Themes - Twenty Twenty - en to uk_UA translation catalogue (139 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
uk_UA: Наша тема за замовчуванням на 2020 рік розроблена для того, щоб максимально використати гнучкість редактора блоків. Організації та компанії мають можливість створювати динамічні цільові сторінки з нескінченними макетами за допомогою блоків групи та стовпців. У центрі стовпця із вмістом та налагоджена типографія також робить його ідеальним для традиційних блогів. Повні стилі редактора дають вам хороше уявлення про те, як виглядатиме ваш вміст, навіть перед публікацією. Ви можете надати своєму сайту особистого дотику, змінивши кольори фону та колір акценту у "Настроювачі". Кольори всіх елементів на вашому сайті автоматично розраховуються виходячи з вибраних кольорів, забезпечуючи високий, доступний кольоровий контраст для відвідувачів.

[ctx: color]
en: Custom
uk_UA: Власний

[ctx: color]
en: Default
uk_UA: Початковий

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
uk_UA: На семи поверхах чудової архітектури UMoMA представляє міжнародну виставку сучасного мистецтва, а час від часу і ретроспективи історії мистецтва. Нашій програмі притаманні екзистенційні, політичні та філософські питання. Вас чекають тематичні арт-екскурсії, лекції, покази фільмів та інші заходи з безкоштовним входом.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
uk_UA: Головний напрямок сучасного мистецтва Швеції

en: Introduction
uk_UA: Вступ

en: August 1 — December 1
uk_UA: 1 серпня — 1 грудня

en: Abstract Rectangles
uk_UA: Абстрактні прямокутники

en: Featured Content
uk_UA: Вибраний вміст

en: <em>Price</em><br>Included
uk_UA: <em>Вартість</em><br>Включена

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
uk_UA: <em>Розміщення</em><br>Виставковий зал Б

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
uk_UA: <em>Дати</em><br>1 Сер — 1 Гру

en: Event Details
uk_UA: Деталі події

en: Shop Now
uk_UA: До магазину

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
uk_UA: Вражаюча колекція книг, гравюр і подарунків на нашій виставці.

en: The Store
uk_UA: Магазин

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
uk_UA: Відзначені нагородами виставки всесвітньо відомих художників.

en: The Museum
uk_UA: Музей

en: Double Call to Action
uk_UA: Подвійний заклик до дії

en: Become a Member
uk_UA: Стати учасником

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
uk_UA: Підтримати музей та отримати ексклюзивні пропозиції

en: Call to Action
uk_UA: Заклик до дії

[ctx: menu]
en: Mobile
uk_UA: Мобільне

[ctx: menu]
en: Expanded
uk_UA: Розгорнуте

[ctx: menu]
en: Horizontal
uk_UA: Горизонтальне

[ctx: toggle text]
en: Search
uk_UA: Пошук

[ctx: color]
en: Secondary
uk_UA: Другорядний

[ctx: color]
en: Primary
uk_UA: Основний

en: Nothing Found
uk_UA: Нічого не знайдено

en: Show author bio
uk_UA: Показувати інформацію про автора

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
uk_UA: Перегляд архіву <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
uk_UA: Оновлена UMoMA відчиняє двері

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
uk_UA: В

en: Join the Club
uk_UA: Приєднуйтесь до клубу

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
uk_UA: Учасники отримують доступ до ексклюзивних експонатів та розпродажів. Наші членства коштують 99,99 дол. США і стягуються щорічно.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
uk_UA: Станьте членом та отримайте ексклюзивні пропозиції!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
uk_UA: Виставки організовуються UMoMA у співпраці з художниками та музеями по всьому світу, і вони часто привертають міжнародну увагу. UMoMA отримала спеціальну подяку від Європейського музею року та була однією з найкращих кандидатів на премію Шведського музею року, а також на премію Музею Ради Європи.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
uk_UA: Завдяки семи поверхам яскравої архітектури, UMoMA демонструє виставки міжнародного сучасного мистецтва, іноді поряд із мистецькими історичними ретроспективами. Екзистенційні, політичні та філософські питання є суттєвими для нашої програми. В якості відвідувача вас запрошують на екскурсії художньої розмови, лекції, показ фільмів та інші заходи з вільним входом

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
uk_UA: &#8220;Кіборги, як встановив філософ Донна Харавей, не шануються. Вони не пам’ятають космос.&#8221;

en: From Signac to Matisse
uk_UA: Від Сигнака до Матісса

en: The Life I Deserve
uk_UA: Життя яке ви заслужили

en: October 1 -- December 1
uk_UA: 1 Жовтня -- 1 Грудня

en: Theatre of Operations
uk_UA: Театр операцій

en: Read More
uk_UA: Читати далі

en: August 1 -- December 1
uk_UA: 1 Серпня - 1 Грудня

en: Works and Days
uk_UA: Дні роботи

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
uk_UA: Головне місце сучасного мистецтва в Північній Швеції. Відкрито з 10:00 до 18:00 щодня протягом літніх місяців.

en: The New UMoMA Opens its Doors
uk_UA: Нова UMoMA відкриває свої двері

en: Overlay Opacity
uk_UA: Непрозорість накладення

en: The color used for the text in the overlay.
uk_UA: Колір, який використовується для тексту в накладанні.

en: Overlay Text Color
uk_UA: Колір тексту накладення

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
uk_UA: Колір, який використовується для накладання. За замовчуванням колір акценту.

en: Overlay Background Color
uk_UA: Колір фону накладання

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
uk_UA: Налаштування шаблону сторінки "Шаблон обкладинка". Додайте відображуване зображення, щоб використовувати його як фон.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
uk_UA: Застосовуйте спеціальний колір для посилань, кнопок, відображуваних зображень.

en: Primary Color
uk_UA: Основний колір

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
uk_UA: Шукати:

en: search again
uk_UA: шукати знову

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
uk_UA[0]: Ми знайшли %s результат для вашого пошуку
uk_UA[1]: Ми знайшли %s результати для вашого пошуку
uk_UA[2]: Ми знайшли %s результатів для вашого пошуку

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
uk_UA: Нагору %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
uk_UA: На початок %s

en: 404 not found
uk_UA: 404 не знайдено

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
uk_UA: Шаблон без сайдбару

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
uk_UA: Старіші <span class="nav-short">Записи</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
uk_UA: Новіші <span class="nav-short">Записи</span>

en: Post
uk_UA: Запис

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Close search
uk_UA: Закрити пошук

en: Expanded Social links
uk_UA: Розширені соціальні посилання

en: Close Menu
uk_UA: Закрити меню

en: Social links
uk_UA: Соціальні посилання

en: Footer
uk_UA: Підвал

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
uk_UA: Від %s

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

en: Page
uk_UA: Сторінка

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll Down
uk_UA: Прокрутити вниз

[ctx: submit button]
en: Search
uk_UA: Шукати

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
uk_UA: Пошук &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
uk_UA: Не вдалося знайти жодного результату для вашого пошуку. Ви можете спробувати ще раз через форму пошуку нижче.

en: Search:
uk_UA: Пошук:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
uk_UA: Редагувати <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
uk_UA: Приліплений запис

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
uk_UA: Позначки

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
uk_UA: Категорії

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post date
uk_UA: Дата запису

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post author
uk_UA: Автор запису

en: Social Links Menu
uk_UA: Меню соціальних посилань

en: Primary
uk_UA: Головна

en: Menu
uk_UA: Меню

en: Search
uk_UA: Пошук

en: Continue reading
uk_UA: Продовжити читання

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
uk_UA: Більше

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
uk_UA: Великий

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
uk_UA: Звичайний

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
uk_UA: Малий

en: Background Color
uk_UA: Колір фону

en: Subtle Background
uk_UA: Тонкий фон

en: Accent Color
uk_UA: Основний колір

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
uk_UA: Віджети в цій області відображатимуться у другому стовпці футера.

en: Footer #2
uk_UA: Підвал #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
uk_UA: Віджети в цій ділянці будуть показані в першому стовпчику футера.

en: Footer #1
uk_UA: Підвал #1

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to the content
uk_UA: Перейти до вмісту

en: Social Menu
uk_UA: Меню соцмереж

en: Footer Menu
uk_UA: Нижнє меню

en: Mobile Menu
uk_UA: Мобільне меню

en: Desktop Expanded Menu
uk_UA: Розгорнуте меню для комп'ютера

en: Desktop Horizontal Menu
uk_UA: Горизонтальне меню для комп'ютера

en: Powered by WordPress
uk_UA: Працює на WordPress

en: Comments are closed.
uk_UA: Обговорення закрито.

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Older Comments
uk_UA: Старіші коментарі

en: Newer Comments
uk_UA: Новіші коментарі

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[0]: %1$s коментар &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[1]: %1$s коментарі &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[2]: %1$s коментарів &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
uk_UA: Один коментар до &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
uk_UA: Залишити коментар

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Show sub menu
uk_UA: Показати підменю

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
uk_UA: #%d (без назви)

en: By Post Author
uk_UA: Повідомлення автора

en: Your comment is awaiting moderation.
uk_UA: Ваш коментар чекає схвалення.

en: Edit
uk_UA: Редагувати

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
uk_UA: %1$s о %2$s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: says:
uk_UA: говорить:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
uk_UA: Переконайтеся, що контраст досить високий, щоб текст читався.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
uk_UA: Створює ефект паралакса, коли відвідувач прокручує.

en: Fixed Background Image
uk_UA: Фіксоване фонове зображення

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
uk_UA: Шаблон обкладинки

en: Summary
uk_UA: Короткий вміст

en: Full text
uk_UA: Текст повністю

en: On archive pages, posts show:
uk_UA: На сторінках архівів сторінок та записів показувати:

en: Show search in header
uk_UA: Показати пошук у заголовку

en: Theme Options
uk_UA: Параметри теми

en: Header &amp; Footer Background Color
uk_UA: Кольори фону для заголовка і футера

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
uk_UA: Змінює розмір логотипу на половину від завантаженого розміру, роблячи його чітким на екранах з високою роздільною здатностю.

en: Retina logo
uk_UA: Логотип Retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
uk_UA: Сторінка яку ви шукаєте не знайдена, можливо вона була видалена, переіменована або ніколи не існувала.

en: Page Not Found
uk_UA: Сторінку не знайдено

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
uk_UA: Команда WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/themes/twentytwenty/
