WooCommerce - Extensions - woocommerce-checkout-field-editor - en to fr translation catalogue (62 entries)

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
fr: Commentaires concernant votre commande, par ex: consignes de livraison.

en: Support
fr: Forums de support

en: Settings
fr: Paramètres

note: translators: %s: WooCommerce link
en: WooCommerce Checkout Field Editor requires %s to be installed and active.
fr: WooCommerce Checkout Field Editor requiert l’installation et l’activation de %s.

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: N/A
fr: ND

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: yes
fr: oui

note: translators: %s: Invalid email address
en: (%s) is not a valid email address.
fr: (%s) n’est pas une adresse e-mail valide.

note: translators: %s: Invalid number
en: (%s) is not a valid number.
fr: (%s) n’est pas un numéro valide.

en: is a required field.
fr: est un champ obligatoire.

en: required
fr: obligatoire

en: Your changes were not saved due to an error (or you made none!).
fr: Vos modifications n’ont pas été enregistrées en raison d’une erreur (ou vous n’en avez fait aucune !).

en: Your changes were saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Select some options
fr: Sélectionner des options

en: Select option
fr: Sélectionner une option

en: Order Notes
fr: Notes de commande

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: This field cannot be modified.
fr: Ce champ ne peut pas être modifié.

en: This field is address locale dependent and cannot be modified.
fr: Ce champ dépend des paramètres régionaux de l’adresse et ne peut pas être modifié.

en: Pipe (|) separate options.
fr: Options de séparation par une barre verticale (|).

en: The fields above show beneath the billing and shipping sections on the checkout page.
fr: Les champs ci-dessus s’affichent sous les sections de facturation et de livraison sur la page de validation de commande.

en: The fields above show in the "shipping information" section of the checkout page. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; we recommend against this if possible.</strong>
fr: Les champs ci-dessus s’affichent dans la section « Informations de livraison » de la page de validation de commande. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; nous déconseillons cela si possible.</strong>

en: The fields above show in the "billing information" section of the checkout page. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; we recommend against this if possible.</strong>
fr: Les champs ci-dessus s’affichent dans la section « Informations de facturation » de la page de validation de commande. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; nous déconseillons cela si possible.</strong>

en: Disable/Remove Checked
fr: Désactiver/Supprimer coché

en: Enable Checked
fr: Activer coché

en: + Add field
fr: + Ajouter un champ

en: Display Options
fr: Options d&rsquo;affichage

en: Validation Rules
fr: Règles de validation

en: Clear Row
fr: Effacer la ligne

en: Placeholder / Option Values
fr: Valeurs des options d’espace réservé /

en: Label
fr: Libellé

en: Name
fr: Nom

en: Order Detail Pages
fr: Pages de détails de la commande

en: Emails
fr: E-mails

en: Right
fr: Droite

en: Full-width
fr: Pleine largeur

en: Left
fr: Gauche

en: Heading
fr: Titre

en: Date Picker
fr: Sélection de la date

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Multiselect
fr: Sélection multiple

en: Select
fr: Sélectionner

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Password
fr: Mot de passe

en: Text
fr: Texte

en: Phone
fr: Téléphone

en: Number
fr: Nombre

en: Email
fr: Adresse de messagerie

en: Required
fr: Obligatoire

en: Fields
fr: Champs

en: Checkout fields successfully reset
fr: Réinitialisation des champs de validation de commande réussie

en: This tool will remove all customizations made to the checkout fields using the checkout field editor.
fr: Cet outil supprimera toutes les personnalisations apportées aux champs de validation de commande à l’aide de l’éditeur des champs de validation de la commande.

en: Reset Checkout Fields
fr: Réinitialiser les champs de validation de commande

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Checkout field editor is ready &#8211; Customize your forms below
fr: L’éditeur des champs de validation de la commande est prêt – Personnalisez vos formulaires ci-dessous

en: Checkout Fields
fr: Champs de validation de la commande

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
fr: En utilisant cette extension, vous pouvez enregistrer des données personnelles ou partager des données avec un service externe. <a href="%s" target="_blank">Découvrez comment cela fonctionne, y compris ce que vous pouvez inclure dans votre politique de confidentialité. </a>

en: Checkout Field Editor
fr: Éditeur des champs de validation de la commande

en: Select which document types should display custom checkout fields.
fr: Sélectionnez les types de document qui doivent afficher les champs de validation de commande personnalisés.

en: Custom Checkout Fields
fr: Champs de validation de commande personnalisés

en: Checkout Fields Editor
fr: Éditeur des champs de validation de la commande
