Themes - Twenty Seventeen - en to nb_NO translation catalogue (89 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
nb_NO: Twenty Seventeen bringer nettstedet ditt til live med toppvideoer og oppslukende fremhevede bilder. Med et fokus på forretningsnettsteder, har fremhever det flere seksjoner på forsiden, widgeter, navigasjon og sosiale medier, en logo og mer. Personliggjør det asymmetriske rammeverket med en egendefinert fargepalett og vis frem multimediainnholdet ditt med innleggsformater. Vårt standardtema for 2017 fungerer flott på mange språk, for alle evner og på alle enheter.

en: Contact us
nb_NO: Kontakt oss

en: We are proud to serve outstanding clients.
nb_NO: Vi er stolt av å betjene fremstående klienter.

en: Contact Us
nb_NO: Kontakt oss

en: Video Production
nb_NO: Videoproduksjon

en: Marketing &amp; SEO
nb_NO: Markedsføring og SEO

en: Content Strategy
nb_NO: Innholdsstrategi

en: Web Development
nb_NO: Web-utvikling

en: Services
nb_NO: Tjenester

en: Strategy
nb_NO: Strategi

en: Direct Light
nb_NO: Direkte lys

en: Design
nb_NO: Utforming

en: Images with Link
nb_NO: Bilder ed lenke

en: Need a website? We&#39;ve got you covered. Our design team will create a stunning design to transform your brand.
nb_NO: Trenger du et nettsted? Vi kan levere. Vårt design-team vil skape en slående utforming for å forme ditt varemerke.

en: Web Design
nb_NO: Web-utforming

en: White border
nb_NO: Hvit kantlinje

en: See Case Study
nb_NO: Se undersøkelse av saken

en: Communicate your purpose and goals with a beautiful logo that encapsulates your business.
nb_NO: Formidle din hensikt og dine mål med en nylig logo som beskriver din forretingside.

en: Branding
nb_NO: Merkevarebygging

en: Black Stripes
nb_NO: Sorte striper

en: Images with Text and Link
nb_NO: Bilder med tekst og lenke

en: Our Services
nb_NO: Våre tjenester

en: Attract Leads with Marketing Campaigns that Work
nb_NO: Tiltrekke deg potensielle kunder med markedsføriongskampanjer som virker

en: Large Heading with Button
nb_NO: Stor overskrift med knapp

en: Footer
nb_NO: Sidebunn

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
nb_NO: Legg til widgeter som vises i sidekolonnen på enkeltinnlegg og på arkiv-sider her.

en: Blog Sidebar
nb_NO: Sidekolonne på innleggssider

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll down to content
nb_NO: Rull ned til innhold

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
nb_NO: Kaffe

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
nb_NO: Smørbrød

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Pause background video
nb_NO: Pause bakgrunnsvideo

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Play background video
nb_NO: Spill bakgrunnsvideo

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
nb_NO: Plassholder for forsideseksjon %s

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
nb_NO: Når tospalte-oppsettet er valgt, vises sidetittelen i den ene spalten og innholdet i den andre.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next Post
nb_NO: Neste innlegg

en: Posts
nb_NO: Innlegg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
nb_NO: Stikkord

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
nb_NO: Kategorier

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
nb_NO: <span class="screen-reader-text">Publisert</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
nb_NO: av %s

en: Please define an SVG icon filename.
nb_NO: Vennligst definer filnavnet til et SVG-ikon.

en: Please define default parameters in the form of an array.
nb_NO: Vennligst definer standardparametere i form av en matrise (array).

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
nb_NO: Velg sider å fremheve i hvert område fra nedtrekksmenyene. Legg et bilde til en seksjon ved å legge til et fremhevet bilde i sideredigeringen. Tomme seksjoner vil ikke bli vist.

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
nb_NO: Innhold for forsideseksjon %d

en: Two Column
nb_NO: To spalter

en: One Column
nb_NO: En spalte

en: Page Layout
nb_NO: Sideoppsett

en: Theme Options
nb_NO: Temainnstillinger

en: Custom
nb_NO: Tilpasset

en: Light
nb_NO: Lys

en: Color Scheme
nb_NO: Fargepalett

en: Default Header Image
nb_NO: Standard toppbilde

en: Footer 2
nb_NO: Bunnområde 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
nb_NO: Legg til widgeter her for at de skal vises i ditt bunnområde.

en: Footer 1
nb_NO: Bunnområde 1

en: Top Menu
nb_NO: Toppmeny

en: Reply
nb_NO: Svar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Det ser ikke ut til at vi kan finne det du leter etter. Kanskje et søk kan hjelpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Beklager, men det var ikke noe som passet til ditt søk. Vennligst prøv igjen med andre søkeord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%s">Kom i gang her</a>.

en: Nothing Found
nb_NO: Intet funnet

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous Post
nb_NO: Forrige innlegg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous
nb_NO: Tidligere

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next
nb_NO: Neste

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
nb_NO: Søk

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
nb_NO: Søk &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
nb_NO: Søk etter:

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
nb_NO: Søkeresultater for: %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nb_NO: Fortsett å lese<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

en: Dark
nb_NO: Mørk

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nb_NO: Twenty Seventeen krever minst WordPress versjon 4.7. Du bruker versjon %s. Vennligst oppgrader og prøv igjen.

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nb_NO: Rediger<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
nb_NO: Sider:

en: Menu
nb_NO: Meny

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
nb_NO: Gå til innhold

en: Collapse child menu
nb_NO: Slå sammen undermeny

en: Expand child menu
nb_NO: Utvid undermeny

en: Social Links Menu
nb_NO: Sosiale medier-meny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nb_NO: Drevet av %s

en: Footer Social Links Menu
nb_NO: Sosiale medier-meny i bunntekst

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s kommentar til &laquo;%2$s&raquo;
nb_NO[1]: %1$s kommentarer til &laquo;%2$s&raquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: Én kommentar til &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
nb_NO: Side

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next page
nb_NO: Neste side

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous page
nb_NO: Forrige side

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nb_NO: Det ser ikke ut til at noe ble funnet på denne adressen. Kanskje du kan prøve et søk?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nb_NO: Oops! Denne siden ble ikke funnet

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen
