Themes - Twenty Twenty-Three - en to ja_JP translation catalogue (66 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
ja_JP: Twenty Twenty-Three は、WordPress 6.1 で導入された新しいデザインツールを活用するために設計されています。クリーンでまっさらなベースを出発点として、このデフォルトテーマには、WordPress コミュニティのメンバーによって作成された10種類の多様なスタイルバリエーションが含まれています。複雑なサイトでも驚くほどシンプルなサイトでも、同梱のスタイルから素早く直感的に作成したり、自分で作成して完全にカスタマイズしたりできます。

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ja_JP: 投稿メタ

[ctx: Template part name]
en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Template part name]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: Template part name]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

[ctx: Font family name]
en: Inter
ja_JP: インター

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
ja_JP: ブログ (代替)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ja_JP: 空白

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
ja_JP: ウィスパー

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
ja_JP: サブ2からサブ、サブからメイン固定

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
ja_JP: メインからサブ、サブからサブ2固定

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
ja_JP: メインからサブ、サブからサブ2

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
ja_JP: シャーベット

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
ja_JP: 2倍大

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ja_JP: 特大

[ctx: Font size name]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: Font size name]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: Font size name]
en: small
ja_JP: 小

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
ja_JP: ピッチ

[ctx: Gradient name]
en: Dots
ja_JP: ドット

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
ja_JP: ベースからプライマリー

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
ja_JP: サブ2からサブ

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
ja_JP: サブからメイン

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
ja_JP: メインからサブ

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
ja_JP: 巡礼

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
ja_JP: 巨大

[ctx: Font size name]
en: Huge
ja_JP: 超特大

[ctx: Font size name]
en: Normal
ja_JP: 標準

[ctx: Font size name]
en: Tiny
ja_JP: 特小

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
ja_JP: マリーゴールド

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
ja_JP: ぶどう

[ctx: Style variation name]
en: Electric
ja_JP: エレクトリック

[ctx: Style variation name]
en: Canary
ja_JP: カナリア

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ja_JP: デフォルトフィルター

[ctx: Style variation name]
en: Block out
ja_JP: ブロックアウト

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ja_JP: サブ2

[ctx: Color name]
en: Secondary
ja_JP: サブ

[ctx: Color name]
en: Primary
ja_JP: メイン

[ctx: Color name]
en: Contrast
ja_JP: コントラスト

[ctx: Color name]
en: Base
ja_JP: ベース

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
ja_JP: メインからサブ2

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
ja_JP: サブ2からメイン

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
ja_JP: ベースからサブ、サブからベース

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
ja_JP: サブからベース

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
ja_JP: ナス

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
ja_JP: タグ:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
ja_JP: 投稿者:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
ja_JP: カテゴリー:

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
ja_JP: 投稿日

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
ja_JP: 投稿メタ

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。別のキーワードでもう一度お試しください。

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
ja_JP: 非表示の「検索結果なし」コンテンツ

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
ja_JP: 非表示コメント

en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
ja_JP: 検索...

[ctx: label]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
ja_JP: このページは見つかりませんでした。

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
ja_JP: 非表示404

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
ja_JP: デフォルトフッター

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
ja_JP: お問い合わせ

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
ja_JP: 何かおすすめの本はありますか ?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
ja_JP: CTA (行動喚起)

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
ja_JP: https://ja.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
ja_JP: https://ja.wordpress.org/themes/twentytwentythree
