Themes - Twenty Twenty-Three - en to pt_BR translation catalogue (62 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
pt_BR: O Twenty Twenty-Three foi projetado para aproveitar as novas ferramentas de design introduzidas no WordPress 6.1. Com uma base limpa e em branco como ponto de partida, este tema padrão inclui dez variações de estilo diversas criadas por membros da comunidade WordPress. Se você deseja criar um site complexo ou incrivelmente simples, pode fazê-lo de maneira rápida e intuitiva por meio dos estilos agrupados ou mergulhar na criação e personalização completa.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
pt_BR: Metadados do post

[ctx: Template part name]
en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: Template part name]
en: Footer
pt_BR: Rodapé

[ctx: Template part name]
en: Header
pt_BR: Cabeçalho

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
pt_BR: Blog (Alternativo)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
pt_BR: Vazio

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
pt_BR: Sussurro

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
pt_BR: Terciário para secundário para primário fixo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
pt_BR: Primário para secundário para terciário fixo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
pt_BR: Primário para secundário para terciário

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
pt_BR: Sorbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
pt_BR: 2x Grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pt_BR: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
pt_BR: Média

[ctx: Font size name]
en: small
pt_BR: pequena

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
pt_BR: Tom

[ctx: Gradient name]
en: Dots
pt_BR: Pontos

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
pt_BR: Base para primário

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
pt_BR: Terciário para secundário

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
pt_BR: Secundário para primário

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
pt_BR: Primário para secundário

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
pt_BR: Peregrinação

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
pt_BR: Gigantesca

[ctx: Font size name]
en: Huge
pt_BR: Enorme

[ctx: Font size name]
en: Tiny
pt_BR: Minúscula

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
pt_BR: Calêndula

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
pt_BR: Uvas

[ctx: Style variation name]
en: Electric
pt_BR: Elétrico

[ctx: Style variation name]
en: Canary
pt_BR: Canário

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
pt_BR: Filtro padrão

[ctx: Style variation name]
en: Block out
pt_BR: Bloquear

[ctx: Color name]
en: Tertiary
pt_BR: Terciário

[ctx: Color name]
en: Secondary
pt_BR: Secundário

[ctx: Color name]
en: Primary
pt_BR: Primário

[ctx: Color name]
en: Contrast
pt_BR: Contraste

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
pt_BR: Primário para terciário

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
pt_BR: Terciário para secundário

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
pt_BR: Base para secundário para base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
pt_BR: Secundário para base

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
pt_BR: Beringela

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
pt_BR: por

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
pt_BR: em

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
pt_BR: Publicado

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
pt_BR: Metadados do post

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada corresponde aos seus termos de pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chave diferentes.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
pt_BR: Conteúdo sem resultados oculto

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
pt_BR: Comentários ocultos

en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
pt_BR: Pesquisar…

[ctx: label]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
pt_BR: Não foi possível encontrar essa página.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
pt_BR: 404 oculto

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente feito com %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
pt_BR: Rodapé padrão

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
pt_BR: Entre em contato

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
pt_BR: Tem alguma recomendação de livro?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
pt_BR: Chamada para ação

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
pt_BR: https://br.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
