Themes - Twenty Twenty - en to nb_NO translation catalogue (139 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
nb_NO: Vårt standardtema for 2020 er designet for å fullt utnytte fleksibiliteten til blokkredigeringsverktøyet. Organisasjoner og firmaer har muligheten til å lage dynamiske landingssider med uendelige muligheter for oppsett ved å bruke gruppe- og kolonneblokker. Den sentrerte innholdskolonnen og finjusterte typografien gjør det også perfekt for tradisjonelle blogger. Komplette stiler i redigeringsverktøyet gir deg en god idé om hvordan innholdet ditt vil se ut, selv før du publiserer. Du kan gi nettsiden din et personlig preg ved å bytte bakgrunnsfarge og aksentfarge i Tilpasseren. Fargene på alle elementene på nettsiden blir automatisk utregnet basert på fargene du velger, noe som sikrer en høy, tilgjengelig fargekontrast for dine besøkende.

[ctx: color]
en: Custom
nb_NO: Tilpasset

[ctx: color]
en: Default
nb_NO: Standard

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
nb_NO: Med sju etasjer slående akritektur, viser UMoMA utstillinger av internasjonal samtidskunst, noen ganger sammen med historiske tilbakeblikk. Eksistensielle, politiske og filosofiske emner er inkludert i vårt ptogram. Som bsøkende er du invitert til omvisninger, kunstnerforedrag, filmvisninger og andre arrangementer med gratis inngang.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
nb_NO: Den viktigste destinasjonen for moderne kunst i Sverige

en: Introduction
nb_NO: Innledning

en: August 1 — December 1
nb_NO: 1. august -- 1. desember

en: Abstract Rectangles
nb_NO: Abstrakte rektangler

en: Featured Content
nb_NO: Fremhevet innhold

en: <em>Price</em><br>Included
nb_NO: <em>Pris</em><br>inkludert

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
nb_NO: <em>Sted</em><br>Utstillingshall B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
nb_NO: <em>Datoer</em><br>1. aug — 1. des

en: Event Details
nb_NO: Arrangementsdetaljer

en: Shop Now
nb_NO: Handle nå

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
nb_NO: En inspirerende samlign av bøker, opptrykk ig gaver fra våre utstillinger.

en: The Store
nb_NO: Butikken

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
nb_NO: Prisvinnende utstillinger med internasjonaklt kjente kunstnere.

en: The Museum
nb_NO: Museet

en: Double Call to Action
nb_NO: Dobbel handlingsdriver

en: Become a Member
nb_NO: Bli medlem

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
nb_NO: Støtt museet og få eksklusive tilbud

en: Call to Action
nb_NO: Handligsdriver

[ctx: menu]
en: Mobile
nb_NO: Mobil

[ctx: menu]
en: Expanded
nb_NO: Utvidet

[ctx: menu]
en: Horizontal
nb_NO: Horisontal

[ctx: toggle text]
en: Search
nb_NO: Søk

[ctx: color]
en: Secondary
nb_NO: Sekundær

[ctx: color]
en: Primary
nb_NO: Primær

en: Nothing Found
nb_NO: Intet funnet

en: Show author bio
nb_NO: Vis forfatterbeskrivelse

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
nb_NO: Se arkiv <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
nb_NO: Den nye UMoMA åpner sine dører

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
nb_NO: I

en: Join the Club
nb_NO: Bli med i klubben

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
nb_NO: Medlemmer får tilgang til eksklusive utstillinger og salg. Våre medlemsskap koster $99.99 og blir fakturert årlig.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
nb_NO: Bli medlem og motta eksklusive tilbud!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
nb_NO: Utstillingene produseres av UMoMA i samarbeid med kunstnere og museer rundt i verden og de får ofte internasjonal oppmerksomhet. UMoMA har mottatt en «Special Commendation» fra «Årets europeiske museum», og var blant toppkandidatene til å bli «Årets svenske museum» og også for Europarådets museumspris.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
nb_NO: I sine syv etasjer med imponerende arkitektur viser UMoMA utstillinger med internasjonal samtidskunst, noen ganger sammen med kunsthistorisk retrospektiv. Eksistensielle, politiske og filosofiske spørsmål er en iboende del av vårt program. Som besøkende er du invitert til guidede turer, kunstnersamtaler, foredrag, filmvisning og andre arrangement med gratis inngang

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
nb_NO: «Kyborger har, som slått fast av filosofen Donna Haraway, ikke ærefrykt. De husker ikke kosmos.»

en: From Signac to Matisse
nb_NO: Fra Signac til Matisse

en: The Life I Deserve
nb_NO: Det livet jeg fortjener

en: October 1 -- December 1
nb_NO: 1. oktober -- 1. desember

en: Theatre of Operations
nb_NO: Operasjonsteater

en: Read More
nb_NO: Les mer

en: August 1 -- December 1
nb_NO: 1. august -- 1. desember

en: Works and Days
nb_NO: Verker og dager

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
nb_NO: Hovedattraksjonen for moderne kunst i Nord-Sverige. Åpen fra 10 til 18 hver dag i sommermånedene.

en: The New UMoMA Opens its Doors
nb_NO: Den nye UMoMA åpner sine dører

en: Overlay Opacity
nb_NO: Ugjennomsiktighet av overlegg

en: The color used for the text in the overlay.
nb_NO: Fargen brukt på teksten i overlegget.

en: Overlay Text Color
nb_NO: Tekstfarge for overlegg

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
nb_NO: Fargen brukt på overlegget. Standard er samme som aksentfargen.

en: Overlay Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge for overlegg

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
nb_NO: Innstilllinger for sidemalen "Omslagsmal". Legg til ett fremhevet bilde å bruke som bakgrunn.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
nb_NO: Bruk en tilpasset farge for lenker, knapper og fremhevede bilder.

en: Primary Color
nb_NO: Primærfarge

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
nb_NO: Søk etter:

en: search again
nb_NO: søk igjen

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
nb_NO[0]: Vi fant %s resultat for ditt søk.
nb_NO[1]: Vi fant %s resultater for ditt søk.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
nb_NO: Opp %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
nb_NO: Til toppen %s

en: 404 not found
nb_NO: 404 ikke funnet

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
nb_NO: Mal for full bredde

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
nb_NO: Eldre <span class="nav-short">innlegg</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
nb_NO: Nyere <span class="nav-short">innlegg</span>

en: Post
nb_NO: Innlegg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Close search
nb_NO: Lukk søk

en: Expanded Social links
nb_NO: Utvidede sosiale lenker

en: Close Menu
nb_NO: Lukk meny

en: Social links
nb_NO: Sosiale lenker

en: Footer
nb_NO: Sidebunn

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
nb_NO: Av %s

en: Pages:
nb_NO: Sider:

en: Page
nb_NO: Side

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll Down
nb_NO: Rull ned

[ctx: submit button]
en: Search
nb_NO: Søk

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
nb_NO: Søk &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
nb_NO: Vi kunne ikke finne noen resultater for ditt søk. Du kan prøve igjen ned søkeskjemaet nedenfor.

en: Search:
nb_NO: Søk:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
nb_NO: Rediger <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
nb_NO: Klebrig innlegg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
nb_NO: Stikkord

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
nb_NO: Kategorier

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post date
nb_NO: Publiseringsdato

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post author
nb_NO: Innleggsforfatter

en: Social Links Menu
nb_NO: Sosiale medier-meny

en: Primary
nb_NO: Primær

en: Menu
nb_NO: Meny

en: Search
nb_NO: Søk

en: Continue reading
nb_NO: Fortsett å lese

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
nb_NO: Større

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
nb_NO: Stor

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
nb_NO: Vanlig

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
nb_NO: Liten

en: Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge

en: Subtle Background
nb_NO: Subtil bakgrunn

en: Accent Color
nb_NO: Aksentfarge

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
nb_NO: Widgeter i dette området vi bli vist i den andre kolonnen i sidebunnen.

en: Footer #2
nb_NO: Bunnfelt 2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
nb_NO: Widgeter i dette området vil vist i den første kolonnen i sidebunnen.

en: Footer #1
nb_NO: Bunnfelt 1

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to the content
nb_NO: Hopp til innholdet

en: Social Menu
nb_NO: Sosial meny

en: Footer Menu
nb_NO: Meny i sidebunnen

en: Mobile Menu
nb_NO: Meny for mobilelefon

en: Desktop Expanded Menu
nb_NO: Utvidet meny for skrivebord

en: Desktop Horizontal Menu
nb_NO: Horisontal meny for skrivebord

en: Powered by WordPress
nb_NO: Drevet av WordPress

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

en: Comments
nb_NO: Kommentarer

en: Older Comments
nb_NO: Eldre kommentarer

en: Newer Comments
nb_NO: Nyere kommentarer

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s svar til &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[1]: %1$s svar til &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: Ett svar til &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
nb_NO: Legg igjen en kommentar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Show sub menu
nb_NO: Vis undermeny

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
nb_NO: #%d (ingen tittel)

en: By Post Author
nb_NO: Av innleggsforfatter

en: Your comment is awaiting moderation.
nb_NO: Din kommentar venter på moderering.

en: Edit
nb_NO: Rediger

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
nb_NO: %1$s kl %2$s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: says:
nb_NO: sier:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
nb_NO: Sørg for at kontrasten er høy nok slik at teksten er lesbar.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
nb_NO: Lager en parallakse-effekt når den besøkende ruller.

en: Fixed Background Image
nb_NO: Festet bakgrunnsbilde

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
nb_NO: Mal for omslag

en: Summary
nb_NO: Sammendrag

en: Full text
nb_NO: Full tekst

en: On archive pages, posts show:
nb_NO: På arkivsider viser innlegg:

en: Show search in header
nb_NO: Vis søk i sidehodet

en: Theme Options
nb_NO: Temavalg

en: Header &amp; Footer Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge for sidetopp og sidebunn

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
nb_NO: Skalerer logoen til halve sin opplastede størrelse, slik at den blir skarp på skjermer med høy oppløsning.

en: Retina logo
nb_NO: Retina-logo

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
nb_NO: Siden du så etter be ikke funnet. Den kan være fjernet, fått nytt navn eller har aldri eksistert.

en: Page Not Found
nb_NO: Side ikke funnet

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
nb_NO: https://nb.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
nb_NO: https://nb.wordpress.org/themes/twentytwenty/
