Themes - Twenty Thirteen - en to tr translation catalogue (93 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
tr: WordPress için 2013 teması bizi tekrar bloglamaya döndürüyor. Her biri kendine özgü görüntülenme biçimiyle bir çok yazı biçimi, tasarım detayları ve canlı renk şeması ile, tepe görselleri, harika tipografisi ve ikonlarıyle, esnek bir şablon üzerinde küçük, büyük her cihaz üzerinde mükemmel gözüküyor.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Thirteen
tr: Yirmi Onüç

en: No Shadow
tr: Gölgesiz

en: Callout Quote
tr: Açıklamalı alıntı

en: When you look at <br>the stars and the galaxy, you feel that you are not <br>just from any particular piece of land, but from the solar system.
tr: Yıldızlara ve galaksiye baktığınızda,<br>yalnızca belirli bir toprak parçasından değil,<br>güneş sisteminden olduğunuzu hissedersiniz.

en: Big Quote
tr: Büyük alıntı

en: When you look at the stars and the galaxy, you feel that you are not just from any particular piece of land, but from the solar system.
tr: Yıldızlara ve galaksiye baktığınızda, yalnızca belirli bir toprak parçasından değil, güneş sisteminden olduğunuzu hissedersiniz.

en: Informational List
tr: Bilgi listesi

en: FAMOUS ASTRONAUTS
tr: ÜNLÜ ASTRONOTLAR

en: Decorative Gallery
tr: Dekoratif galeri

en: Solid red square
tr: Düz kırmızı kare

en: NASA Space Colony illustration, interior view of torus colony. Public spaces appear in the foreground of the torus, while housing, rolling hills, and a river snake up into the background.
tr: NASA Uzay Kolonisi illüstrasyonu, simit kolonisinin iç görünümü. Kamusal alanlar, simitin ön planında görünürken, konutlar, inişli çıkışlı tepeler ve arka planda bir nehir yılanı.

en: NASA Space Colony illustration, interior view of a cylindrical space colony, looking out through large windows. The interior contains fields, forests, and a river snaking from the foreground into the background. Low clouds hang over the land.
tr: NASA Uzay Kolonisi illüstrasyonu, silindirik bir uzay kolonisinin iç görünümü, büyük pencerelerden dışarı bakıyor. İç kısım tarlalar, ormanlar ve ön plandan arka plana doğru kıvrılan bir nehir içerir. Alçak bulutlar toprak üzerinde asılı.

en: Solid orange square
tr: Düz turuncu kare

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view, exposing the interior of a toroidal colony. Trees and densely-packed housing line the inside of the torus.
tr: NASA Uzay Kolonisi illüstrasyonu, kesit görünümü, toroidal bir koloninin içini açığa çıkarıyor. Torusun iç kısmında ağaçlar ve yoğun bir şekilde paketlenmiş konutlar sıralanmıştır.

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view of Bernal Sphere. The interior of the sphere is filled with greenery and houses, and a star shines brightly behind the colony.
tr: NASA Uzay Kolonisi illüstrasyonu, Bernal Sphere'in kesit görünümü. Kürenin içi yeşilliklerle ve evlerle doludur ve koloninin arkasında bir yıldız parlak bir şekilde parlar.

en: Informational Section
tr: Bilgi bölümü

en: Exploring Space
tr: Uzayı Keşfetmek

en: In the 1970s, NASA's Ames Research Center illustrated some explorations around what future space colonies could look like. This piece, illustrated by Rick Guidice, shows the inside of a toroidal shaped colony.
tr: 1970'lerde, NASA'nın Ames Araştırma Merkezi, gelecekteki uzay kolonilerinin nasıl görünebileceğine dair bazı keşifler yaptı. Rick Guidice tarafından resmedilen bu parça, toroidal şekilli bir koloninin içini göstermektedir.

en: Discover More
tr: Daha fazlasını keşfet

en: Decorative Columns
tr: Dekoratif sütunlar

en: Write title…
tr: Başlık yaz…

en: Space
tr: Boşluk

en: Colonies
tr: Koloniler

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; hakkında bir yorum

en: Beige
tr: Bej

en: Light Brown
tr: Açık kahverengi

en: Medium Brown
tr: Kahverengi

en: Dark Brown
tr: Koyu kahverengi

en: White
tr: Beyaz

en: Yellow
tr: Sarı

en: Light Orange
tr: Açık turuncu

en: Medium Orange
tr: Turuncu

en: Red
tr: Kırmızı

en: Dark Gray
tr: Koyu gri

en: Off-white
tr: Kirli beyaz

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
tr: %s arşivleri

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
tr: Etiket arşivi: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

[ctx: header image description]
en: Star
tr: Yıldız

[ctx: header image description]
en: Diamond
tr: Elmas

[ctx: header image description]
en: Circle
tr: Çember

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Onüç en az WordPress 3.6 gerektirir. Siz %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyin.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Sonraki <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Önceki

en: Full resolution
tr: Tam çözünürlük

en: Link to full-size image
tr: Tam boy görsele bağlantı

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
tr: İçeriğe atla

en: Menu
tr: Menü

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
tr: %s için kalıcı bağlantı

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
tr: %1$s %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazıları görüntüle

en: Sticky
tr: Sabit

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski yazılar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
tr: Yan sütunda yazılarda ve sayfalarda gözükür.

en: Secondary Widget Area
tr: İkincil bileşen alanı

en: Appears in the footer section of the site.
tr: Sitenin alt kısmında görüntülenir.

en: Main Widget Area
tr: Ana bileşen alanı

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
tr: Sayfa %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: açık

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: açık

en: Navigation Menu
tr: Dolaşım menüsü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
tr: Üzgünüm ama aradığınız kriterlerle hiç bir şey örtüşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimeler ile tekrar deneyin.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%s">Buradan başlayın</a>.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: View all % comments
tr: Tüm % yorumları görüntüle

en: One comment so far
tr: Şu ana kadar bir yorum

en: Leave a comment
tr: Yorum yapın

en: Edit
tr: Düzenle

en: Pages:
tr: Sayfalar:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s yazısına devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
tr: Kategori arşivi: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazılar

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s tarafından yazılan yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
tr: %s hakkında

en: Archives
tr: Arşiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Görünen o ki burada hiç bir şey bulunamadı. Ufak bir aramaya ne dersiniz?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
tr: Biraz utanç verici, değil mi?

en: Not Found
tr: Bulunamadı

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
