RECOMMENDATIONS BELOW.
uk_UA: 👇 БІЛЬШЕ РЕКОМЕНДАЦІЙ НИЖЧЕ.
