Themes - Twenty Fourteen - en to id translation catalogue (91 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
id: Pada tahun 2014, tema default kami memungkinkan Anda membuat website majalah responsif dengan desain modern yang ramping. Tampilkan konten halaman depan favorit Anda baik di kolom atau slide. Gunakan tiga bidang widget untuk menyesuaikan situs web Anda, dan ubah tata letak konten anda dengan templet halaman penuh lebar dan halaman kontributor untuk memamerkan penulis anda. Membuat website majalah dengan WordPress belum pernah lebih mudah dari ini.

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
id: Halaman Layar Penuh

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
id: Halaman Kontributor

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
id: Arsip Tag: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

en: Post format to show:
id: Format tulisan yg ditampilkan:

en: Number of posts to show:
id: Jumlah pos untuk ditampilkan:

en: Title:
id: Judul:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
id[0]: Galeri ini memiliki <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s foto</a>.
id[1]: Galeri ini memiliki <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s foto</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lanjutkan membaca <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
id: Aside lainnya

en: Asides
id: Sampingan

en: More galleries
id: Galeri Lainnya

en: Galleries
id: Galeri

en: More links
id: Tautan lainnya

en: More quotes
id: Kutipan lainnya

en: Links
id: Tautan

en: Quotes
id: Kutipan

en: More audio
id: Audio lainnya

en: More videos
id: Video lainnya

en: Videos
id: Video

en: More images
id: Gambar lainnya

en: Images
id: Gambar

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
id: Pergunakan widget ini untuk menampilkan tulisan Aside, Kutipan, Video, Audio, Gambar, Galeri, and Tautan terbaru Anda.

en: Twenty Fourteen Ephemera
id: Twenty Fourteen Bekas

en: Sticky
id: Lekat

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
id: <span class="meta-nav">Tulisan Selanjutnya</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
id: <span class="meta-nav">Tulisan Sebelumnya</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
id: <span class="meta-nav">Dipublikasikan di</span>%title

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
id: Navigasi Tulisan

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
id: Navigasi tulisan

en: Next &rarr;
id: Selanjutnya &rarr;

en: &larr; Previous
id: &larr; Sebelumnya

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
id: Jangan menampilkan tag di halaman depan

en: Tag Name
id: Nama Tag

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
id: Untuk panduan lebih dalam, tip dan trik, kunjungi <a href="%s">Panduan Twenty Fourteen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
id: Tingkatkan desain situs Anda dengan menggunakan <a href="%s">Gambar Menonjol</a> untuk artikel yang ingin anda tonjolkan (juga dikenal sebagai post thumbnail). Hal ini memungkinkan Anda untuk menghubungkan gambar dengan posting Anda tanpa memasukkannya. Twenty Fourteen menggunakan gambar menonjol untuk tulisan dan halaman&mdash;atas judul&mdash;dan pada konten yang ditonjolkan di halaman depan.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
id: Laman pangkal menampilkan 6 tulisan pilihan Anda dalam grid atau slider, yang dipilih dengan suatu <a href="%1$s">tag</a>; Anda bisa mengganti tag dan tata letak di <a href="%2$s">Tampilan &rarr; Suaikan</a>. Jika tak ada tulisan yang memiliki tag tersebut, <a href="%3$s">Tulisan Lekat</a> akan ditampilkan sebagai gantinya.

en: Slider
id: Slide

en: Grid
id: Kolom

en: Layout
id: Tata letak

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
id: diutamakan

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
id: Gunakan <a href="%1$s">tag</a> untuk menonjolkan artikel anda. Jika tidak ada artikel yang cocok dg tag, <a href="%2$s">artikel tempel</a> akan ditampilkan.

en: Featured Content
id: Konten Menonjol

en: May only be visible on wide screens.
id: Mungkin hanya tampak pada layar lebar.

en: Background may only be visible on wide screens.
id: Latar belakang hanya terlihat di layar lebar

en: Display Site Title &amp; Tagline
id: Tampilkan Judul Situs &amp; diskripsi

en: Site Title Color
id: Warna Judul Situs

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
id: Twenty Fourteen membutuhkan setidaknya WordPress versi 3.6. Anda menggunakan versi %s. Silahkan memutakhirkan dan coba kembali

en: Next Image
id: Gambar selanjutnya

en: Previous Image
id: Gambar sebelumnya

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
id: Langsung ke isi

en: Primary Menu
id: Menu Utama

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
id: Cari

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
id: Laman %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
id[0]: %d artikel
id[1]: %d artikel

en: Next
id: Berikut

en: Previous
id: Sebelumnya

[ctx: Lato font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: di

en: Appears in the footer section of the site.
id: Muncul di bagian kaki dari situs.

en: Footer Widget Area
id: Area widget kaki

en: Additional sidebar that appears on the right.
id: Sidebar tambahan yang muncul di sebelah kanan.

en: Content Sidebar
id: Isi sidebar

en: Main sidebar that appears on the left.
id: Sidebar utama yang muncul di kiri

en: Primary Sidebar
id: Sidebar utama

en: Secondary menu in left sidebar
id: Menu tambahan di sidebar kiri

en: Top primary menu
id: Menu utama atas

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga bertenaga %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Rupanya kami tidak dapat menemukan hal yang sedang Anda cari. Cobalah pada pencarian.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang cocok dengan kata yang anda cari. Silahkan coba lagi dengan kata kunci yang lain

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
id: Apakah Anda siap memublikasikan tulisan pertama? <a href="%s">Mulai di sini</a>.

en: Nothing Found
id: Tidak Ditemukan

en: Pages:
id: Laman:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lanjutkan membaca %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
id: Sunting

en: % Comments
id: % Komentar

en: 1 Comment
id: 1 Komentar

en: Leave a comment
id: Tinggalkan komentar

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Newer Comments &rarr;
id: Komentar Lebih Baru &rarr;

en: &larr; Older Comments
id: &larr; Komentar Lama

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
id: Navigasi komentar

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
id: Arsip Kategori: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
id: Semua tulisan dari %s

en: Archives
id: Arsip

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
id: Arsip Tahunan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
id: Arsip Bulanan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
id: Arsip Harian: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
id: Sepertinya tidak ada apa pun di sini. Mungkin mau coba pencarian?

en: Not Found
id: Tidak Ditemukan

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress
