Themes - Twenty Thirteen - en to nl translation catalogue (93 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
nl: Het 2013 thema voor WordPress neemt ons terug naar de blog met alle bericht formats actief en elke bericht format wordt op een eigen unieke en prachtige manier getoond. Design details zijn er ten overvloed beginnend met een hoog contrastkleuren schema en bijpassende header afbeeldingen, prachtige typografie en pictogrammen verpakt in een flexibele lay-out die op elk apparaat fantastisch toont; groot of klein.

en: Dark Sky
nl: Donkere hemel

en: Light Sky
nl: Heldere hemel

en: Sunset Yellow
nl: Zonsondergang geel

en: Autumn Brown
nl: Herfstbruin

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
nl: Gepubliceerd op <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>

en: Yuri Gagarin<br>Alan B. Shepard Jr.<br>Valentina Tereshkova<br>John Glenn Jr.
nl: Yuri GagarinAlan<br>B. Shepard Jr.<br>Valentina TereshkovaJohn<br>Glenn Jr.

en: FAMOUS ASTRONAUTS
nl: BEROEMDE ASTRONAUTEN

en: Informational List
nl: Informatieve lijst

en: When you look at the stars and the galaxy, you feel that you are not just from any particular piece of land, but from the solar system.
nl: Als je naar de sterren en het melkwegstelsel kijkt, voel je dat je niet alleen van een bepaald stukje land bent, maar van het zonnestelsel.

en: Big Quote
nl: Groot citaat

en: When you look at <br>the stars and the galaxy, you feel that you are not <br>just from any particular piece of land, but from the solar system.
nl: Als je naar <br>de sterren en het melkwegstelsel kijkt, voel je dat je niet <br>alleen van een bepaald stukje land bent, maar van het zonnestelsel.

en: Callout Quote
nl: Oproep citaat

en: Colonies
nl: Koloniën

en: Space
nl: Ruimte

en: Write title…
nl: Schrijf titel..

en: Decorative Columns
nl: Decoratieve kolommen

en: Discover More
nl: Ontdek meer

en: In the 1970s, NASA's Ames Research Center illustrated some explorations around what future space colonies could look like. This piece, illustrated by Rick Guidice, shows the inside of a toroidal shaped colony.
nl: In de jaren 1970 illustreerde NASA's Ames Research Center enkele verkenningen rond hoe toekomstige ruimtekolonies er uit zouden kunnen zien. Dit werk, geïllustreerd door Rick Guidice, toont de binnenkant van een toroïdaal gevormde kolonie.

en: Exploring Space
nl: De ruimte verkennen

en: Informational Section
nl: Informatie sectie

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view of Bernal Sphere. The interior of the sphere is filled with greenery and houses, and a star shines brightly behind the colony.
nl: NASA Space Colony illustratie, uitsnede van de Bernal bol. Het interieur van de bol is gevuld met groen en huizen, en een ster schijnt helder achter de kolonie.

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view, exposing the interior of a toroidal colony. Trees and densely-packed housing line the inside of the torus.
nl: NASA Space Colony illustratie, uitsnede, die het interieur van een toroïdale kolonie blootlegt. Bomen en dicht opeengepakte woningen omzomen de binnenkant van de torus.

en: Solid orange square
nl: Effen oranje vierkant

en: NASA Space Colony illustration, interior view of a cylindrical space colony, looking out through large windows. The interior contains fields, forests, and a river snaking from the foreground into the background. Low clouds hang over the land.
nl: NASA Space Colony illustratie, binnenaanzicht van een cilindrische ruimtekolonie, naar buiten kijkend door grote ramen. Het interieur bevat velden, bossen, en een rivier die van de voorgrond naar de achtergrond kronkelt. Lage wolken hangen boven het land.

en: NASA Space Colony illustration, interior view of torus colony. Public spaces appear in the foreground of the torus, while housing, rolling hills, and a river snake up into the background.
nl: NASA Space Colony illustratie, binnenaanzicht van toruskolonie. Openbare ruimten verschijnen op de voorgrond van de torus, terwijl woningen, glooiende heuvels, en een rivier naar de achtergrond slingeren.

en: Solid red square
nl: Effen rood vierkant

en: Decorative Gallery
nl: Decoratieve galerij

en: No Shadow
nl: Geen schaduw

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nl: Eén reactie op &ldquo;%s&rdquo;

en: Off-white
nl: Gebroken wit

en: Light Brown
nl: Lichtbruin

en: Medium Brown
nl: Midden bruin

en: Dark Brown
nl: Donker bruin

en: White
nl: Wit

en: Yellow
nl: Geel

en: Light Orange
nl: Lichtoranje

en: Medium Orange
nl: Oranje

en: Red
nl: Rood

en: Dark Gray
nl: Donkergrijs

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
nl: %s Archieven

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
nl: Tag archieven: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

[ctx: header image description]
en: Star
nl: Ster

[ctx: header image description]
en: Diamond
nl: Diamant

[ctx: header image description]
en: Circle
nl: Cirkel

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nl: Twenty Thirteen vereist minimaal WordPress 3.6. De huidige installatie is versie %s. Werk de installatie bij en probeer opnieuw.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Volgende <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vorige

en: Full resolution
nl: Volledige resolutie

en: Link to full-size image
nl: Link naar afbeelding op ware grootte

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
nl: %1$s op %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
nl: Alle berichten tonen van %s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
nl: Berichtnavigatie

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Nieuwere berichten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Oudere berichten

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
nl: Berichtennavigatie

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
nl: Verschijnt bij berichten en pagina's in de zijbalk.

en: Secondary Widget Area
nl: Secundaire widget gebied

en: Appears in the footer section of the site.
nl: Verschijnt in het footer gedeelte van de site.

en: Main Widget Area
nl: Hoofd widget gebied

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
nl: Pagina %s

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
nl: aan

en: Navigation Menu
nl: Navigatiemenu

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nl: Ondersteund door %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Misschien kun je er naar zoeken.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
nl: Er is niets gevonden dat overeenkomt met je zoektermen. Probeer het opnieuw met andere keywords.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%s">Start hier</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: View all % comments
nl: Alle % reacties bekijken

en: One comment so far
nl: Een reactie tot dusver

en: Leave a comment
nl: Een reactie plaatsen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Pages:
nl: Pagina's:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Lees verder %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments &rarr;
nl: Nieuwere reacties &rarr;

en: &larr; Older Comments
nl: &larr; Oudere reacties

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
nl: Reactie navigatie

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: %1$s reactie op &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s reacties op &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
nl: Categorie archieven: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
nl: Alle berichten van %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Bekijk alle berichten van %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
nl: Over %s

en: Archives
nl: Archieven

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
nl: Jaarlijkse archieven: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
nl: Maandelijks archief: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
nl: Dagelijkse archieven: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl: Het lijkt erop dat er niets gevonden is op deze locatie. Probeer het eens met een zoekopdracht?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
nl: Beetje gênant, vind je niet?

en: Not Found
nl: Niet gevonden
