Plugins - WP Crontrol - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (128 entries)

note: Description of the plugin
en: Take control of the cron events on your WordPress website.
ja_JP: WordPress ウェブサイト上の cron イベントを制御します。

en: Needs checking
ja_JP: 要チェック

en: Check and edit
ja_JP: チェックと編集

en: PHP events
ja_JP: PHP イベント

en: The PHP code in one or more of your PHP cron events needs to be checked for integrity. These events will not run until you check and re-save them.
ja_JP: 1 つ以上の PHP cron イベント内の PHP コードの整合性をチェックする必要があります。これらのイベントは、チェックして再保存するまで実行されません。

note: translators: %s: An input field for specifying a date and time
en: At this time: %s
ja_JP: 現時点：%s

en: Read what to do
ja_JP: 何をすべきか読む

en: The PHP code in this event needs to be checked for integrity. This event will not run until you re-save it.
ja_JP: このイベントの PHP コードの整合性をチェックする必要があります。このイベントは再保存するまで実行されません。

en: PHP cron event
ja_JP: PHP cron イベント

en: Standard cron event
ja_JP: 標準 cron event

note: translators: %s: The number of events with this hook
en: Delete all events with this hook (%s)
ja_JP: このフックを持つすべてのイベントを削除する (%s)

note: translators: Pause is a verb
en: Pause this hook
ja_JP: このフックを一時停止

note: translators: Resume is a verb
en: Resume this hook
ja_JP: このフックを再開

note: translators: 1: Date and time, 2: Timezone
en: Site time when page loaded: %1$s (%2$s)
ja_JP: ページがロードされたサイト時間：%1$s (%2$s)

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Resumed the %s hook.
ja_JP: フック %s を再開。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Paused the %s hook.
ja_JP: フック %s を一時停止。

en: You are not allowed to pause or resume cron events.
ja_JP: Cron イベントの一時停止や再開を行う権限がありません。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Failed to resume the cron event %s.
ja_JP: Cron イベント %s の再開に失敗。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Failed to pause the cron event %s.
ja_JP: Cron イベント %s の一時停止に失敗。

note: translators: State of a cron event, adjective
en: Paused
ja_JP: 一時停止

en: Paused events
ja_JP: 一時停止中のイベント

note: translators: %s: Function name
en: Function %s does not exist
ja_JP: 関数 %s がありません

en: An unknown error occurred.
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。

en: Could not save CSV file.
ja_JP: CSV ファイルを保存できませんでした。

en: Export
ja_JP: エクスポート

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Scheduled the cron event %s to run now. The original event will not be affected.
ja_JP: cron イベント %s を実行するようにスケジュールしました。元のイベントは影響を受けません。

en: Help
ja_JP: ヘルプ

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the WordPress.org documentation on WP-Cron</a> for more technical details about the WP-Cron system for developers.
ja_JP: 開発者向けの WP-Cron システムの技術的な詳細については、<a href="%s">WP-Cron に関する WordPress.org のドキュメントをお読みください</a>。

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the Frequently Asked Questions (FAQ)</a> which cover many common questions and answers.
ja_JP: 多くの一般的な質問とその回答を網羅した、<a href="%s">よくある質問（FAQ）」をお読みください</a>。

note: translators: 1: URL to the documentation, 2: WP Crontrol
en: <a href="%1$s">Read the %2$s website</a> which contains information about events that have missed their schedule, problems with spawning a call to the WP-Cron system, and much more.
ja_JP: スケジュールを逃したイベントの情報や、WP-Cron システムへの呼び出しの生成の問題点などが記載されている<a href="%1$s">%2$s ウェブサイトを読んでください</a>。

en: There are several places to get help with issues relating to WP-Cron:
ja_JP: WP-Cron に関する問題については、いくつかの場所でヘルプを得ることができます：

en: This is a WordPress core event and cannot be deleted
ja_JP: これは WordPress のコアイベントであり、削除することはできません

en: Custom events
ja_JP: カスタムイベント

en: WordPress core events
ja_JP: WordPress コアイベント

en: Events with no action
ja_JP: アクションのないイベント

en: All events
ja_JP: すべてのイベント

en: Invalid timestamp provided.
ja_JP: 無効なタイムスタンプが指定されました。

note: translators: %s: The name of the cron event. translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to schedule the cron event %s.
ja_JP: cron イベント %s をスケジュールできませんでした。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: The cron event %s could not be found.
ja_JP: cron イベント %s が見つかりませんでした。

en: No matching cron events.
ja_JP: 一致する cron イベントはありません。

en: One or more cron events have missed their schedule.
ja_JP: 1 つ以上の cron イベントがスケジュールに含まれていません。

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Event Type
ja_JP: イベント種別

en: The event you are trying to edit does not exist.
ja_JP: 編集しようとしているイベントは存在しません。

en: More information
ja_JP: 詳細情報

en: PHP default timezone is not set to UTC. This may cause issues with cron event timings.
ja_JP: PHP のデフォルトのタイムゾーンが UTC に設定されていません。このため、cron イベントのタイミングに問題が発生する可能性があります。

[ctx: verb]
en: Sponsor
ja_JP: スポンサー

note: translators: 1: The name of the configuration constant, 2: The value of the configuration constant
en: This interval is less than the %1$s constant which is set to %2$s seconds. Events that use it may not run on time.
ja_JP: この間隔は、%2$s秒に設定されている %1$s 定数よりも小さくなります。これを使用するイベントは、時間通りに実行されない場合があります。

en: There are currently no scheduled cron events.
ja_JP: 現在、スケジュールされた cron イベントはありません。

note: translators: %s: Time period, for example "8 minutes"
en: %s ago
ja_JP: %s前

note: translators: 1: Line number, 2: Error message text
en: Line %1$s: %2$s
ja_JP: %1$s行：%2$s

en: Select this row
ja_JP: この行を選択

note: translators: %s: UTC offset
en: Next Run (%s)
ja_JP: 次回実行 (%s)

en: Hook
ja_JP: フック

en: There are no schedules.
ja_JP: スケジュールはありません。

en: This schedule is added by another plugin and cannot be deleted
ja_JP: このスケジュールは別のプラグインで追加されたもので、削除することはできません

en: This is a WordPress core schedule and cannot be deleted
ja_JP: これは WordPress のコアスケジュールであり、削除することはできません

note: translators: %s: Schedule name
en: Unknown (%s)
ja_JP: 不明 (%s)

en: Search Hook Names
ja_JP: フック名の検索

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Failed to save the cron event %s.
ja_JP: %s cron イベントの保存に失敗しました。

en: Deleted the selected cron events.
ja_JP: 選択された cron イベントを削除しました。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Deleted the cron event %s.
ja_JP: %s cron イベントを削除しました。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Created the cron event %s.
ja_JP: %s cron イベントを作成しました。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Saved the cron event %s.
ja_JP: %s cron イベントを保存しました。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: There are no %s cron events to delete.
ja_JP: 削除する %s cron イベントはありません。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Deleted all %s cron events.
ja_JP: すべての %s cron イベントを削除しました。

en: Edit Cron Event
ja_JP: Cron イベントの編集

en: Add Event
ja_JP: イベントの追加

en: Update Event
ja_JP: イベントの更新

note: translators: %s: The name of the plugin that controls the running of cron events.
en: WP-Cron spawning is being managed by the %s plugin.
ja_JP: WP-Cron の生成はプラグイン %s によって管理されています。

note: translators: %s: The name of the cron schedule.
en: Added the cron schedule %s.
ja_JP: cron スケジュール %s を追加しました。

note: translators: %s: The name of the cron schedule.
en: Deleted the cron schedule %s.
ja_JP: cron スケジュール %s を削除しました。

en: Schedules
ja_JP: スケジュール

en: Events
ja_JP: イベント

en: Tomorrow
ja_JP: 明日

en: Now
ja_JP: 今

en: You are not allowed to delete PHP cron events.
ja_JP: PHP cron イベントを削除することはできません。

en: You are not allowed to edit PHP cron events.
ja_JP: PHP cron イベントを編集することはできません。

note: translators: 1, 2, and 3: Example values for an input field.
en: Use a JSON encoded array, e.g. %1$s, %2$s, or %3$s
ja_JP: JSON でエンコードされた配列を使用します。例: %1$s、%2$s、%3$s

note: translators: The PHP tag name
en: The opening %s tag must not be included.
ja_JP: 開始 %s タグは含めないでください。

en: This custom schedule is in use and cannot be deleted
ja_JP: このカスタムスケジュールは使用中のため、削除できません。

en: Action
ja_JP: アクション

en: You cannot add, edit, or delete PHP cron events because your user account does not have the ability to edit files.
ja_JP: 現在のアカウントには編集者権限がないため、PHP cron イベントを追加、編集、削除できません。

note: translators: %s Timezone name.
en: Timezone: %s
ja_JP: タイムゾーン: %s

en: Arguments (optional)
ja_JP: 引数 (オプション)

en: Event Name (optional)
ja_JP: イベント名 (オプション)

note: translators: %1$s: A file name
en: Cron events trigger actions in your code. A cron event needs a corresponding action hook somewhere in code, e.g. the %1$s file in your theme.
ja_JP: Cron イベントはコード内のアクションをトリガーします。 Cron イベントはコードのどこかに対応するアクションフックを必要とします。(例: あなたのテーマの%1$sファイル)

en: Cron events trigger actions in your code. Enter the schedule of the event, as well as the PHP code to execute when the action is triggered.
ja_JP: Cron イベントはコード内のアクションをトリガーします。 アクションのトリガ時に実行する PHP コードと同様に、イベントのスケジュールを入力します。

note: translators: %s: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true.
ja_JP: %s 定数は true に設定されています。

note: translators: %s: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true. WP-Cron spawning is disabled.
ja_JP: %s 定数は true に設定されています。  WP-Cron の誘発が無効になります。

note: translators: %s: The HTTP response code.
en: Unexpected HTTP response code: %s
ja_JP: 予期しない HTTP 応答コード: %s

en: Add Cron Schedule
ja_JP: Cron スケジュールの追加

en: Cron Events
ja_JP: Cron イベント

en: You are not allowed to add new PHP cron events.
ja_JP: 新しい PHP cron イベントを追加することはできません。

en: now
ja_JP: 現在

note: translators: %s: The number of seconds in an interval of time.
en: %s second | %s seconds
ja_JP[0]: %s秒

note: translators: %s: The number of minutes in an interval of time.
en: %s minute | %s minutes
ja_JP[0]: %s分

note: translators: %s: The number of hours in an interval of time.
en: %s hour | %s hours
ja_JP[0]: %s時間

note: translators: %s: The number of days in an interval of time.
en: %s day | %s days
ja_JP[0]: %s日

note: translators: %s: The number of weeks in an interval of time.
en: %s week | %s weeks
ja_JP[0]: %s週間

note: translators: %s: The number of months in an interval of time.
en: %s month | %s months
ja_JP[0]: %sか月

note: translators: %s: The number of years in an interval of time.
en: %s year | %s years
ja_JP[0]: %s年

en: Run now
ja_JP: 今すぐ実行

en: Edit
ja_JP: 編集

en: PHP Code
ja_JP: PHP コード

en: None
ja_JP: なし

en: Recurrence
ja_JP: 頻度

en: Next Run
ja_JP: 次の実行

en: Hook Name
ja_JP: フック名

en: Arguments
ja_JP: 引数

en: Add Cron Event
ja_JP: Cron イベントの追加

note: translators: %s: Error message text.
en: There was a problem spawning a call to the WP-Cron system on your site. This means WP-Cron events on your site may not work. The problem was: %s
ja_JP: サイトの WP-Cron システムへの呼び出しが頻発する問題がありました。 つまり、サイトの WP-Cron イベントが機能しない可能性があります。 問題: %s。

en: Interval (seconds)
ja_JP: 間隔 (秒)

en: Internal Name
ja_JP: 内部名

en: Adding a new cron schedule will allow you to schedule events that re-occur at the given interval.
ja_JP: 新しい cron スケジュールを追加すると、指定された間隔で再発生するイベントをスケジュールすることができます。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Interval
ja_JP: 間隔

en: Cron Schedules
ja_JP: Cron スケジュール

en: You are not allowed to run cron events.
ja_JP: Cron イベントを実行する権限がありません。

en: You are not allowed to delete cron events.
ja_JP: Cron イベントを削除する権限がありません。

en: You are not allowed to delete cron schedules.
ja_JP: Cron スケジュールを削除する権限がありません。

en: You are not allowed to add new cron schedules.
ja_JP: 新規 cron スケジュールを追加する権限がありません。

en: You are not allowed to edit cron events.
ja_JP: Cron イベントを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to add new cron events.
ja_JP: 新規 cron イベントを追加する権限がありません。

en: Non-repeating
ja_JP: 繰り返さない

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Failed to the delete the cron event %s.
ja_JP: Cron イベント %s を削除できませんでした。

note: translators: %s: The name of the cron event.
en: Failed to the execute the cron event %s.
ja_JP: Cron イベント %s を実行できませんでした。
