Themes - Twenty Thirteen - en to nb_NO translation catalogue (88 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
nb_NO: 2013-temaet for WordPress tar oss tilbake til bloggen, med alle mulige innleggsformater, og hvert eneste format vises på sin unike måte. Twenty Thirteen har drøssevis av designdetaljer, som fargeskjema og matchende toppbilder, flott typografi, ikoner og et fleksibelt oppsett som ser fantastisk ut på både data, nettbrett og mobil.

en: Dark Sky
nb_NO: Mørk himmel

en: Light Sky
nb_NO: Lys himmel

en: Autumn Brown
nb_NO: Høstbrun

en: Sunset Yellow
nb_NO: Solnedgang-gul

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
nb_NO: Publisert <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> i <a href="%3$s" title="Gå til %4$s" rel="gallery">%5$s</a>

en: Space
nb_NO: Mellomrom

en: Write title…
nb_NO: Skriv tittel...

en: Decorative Columns
nb_NO: Dekorative kolonner

en: Discover More
nb_NO: Oppdag mer

en: Solid red square
nb_NO: Fylt rødt kvadrat

en: Decorative Gallery
nb_NO: Dekorativt galleri

en: No Shadow
nb_NO: Ingen skygge

en: Informational List
nb_NO: Informativ liste

en: FAMOUS ASTRONAUTS
nb_NO: BERØMTE ASTRONAUTER

en: Big Quote
nb_NO: Stort sitat

en: Colonies
nb_NO: Kolonier

en: Exploring Space
nb_NO: Utforsking av verdensrommet

en: Informational Section
nb_NO: Informativ seksjon

en: Solid orange square
nb_NO: Fylt oransje kvadrat

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: Én kommentar til &ldquo;%s&rdquo;

en: Off-white
nb_NO: Gråhvit

en: Light Brown
nb_NO: Lysebrun

en: Medium Brown
nb_NO: Mellombrun

en: Dark Brown
nb_NO: Mørkebrun

en: White
nb_NO: vit

en: Yellow
nb_NO: Gul

en: Light Orange
nb_NO: Lys orannsje

en: Medium Orange
nb_NO: Mellomoransje

en: Red
nb_NO: Rød

en: Dark Gray
nb_NO: Mørk grå

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
nb_NO: Arkiv for %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
nb_NO: Stikkordarkiv: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
nb_NO: Søkeresultater for: %s

[ctx: header image description]
en: Star
nb_NO: Stjerne

[ctx: header image description]
en: Diamond
nb_NO: Diamant

[ctx: header image description]
en: Circle
nb_NO: Sirkel

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nb_NO: Twenty Thirteen krever WordPress versjon 3.6. Du kjører versjon %s. Vennligst oppgrader og prøv igjen.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Neste <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
nb_NO: <span class="meta-nav">&larr;</span> Forrige

en: Full resolution
nb_NO: Full oppløsning

en: Link to full-size image
nb_NO: Lenke til originalbildet

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
nb_NO: Hopp til innhold

en: Menu
nb_NO: Meny

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
nb_NO: Permalenke til %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
nb_NO: %1$s, %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
nb_NO: Vis alle innlegg av %s

en: Sticky
nb_NO: Klebrig

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
nb_NO: Innleggsnavigasjon

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Nyere innlegg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nb_NO: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eldre innlegg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
nb_NO: Innleggsnavigasjon

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
nb_NO: Vises på innleggssider og andre sider i sidekolonnen.

en: Secondary Widget Area
nb_NO: Sekundært widgetområde

en: Appears in the footer section of the site.
nb_NO: Vises i bunnområdet på netttedet.

en: Main Widget Area
nb_NO: Hovedområde for widgeter

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
nb_NO: Side %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
nb_NO: på

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
nb_NO: på

en: Navigation Menu
nb_NO: Navigasjonsmeny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nb_NO: Stolt drevet av %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Vi klarer ikke å finne det du leter etter. Prøv å søke.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
nb_NO: Beklager, ingenting passet til dine søkekriterier. Vennligst prøv igjen med andre søkeord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%s">Kom i gang her</a>.

en: Nothing Found
nb_NO: Ingenting funnet

en: View all % comments
nb_NO: Se alle % kommentarer

en: One comment so far
nb_NO: En kommentar så langt

en: Leave a comment
nb_NO: Legg igjen en kommentar

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Pages:
nb_NO: Sider:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Fortsett å lese %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

en: Newer Comments &rarr;
nb_NO: Nyere kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
nb_NO: &larr; Eldre kommentarer

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
nb_NO: Kommentarnavigasjon

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s kommentar til &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[1]: %1$s kommentarer til &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
nb_NO: Kategoriarkiv: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
nb_NO: Alle innlegg av %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nb_NO: Les alle innlegg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
nb_NO: Om %s

en: Archives
nb_NO: Arkiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
nb_NO: Årlige arkiver: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
nb_NO: Månedlige arkiver: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
nb_NO: Daglige arkiver: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nb_NO: Det ble ikke funnet noe her. Kanskje du kan prøve å søke?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
nb_NO: Dette er litt flaut, ikke sant?

en: Not Found
nb_NO: Ikke funnet

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen
