Themes - Twenty Fourteen - en to ja_JP translation catalogue (125 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
ja_JP: 2014年のデフォルトテーマでは、おしゃれで現代的なレスポンシブデザインのマガジンスタイル・サイトを作ることができます。お気に入りのホームページコンテンツをグリッドまたはスライダー形式でおすすめしましょう。3つのウィジェットエリアを使ってサイトをカスタマイズしたり、全幅ページテンプレートや執筆者を表示できる参加者ページでコンテンツのレイアウトを変えてみたりしてみませんか。WordPress でマガジンサイトを作るのが今までになく簡単になりました。

en: GET IN TOUCH
ja_JP: お問い合わせ

en: Don’t hesitate to reach out.
ja_JP: お気軽にご連絡ください。

en: GOT A QUESTION?
ja_JP: ご不明点がありますか ?

en: Write title…
ja_JP: タイトルを入力...

en: Contact
ja_JP: 連絡

en: Read More
ja_JP: 続きを読む

en: Clouds
ja_JP: 雲

en: Photo of a cloudy mountain
ja_JP: 曇った山の写真

en: Streetscape
ja_JP: 街並み

en: Photo of a streetscape
ja_JP: 街並みの写真

en: Bridge
ja_JP: 橋

en: Photo of a bridge
ja_JP: 橋の写真

en: Sunset
ja_JP: 日の出

en: Photo of a sunset
ja_JP: 夕日の写真

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
ja_JP: ここでは、お気に入りの旅行先の写真をご紹介します。

en: Traveling Nostalgia
ja_JP: 旅のノスタルジー

en: Summary
ja_JP: 要約

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
ja_JP: 今年は西半球に集中した年でした。アメリカとカナダを1ヶ月間かけて旅行し、メキシコ、ブラジル、コロンビアにも行きました。

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
ja_JP: 2012年、私はヨーロッパへと旅行先を広げました。ポーランド、ドイツ、イタリア、フランス、スペインに滞在しました。

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
ja_JP: 旅の最初の年。中国、タイ、日本、そしてインドを訪れました。

en: List
ja_JP: リスト

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
ja_JP: これまでに60カ国以上を旅し、その間に多くの友人を作りました。このサイトは、長年の旅行で作った思い出を記録するために作りました。

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
ja_JP: こんにちは、私の名前はジョアンです。書くこと、旅行、写真が大好きです。

en: A person standing in front of a lake
ja_JP: 湖の前に立つ人

en: About
ja_JP: このサイトについて

en: White
ja_JP: 白

en: Light Gray
ja_JP: ライトグレー

en: Medium Gray
ja_JP: グレー

en: Dark Gray
ja_JP: ダークグレー

en: Black
ja_JP: 黒

en: Green
ja_JP: グリーン

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」への1件のフィードバック

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
ja_JP: 全幅ページ

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
ja_JP: 参加者ページ

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ja_JP: 「%s」タグアーカイブ

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Post format to show:
ja_JP: 表示する投稿フォーマット:

en: Number of posts to show:
ja_JP: 表示する投稿数:

en: Title:
ja_JP: タイトル:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
ja_JP[0]: このギャラリーには<a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
ja_JP: 次のアサイド

en: Asides
ja_JP: アサイド

en: More galleries
ja_JP: その他のギャラリー

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: More links
ja_JP: 次のリンク

en: Links
ja_JP: リンク

en: More quotes
ja_JP: 次の引用

en: Quotes
ja_JP: 引用

en: More audio
ja_JP: 次の音声

en: Audio
ja_JP: 音声

en: More videos
ja_JP: 次のビデオ

en: Videos
ja_JP: 動画

en: More images
ja_JP: 画像一覧へ

en: Images
ja_JP: 画像

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
ja_JP: 最近のアサイド、引用、動画、音声、画像、ギャラリー、リンクの投稿の一覧を表示したい場合はこのウィジェットを使ってください。

en: Twenty Fourteen Ephemera
ja_JP: Twenty Fourteen 短冊

en: Sticky
ja_JP: 先頭に固定表示

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
ja_JP: <span class="meta-nav">次の投稿</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
ja_JP: <span class="meta-nav">前の投稿</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
ja_JP: %title<span class="meta-nav">に投稿</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Next &rarr;
ja_JP: 次へ &rarr;

en: &larr; Previous
ja_JP: &larr; 前へ

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
ja_JP: フロントエンドにタグを表示しない。

en: Tag Name
ja_JP: タグ名

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
ja_JP: 詳しいチュートリアルやカスタマイズのヒントを知りたい方は <a href="%s">Twenty Fourteen ドキュメンテーション</a>をご覧ください。

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
ja_JP: 目立たせたい投稿に<a href="%s">アイキャッチ画像</a>（投稿サムネイルとも言います）を使うことで、サイトデザインをさらによくしてください。こうすることで、画像を挿入することなく、投稿と画像を紐付けることができます。Twenty Fourteen は投稿と固定ページの記事タイトルの上とホームページのおすすめコンテンツエリアにアイキャッチ画像を使います。

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ja_JP: ホームページでは、<a href="%1$s">タグ</a>を使うことで、グリッドまたはスライダーにずっと表示される投稿を6個まで選んで、目立たせることができます。<a href="%2$s">外観 &rarr; カスタマイズ</a>からタグやレイアウトを変更できます。タグに一致する投稿がない場合は、代わりに<a href="%3$s">先頭固定表示</a>指定の投稿が表示されます。

en: Slider
ja_JP: スライダー

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: Layout
ja_JP: レイアウト

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ja_JP: 投稿を目立たせるには<a href="%1$s">タグ</a>を使ってください。タグに一致する投稿がない場合は、代わりに<a href="%2$s">先頭固定表示</a>指定の投稿が表示されます。

en: Featured Content
ja_JP: おすすめコンテンツ

en: Background may only be visible on wide screens.
ja_JP: 背景は大画面の場合のみに表示される可能性があります。

en: May only be visible on wide screens.
ja_JP: ワイド画面でのみしか表示されない場合があります。

en: Display Site Title &amp; Tagline
ja_JP: サイト名とタグラインを表示

en: Site Title Color
ja_JP: サイト名の色

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja_JP: Twenty Fourteen は WordPress バージョン 3.6 以上を必要とします。現在のバージョンは %s です。アップグレードして、もう一度試してください。

en: Next Image
ja_JP: 次の画像

en: Previous Image
ja_JP: 前の画像

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
ja_JP: 検索

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ja_JP: ページ %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
ja_JP[0]: %d件の記事

en: Next
ja_JP: 次ページへ

en: Previous
ja_JP: 前

en: Appears in the footer section of the site.
ja_JP: サイトのフッター領域に表示されます。

en: Footer Widget Area
ja_JP: フッターウィジェットエリア

en: Additional sidebar that appears on the right.
ja_JP: 右側に表示される追加のサイドバー。

en: Content Sidebar
ja_JP: コンテンツサイドバー

en: Main sidebar that appears on the left.
ja_JP: 左側に表示されるメインサイドバー。

en: Primary Sidebar
ja_JP: メインサイドバー

en: Secondary menu in left sidebar
ja_JP: 左サイドバーのメニュー 2

en: Top primary menu
ja_JP: トップメインメニュー

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。別のキーワードでもう一度お試しください。

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%s">ここからスタート</a>してください。

en: Nothing Found
ja_JP: 見つかりません

en: Pages:
ja_JP: ページ:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
ja_JP: 編集

en: % Comments
ja_JP: %件のコメント

en: 1 Comment
ja_JP: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja_JP: コメントする

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは停止中です。

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; 過去のコメント

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ja_JP: 「%s」カテゴリーアーカイブ

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
ja_JP: %s のすべての投稿

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

[ctx: yearly archives date format]
note: translators: %s: Date.
en: Y
ja_JP: Y年

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ja_JP: 年別アーカイブ: %s

[ctx: monthly archives date format]
note: translators: %s: Date.
en: F Y
ja_JP: Y年n月

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ja_JP: 月別アーカイブ: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ja_JP: 日別アーカイブ: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム
