Themes - Twenty Fifteen - en to da_DK translation catalogue (101 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
da_DK: Vores standardtema for 2015 er rent, blog-fokuseret og designet til klarhed. Den enkle og ligefremme typografi i Twenty Fifteen er læsbar på en bred vifte af skærmstørrelser og egnet til flere sprog. Vi har designet det ved hjælp af en mobile-first tilgang, hvilket betyder, at dit indhold er i centrum, uanset om dine besøgende benytter en smartphone, tablet, laptop eller stationær computer.

en: Light Blue Gradient
da_DK: Lys blå graduering

en: Bright Blue Gradient
da_DK: Klar blå graduering

en: Blue Gray Gradient
da_DK: Blågrå graduering

en: Purple Gradient
da_DK: Lilla graduering

en: Dark Purple Gradient
da_DK: Mørke lilla graduering

en: Light Pink Gradient
da_DK: Lys pink graduering

en: Medium Pink Gradient
da_DK: Medium pink graduering

en: Dark Brown Gradient
da_DK: Mørkebrun graduering

en: Yellow Gradient
da_DK: Gul graduering

en: White Gradient
da_DK: Hvid graduering

en: Light Gray Gradient
da_DK: Lysegrå graduering

en: Dark Gray Gradient
da_DK: Mørkegrå graduering

en: Swimsuit
da_DK: Badetøj

en: Water Bottle
da_DK: Vandflaske

en: Camera
da_DK: Kamera

en: Towels
da_DK: Håndklæder

en: You don’t need a lot, trust us!
da_DK: Du har ikke brug for meget, stol på os!

en: What to pack for the beach
da_DK: Hvad du skal pakke til en strandtur

en: Columns with a List
da_DK: Kolonner med en liste

en: Travels
da_DK: Rejser

en: Adventure
da_DK: Eventyr

en: Two Columns with Images
da_DK: To kolonner med billeder

en: City, State, 00000
da_DK: 1234 Bynavn

en: 123 Main Street
da_DK: Gadenavn 8

en: Address
da_DK: Adresse

en: (123) 555-5555
da_DK: (+45) 1234-5678

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Follow us
da_DK: Følg os

en: example@example.com
da_DK: eksempel@eksempel.dk

en: Email
da_DK: E-mail

en: Contact area
da_DK: Kontakt område

en: Our default 2015 theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen’s simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages.
da_DK: Vores standard 2015-tema er rent, blogfokuseret og designet til klarhed. Twenty Fifteens enkle, ligetil typografi kan læses på en lang række skærmstørrelser og er velegnet til flere sprog.

en: A pier at sunset
da_DK: En mole ved solnedgang

en: A pier with seagulls.
da_DK: En mole med måger.

en: A pier with a seagull.
da_DK: En mole med en måge.

en: Gallery and Description
da_DK: Galleri og beskrivelse

en: Light Blue
da_DK: Lyseblå

en: Bright Blue
da_DK: Klar blå

en: Blue Gray
da_DK: Blågrå

en: Dark Purple
da_DK: Mørke lilla

en: Light Pink
da_DK: Lys pink

en: Medium Pink
da_DK: Medium pink

en: Dark Brown
da_DK: Mørkebrun

en: White
da_DK: Hvid

en: Light Gray
da_DK: Lysegrå

en: Dark Gray
da_DK: Mørkegrå

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: En tanke om &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
da_DK: Skriv en kommentar <span class="screen-reader-text"> til %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
da_DK: Forrige indlæg:

en: Previous
da_DK: Forrige

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
da_DK: Næste indlæg:

en: Next
da_DK: Næste

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
da_DK: Fuld størrelse

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
da_DK: Kategorier

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
da_DK: Forfatter

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
da_DK: Udgivet i

en: Featured
da_DK: Fremhævet

en: Newer Comments
da_DK: Seneste kommentarer

en: Older Comments
da_DK: Ældre kommentarer

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

en: Blue
da_DK: Blå

en: Purple
da_DK: Lilla

en: Yellow
da_DK: Gul

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Default
da_DK: Standard

en: Header and Sidebar Background Color
da_DK: Baggrundsfarve i sidehoved og sidebjælke

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
da_DK: Bruges til sidehovedet på små skærme og sidebaren på brede skærme.

en: Header and Sidebar Text Color
da_DK: Tekstfarve til sidehoved og sidepanel

en: Base Color Scheme
da_DK: Basis farveskema

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
da_DK: Twenty Fifteen kræver minimum WordPress version 4.1 Du bruger version %s. Opgrader venligst og prøv igen.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
da_DK: <span class="meta-nav">Udgivet i</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
da_DK: Næste billede

en: Previous Image
da_DK: Forrige billede

en: Menu and widgets
da_DK: Menu og widgets

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
da_DK: Hop til indhold

note: translators: Hidden accessibility text.
en: collapse child menu
da_DK: skjul undermenu

note: translators: Hidden accessibility text.
en: expand child menu
da_DK: udvid undermenu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
da_DK: Tilføj widgets her som skal vises i din sidebjælke.

en: Widget Area
da_DK: Widget-område

en: Social Links Menu
da_DK: Menu til sociale links

en: Primary Menu
da_DK: Primær menu

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men din søgning gav ingen resultater. Prøv igen med nogle andre søgeord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href="%s">Start her</a>.

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Pages:
da_DK: Sider:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
da_DK: Læs mere %s

en: Comments are closed.
da_DK: Der er lukket for kommentarer.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[0]: %1$s tanke om &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[1]: %1$s tanker om &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
da_DK: Vis alle indlæg af %s

en: Published by
da_DK: Udgivet af

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
da_DK: Side

en: Next page
da_DK: Næste side

en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
da_DK: Det ser ud til, at der ikke blev fundet noget på denne placering. Måske prøv en søgning?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da_DK: Hov! Den side findes ikke.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
da_DK: holdet bag WordPress
