WooCommerce - Extensions - woocommerce-checkout-field-editor - en to ja_JP translation catalogue (65 entries)

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
ja_JP: ご注文に関しての特記事項 (例: 配送についての注意)

en: Support
ja_JP: サポート

en: Docs
ja_JP: ドキュメント

en: Settings
ja_JP: セッティング

note: translators: %s: WooCommerce link
en: WooCommerce Checkout Field Editor requires %s to be installed and active.
ja_JP: WooCommerce Checkout Field Editor を使用するには、%s がインストールされ有効化されている必要があります。

en: Shipping address
ja_JP: 配送先

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Billing address
ja_JP: 請求先住所

en: yes
ja_JP: はい

note: translators: %s: Invalid email address
en: (%s) is not a valid email address.
ja_JP: (%s) は有効なメールアドレスではありません。

note: translators: %s: Invalid number
en: (%s) is not a valid number.
ja_JP: (%s) は有効な数字ではありません。

en: is a required field.
ja_JP: は必須フィールドです。

en: required
ja_JP: 必須

en: Your changes were not saved due to an error (or you made none!).
ja_JP: エラーが発生したため変更を保存できませんでした (または変更が加えられていませんでした) 。

en: Your changes were saved.
ja_JP: 変更を保存しました。

en: Select some options
ja_JP: オプションを選択してください

en: Select option
ja_JP: オプションを選択

en: Order Notes
ja_JP: 注文メモ

en: Save Changes
ja_JP: 変更の保存

en: This field cannot be modified.
ja_JP: このフィールドは変更できません。

en: This field is address locale dependent and cannot be modified.
ja_JP: このフィールドは住所のロケールに依存しており、編集できません。

en: Pipe (|) separate options.
ja_JP: パイプ (|) 区切りオプション。

en: The fields above show beneath the billing and shipping sections on the checkout page.
ja_JP: 上記のフィールドは購入手続きページの請求・配送セクションの下に表示されます。

en: The fields above show in the "shipping information" section of the checkout page. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; we recommend against this if possible.</strong>
ja_JP: 上記のフィールドは購入手続きページの「配送情報」セクション内に表示されます。<strong>コアフィールドを無効化すると一部のプラグインで予期しない結果が起こることがあります。もし可能なら無効化しないことをおすすめします。</strong>

en: The fields above show in the "billing information" section of the checkout page. <strong>Disabling core fields can cause unexpected results with some plugins; we recommend against this if possible.</strong>
ja_JP: 上記のフィールドは購入手続きページの「請求情報」セクション内に表示されます。<strong>コアフィールドを無効化すると一部のプラグインで予期しない結果が起こることがあります。もし可能なら無効化しないことをおすすめします。</strong>

en: Disable/Remove Checked
ja_JP: チェックしたものを無効化/削除

en: Enable Checked
ja_JP: チェックしたものを有効化

en: + Add field
ja_JP: + フィールドを追加

en: Display Options
ja_JP: 表示オプション

en: Validation Rules
ja_JP: 検証ルール

en: Clear Row
ja_JP: 行をクリア

en: Position
ja_JP: 位置

en: Placeholder / Option Values
ja_JP: プレースホルダー / オプション値

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Type
ja_JP: 種類

en: Name
ja_JP: 名前

en: Order Detail Pages
ja_JP: 注文詳細ページ

en: Emails
ja_JP: メールアドレス:

en: Right
ja_JP: 右

en: Full-width
ja_JP: 全幅

en: Left
ja_JP: 左

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Date Picker
ja_JP: 日付ピッカー

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Radio
ja_JP: ラジオボタン

en: Multiselect
ja_JP: 複数選択

en: Select
ja_JP: 選択

en: Textarea
ja_JP: テキストエリア

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Number
ja_JP: 数字

en: Email
ja_JP: メール

en: Required
ja_JP: 必須

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: Checkout fields successfully reset
ja_JP: 購入手続きフィールドをリセットしました

en: This tool will remove all customizations made to the checkout fields using the checkout field editor.
ja_JP: このツールは購入手続きフィールドエディターを使って加えられたカスタマイズをすべて削除します。

en: Reset Checkout Fields
ja_JP: 購入手続きフィールドをリセット

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Checkout field editor is ready &#8211; Customize your forms below
ja_JP: Checkout Field Editor を使用できます – 以下でフォームをカスタマイズしてください

en: Checkout Fields
ja_JP: 購入手続きフィールド

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
ja_JP: この拡張機能を使用すると、個人データを保存したり、外部サービスとデータを共有したりできます。<a href="%s" target="_blank">これはプライバシーポリシーに含めるかもしれないものを含め、どのように機能するかについては、こちらをご覧ください。</a>

en: Select which document types should display custom checkout fields.
ja_JP: カスタムチェックアウトフィールドを表示するドキュメントのタイプを選択してください。

en: Custom Checkout Fields
ja_JP: カスタムチェックアウトフィールド
