Themes - Twenty Fourteen - en to es translation catalogue (125 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
es: En 2014 nuestro tema por defecto permite crear una revista digital adaptable con  un diseño moderno y limpio. Destaca tu contenido favorito en la portada en modo rejilla o carrusel. Usa las tres áreas de widges para personalizar tu web, y cambia la disposición de tu contenido gracias a la plantilla de página de ancho completo, o la de colaborador, que muestra los autores de tu sitio. Crear una revista digital con WordPress nunca ha sido más fácil.

en: GET IN TOUCH
es: PONTE EN CONTACTO

en: Don’t hesitate to reach out.
es: No dudes en contactar.

en: GOT A QUESTION?
es: ¿TIENES UNA PREGUNTA?

en: Write title…
es: Escribe el título...

en: Contact
es: Contacto

en: Read More
es: Leer más

en: Clouds
es: Nubes

en: Photo of a cloudy mountain
es: Foto de una montaña con nubes

en: Streetscape
es: Paisaje urbano

en: Photo of a streetscape
es: Foto de un paisaje urbano

en: Bridge
es: Puente

en: Photo of a bridge
es: Foto de un puente

en: Sunset
es: Puesta del sol

en: Photo of a sunset
es: Foto de una puesta de sol

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
es: Aquí hay algunas fotos de mis destinos favoritos de todo el tiempo.

en: Traveling Nostalgia
es: Nostalgia del viaje

en: Summary
es: Resumen

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
es: Este año lo dediqué por completo al hemisferio occidental. Hice un viaje de un mes por Estados Unidos y Canadá y también visité México, Brasil y Colombia.

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
es: En 2012, amplié mis viajes a Europa. Pasé tiempo en Polonia, Alemania, Italia, Francia y España.

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
es: Mi primer año de viaje. Visité China, Tailandia, Japón e India.

en: List
es: Lista

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
es: He viajado a más de 60 países y he hecho muchos amigos por el camino. He creado esta web para hacer un seguimiento de los recuerdos que he creado en mis años de viaje.

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
es: Hola, me llamo Joan. Me apasionan la escritura, los viajes y la fotografía.

en: A person standing in front of a lake
es: Una persona de pie frente a un lago

en: About
es: Acerca de

en: White
es: Blanco

en: Light Gray
es: Gris claro

en: Medium Gray
es: Gris medio

en: Dark Gray
es: Gris oscuro

en: Black
es: Negro

en: Green
es: Verde

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
es[0]: %1$s comentario sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
es[1]: %1$s comentarios sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
es: Un comentario sobre &ldquo;%s&rdquo;

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
es: Página de ancho completo

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
es: Página de colaborador

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
es: Archivo de la etiqueta: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
es: Resultados de la búsqueda para: %s

en: Post format to show:
es: Formato de entrada a mostrar:

en: Number of posts to show:
es: Número de entradas a mostrar:

en: Title:
es: Título:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
es[0]: Esta galería contiene <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s foto</a>.
es[1]: Esta galería contiene <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s fotos</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
es: Sigue leyendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
es: Más minientradas

en: Asides
es: Minientradas

en: More galleries
es: Más galerías

en: Galleries
es: Galerías

en: More links
es: Más enlaces

en: Links
es: Enlaces

en: More quotes
es: Más citas

en: Quotes
es: Citas

en: More audio
es: Más audios

en: More videos
es: Más vídeos

en: Videos
es: Vídeos

en: More images
es: Más imágenes

en: Images
es: Imágenes

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
es: Usa este widget para listar minientradas, citas, vídeos, audios, imágenes, galería y enlaces recientes.

en: Twenty Fourteen Ephemera
es: Twenty Fourteen Efímera

en: Sticky
es: Fija

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
es: <span class="meta-nav">Entrada siguiente</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
es: <span class="meta-nav">Entrada anterior</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
es: <span class="meta-nav">Publicada en</span>%title

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
es: Navegación de entradas

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
es: Ir a las entradas

en: Next &rarr;
es: Siguiente &rarr;

en: &larr; Previous
es: &larr; Anterior

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
es: No mostrar la etiqueta en la portada.

en: Tag Name
es: Nombre de la etiqueta

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
es: Para un tutorial en profundidad y más trucos visita la página de <a href="%s">documentación de Twenty Fourteen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
es: Mejora el diseño de tu sitio usando <a href="%s">Imágenes destacadas</a> en las entradas que quieras resaltar (también conocidas como miniaturas de entrada). Esto te permite asociar una imagen con tu entrada sin insertarla en la misma. Twenty Fourteen utiliza las imágenes destacadas de las entradas y páginas&mdash;sobre el título&mdash; y el área de Contenido destacado en la portada.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
es: La página de inicio te ofrece la elección de hasta 6 entradas destacadas en una rejilla o carrusel, controlados por una <a href="%1$s">etiqueta</a>. Puedes cambiar la etiqueta y el diseño en <a href="%2$s">Apariencia &rarr; Personalizar</a>. Si ninguna entrada coincide con la etiqueta, se mostrarán las <a href="%3$s">entradas fijas</a> en su lugar.

en: Slider
es: Carrusel

en: Grid
es: Cuadrícula

en: Layout
es: Diseño de pantalla

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
es: destacado

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
es: Usa una <a href="%1$s">etiqueta</a> para destacar tus entradas. Si ninguna entrada se ajusta a la etiqueta entonces se usarán las <a href="%2$s">entradas fijas</a>.

en: Featured Content
es: Contenido destacado

en: Background may only be visible on wide screens.
es: El fondo solo será visible en pantallas anchas.

en: May only be visible on wide screens.
es: Puede que sólo sea visible en pantallas anchas.

en: Display Site Title &amp; Tagline
es: Muestra el título y descripción del sitio

en: Site Title Color
es: Color del título del sitio

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
es: Twenty Fourteen requiere al menos la versión 3.6 de WordPress. Estás usando la versión %s. Por favor, actualiza e inténtalo de nuevo.

en: Next Image
es: Imagen siguiente

en: Previous Image
es: Imagen anterior

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
es: Saltar al contenido

en: Primary Menu
es: Menú principal

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
es: Buscar

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
es: Página %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
es[0]: %d Artículo
es[1]: %d Artículos

en: Next
es: Siguiente

en: Previous
es: Anterior

en: Appears in the footer section of the site.
es: Aparece en la sección de pie de página del sitio.

en: Footer Widget Area
es: Área de widgets del pie de página

en: Additional sidebar that appears on the right.
es: Barra lateral adicional que aparece a la derecha.

en: Content Sidebar
es: Barra lateral de contenido

en: Main sidebar that appears on the left.
es: Barra lateral principal que aparece a la izquierda.

en: Primary Sidebar
es: Barra lateral principal

en: Secondary menu in left sidebar
es: Menú secundario de la barra lateral izquierda

en: Top primary menu
es: Menú principal superior

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
es: Funciona gracias a %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es: Parece que no encontramos lo que estás intentando localizar. Es posible que te ayude buscarlo.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es: Lo siento pero no hay nada que se ajuste a tus criterios de búsqueda. Por favor, inténtalo de nuevo con palabras claves distintas.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
es: ¿Preparado para publicar tu primera entrada? <a href="%s">Empieza aquí</a>.

en: Nothing Found
es: No se ha encontrado nada

en: Pages:
es: Páginas:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
es: Seguir leyendo %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
es: Editar

en: % Comments
es: % comentarios

en: 1 Comment
es: 1 comentario

en: Leave a comment
es: Deja un comentario

en: Comments are closed.
es: Los comentarios están cerrados.

en: Newer Comments &rarr;
es: Comentarios más recientes &rarr;

en: &larr; Older Comments
es: &larr; Comentarios más antiguos

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
es: Navegación de comentarios

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
es: Archivo de la categoría: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
es: Todas las entradas de:  %s

en: Archives
es: Archivo

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
es: Archivo por años: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
es: Archivo por meses: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
es: Archivo por días: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es: Parece que no hay nada en este lugar. ¿Y si pruebas una búsqueda?

en: Not Found
es: No encontrado

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es: https://es.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es: el equipo de WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyfourteen/
es: https://es.wordpress.org/themes/twentyfourteen/
