Themes - Twenty Fifteen - en to tr translation catalogue (98 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
tr: 2015 varsayılan temamız temiz, blog odaklı ve duruluk ön planda tutularak tasarlandı. Yirmi Onbeş'in basit, ileri dönük tipografisi, geniş bir yelpazedeki ekran boyları ve bir çok dil için en üst düzey okunabilirlik sağlar. Mobil öncelikli olarak tasarladığımız temamızda, ziyaretçileriniz ister akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlardan, isterlerse masa üstü bilgisayarlardan görüntülesinler, içerik hep merkezdedir.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Fifteen
tr: Yirmi Onbeş

en: Gallery and Description
tr: Galeri ve açıklama

en: A pier at sunset
tr: Gün batımında bir iskele

en: Our default 2015 theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen’s simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages.
tr: Varsayılan 2015 temamız temiz, blog odaklı ve netlik için tasarlandı. Yirmi Onbeş'in basit, anlaşılır tipografisi çok çeşitli ekran boyutlarında okunabilir ve birden çok dile uygundur.

en: A pier with a seagull.
tr: Martılı bir iskele.

en: A pier with seagulls.
tr: Martıların olduğu bir iskele.

en: Contact area
tr: İletişim alanı

en: Email
tr: E-posta

en: example@example.com
tr: ornek@ornek.com

en: Follow us
tr: Bizi takip edin

en: Phone
tr: Telefon

en: (123) 555-5555
tr: (555) 555-5555

en: Address
tr: Adres

en: 123 Main Street
tr: 123 Ana cadde

en: City, State, 00000
tr: İlçe, Şehir, 00000

en: Two Columns with Images
tr: Görseller içeren iki sütun

en: Adventure
tr: Macera

en: I faced about again, and rushed towards the approaching Martian, rushed right down the gravelly beach and headlong into the water. Others did the same.
tr: Tekrar yüzümü döndüm ve yaklaşan Marslıya doğru koştum, çakıllı kumsaldan aşağı doğru koştum ve suya daldım. Diğerleri de aynısını yaptı.

en: Travels
tr: Geziler

en: A boatload of people putting back came leaping out as I rushed past. The stones under my feet were muddy and slippery, and the river was so low.
tr: Ben hızla yanından geçerken, bir tekne dolusu insan geri sıçradı. Ayaklarımın altındaki taşlar çamurlu ve kaygandı ve nehir çok alçaktı.

en: Columns with a List
tr: Listeli sütunlar

en: What to pack for the beach
tr: Plaj için ne paket

en: You don’t need a lot, trust us!
tr: Çok fazla ihtiyacınız yok, bize güvenin!

en: As I watched, the planet seemed to grow larger and smaller and to advance and recede, but that was simply that my eye was tired. Forty millions of miles it was from us — more than forty millions of miles of void. Few people realize the immensity of vacancy in which the dust of the material universe swims.
tr: İzledikçe, gezegen büyüyor ve küçülüyor, ilerliyor ve geriliyor gibiydi, ama bu sadece gözüm yorulmuştu. Bizden kırk milyon mil uzaktaydı - kırk milyon milden fazla boşluk. Çok az insan, maddi evrenin tozunun yüzdüğü boşluğun enginliğini fark eder.

en: Towels
tr: Havlular

en: Camera
tr: Kamera

en: Water Bottle
tr: Su şişesi

en: Swimsuit
tr: Mayo

en: Snacks
tr: Atıştırmalıklar

en: Dark Gray
tr: Koyu gri

en: Light Gray
tr: Açık gri

en: White
tr: Beyaz

en: Dark Brown
tr: Koyu kahverengi

en: Medium Pink
tr: Pembe

en: Light Pink
tr: Açık pembe

en: Dark Purple
tr: Koyu mor

en: Blue Gray
tr: Mavi gri

en: Bright Blue
tr: Parlak mavi

en: Light Blue
tr: Açık mavi

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; için bir yorum

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
tr: <span class="screen-reader-text">%s için</span> bir yorum yapın

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
tr: Önceki yazı:

en: Previous
tr: Önceki

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
tr: Sonraki yazı:

en: Next
tr: Sonraki

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
tr: Tam boyut

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
tr: Yazar

[ctx: Used before post format.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Format
tr: Biçim

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
tr: Yayın tarihi

en: Featured
tr: Öne çıkarılmış

en: Newer Comments
tr: Yeni yorumlar

en: Older Comments
tr: Eski yorumlar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Blue
tr: Mavi

en: Purple
tr: Mor

en: Pink
tr: Pembe

en: Yellow
tr: Sarı

en: Dark
tr: Koyu

en: Default
tr: Varsayılan

en: Header and Sidebar Background Color
tr: Başlık ve yan sütun arka plan rengi

en: Header and Sidebar Text Color
tr: Başlık ve tan sütun metin rengi

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
tr: Küçük ekranlarda başlığa, geniş ekranlarda yan sütuna uygulanır.

en: Base Color Scheme
tr: Taban renk şeması

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
tr: <span class="meta-nav">Yayın yeri</span><span class="post-title">%title</span>

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi onbeş en az WordPress 4.1 gerektirir. Siz şu an %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyin.

en: Next Image
tr: Sonraki görsel

en: Previous Image
tr: Önceki görsel

en: Menu and widgets
tr: Menü ve bileşenler

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
tr: İçeriğe atla

note: translators: Hidden accessibility text.
en: expand child menu
tr: Alt menüyü genişlet

note: translators: Hidden accessibility text.
en: collapse child menu
tr: Alt menüyü toparla

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: off

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
tr: Yan sütunda görüntülenmek üzere buraya bileşenlerinizi koyabilirsiniz.

en: Widget Area
tr: Bileşen alanı

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz fakat aradığınız kriterler ile örtüşen sonuç bulunamadı. Lütfen başka kriterler ile tekrar deneyin.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayımlamaya hazır mısınız? <a href="%s">Buradan başlayın</a>.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Pages:
tr: Sayfalar:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
tr: Okumaya devam et %s

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine %1$s yorum

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazıları görüntüle

en: Published by
tr: Yayınlayan

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
tr: Sayfa

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Görünen o ki burada hiç bir şey bulunamadı. Ufak bir aramaya ne dersiniz?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Off! Bu sayfa bulunamadı.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
