Themes - Twenty Fifteen - en to sv_SE translation catalogue (104 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
sv_SE: Vårt 2015-års standardtema är rent, bloggfokuserat, och utformat för tydlighet. Twenty Fifteens enkla, okomplicerad typografi är läsbar på en mängd olika skärmstorlekar och lämpar sig för flera språk. Vi designade det med 'mobile first'-metoden, vilket innebär att ditt innehåll tar första parkett, oavsett om dina besökare besöker din sida med smartphone, surfplatta, laptop eller stationär dator.

en: Light Blue Gradient
sv_SE: Ljusblå gradient

en: Bright Blue Gradient
sv_SE: Ljust blå gradient

en: Blue Gray Gradient
sv_SE: Blågrå gradient

en: Purple Gradient
sv_SE: Lila gradient

en: Dark Purple Gradient
sv_SE: Mörkt lila gradient

en: Light Pink Gradient
sv_SE: Ljust rosa gradient

en: Medium Pink Gradient
sv_SE: Mellanrosa gradient

en: Dark Brown Gradient
sv_SE: Mörkt brun gradient

en: Yellow Gradient
sv_SE: Gul gradient

en: White Gradient
sv_SE: Vit gradient

en: Light Gray Gradient
sv_SE: Ljust grå gradient

en: Dark Gray Gradient
sv_SE: Mörkt grå gradient

en: Swimsuit
sv_SE: Baddräkt

en: Water Bottle
sv_SE: Vattenflaska

en: Camera
sv_SE: Kamera

en: Towels
sv_SE: Handduk

en: You don’t need a lot, trust us!
sv_SE: Du behöver inte mycket, lita på oss!

en: What to pack for the beach
sv_SE: Vad man ska packa för stranden

en: Columns with a List
sv_SE: Kolumn med en lista

en: Travels
sv_SE: Resor

en: Adventure
sv_SE: Äventyr

en: Two Columns with Images
sv_SE: Två kolumner med bilder

en: City, State, 00000
sv_SE: Ort, delstat, 00000

en: 123 Main Street
sv_SE: Storgatan 123

en: Address
sv_SE: Adress

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Follow us
sv_SE: Följ oss

en: Email
sv_SE: E-post

en: Contact area
sv_SE: Kontaktområde

en: Our default 2015 theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen’s simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages.
sv_SE: Vårt standardteam för 2015 theme har ren layout, är bloggfokuserat och utformat för maximal klarhet. Den enkla och okomplicerade typografin i Twenty Fifteen går bra att läsa på skärmar i många olika storlekar och fungerar för många olika språk.

en: A pier at sunset
sv_SE: En pir vid solnedgången

en: A pier with seagulls.
sv_SE: En pir med fiskmåsar.

en: A pier with a seagull.
sv_SE: En pir med en fiskmås.

en: Gallery and Description
sv_SE: Galleri och beskrivning

en: Light Blue
sv_SE: Ljusblått

en: Bright Blue
sv_SE: Djupblått

en: Blue Gray
sv_SE: Blågrått

en: Dark Purple
sv_SE: Mörklila

en: Light Pink
sv_SE: Ljusrosa

en: Medium Pink
sv_SE: Mellanrosa

en: Dark Brown
sv_SE: Mörkbrunt

en: White
sv_SE: Vitt

en: Light Gray
sv_SE: Ljusgrått

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrått

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: En kommentar till &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv_SE: Lämna en kommentar<span class="screen-reader-text"> till %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
sv_SE: Föregående inlägg:

en: Previous
sv_SE: Föregående

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
sv_SE: Nästa inlägg:

en: Next
sv_SE: Nästa

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
sv_SE: Full storlek

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
sv_SE: Taggar

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
sv_SE: Kategorier

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
sv_SE: Författare

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
sv_SE: Postat

en: Featured
sv_SE: Utvalda

en: Newer Comments
sv_SE: Nyare kommentarer

en: Older Comments
sv_SE: Äldre kommentarer

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Purple
sv_SE: Lila

en: Pink
sv_SE: Rosa

en: Yellow
sv_SE: Gult

en: Dark
sv_SE: Mörkt

en: Default
sv_SE: Standard

en: Header and Sidebar Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för sidhuvud och sidofält

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
sv_SE: Anges som sidhuvud på små skärmar och sidofält på större skärmar.

en: Header and Sidebar Text Color
sv_SE: Textfärg för sidhuvud och sidofält

en: Base Color Scheme
sv_SE: Huvudfärgschema

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
sv_SE: Twenty Fifteen kräver minst WordPress version 4.1. Du använder version %s. Uppdatera och försök igen.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
sv_SE: <span class="meta-nav">Publicerat i</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
sv_SE: Nästa bild

en: Previous Image
sv_SE: Föregående bild

en: Menu and widgets
sv_SE: Meny och widgets

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

note: translators: Hidden accessibility text.
en: collapse child menu
sv_SE: minimera undermeny

note: translators: Hidden accessibility text.
en: expand child menu
sv_SE: expandera undermeny

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv_SE: på

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv_SE: på

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv_SE: på

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
sv_SE: Lägg till widgets som ska visas i din sidopanel här.

en: Widget Area
sv_SE: Widgetfält

en: Social Links Menu
sv_SE: Meny för sociala länkar

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
sv_SE: Drivs med %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar inte som om vi kan hitta det du letar efter. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Ledsen, inget matchade dina sökkriterier. Vänligen försök igen med andra nyckelord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
sv_SE: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%s">Kom igång här</a>.

en: Nothing Found
sv_SE: Kunde inte hittas

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
sv_SE: Fortsätt läsa %s

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer inaktiverade.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s reaktion till &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[1]: %1$s reaktioner till &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

en: Published by
sv_SE: Publicerat av

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
sv_SE: Sida

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Previous page
sv_SE: Föregående sida

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv_SE: Det verkar inte som något kunde hittas för den här platsen. Testa en sökning kanske?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv_SE: Ojdå! Sidan kunde inte hittas.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet
