Themes - Twenty Sixteen - en to vi_VN translation catalogue (88 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
vi_VN: Twenty Sixteen là một giao diện hiện đại dựa trên cách bố cục trang web phổ biến của WordPress — ảnh bìa ở đầu trang với thanh điều hướng bên phải, rất phù hợp với các blog và trang web. Giao diện này cho phép bạn tùy chỉnh màu sắc của trang web với những mẫu màu được phối sẵn. Nó cũng được tối ưu cho các thiết bị di động với bố cục bài đăng hài hòa, linh hoạt và được chăm chút hoàn hảo đến từng chi tiết. Twenty Sixteen sẽ giúp bạn có một trang WordPress đẹp và xem tốt trên mọi thiết bị.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Sixteen
vi_VN: 2016

en: Pre-Order Now
vi_VN: Đặt trước

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
vi_VN: Bạn có thể đặt trước cuốn sách “Twenty Sixteen” của tôi.

en: Call to Action
vi_VN: Mời gọi

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
vi_VN: Twenty Sixteen sẽ giúp bạn có một trang WordPress đẹp và xem tốt trên mọi thiết bị.

en: Large Blockquote
vi_VN: Trích dẫn Lớn

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
vi_VN: Twenty Sixteen được tối ưu cho các thiết bị di động. Giao diện là cách bố cục trang web phổ biến của WordPress — ảnh bìa ở đầu trang với thanh điều hướng bên phải.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
vi_VN: Twenty Sixteen sẽ giúp bạn có một website WordPress chạy tốt trên mọi thiết bị. Nó còn có sẵn các mẫu phối màu tuyệt đẹp.

en: Big Title with Two Columns Text
vi_VN: Tựa đề Lớn với 02 Cột Văn Bản

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
vi_VN: Twenty Sixteen sẽ giúp bạn có một website WordPress chạy tốt trên mọi thiết bị. Nó còn có sẵn các mẫu phối màu tuyệt đẹp. Nó cũng được tối ưu cho các thiết bị di động với bố cục bài đăng hài hòa, linh hoạt và được chăm chút hoàn hảo đến từng chi tiết.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
vi_VN: Twenty Sixteen là một giao diện hiện đại dựa trên một cách bố cục trang web rất phổ biển của WordPress - phần header ở đầu trang với tùy chọn sidebar bên phải rất phù hợp với các blog cá nhân và trang web.

en: Large heading with short description
vi_VN: Đề mục Lớn với mô tả ngắn

en: Bright Red
vi_VN: Đỏ nhạt

en: Dark Red
vi_VN: Đỏ đậm

en: Medium Brown
vi_VN: Nâu vừa

en: Dark Brown
vi_VN: Nâu đậm

en: Light Blue
vi_VN: Xanh biển nhạt

en: Bright Blue
vi_VN: Xanh biển nhạt

en: Blue Gray
vi_VN: Xanh xám

en: White
vi_VN: Trắng

en: Light Gray
vi_VN: Xám nhạt

en: Medium Gray
vi_VN: Xám vừa

en: Dark Gray
vi_VN: Xám đậm

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Đọc tiếp<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Sửa<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
vi_VN: Đỏ

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận về &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
vi_VN: Tìm kiếm &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Footer Social Links Menu
vi_VN: Liên kết mạng xã hội ở Cuối Trang

en: Footer Primary Menu
vi_VN: Menu Chính ở Cuối Trang

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
vi_VN: Thêm các widget để chúng hiển thị trên thanh bên.

en: Featured
vi_VN: Nổi bật

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Không tìm thấy gì cả. Hãy thử tìm kiếm nội dung khác.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Không có nội dung nào trùng khớp với truy vấn của bạn. Hãy thử lại với từ khóa khác.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng đăng bài viết đầu tiên chưa? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu tại đây</a>.

en: Nothing Found
vi_VN: Không tìm thấy

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài viết của %s

en: Author:
vi_VN: Tác giả:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
vi_VN: Bài trước:

en: Previous
vi_VN: Trước đó

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
vi_VN: Bài tiếp:

en: Next
vi_VN: Kế tiếp

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm %s

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
vi_VN: Thẻ

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
vi_VN: Chuyên mục

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
vi_VN: Đăng ngày

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: Gửi bình luận <span class="screen-reader-text"> về %s</span>

[ctx: Used before post format.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Format
vi_VN: Định dạng

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Yellow
vi_VN: Màu vàng

en: Gray
vi_VN: Màu xám

en: Dark
vi_VN: Màu tối

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Secondary Text Color
vi_VN: Màu chữ Phụ

en: Main Text Color
vi_VN: Màu chữ Chính

en: Link Color
vi_VN: Màu Liên kết

en: Page Background Color
vi_VN: Màu Nền

en: Base Color Scheme
vi_VN: Tông Màu Gốc

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
vi_VN: Giao diện Twenty Sixteen yêu cầu phiên bản WordPress 4.4 trở lên. Bạn đang sử dụng bản %s. Hãy cập nhật phiên bản WordPress của bạn và thử lại.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
vi_VN: <span class="meta-nav">Đăng trong</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
vi_VN: Kích cỡ đầy đủ

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Next Image
vi_VN: Ảnh sau

en: Previous Image
vi_VN: Ảnh trước

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
vi_VN: Xem thêm

en: collapse child menu
vi_VN: ẩn menu con

en: expand child menu
vi_VN: hiện menu con

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: bật

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: off

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: off

en: Content Bottom 2
vi_VN: Phần Cuối Trang 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
vi_VN: Xuất hiện ở dưới mỗi bài đăng và trang.

en: Content Bottom 1
vi_VN: Phần Cuối Trang 1

en: Sidebar
vi_VN: Thanh bên

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu liên kết Mạng Xã Hội

en: Primary Menu
vi_VN: Menu Chính

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
vi_VN: Hỗ trợ bởi %s

en: Comments are closed.
vi_VN: Bình luận đã tắt.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
vi_VN: Trang

en: Next page
vi_VN: Trang tiếp

en: Previous page
vi_VN: Trang trước

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi_VN: Không tìm thấy gì ở đây. Hãy thử tìm kiếm?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
vi_VN: Úi! Không tìm thấy trang này.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
vi_VN: Wordpress
