Themes - Twenty Fourteen - en to sv_SE translation catalogue (124 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
sv_SE: 2014 låter vårt standardtema dig att skapa en webbplats med en layout av ett responsivt magasintema med elegant och modern design. Visa dina favoriter som utvald sektion i format av  ett rutnät eller en slider. Använd widgetfälten för att anpassa din webbplats och ändra innehållslayouten med en fullbreddsmall och en författarmall för att visa upp dina medarbetare. Att skapa en webbplats i formatet som magasin har aldrig varit enklare.

en: GET IN TOUCH
sv_SE: KONTAKTA OSS

en: Don’t hesitate to reach out.
sv_SE: Tveka inte att höra av dig.

en: GOT A QUESTION?
sv_SE: HAR DU EN FRÅGA?

en: Write title…
sv_SE: Skriv rubrik …

en: Contact
sv_SE: Kontakt

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: Clouds
sv_SE: Moln

en: Photo of a cloudy mountain
sv_SE: Foto av ett molnigt berg

en: Streetscape
sv_SE: Gatuvy

en: Photo of a streetscape
sv_SE: Foto med gatuvy

en: Bridge
sv_SE: Bro

en: Photo of a bridge
sv_SE: Foto av en bro

en: Sunset
sv_SE: Solnedgång

en: Photo of a sunset
sv_SE: Foto av en solnedgång

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
sv_SE: Här är några bilder från mina favoritresemål.

en: Traveling Nostalgia
sv_SE: Resenostalgi

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
sv_SE: I år har jag ägnat mig helt åt att resa i västerled. Jag bilade runt en månad i USA och Kanade, och besökte även Mexico, Brasilien och Colombia.

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
sv_SE: År 2012 såg jag mycket av Europa och tillbringade gott om tid i Polen, Tyskland, Italien, Frankrike och Spanien.

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
sv_SE: Under det första året jag reste runt besökte jag Kina, Thailand, Japan och Indien.

en: List
sv_SE: Lista

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
sv_SE: Jag har rest till mer än 60 länder och har samtidigt fått många vänner. Den här webbplatsen har jag skapat för att organisera mina minnen från alla år på resande fot.

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
sv_SE: Hej, jag heter Joan. Jag brinner för att skriva, resa och fotografera.

en: A person standing in front of a lake
sv_SE: En person står framför en sjö

en: About
sv_SE: Om

en: White
sv_SE: Vitt

en: Light Gray
sv_SE: Ljusgrått

en: Medium Gray
sv_SE: Mellangrått

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrått

en: Black
sv_SE: Svart

en: Green
sv_SE: Grönt

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s reaktion på ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$s reaktioner på ”%2$s”

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: En reaktion på ”%s”

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
sv_SE: Sida, fullbredd

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
sv_SE: Författarsida

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
sv_SE: Etikettarkiv: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

en: Post format to show:
sv_SE: Inläggsformat att visa:

en: Number of posts to show:
sv_SE: Antal inlägg att visa:

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
sv_SE[0]: Detta galleri innehåller <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s bild</a>.
sv_SE[1]: Detta galleri innehåller <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s bilder</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Fortsätt läsa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
sv_SE: Fler notiser

en: Asides
sv_SE: Notiser

en: More galleries
sv_SE: Fler gallerier

en: Galleries
sv_SE: Gallerier

en: More links
sv_SE: Fler länkar

en: Links
sv_SE: Länkar

en: More quotes
sv_SE: Fler citat

en: Quotes
sv_SE: Citat

en: More audio
sv_SE: Fler ljudfiler

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: More videos
sv_SE: Fler videoklipp

en: Videos
sv_SE: Videoklipp

en: More images
sv_SE: Fler bilder

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
sv_SE: Använd denna widget för att visa dina senaste Noterings-, Citat-, Video-, Ljud-, Bild-, Galleri- och Länk-inlägg.

en: Sticky
sv_SE: Klistrad

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
sv_SE: <span class="meta-nav">Nästa inlägg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
sv_SE: <span class="meta-nav">Föregående inlägg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
sv_SE: <span class="meta-nav">Pubicerat i</span>%title

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Next &rarr;
sv_SE: Nästa &rarr;

en: &larr; Previous
sv_SE: &larr; Föregående

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
sv_SE: Visa inte etikett på front-end.

en: Tag Name
sv_SE: Etikettnamn

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
sv_SE: För en mer fördjupad guide och fler tips, besök <a href="%s">dokumentationen för Twenty Fourteen</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
sv_SE: Piffa upp din designen av din webbplats med hjälp av <a href="%s">Utvalda bilder</a> för inlägg du vill ska sticka ut (även kallat inläggsminiatyrer). Detta gör att du kan associera en bild med ditt inlägg utan att infoga den. I Twenty Fourteen används utvalda bilder för inlägg och sidor ovanför titeln och i sektionen för utvalt innehåll på startsidan.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
sv_SE: Startsidan innehåller ditt val av upp till 6 framhävda inlägg visade i ett rutnät eller i ett bildspel, kontrollerat av en <a href="%1$s">tagg</a>; du kan ändra den utvalda taggen under <a href="%2$s">Utseende &rarr; Anpassa</a>. Om inga inlägg matchar taggen så används istället <a href="%3$s">klistrade inlägg</a>.

en: Slider
sv_SE: Bildspel

en: Grid
sv_SE: Rutnät

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
sv_SE: utvalt

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
sv_SE: Använd en <a href="%1$s">etikett</a> för att framhäva dina inlägg. Om inga inlägg matchar etiketten kommer <a href="%2$s">klistrade inlägg</a> visas istället.

en: Featured Content
sv_SE: Utvalt innehåll

en: Background may only be visible on wide screens.
sv_SE: Bakgrunder är kanske bara synlig för bredare skärmar.

en: May only be visible on wide screens.
sv_SE: Är endast synlig på bredare skärmar.

en: Display Site Title &amp; Tagline
sv_SE: Visa webbplatsrubrik och slogan

en: Site Title Color
sv_SE: Webbplatsens rubrikfärg

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
sv_SE: Twenty Fourteen kräver minst WordPress, version 3.6. Du kör version %s. Uppdatera WordPress och försök igen.

en: Next Image
sv_SE: Nästa bild

en: Previous Image
sv_SE: Föregående bild

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
sv_SE: Sök

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
sv_SE: Sida %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
sv_SE[0]: %d artikel
sv_SE[1]: %d artiklar

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: Lato font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv_SE: på

en: Appears in the footer section of the site.
sv_SE: Visas i webbplatsens sidfot.

en: Footer Widget Area
sv_SE: Sidfotens widgetområde

en: Additional sidebar that appears on the right.
sv_SE: Utterligare sidopanel som visas till höger.

en: Content Sidebar
sv_SE: Innehåll sidopanel

en: Main sidebar that appears on the left.
sv_SE: Primär sidopanel som visas till vänster.

en: Primary Sidebar
sv_SE: Primär sidopanel

en: Secondary menu in left sidebar
sv_SE: Sekundär meny i vänster sidopanel

en: Top primary menu
sv_SE: Övre primär meny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
sv_SE: Drivs med %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar som att vi inte kan hitta det du letar efter. Prova att göra en sökning.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
sv_SE: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%s">Kom igång här</a>.

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Fortsätt läsa %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: % Comments
sv_SE: % kommentarer

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
sv_SE: Kategoriarkiv: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
sv_SE: Alla inlägg av %s

en: Archives
sv_SE: Arkiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
sv_SE: Årsarkiv: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
sv_SE: månadsarkiv: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
sv_SE: Dagsarkiv: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv_SE: Det verkar som om inget hittades på denna plats. Kanske prova en sökning?

en: Not Found
sv_SE: Hittades inte

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet
