Themes - Twenty Sixteen - en to pl translation catalogue (86 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
pl: Twenty Sixteen to unowocześniony, popularny wygląd WordPressa &mdash; poziomy nagłówek z opcjonalnym prawym panelem bocznym doskonale pasuje do blogów i innych witryn. Umożliwia ustawienie własnych kolorów, posiadając również gotowe propozycje zestawów kolorystycznych. Oparty jest na eleganckiej i elastycznej siatce podejścia mobile-first, będąc dopracowanym w każdym detalu. Twenty Sixteen sprawi, że WordPress będzie wyglądał pięknie &mdash; wszędzie.

en: Pre-Order Now
pl: Zamów teraz w przedsprzedaży

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
pl: Moja nowa książka “Twenty Sixteen” jest dostępna w przedsprzedaży.

en: Call to Action
pl: Wezwanie do działania

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
pl: Twenty Sixteen sprawi, że twój WordPress wszędzie będzie wyglądał pięknie.

en: Large Blockquote
pl: Duży cytat blokowy

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
pl: Motyw posiada harmonijną, płynną siatkę wykorzystującą podejście mobile-first. Układ jest nowoczesnym podejściem do poziomego nagłówka z opcjonalnym prawym panelem bocznym.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
pl: Twenty Sixteen sprawi, że twoja witryna WordPress będzie wszędzie wyglądać pięknie. Skorzystaj z własnych opcji kolorów i pięknych domyślnych schematów kolorów.

en: Big Title with Two Columns Text
pl: Duży tytuł z dwiema kolumnami tekstu

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
pl: Twenty Sixteen sprawi, że twoja witryna WordPress będzie wyglądać pięknie w każdym miejscu. Skorzystaj z własnych opcji kolorystycznych, pięknych domyślnych schematów kolorów, harmonijnej płynnej siatki wykorzystującej podejście mobile-first i nienagannego dopracowania w każdym szczególe.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
pl: Twenty Sixteen to nowoczesne podejście do poziomego nagłówka z opcjonalnym prawym paskiem bocznym. Doskonale sprawdza się w witrynach internetowych i blogach WordPress.

en: Large heading with short description
pl: Duży nagłówek z krótkim opisem

en: Bright Red
pl: Jasnoczerwony

en: Dark Red
pl: Ciemnoczerwony

en: Medium Brown
pl: Brązowy

en: Dark Brown
pl: Ciemnobrązowy

en: Light Blue
pl: Jasnoniebieski

en: Bright Blue
pl: Jaśniejący niebieski

en: Blue Gray
pl: Szaroniebieski

en: White
pl: Biały

en: Light Gray
pl: Jasnoszary

en: Medium Gray
pl: Szary

en: Dark Gray
pl: Ciemnoszary

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pl: Czytaj dalej<span class="screen-reader-text"> „%s”</span>

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pl: Edytuj<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
pl: Czerwony

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pl: Jeden komentarz do &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pl: Szukaj &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
pl: Szukaj:

en: Footer Social Links Menu
pl: Menu serwisów społecznościowych w stopce strony

en: Footer Primary Menu
pl: Podstawowe menu w stopce strony

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pl: Dodaj widżety, żeby pojawiły się w panelu bocznym.

en: Featured
pl: Wyróżnione

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pl: Nie udało się znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie przyniesie lepsze rezultaty.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pl: Brak wyników wyszukiwania. Proszę spróbować ponownie z innymi słowami.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pl: Wszystko gotowe? <a href="%1$s">Zacznij tutaj</a> i opublikuj swój pierwszy wpis.

en: Nothing Found
pl: Niczego nie znaleziono

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
pl: Zobacz wszystkie wpisy opublikowane przez %s

en: Author:
pl: Autor:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
pl: Poprzedni wpis:

en: Previous
pl: Poprzedni

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
pl: Następny wpis:

en: Next
pl: Następny

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
pl: Wyniki wyszukiwania: %s

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
pl: Tagi

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
pl: Kategorie

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
pl: Data publikacji

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pl: Dodaj komentarz<span class="screen-reader-text"> do %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
pl: Autor

en: Yellow
pl: Żółty

en: Gray
pl: Szary

en: Dark
pl: Ciemny

en: Default
pl: Domyślne

en: Secondary Text Color
pl: Drugorzędny kolor tekstu

en: Main Text Color
pl: Podstawowy kolor tekstu

en: Link Color
pl: Kolor odnośnika

en: Page Background Color
pl: Kolor tła strony

en: Base Color Scheme
pl: Podstawowy zestaw kolorów

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pl: Twenty Sixteen wymaga WordPressa przynajmniej w wersji 4.4. Aktualnie używaż wersji %s. Zaktualizuj system i spróbuj ponownie.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pl: <span class="meta-nav">Opublikowano w </span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
pl: Pełny rozmiar

en: Pages:
pl: Strony:

en: Next Image
pl: Następny obrazek

en: Previous Image
pl: Poprzedni obrazek

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
pl: Przejdź do treści

en: collapse child menu
pl: zwiń menu potomne

en: expand child menu
pl: rozwiń menu potomne

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pl: off

en: Content Bottom 2
pl: Dolna część treści 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
pl: Pojawia się na końcu treści wpisów i stron.

en: Content Bottom 1
pl: Dolna część treści 1

en: Sidebar
pl: Panel boczny

en: Social Links Menu
pl: Menu odnośników serwisów społecznościowych

en: Primary Menu
pl: Menu główne

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pl: Dumnie wspierane przez %s

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania została wyłączona.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[0]: %1$s komentarz do &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[1]: %1$s komentarze do &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[2]: %1$s komentarzy do &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
pl: Strona

en: Next page
pl: Następna strona

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pl: Niczego tutaj nie ma. Może użyj wyszukiwarki?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pl: Ups! Nie udało się znaleźć pożądanej strony.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentysixteen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pl: https://pl.wordpress.org/
