WooCommerce - Extensions - woocommerce-checkout-field-editor - en to id translation catalogue (63 entries)

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
id: Catatan tentang pesanan Anda, misal: catatan khusus untuk pengiriman.

en: Support
id: Dukungan

en: Docs
id: Dokumentasi

en: Settings
id: Pengaturan

note: translators: %s: WooCommerce link
en: WooCommerce Checkout Field Editor requires %s to be installed and active.
id: WooCommerce Checkout Field Editor mengharuskan %s sudah terpasang dan dalam status aktif.

en: Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: yes
id: Ya

note: translators: %s: Invalid email address
en: (%s) is not a valid email address.
id: (%s) bukan alamat email yang valid.

note: translators: %s: Invalid number
en: (%s) is not a valid number.
id: (%s) bukan nomor yang valid.

en: is a required field.
id: wajib diisi.

en: required
id: harus diisi

en: Your changes were not saved due to an error (or you made none!).
id: Perubahan tidak disimpan karena terjadi error (atau Anda tidak mengubahnya!).

en: Your changes were saved.
id: Perubahan telah disimpan.

en: Select some options
id: Pilih beberapa opsi

en: Select option
id: Pilih opsi

en: Order Notes
id: Catatan Pesanan

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: This field cannot be modified.
id: Kolom ini tidak dapat dimodifikasi.

en: This field is address locale dependent and cannot be modified.
id: Kolom ini bergantung pada lokal alamat dan tidak dapat dimodifikasi.

en: Pipe (|) separate options.
id: Opsi dipisahkan dengan tanda pipa (|).

en: The fields above show beneath the billing and shipping sections on the checkout page.
id: Kolom di atas ditampilkan di bawah bagian penagihan dan pengiriman di halaman checkout.

en: The fields above show in the "shipping information" section of the checkout page. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; we recommend against this if possible.</strong>
id: Kolom di atas ditampilkan di bagian "informasi pengiriman" di halaman checkout. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; kami menyarankan untuk tidak melakukannya jika memungkinkan.</strong>

en: The fields above show in the "billing information" section of the checkout page. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; we recommend against this if possible.</strong>
id: Kolom di atas ditampilkan di bagian "informasi penagihan" di halaman checkout. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; kami menyarankan untuk tidak melakukannya jika memungkinkan.</strong>

en: Disable/Remove Checked
id: Nonaktifkan/Hapus Centang

en: Enable Checked
id: Aktifkan Beri Centang

en: + Add field
id: + Tambahkan kolom

en: Display Options
id: Opsi Tampilan

en: Validation Rules
id: Peraturan Validasi

en: Clear Row
id: Hapus Baris

en: Position
id: Posisi

en: Placeholder / Option Values
id: Placeholder / Nilai Pilihan

en: Type
id: Jenis

en: Name
id: Nama

en: Order Detail Pages
id: Halaman Rincian Pesanan

en: Emails
id: Email

en: Right
id: Kanan

en: Full-width
id: Lebar penuh

en: Left
id: Kiri

en: Heading
id: Judul

en: Date Picker
id: Pemilih Tanggal

en: Checkbox
id: Kotak centang

en: Multiselect
id: Pilih banyak

en: Select
id: Pilih

en: Textarea
id: Area teks

en: Password
id: Kata sandi

en: Text
id: Teks

en: Phone
id: Telepon

en: Number
id: Nomor

en: Email
id: Surel

en: Required
id: Wajib

en: Fields
id: Kolom

en: Checkout fields successfully reset
id: Kolom checkout berhasil diatur ulang

en: This tool will remove all customizations made to the checkout fields using the checkout field editor.
id: Alat ini akan menghapus semua penyesuaian yang telah dibuat untuk kolom checkout menggunakan editor kolom checkout.

en: Reset Checkout Fields
id: Atur Ulang Kolom Checkout

en: Dismiss
id: Tutup

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Checkout field editor is ready &#8211; Customize your forms below
id: Editor kolom checkout sudah siap – Sesuaikan formulir Anda di bawah ini

en: Checkout Fields
id: Kolom Checkout

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
id: Dengan menggunakan ekstensi ini, Anda dapat menyimpan data pribadi atau berbagi data dengan layanan eksternal. <a href="%s" target="_blank">Pelajari lebih lanjut cara kerjanya, termasuk poin yang ingin Anda sertakan dalam kebijakan privasi Anda. </a>

en: Select which document types should display custom checkout fields.
id: Pilih jenis dokumen yang harus menampilkan kolom checkout kustom.

en: Custom Checkout Fields
id: Kolom Checkout Kustom

en: Checkout Fields Editor
id: Editor Kolom Checkout
